Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Minulost Minulost Lee Child

Přečteno na jeden zátah. Jak jsme si již zvykli, je to velice příjemná a čtivá pohádka pro dospělé. Pokud se smíříte s tím, že hlavní hrdina Jack Reacher je něco mezi Old Shatterhandem a agentem 007 (i s tím zabíjením), tak je to hodně stránek parádní zábavy. Jen ti záporáci jsou poněkud naivní, neboť jich na Jacka například nastoupí pět, a to beze zbraně. Výsledek je v tom případě zcela jasný. Toto dílko bylo navíc okořeněno genealogií, což mám rád. Doporučuji!

31.07.2019 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Četlo se to velice dobře, ale Quinnovo štěstí bylo místy už za hranou reálna.
Je to opět jedna ze sond do politiky, na kterou musíte mít žaludek, jinak byste mezi těmi vlky dlouho nevydrželi. Peníze jsou až na prvním místě a lidský život má cenu jen mizivou. Z komentářů a počtu hodnocení je vidět, že se tato kniha čte, a to je dobře.

25.03.2019 4 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Už je to víc jak měsíc, co jsem knihu dočetl, ale stále ten příběh doznívá a vrací se jako ozvěna. Ta kniha je jako pouť, jako sám život. Život těch, co měli to štěstí, že byl dostatečně dlouhý na to, aby v něm bylo všechno - hledání, láska, úspěchy i prohry... Osamělá Holubice bude zcela jistě patřit do mé letošní TOP 3. Rozhodně doporučuji přečíst.

24.09.2018 5 z 5

Ženský Ženský Charles Bukowski

Po přečtení více jeho děl máte dojem, že údělem hlavního hrdiny (Henry Chinaski) je zřejmě trpět satyriázou. Je to mužská obdoba nymfomanie, což je obojí něco jako sexuální alkoholismus. Na první pohled hlavní hrdina buď chlastá, zvrací nebo souloží. Jak je ale u Bukowského dobrým zvykem, najdete zde i mnoho hlubokých myšlenek a lidské životní moudrosti. Každou jeho knihu doporučuji.

03.09.2018 5 z 5

Kočka, která se znala s kardinálem Kočka, která se znala s kardinálem Lilian Jackson Braun

Znám jednu dámu, která tuto sérii zbožňuje, takže jsem nahodile přečetl jeden díl a musím konstatovat, že je to příjemné počteníčko. Není to žádná zběsilá jízda, ale taková lehká, mírně intelektuálně laděná detektivka. Navíc se vám zde připomínají i spisovatelé, na které jsme již pozapomněli, jako například Macaulay nebo Chaucer. Knihu doporučuji!

25.03.2020 5 z 5

Agónie a extáze Agónie a extáze Irving Stone (p)

SPOILER!
Ho mangiato bene! - To jsem si pochutnal! Jeden z nejlepších špalků, jaké jsem kdy přečetl.
I přes těch mnoho stran to bylo pořád čtivé a nutilo vás to hledat jednotlivá díla na netu a porovnávat s popisem z knihy (Pieta, David, Mojžíš, Manchesterská madonna...). Michelangelo byl perfekcionalista, což je na jednu stranu pro uměleckou tvorbu velmi žádoucí, na druhou stranu to přináší nekonečné problémy. A problémy mu navíc dělal jeho vlastní otec (neustále bez financí). I Svatý otec Julius, který potřeboval finance hlavně pro svoje vojsko a nákladný život, nebyl vůči němu po mnoho let zrovna rozdávačný a mnohokrát ho i ponížil. Následující Svatí otcové už k němu byli většinou o malinko vlídnější.
V jeho době bylo samozřejmě i mnoho těch, kteří umění nepřáli: Dělat umění je stejně užitečné jako mýt oslí hlavu louhem.
Je třeba také upozornit na fakt, že vzhledem k množství jmen umělců, politiků, církevních hodnostářů a jiných potentátů budete mít z jejich jmen v kebulce nejspíš docela maglajs.
Součástí knihy je i slovník italských výrazů a frází, současné umístění Michelangelových děl, jeho ztracená díla, autorova poznámka s poděkováním a soupis literatury.
Na závěr jeden provokativní citát: U nás v Boloni se říká, že manželky a vítr jsou nezbytné zlo.

30.12.2019 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Stejně jako někteří z vás, četl jsem tuto knihu díky výzvě a dík za to. Kniha o dvou dějových linkách se mi velice líbila, byla čtivá, trochu psycho a docela citová. Moc fajn počtení.

24.09.2019 5 z 5

Dívka s copem Dívka s copem Jaroslav Velinský

No pánčata, velice dobrý to bylo! Takový přímočarý, čtivý, český, prostě moc fajn. Hodně toho našeho švejkovskýho humoru a bez hektolitrů krve. Parádní finkovka.

08.09.2019 5 z 5

Suvenýr Suvenýr Tess Gerritsen

Hodně čtená kniha a právem. Řekl bych taková velice dobře řemeslně udělaná detektivka, která je u někoho možná ovlivněná poněkud komerčně laděným seriálem.
Mimo pobavení jsem se i poučil (tsantsa a ombrogenní bažina), takže knihu doporučuji.
A na závěr ještě jedno moudro: Ti, kdo mají peníze, si podávají ruku s těmi, kdo mají vědomosti.

28.04.2019 5 z 5

Úsměv klauna Úsměv klauna Jan Werich

„Už vím, že chuť do života a radost z bytí
může člověk načerpat snáz z počínání přírody
než z počínání lidí.“

Jan Werich

Tato kniha je něco jako bohatě pestrý švédský stůl. A díky kuchaři je to pokrm podobný maně nebeské. Je to kniha plná mouder a tím pádem (jak jinak) i moudrá. Ale to vlastně od pana Wericha už tak nějak samozřejmě i očekáváme. Je to zároveň i kniha inspirující pro nás, co se ke knihám pokoušíme psát komentáře či dokonce recenze. U těch je ale docela důležité, aby byly veskrze seriózní. My, co píšeme pouze komentáře, můžeme být daleko více werichovější, čtvrtkovější nebo čapkovější.
SPOILER!
Dostávám se k těm moudrům z knihy. Pár pro ty, kteří nemají možnost si přečíst celou knihu:

-U sochy Davida: „Kámen. Kus mramorové skály o mnoha tunách hovoří o věcech křehčích skleněného vlasu. To dokázal udělat člověk svýma rukama a svou duší.“

- „Velkorysá ušlechtilost se normálně v našem světě nevyskytuje. Ta patří do oddělení snů a toužení.“

- „To je ovšem ústní podání a můžete mi věřit a nemusíte. To je jako s politikou. Té nemůžete věřit, ale musíte.“

Na závěr ještě jedna zajímavost. Snad poprvé jsem zaznamenal, že pan Werich vzpomíná na svoji babičku. Vzhledem k tomu, že se pomalu ale jistě blíží Vánoce, může se vám rada jeho babičky hodit: „Nechtěj mít ty vánočky moc kolosální, aby se ti nerozpadly vlastní mocností!“

24.11.2018 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Včera jsme měli k obědu vepřo knedlo zelo. Večer jsem dumal nad tím, jestli náhodou nejsem v jiném stavu a dnes ráno už mám po porodu.
Ke knize. Nejnovější paráda od dua Kepler. Od začátku napínavé jako produkty firmy Vulkan Intim Brands. Konec docela klasický, neboť je vždy třeba myslet na nášup chechtáků (tedy peněz). Těch nezodpovězených otázek na závěr je tam ale jako při interpelacích na vládu ve sněmovně. Tak snad na další knihu nebudeme muset dlouho čekat.

10.11.2018 4 z 5

Velká kniha pro milovníky česneku Velká kniha pro milovníky česneku neznámý - neuveden

V rámci 19. bodu Čtenářské výzvy byla má volba předem jasná. Česnek mimo pudinku, krupičné kaše a očí můžu mít prakticky všude. Údajně je známo 280 druhů z čehož je 14 u nás. Původ má prý v Mongolsku, ale jistá část světa tvrdí, že pochází ze Sibiře. Byl pěstován již v babylonských královských zahradách a mlsal ho i Homér.
Jak je avizováno v popisu, kniha obsahuje recepty ze soutěže. Ta se konala v kalifornské česnekářské metropoli Gilroy. Mimo receptů se z knihy dozvíte o jeho historii, skladování, zda rozetřít nebo lisovat... Je to jedna z mých osudových knih.

07.09.2018 5 z 5

Verše pro mrtvé Verše pro mrtvé Lincoln Child

Tak Lojzík Pendergast s parťákem Coldmounem jsou opravdu dobrá dvojka. Oba inteligentní samorosti s decentním ironickým humorem. A káva, kterou Coldmoun pije by vám asi způsobila odpadnutí mandlí.
Jednu hvězdu dávám dolů za finální scénu, která už byla málo uvěřitelná, a také za ty neschopné aligátory.

23.01.2020 4 z 5

Tam za velkou louží hejno supů krouží Tam za velkou louží hejno supů krouží Agáta Kestřánková

Deset povídek rozdělených do tří částí. Ta první část byla díky dvojici Andy a Frank nejhumornější. Zaujaly hlášky jako: ty boží omyle nebo černý jako srdce Jidášovo. Jednu hvězdičku dolů dávám za hodně otevřených konců.

03.01.2020 4 z 5

Mosazná postel Mosazná postel Jaroslav Velinský

Tento díl se povedl opravdu mimořádně. Knihu jsem přečetl na jeden zátah. Dovolím si ještě jednu citaci, která je hluboce nadčasová: Soudruhu nadporučíku, řekl jsem, každej holt není uzpůsobenej k brodění svinstvem.

25.11.2019 5 z 5

Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Všichni muži Kremlu - Stručná historie dnešního Ruska Michail Zygar

Teprve třetí komentář, a to je škoda. Chápu, že tato kniha nebude pro každého, ale pro přehled a náhled do ruské politiky je výborná. Schéma budování kapitálu je většinou poměrně jednoduché. Spřízněná duše spjatá s vedením dostane zdarma obrovský majetek, který dále rozmnožuje a odvádí různou formou desátky. Zrodí se tak oligarcha. Až jeho vliv začne být příliš nebezpečný je dotyčný zatčen, obviněn a majetek je zabaven. A jde se na další kolo.
Na závěr chci zdůraznit, že je jedno, kde se politika odehrává. Je to prostě řemeslo, na které musíte mít žaludek a být zcela bezskrupolózní.

04.05.2019 5 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Dle mého byla jednoznačně z knihy nejlepší stařenka Oggová. Její životní moudra kolem pití a sexu by se dala tesat do kamene. A píseň o tom, proč má pan Ježek jednu velkou výhodu byla vrcholem.
Samozřejmě kniha má i silný morální podtext a ukazuje s naivitou pohádky (která se bohužel ale většinou netýká reálného světa), že zlo, intriky a nabubřelost vrchnosti je nakonec potrestáno.

19.02.2019 4 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Stručně a sucharsky by se dalo konstatovat, že kniha popisuje složitý a náročný život punkového umělce. Tedy jeho část (k tomu se ještě vrátím).
Skutečnost je taková, že jsem se na mnoha místech chechtal jako blázen a docela jsem si zavzpomínal na mládí. Lou Fanánek je o sedm let mladší, takže měl hned kazeťák, To já se musel vláčet s cívkáčem Sonet B3, který měl 11,5 kg, takže běhání s ním za děvčaty i při vysoké hormonální hladině nepřicházelo v úvahu.
LFH se v knize chlubí svým rekordem, který se mu zdařil za jeden měsíc duben, kdy vyžahnul 11 litrů rumu. Dnes už by ale s takovým množstvím machra dělat nemohl, neboť jsou mezi námi silní jedninci, kteří pravidelně každý den (aby mohli vůbec jakš takš začít fungovat) potřebují hned ráno půl litru vodky.
Jednu hvězdičku dolů dávám za to, že kniha má pouze 159 stran a její pokračování (Járo, kakao) pak jen o jednu stranu navíc. Mezi vydáním obou knih jsou sice tři roky, ale taky to mohl dopsat najednou. Takhle budu muset shánět další díl. Doufám, že u toho nechytnu Bajkonur.

23.10.2018 4 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Spisovatelovo jméno se dá přeložit jako "tvrdý, drsný medvěd". Přečetl jsem všechny jeho u nás vydané knížky a ony takové jsou. Vůbec mi nevadilo, že to jsou samé špalky. Vše ostatní už bylo předemnou napsáno.

11.09.2018 5 z 5

Změna je život - Jak se žije důchodci v jižní Francii Změna je život - Jak se žije důchodci v jižní Francii Zdenek Červenka

Tak na tuhle knížku jsem se hodně těšil. Francii máme doma všichni rádi a navíc se zde píše o víně a vinařstvích v Languedoku. Tento kraj vyráběl tolik vína, až se o něm psalo jako o dodavateli podobných vín, jaká jsou ta laciná z JAR a hlavně z Chile. Naštěstí se ale situace hodně změnila a vinaři z Languedoku i k nám dodávají některá vynikající vína.
Zdenek Červenka se ze Švédska rozhodnul přestěhovat do Francie. A v této knize popisuje nejen vinařství a vína Languedoku, ale také třeba střety s tamní byrokracií a řemeslníky, zvyky a tradice či svoje výlety.

07.09.2018 4 z 5