Chytuš Chytuš komentáře u knih

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Tuhle knížku jsem četla na doporučení dcery, ale ačkoli nejsem cílová skupina, musím uznat, že jsem se bavila. Celá myšlenka s cestováním mezi různými dimenzemi je naprosto skvělá a hloubavým čtenářkám poskytne i pár námětů na přemýšlení :-) Navíc už dlouho, opravdu dlouho jsem nečetla knížku s tak sympatickou hlavní postavou, jakou je Marguerite - skvěle popisuje svůj vnitřní svět, veškerou škálu emocí, které jí cloumají; a navíc je místy opravdu velmi vtipná:

"Když člověk cestuje mezi dimenzemi, jeho fyzická forma je podle všeho "nepozorovatelná", což má něco společného s kvantovou mechanikou, a kdybych se to pokoušela vysvětlit, dostala bych se k příběhu o kočce v krabici, která, dokud krabici neotevřete, je zároveň živá i mrtvá, a pak to začně být vážně složité. NIKDY se žádného fyzika na tu kočku neptejte."

Jasně, nevyhneme se žánrovým klišé (milostný trojúhelník, i když v tomto případě by se dalo uvažovat i o milostném víceúhelníku :-), ale nad tím mhouřím obě oči a dávám hodnocení nejvyšší, protože tahle knížka rozhodně patří k top v daném žánru YA literatury.

05.09.2018 5 z 5

Uzemnění - Zdraví prospěšný objev všech dob Uzemnění - Zdraví prospěšný objev všech dob Martin Zucker

Knížka je poplatná místu svého vzniku - autoři používají americký styl, tedy dočtete se hodně, ale opravdu hodně příběhů lidí, kterým metoda pomohla. Také se autoři dost často opakují, což je další nešvar knih, které jsou zaměřené na jeden konkrétní pohled nebo postup. Pokud ale od výše uvedených výtek odhlédnu, musím uznat, že na celé metodě rozhodně něco je, což ostatně autoři podporují četnými výzkumy v dané oblasti. Nejsem vědec, co ale mám na sobě odzkoušené je, že chození naboso mi dělá náramně dobře a pokud to teď v létě šlo, užívala jsem si ho. Stálým bosochodcem, jako je můj muž, se ale ani po přečtení nestanu - budu pokračovat v bosém chození v přírodě, chození naboso po městě mě vůbec neláká...
Ale knížka není jen o chození naboso. Člověk je složitý elektrobiochemický systém, na jehož rovnováhu neustále útočí různé vnější a vnitřní vlivy. Uzemnění není všelék, ale může výrazně napomoci samoozdravným procesům v těle. Společně se zdravou stravou, pohybem, vyvárováním se stresovým situacím a vnášením více radosti do každodenního života, může metoda zase o kousek zmírnit dopad různých civilizačních nemocí. Je to všechno tak jednoduché, jen my si to děláme o dost složitější, abychom po letech mohli zjistit (a podložit vědeckými studiemi), že naši předkové tohle všechno měli intuitivně zvládnuté už dávno...

30.08.2018 4 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Svět podle Johna Marrse:
Lidstvo se v zásadě dělí na následující podskupiny:
a) lidé s narušenou psychikou (a to i ti, u kterých se vám to zpočátku vůbec nezdá)
b) vrazi (a to i ti, u kterých se vám to zpočátku vůbec nezdá)
c) vážně nemocní, případně umírající
d) ti, kteří o sobě do vysokého věku nevěděli zásadní informace, jako například sexuální orientaci
e) různé kombinace výše uvedeného
Jelikož vždycky se najde vyjímka, máme tady Jade, jejíž příběh jakoby vypadl z pera Rosamunde Pilcher.
Děj nakombinovaný tak, aby vám každou chvíli spadla brada s povzdechem: "COŽE???"...
Čekala jsem hlubší psychologické vykreslení postav, ale po přečtení zůstávám jen s vykloubenou bradou... Bohužel tohle nebyl můj šálek kávy...

28.08.2018 3 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Asi se budu opakovat - prostě skvělá fantasy série pro kluky a dobrodružně založené holky kolem 10 let. U nás jsme knížku četli před spaním a je to jedna z těch, které si užijí i rodiče. Will, Horác i Evanlyn jsou sympatičtí hrdinové, přitom ani jeden z nich není bez chybičky, takže se s nimi děti můžou snadno identifikovat a vcítit se do jejich pocitů. Navíc konec vás přímo nutí okamžitě si obstarat další díl :-) U nás už se těšíme všichni, až na nás v knihovně dojde řada :-)

27.08.2018 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT LEHKÉ SPOILERY!!! Knížky Jodi Picoultové miluji. Těším se na ně, jak malé děcko na bonbon. I tenhle román je správně po picoultovsku zpracovaný - plný emocí, které vás na různých místech stoprocentně dostihnou. Slzy v očích jsem v průběhu čtení celé knížky měla docela často, zvlášť u situací, které nebyly až tak černo-bíle (tedy rasově) vyhrocené, ale odrážely vztahy v různých rodinách, myšlenkové pochody Ruth i Kennedy a konec konců i Turka - co je dovedlo až tam, kde se zrovna nacházeli... Tenhle zvláštní propletenec bylo skvělé sledovat skoro až do konce... Jenže - samotnou nevýhodou celého skvělého příběhu byl prostě konec... Kvalitní román se změnil na neuvěřitelnou pohádku, kdy se z vcelku reálných hrdinů staly princové a princezny, kteří žijí šťastně až na věky a zřejmě nejvíc záporná postava musela jít z kola ven... Vím, že Jodi má na víc, u jiných autorů bych to asi přešla víc potichu, ale tady mě to prostě zklamalo.

23.08.2018 4 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Co byste udělali, kdyby vám váš třeťáček řekl: "Mami, to si musíš přečíst!"? Takže jsem musela :-) Ale vůbec žádná namáhavá povinnost to nebyla, naopak! Krásná a milá pohádka o malém strašidýlku, o důležitosti pravého kamarádství, okořeněno detektivním pátráním po kočce Luise.

Překrásná hra s češtinou, tu jsem si užívala nejvíc:
"Proč by strkal nos ze dveří?" zeptal se Stráša a zatahal se za nos. Držel pevně. "A jak se to vůbec dělá?"
"To se jenom tak říká," vysvětlila mu Helenka. "Znamená to, že nemohl vytáhnout paty z domu."
"Jenom paty?" podivil se Stráša. "Proč by někdo vytahoval z domu jenom paty?"
Matěj se chytil za hlavu, ale Helenka trpělivě vysvětlovala dál. "Bál se vyjít z domu na ulici."
"Aha," řekl Stráša a pomyslel si, že to Helenka mohla říct rovnou.

Třešničkou na dortu jsou povedené ilustrace Galiny Miklíkové. Dohromady s vypravěčským uměním Aleny Mornštajnové, která prostě s každou knížkou dokazuje, že je PANÍ SPISOVATELKA, vznikla neodolatelná čtenářská lahůdka pro nejmenší!

05.08.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Pan Wohlleben svým nadšením a láskou ke stromům a jejich společenstvím dokáže stejné pocity vzbudit i ve čtenářích. Je vidět, že je nejen zdatný pozorovatel, ale že má stromy a lesy skutečně rád. Jeho znalosti a zkušenosti jsou neskutečné. Stromy a lesy jsem měla vždycky ráda, ale teď se na ně dívám ještě trochu jinýma očima. S větší láskou a pokorou, dalo by se říct...

02.08.2018 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

To jakože cože? To je konec? Zrovna v tuhle chvíli? Nutně potřebuji další díl...
Velice čtivá a návyková série. Petra Stehlíková nás ale pěkně napíná a dusí... Z předchozích tajemství je vysvětlený jen zlomek, zato nové nevysvětlené záhady přibývají raketovým tempem. Všechno se tak krásně zamotává, že jsem opravdu zvědavá, jak z toho Petra Stehlíková vybruslí :-)

01.08.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Moje fantasy dušička plesá. Takové skvělé propojení fantasy a postapo budoucnosti jsem ještě nečetla. Vykreslený svět sklenařů i bojovníků pětadvacítky, nahlížený očima dvanáctileté Ilan a prodchnutý na každém kroku nějakým tajemstvím, mě opravdu bavil. Autorka odvedla skvělou práci, místy jsem si představovala všechno tak živě, že jsem sklenit nejenom viděla, ale dokonce jsem ho v myšlenkách nechávala rozeznít... Doporučuji nejen já - momentálních 999 hodnocení s výsledkem 94% hovoří za vše.

A ještě jedna technická pro ty, co se nikdy nedívají na konec knížky - tady to udělejte, ne však kvůli konci příběhu, ale kvůli slovníčku, který vás ze začátku rychleji vtáhne do nového světa...

23.07.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Tak tohle je vážení čistokrevná hráčská záležitost. Bible pro všechny nadšence počítačových her. Jelikož moje hráčské schopnosti končí u tetris, tak mi bylo až líto, že jsem si nemohla plně vychutnat všechny ty zakomponované lahůdky ve formě odkazů na všelijaké hry. Naštěstí jsem se aspoň trochu víc chytala u všech dalších popkulturních odkazů na osmdesátá léta.. Klobouk dolů před autorem, kolik toho do jedné knížky dokázal nacpat! Už se těším i na filmové zpracování, jestli to bude alespoň z poloviny tak dobré, jako knížka, tak to bude parádní letní trhák. Takže se pohodlně usaďte, vezměte si haptický oblek, nasaďte si vizor, odpojte se od reality a nechte si žilami proudit adrenalin :-)

14.07.2018 5 z 5

Antarktická míle Antarktická míle Lynne Coxová

Lynne Cox je NAPROSTO neuvěřitelná žena. Svými výkony již od mládí posouvala v plaveckém světě hranice toho, co je možné. Velmi oceňuji její životní filozofii, která jí hnala stále dál, až na hranice toho, co vůbec je fyzicky možné dokázat. Děkuji Lynne, je potřeba si stále připomínat, že ty největší hranice máme sami ve svých hlavách a že za každým skvělým individuálním výkonem se schovává tým lidí, bez kterých by to nešlo.
str. 284:
"Uspořádala jsem přednášku pro skupinu žáků základní a střední školy v Callawayi v Nebrasce, kteří mi kladli spoustu otázek stran mého plavání v Antarktidě i mých předchozích plaveb. Jeden z dotazů, který mě donutil se zamyslet, mi položil sedmiletý chlapec. "Kdybyste měla nějaký cíl a opravdu se snažila ho dosáhnout, ale nepodařilo se vám to, byla byste stejně spokojená?" chtěl vědět. Přemýšlela jsem, jaký cíl, na který tvrdě dřel, ale nepodařilo se mu ho splnit, může mít sedmiletý kluk, když dokáže položit tak složitou otázku.
Odpověděla jsem, jak nejlépe jsem uměla: "Byla bych spokojená, že jsem se o to pokusila, ale kdybych neuspěla, asi bych se vrátila zpátky a zkoumala, co k tomu splnění potřebuju. Pak bych to zkusila znovu."
Usmál se a přikývl. Vypadalo to, že chápe víc, než by se v jeho věku mohlo zdát. Dál o něm přemýšlím a uvažuju, jestli mu moje odpověď nějak pomohla. Jeden kamarád mi řekl, že jsem mu měla poradit, ať přehodnotí svůj cíl, a je-li cíl příliš náročný, ať zkusí snížit laťku. Ptala jsem se sama sebe, jestli bych se takovou radou řídila a usoudila jsem, že to není můj styl. Laťku nikdy nesnižuju. Možná je to tím, že ji nemám nastavenou dostatečně vysoko, možná tomu napomáhám, když k cíli postupuju dosažitelnými kroky."

07.07.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak co tomu říkám?
Plusy:
+ Jednoznačně zpracování celé knížky. Není to žádný krvák, přesto se vám místy budou ježit všechny chlupy po těle. Naroubování skutečných událostí záhadně mizejících lidí v pohoří Tribeč s vyprávěním (skutečného?) Igora je prostě pro tenhle typ literatury naprosto geniální záležitost!
+ Čtivost (obzvláště v druhé polovině)
Mínusy:
- Igor (obzvláště v druhé polovině)
- Těch pár nelogičností by chtělo trochu poštelovat (namátkou - ztracení při sběru hub - v době mezi prosincem a březnem?)
- Místy byl text trochu uměle natahovaný, zkrácení by v takových místech prospělo, příběh by měl větší šmrnc.
Za mě 65%.
Sponzor tohoto komentáře: heureka.cz. Věřte, nebo ne.

06.07.2018 3 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Krása... Krása zabalená do strohého vyprávění... Místy mi malinko připomnělo Olgu Tokarczukovou, i když nedokážu přesně říct proč, protože každá z autorek má svůj osobitý styl. Možná je to tím, jak na mně obě silně zapůsobily, možná pro nezvyklé zpracování celého příběhu, které mě jak u Tokarczukové, tak u Dorte Hansen prostě semlelo..
Starý kraj není magický, příběh je podaný krátkými, strohými větami, jakoby bez emocí. Jenže při čtení zjistíte, že právě ty emoce vás doběhnou. Navíc kolik dokázala autorka skloubit témat v jedné poměrně útlé knize - pruské uprchlíky, vztahy v rodině, současnou krizi manželství, partnerství i rodičovství, rýpnutí do eko-bio nadšenců, srovnání života na vesnici a ve městě... Navíc tak, že to všechno krásně funguje dohromady a tvoří jedinečný celek! Před autorkou smekám, má můj hluboký obdiv. Skvělý čtenářský zážitek.

29.06.2018 5 z 5

Vtipy pro děti 1 Vtipy pro děti 1 kolektiv autorů

Skvělé, díky komentáři Samiry jsem zapátrala po téhle knížce a dnes předala za skvělé studijní výsledky nejmladšímu synovi. Hned se na knížku vrhnul a předčítá nám všem ostatním, takže tuhle knihu mám audio :-) Skvělé, bavíme se všichni opravdu královsky.
Tak jen pro ukázku:
Víte, co dělá blondýnka ve skříni? Poslouchá kabáty :-)

29.06.2018 5 z 5

Z písku a popela Z písku a popela Amy Harmon

Byla jsem natěšená - válečný román, odehrávající se v Itálii za druhé světové války, ověnčený cenou Whitney Award 2016 za nejlepší historický román! Velmi vysoké hodnocení ostatních uživatelů, doporučení od ségry - to bude pecka! A byla. Přímo mezi oči. Dostalo se mi totiž nikoli emoce drásající válečný příběh, ale mé nervy drásající milostný příběh s válečnými kulisami. Často jsem u čtení skřípěla zuby, třeba u popisu prvního polibku na tři strany, u neustálého vzdychání, jak je ten Angelo skvělý / ta Eva skvělá. Opravdu tak popsaní byli. Obzvlášť u Evy - krásná, hrdá, statečná, obětavá, milující, atd. atp. Zkrátka hrdinka ne jen s velkým H, ale museli by jste o ní obdivně vzdychnout "HRDINKA". Ztratila se tak jakákoli živoucnoust obou postav. A když už se autorka (konečně) vzdálí od romantické linky, pak zjišťujeme, že svět je malý a o náhody zde není nouze (například to, jak se Eva dostane k práci na velitelství gestapa, scéna při hromadném odvozu Židů z Římského ghetta, Angelo a jeskyně, scéna z vlaku, jedoucího do Bergen-Belsenu ...). A tyhle všechny náhody dovršil závěr. Au, ten bolel. Ale u mě určitě jinak, než autorka zamýšlela.
Tomu, kdo má rád romantické příběhy, román s klidem doporučím. Ten, kdo si chce přečíst kvalitní válečný příběh, nechť sáhne po jiné knize.

20.06.2018 3 z 5

Psí hvězdy Psí hvězdy Peter Heller

Nikdy bych si nemyslela, že mě bude tolik bavit knížka, ve které se až tak moc neděje a svojí podstatou je hlavně mužská (zbraně, letadlo, rybaření, a ano, i na sex dojde)... Ale stalo se. Vyprávění Higa si mě zaháčkovalo od prvních stran a odmítalo pustit. Mimo jiné i pro svoji zvláštní poetiku. Pro ukázku posuďte sami:

"Jmenuju se Hig. Jenom tak. Velkej Hig, jestli chcete dvě jména. Big Hig.
Jestli se někdy budím s křikem, a neříkám, že se to stalo, tak proto, že je veta po pstruzích. Potočáci, duháci, siveni i lipani, všichni jsou pryč.
Zmizeli tygři, sloni, opice, paviáni i šimpanzi. Sýkorky, fregatky, pelikáni (skvrnozobí), velryby (plejtvákovci), hrdličky zahradní. Smutný, ale plakal jsem, až když proti proudu plul poslední pstruh, snad za chladnější vodou.
Melissa, moje žena, byla stará hipísačka. Vlastně ne tak stará. Vypadala dobře. V tomhle příběhu klidně mohla být Evou, jenže já nejsem žádný Adam. Jsem spíš Kain. Bratra, jako jsem já, v Bibli snad ani neměli.
Četli jste někdy Bibli? Myslím, sedli jste si a četli jste ji jako knížku? Tak mrkněte na Pláč. Tam někde teď jsme, takříkajíc. Takříkajíc pláčeme. Takříkajíc si vyléváme srdce jako vodu z kbelíku."

Bavilo mě sledovat tok myšlenek tohohle chlápka, který pomalu ztrácí smysl všeho, ale i uprostřed zpustošené krajiny, kdy v případě, že se potkají dva neznámí lidé, mohou navzájem od sebe čekat maximálně kulku doprostřed čela, smysl opět nalézá. Hig není žádný Mirek Dušín, aby přežil, dělal věci, které jsou z našeho úhlu pohledu neomluvitelné. Přesto mi jako postava byl neskutečně blízký, jeho myšlenkové pochody byly uvěřitelně popsané a při čtení jsem se mnohokrát přistihla, že si kladu otázku, jak bych se asi zachovala já... Jak bychom se zachovali k sobě navzájem my všichni?

15.06.2018 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Pohled zpět na nepochopitelnou dobu. Je po válce, ale její dozvuky jsou, především pak ve vysídleném pohraničí, stále víc než patrné. Nenávist Čechů k Němcům (která se mimochodem v české kotlině podprahově drží až do současnosti) se vybíjí naprosto mylným směrem - všichni Němci jsou najednou špatní a je nutno je šmahem všechny potrestat. Velmi dojemný příběh o předsudcích v nás, o lidské zlobě a nenávisti, umocněný tím, že vše prožívá malá holčička. Při čtení takových příběhů přemýšlím, kdy už konečně lidstvo dostane rozum a stane se víc LIDSKÝM.

13.06.2018 5 z 5

Bratr vlk Bratr vlk Michelle Paver

Čteno synům před spaním. No uznávám, selanka na večerní uklidnění to opravdu není, ba právě naopak - čtivý a napínavý příběh, u kterého oba synové skoro pokaždé žadonili o přídavek ("Aspoň odstaveček..."). Krásný, i když místy drsný příběh o přátelství, odvaze, hrdinství - zkrátka o hodnotách, které kluky ve věku kolem 10 let zajímají. Napsáno tak přesvědčivě, že se mi i v tomhle parném počasí zdálo, jako bych se procházela spolu s Torakem, Vlčkem a Renn zasněženým Hvozdem...

11.06.2018 5 z 5

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

Už od malička mě Indiáni fascinují. Prošla jsem si romantickými představami v Mayovkách, přes různé rodokapsy až po skutečné přičichnutí ve formě povídání o skutečném životě Indiánů dnes, spojených s některými prožitými praktikami a rituály.. A tahle knížka to všechno krásně doplňuje. Indiáni jsou až do dnešních dní sví. A jsem ráda, že po přečtení téhle knížky vím, co to doopravdy znamená...

10.06.2018 4 z 5

Kryštof ÁDéHáDě Kryštof ÁDéHáDě Pavlína Brzáková

Ještě pořád přemýšlím, proč jsem měla potřebu a chuť si knížku přečíst. Uklidnění, že nejsme sami? Zjistit, jak řeší podobné problémy někdo jiný? Ujistit se, že naše cesta není úplně mimo? Ani jednoho se mi ale tak úplně nedostalo... V knížce byly momenty, které jsem až bolestně poznávala (problémy s mluvením a se správným používáním jazyka obecně, zapomínání věcí, roztěkanost a nesoustředěnost, problémy s vrstevníky a mnoho dalších ....). Novátorské řešení také v nedohlednu - prostě čím méně trpělivosti u syna, tím více trpělivosti musí projevit rodiče, potažmo i učitelé. Silou se nikam nedostanete. Nejdůležitější je láska, pochopení a povzbuzení. A to i ve chvílích, kdy nejvíc povzbuzení by jste potřebovali sami. Opakovat a nejlépe vše ritualizovat - vnášet do dění pravidelné rytmy... To už všechno vím, na tom všem se s paní Brzákovou shodneme. Nicméně pojetí vyprávění mi prostě nesedlo. Vadilo mi odosobnění všech ostatních, kromě Kryštofa a maminky vypravěčky (otec, sestra, přítel, paní v bílém plášti apod.), což zbytečně vytváří pocit jakési exkluzivity - středobod je Kryštof a maminka a vy všichni ostatní, včetně čtenářů, jste na vedlejších kolejích... Asi nejvíc bych knížku doporučila těm, kteří nemají úplně přímou každodenní zkušenost s dítětem s diagnostikovanou vývojovou dysfázií a ADHD, protože je opravdu někdy těžké pochopit, že tyto děti jsou prostě trošku jiné. Zvláštní. Pro mnohé nepochopitelné. My ostatní víme svoje. Milujeme je takové, jací jsou. A to je to nejdůležitější, co jim můžeme dát.

06.06.2018 3 z 5