cziss cziss komentáře u knih

A zničte Paříž A zničte Paříž Sven Hassel (p)

V tomto díle nás autor provede od vylodění spojenců v Evropě po upouštění Paříže nacisty. Autor se opět nebojí popisovat hrůzy války a zvěrstva na nacistické straně, zároveň se ale strefuje i do spojenců, odbojářů, kolaborantů nebo Pařížanů (ke konci knihy). Tento díl prostě ukazuje na ty nejtemnější stránky války. Trochu mi vadilo přeskakování v ději, na druhou stranu různé vsuvky, třeba u utíkajícími veliteli, byly dobré. Celkově je knížka smutnější a obsahuje méně humoru než předchozí díly, které jsem četl.

19.10.2022 4 z 5

Labyrint smrti Labyrint smrti Ian Livingstone

Atmosféra super, obtížnost brutální. No, ale i to se dá vyřešit, třeba přečtením návodu :)

17.10.2022 3 z 5

Klášter slasti Klášter slasti Ivana Kuglerová

Jako sbírka povídek zajímavé. Kvalita odpovídá našim luhům a hájům i době vzniku. Anotace moc neodpovídá, takové porno to opravdu není.

11.10.2022 3 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

King je prostě mistr, byť se ve svých knihách rozhodně nebojí napsat nějaký ten řádek navíc, tak povídky umí taky, a jaké! A rozhodně to všechno nejsou horory.

10.10.2022 4 z 5

Šílený mrakodrap Šílený mrakodrap Frank Stieper

Stejná kvalita jako předchozí díl, pro trochu starší děti doporučuji.

22.09.2022 5 z 5

Spiknutí robotů Spiknutí robotů Frank Stieper

Pěkný GB pro už trochu starší děti. Je tu dost akce a oproti jiným víc sází na děj. Moc se mi líbily hádanky.

20.09.2022 5 z 5

Spasitel padlých bohů Spasitel padlých bohů Jiří Mikulík

Uvažoval jsem hodnocení mezi 3 - 4 hvězdami, ale nechci kazit hodnocení série, tak jsem dal 4. S tímto dílem se pomalu (ale jistě) blížíme k finále. Hodně přibývá na epičnosti, ale na druhou stranu se ze hry vytratil onen původní nádech a to je možná škoda.

V tomto díle se téměř nikam neputuje. Jde o to se pouze rychle dostat k hrobce a většina hry se odehrává v něčem podobném labyrintu. To mě moc nebavilo.

Hlavním výtku mám ke smutné skutečnosti, že v zakoupených ebook GB chybí ilustrace (tuším počínaje 2. dílem). Moc dobře nechápu důvod, ale doteď mi to ani tak nevadilo. V tomto díle to ale vypadá, že v papírové knížce byla i ilustrace/mapa podzemí (labyrintu). Takže sem tam nějaké vodítko, které dostanete je potom k ničemu a celý labyrint je systém pokus-omyl. To je dost otravné a celkově nefér vůči hráčům, kteří si koupili ebook.

Také jsem si všiml, že sem tam chybí určitá informace k pravidlům nebo k boji. Chápu, že se to už dost nakupilo, ale byl jsem i na odkazu, kde chybějící info bylo dost zásadní.

15.09.2022 4 z 5

Záhady světa Záhady světa Štěpánka Sekaninová

Pěkná knížka pro menší děti, které už umí číst.

14.09.2022 4 z 5

Prokletý hvozd Prokletý hvozd Ian Livingstone

Moc pěkný GB, hratelnost je vyvážená a nejvíc se mi líbilo, že umožňuje projít hvozd vícekrát na jednu hru. K dohrání potřebujete získat dvě věci a během hry lze získat i nějaké indicie, kde se nacházejí. Není to tedy pokus-omyl.

02.09.2022 5 z 5

Citadela chaosu Citadela chaosu Steve Jackson

Tento GB lze bez návodu vyhrát pouze s velkou trpělivostí. Kdyby to nebyla nostalgie, tak by to dnes prošlo velmi těžko. Je tu tak o dvě věty příběhu víc jak v předchozím díle... no ale GB se nehrají kvůli příběhům, že. Obohacení kouzly je fajn, ale asi je škoda, že je jich až tak moc na výběr.

02.09.2022 3 z 5

Čaroděj z Ohňové hory Čaroděj z Ohňové hory Steve Jackson

K vítězství je třeba mít buď návod, nebo náhodně zkoušet kombinace cest a předmětů. Labirint je těžký především v tom, že na jeden odkaz můžete i třeba 2x zahnout. Je škoda, že autoři hráče nenechají se v dungeonu třeba o kus vrátit atd. Na dnešní poměry spíš průměr.

02.09.2022 4 z 5

Elrik: Příběhy bílého vlka Elrik: Příběhy bílého vlka Michael Moorcock

Přestože jsou povídky od různých autorů, opravdu většina jich je dobrá (a to nejsem milovník povídek). Snad bych i řekl, že je kniha jako celek nepatrně lepší jak předchozí díl. Povídky jsou z různého období "Elrikova života" a tak většina z nich naráží na střípky univerza (knihy atd), které u nás nikdy nevyšly. Na čtivost to však nemá vliv. Tato knížka mě také donutila trochu přehodnotit pohled na inspiraci Sapkowskeho Zaklínače. Elrik je prostě archetyp ponurého (anti)hrdiny bojovníka a tak jeho literární ozvěna bude nutně rezonovat v dalších dílech, které přijdou potom. Takže ano, inspiraci tu vidím, ale pouze to a nic víc.

25.08.2022 4 z 5

Led, oheň a fůra větru Led, oheň a fůra větru Jindřich Rohlík

Moc pěkná knížka. Na Rohlíkovi je znát, že se do psaní vážně dostal. Tento díl mi svou "epizodností" a dalšími prvky nejvíce připomínal hru - a to se mi líbilo.

21.08.2022 5 z 5

Vítězství orla Vítězství orla Simon Scarrow

Druhý díl začal přesně tam, kde první skončil. Příběh je opět nabitý dějem, bojem a politikou. Hodnotím kladně, že se Sparrow nebojí Římany ukázat v pravém světle a dát do kontrastu jejich přesvědčení vlastní civilizovanosti s realitou. Co se mi naopak zdálo už trochu moc přitažené za vlasy je jak se naši hlavní hrdinové Kata a Makro ve vhodné chvíli ke všemu přichomýtnou. Jsou vlastně ve středu všeho dějí a zároveň na sebe nijak výrazně neupozorní. Stejně tak příběh sem tam obsahuje nějakou nelogičnost. Nicméně, jako knížka mě to bavilo.

28.07.2022 4 z 5

Elrik: Námořníkem po mořích osudu Elrik: Námořníkem po mořích osudu Michael Moorcock

Zajímavá fantasy pro milovníky žánru. Na první díl moc nenavazuje. Škoda, že první část je nejslabší z knihy. Nejvíc se mi naopak líbila část poslední. Tak trochu jsem čekal, že bude nějaké vyústění, které nepřišlo. Ale to bude pravděpodobně tím, že většina knih nevyšla v CZ.

15.07.2022 4 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Pokud pasete po "vedlejších" knihách z Kingova univerza Temné věže, tak toto je kniha, která s tímto univerzem propojena opravdu hodně. Pokud bych měl hodnotit knížku jako samotnou, tak je třeba napsat, že je to zbytečně moc dlouhé (i na Kinga), jinak bych to viděl i na 4 hvězdy.

27.06.2022 3 z 5

Elrik z Melniboné Elrik z Melniboné Michael Moorcock

Ke knize jsem se dostal na základě fámy, že Elrik je předobrazem Sapkowskeho Zaklínače. No, neřekl bych. Kniha se asi nejvíc bude líbit milovníkům fantasy jako je Barbar Conan. Jestli to chápu dobře, tak Moorcock je takový žánrový zakladatel. Každopádně stojí za to si to přečíst.

14.06.2022 3 z 5

Apoštolové temnoty Apoštolové temnoty Alexander Kühnert

Na úvod je třeba napsat, že tento GB je brožurka formátu A6 o 120 odkazech. Pravidla jsou typicky LW, ale obtížnost mi přišla celkem nevyvážená (což ale není v LW nic neobvyklého). Příběh je fajn, možnost si GB zahrát několikrát tu je také. Knížka se mi líbila, ale moc času si s ní neužijete.

25.05.2022 3 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Viděl jsem prvně seriál a vzhledem k tomu, že ten se mi zdál výrazně lepší (hodnotím jej jako vynikající), tak je těžké knihu s ním nesrovnávat. Nejsem si jistý, jestli by mi knížka bez seriálu dávala smysl. Nenašel jsem v ní ucelený děj, hlavní postavu nebo nějaké ústřední téma. Je to každopádně dost neotřelá a nevšední kniha. Doporučuji nejdřív přečíst knihu a pak až zkouknout seriál.

15.05.2022 3 z 5

Země bez zákona Země bez zákona Jindřich Rohlík

Mě se knížka líbila, ale dle mě příběh funguje pouze pokud nad ním nebudete zbytečně moc přemýšlet, podvolíte se mixu westernu a fantasy a zvyknete si na autorův humor.

29.04.2022 4 z 5