dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Knihu jsem četla až po Staříkovi a musím přiznat, že zpočátku jsem byla zklamaná tím, jak jsou si obě knihy podobné stylem, typem postav, druhem humoru, zkrátka jako by autor vykrádal sám sebe nebo se snažil vytěžit co nejvíc z úspěchu Staříka. Během četby se mi ale kniha líbila čím dál víc a celkově u mne Staříka překonala. Vyprávění je svěží, postavy zábavné i sympatické a exkurzy do politiky a historie nejsou tak zdlouhavé. Celkově velmi povedená humoristická knížka!

08.02.2015 4 z 5

Dosud jsem měla ráda spíše Murakamiho realistické prózy, ale tato sci-fi je netradiční, čtivá a udržuje čtenáře v napětí až do konce (který, pravda, nesplnil tak zcela moje očekávání, čekala jsem originálnější finále spojené s prolnutím obou dějových linií). Zpočátku čtenář v ději trochu tápe, ale jakmile jsem se zorientovala v obou "světech", příběh jsem si opravdu užila. Postavy jsou sympatické a prostředí Města bylo velmi působivé, zpočátku zdánlivě prázdné a chladné, ale postupně i ono odhaluje nečekané hloubky. Líbil se mi i vyrovnaný přístup hlavního hrdiny (a vlastně i většiny dalších postav) k životu. Hodně námětů k zamyšlení, narozdíl od autora doslovu mi to však nepřípadá jako kritika konzumní společnosti, ale spíše jako velmi intimní sonda do lidského nitra.

18.11.2014 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Krásný, smutný, dojemný příběh. Dobře vykreslené postavy, oblíbila jsem si hlavně Hanse a Rosu Hubermannovy. Konec je velmi působivý. Dala bych plný počet hvězdiček, ale dalo mi dost zabrat zvyknout si na autorův osobitý styl psaní. Některé netradiční formulace a přirovnání jsou mírně řečeno netradiční až natolik, že se obtížně čtou a působí rušivě. Chápu, že záměrem bylo zřejmě dát najevo, že Smrt jakožto vypravěčka vnímá svět jiným způsobem, a v tomto kontextu bych to považovala za zajímavý nápad, ale místy tento styl psaní vyznívá až kýčovitě a šroubovaně.

04.11.2014 4 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Poslední díl se mi z celé trilogie líbil nejvíc, ten první nejméně, i když chápu, že bez něj by další děj nedával smysl. Spíš než ty sexy scény, které už občas byly trochu nudné a stereotypní, se mi líbil ten příběh "okolo" - vývoj jejich partnerského vztahu, přesazení obyčejné holky do zcela jiného prostředí, Christianova minulost, zápletka s Hydem a Christianovými ex, vliv, který na něj Ana má, soudržná rodina... Celkově pro mne příjemné oddechové čtení.

16.09.2014 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q opět nezklamalo, napínavý děj, vtipné hlášky, čte se jedním dechem.

27.07.2014 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Výborná detektivka, má zase jinou atmosféru než ty severské. Jedna z knížek, u nichž se člověk těší na každou chvíli, kdy může číst. Přestože je obsáhlá, četla se jedním dechem. Autor píše lehkým, čtivým stylem, který oživuje řada vtipných momentů a netradičních nápadů (opačné číslování kapitol, spisovatelské rady, kombinace úryvků z románu a příběhu o jeho vzniku). Příběh je chvílemi spletitý, ale nakonec do sebe všechno krásně zapadne. Výborný čtenářský zážitek i pocta spisovatelskému řemeslu.

06.07.2014 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje první kniha od Murakamiho mne určitě inspirovala k tomu, že se poohlédnu po dalších. Čekala jsem poměrně odlišnou mentalitu postav, ale musím říci, že kromě některých zmiňovaných exotických jídel mi celý příběh, postavy i jejich myšlení připadaly nám velmi blízké. Toru je férový, čestný kluk, který byl přes své mládí konfrontován s několika tragickými událostmi, přesto příběh nepůsobí vůbec depresivně, právě naopak. Čtivý vyprávěcí styl včetně zdánlivě "nadbytečných" detailů umožňuje se do knihy opravdu ponořit a prožívat příběh spolu s postavami. Pouze postavu Naoko pro mne bylo obtížné si oblíbit, jako by si ani nevážila toho, kolik má kolem sebe lidí, kteří jí chtějí pomoci, a spíše je využívala...

06.05.2014 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

I když jsou v podstatě všechny knihy s Lincolnem Rhymem vystavěny podle stejného modelu a tudíž po přečtení několika z nich i stále předvídatelnější, méně bodů dávat nechci, protože se prostě výborně čtou, postavy jsou sympatické a knihy vesměs končí optimisticky, což mám ráda. Navíc v každé máme možnost nahlédnout do trochu jiného prostředí a i toto - kouzelnické - nabízí mnoho zajímavých zápletek.

08.04.2014 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Skvělá detektivka, jedna z těch, kde si pořád říkáte, že už byste měli jít spát, ale nejde se odtrhnout... :)
Snad jediná ani ne výtka, ale je zvláštní, že by Merete nenapadlo už mnohem dříve, kdo jsou její únosci, myslím, že to bylo dost jasné, alespoň mně to tak připadalo...

19.01.2014 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Napínavá, místy drsná detektivka, četla se jedním dechem.

11.01.2014 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Vtipná, svěží, čtivá kniha. Těžko uvěřit, že některé pozdější Vieweghovy knihy jsou od stejného autora...

10.01.2014 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Tentokrát obzvlášť drastický případ, popisy mučení se místy nečetly snadno. Přesto napínavé od začátku až do konce, četlo se jedním dechem.

25.06.2024 4 z 5

Orlando Orlando Virginia Woolf

Mám ráda K majáku i Paní Dallowayovou, velmi se mi líbí metoda proudu vědomí, ale tady se s autorkou míjíme. Kniha se mi těžko četla a nudila mne prakticky od chvíle, kdy se hlavní hrdina "převtělil", a dočetla jsem jen v naději, že do sebe vše nakonec nějak zapadne a začne dávat smysl (horečnatý sen? pokus o popis tvůrčího procesu autora, který experimentuje se svou postavou?). Bohužel se tak nestalo a smysl mi to nedává ani po dočtení, ani po přečtení různých recenzí. Tentokrát pro mne zklamání.

01.06.2024 2 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Jednání některých postav je trochu přepjaté (Goriotův vztah k dcerám), ale příběh je čtivější a přehlednější než Lesk a bída kurtizán. Navíc mne nyní po letech zaujal více než coby povinná četba na gymnáziu, protože jsem teď více ocenila i popisy dobové Paříže a jejích reálií. Nejsou zde také zbytečně mnohomluvné pasáže nikam neposouvající děj.

07.04.2024 4 z 5

Farsalské pole Farsalské pole Marcus Annaeus Lucanus

Podle mého názoru pro současného čtenáře čtivější než Homér, navíc nezvyklý úhel pohledu, protože autor je nadšeným stoupencem Pompeia v jeho konfliktu s Caesarem. V eposu převažuje realistické líčení událostí předcházejících a následujících po bitvě u Farsalu, spíše než mytologické a náboženské motivy autor působivě popisuje přírodu, krajinu a různé místní zvyky, tradice a legendy. Méně obecně známé dílo a řekla bych, že neprávem.

29.08.2023 4 z 5

Vražda ve společnosti Consus Vražda ve společnosti Consus Václav Erben

Rozhodně slabší než předchozí díly, pokus o pokračování Exnera v době "porevoluční" už nemá prostě to kouzlo, navíc mi příběh připadal poměrně překombinovaný a konec i dost nejasný...

30.06.2023 2 z 5

Prolomení hradeb: Dvojka Prolomení hradeb: Dvojka Petr Hampl

Připadá mi, že autoři některých komentářů (především v diskusi u první verze knihy) knihu buď nečetli, nebo ji jen prošli a nezamysleli se, případně k ní přistoupili předem s takovými předsudky, že nebyli schopni se od nich oprostit. Neříkám, že se ztotožňuji se vším, co autor píše, ale celkový obraz, který podává, je poměrně realistický a podnětů k zamyšlení je zde celá řada. Kniha určitě není proputinovská ani neobsahuje žádné konspirační teorie, proti kterým se autor naopak vymezuje. Osobně ji považuji za platný příspěvek do debaty o problémech současného světa.

26.02.2023 4 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Klasická česká detektivka, kapitán Exner je zajímavá postava a příběh je spletitý a napínavý, místy odlehčený humorem. Poslouchala jsem jako audioknihu, která je pěkně načtena Martinem Stránským.

10.02.2023 4 z 5

Příbytky hudby Příbytky hudby Bodo Plachta

Krásná kniha vizuálně i obsahem, je zajímavé dozvědět se něco ze soukromí velkých hudebních skladatelů a zároveň se podívat, jak ty z jejich příbytků, které se dochovaly, vypadají dnes, případně jak prostředí, v němž tvořili, ovlivňovalo jejich tvorbu. Publikace, která určitě obohatí knihovnu každého hudebního nadšence a zaujme i neodborníky.

22.01.2023 5 z 5

Napoleonovo egyptské tajemství Napoleonovo egyptské tajemství Javier Sierra

Kniha mi žánrově připomíná takového trochu méně mainstreamového Dana Browna. Je to docela čtivý dobrodružný příběh odehrávající se na pozadí Napoleonova egyptského tažení, rámcově se drží historické reality a ozvláštňuje si ji existencí tajných bratrstev spojujících staroegyptské, muslimské a ranně křesťanské kulty.

13.12.2022 3 z 5