dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Dražinovská hora Dražinovská hora Jan Vrba

Krásné povídky o přírodě, zvířatech a lidech kolem jednoho lesnatého kopce. Nebo možná spíše než klasické povídky jsou to taková vyznání z autorovy lásky a respektu k přírodě.

26.08.2020 4 z 5

Skleněný les Skleněný les Cynthia Swanson

Zpočátku bylo trochu matoucí střídání úhlů pohledu, přičemž jeden byl v ich formě a ostatní nikoliv, ale když jsem se zorientovala, byl to napínavý a čtivý příběh. Jednání Ruby by bylo sice vzhledem k jejímu věku možná až příliš promyšlené a rafinované, vyhnout se po řadu měsíců podezření, ale nakonec vše skončilo celkem spravedlivě.

27.07.2020 4 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Čtivá, napínavá kniha s trochou tajemna, chvílemi připomínala příběhy Daphne du Maurier.

26.07.2020 4 z 5

Špačci Špačci Karel Václav Rais

Pěkná, zpočátku vtipná, později dojemná povídka...

30.06.2020 5 z 5

O ztraceném ševci O ztraceném ševci Karel Václav Rais

Obsáhlý román z prostředí převážně německého městečka v Podkrkonoší, sledující životy jeho obyvatel od 60. let 19. století do počátku 20. století. Je zde pěkně zachyceno, jak se postupně měnilo zpočátku bezproblémové soužití české menšiny s německými spoluobčany od situace, kdy se nikdo příliš nezamýšlel nad tím, kde se kdo narodil, a člověk byl identifikován spíše svým povoláním než národností, až k vzepětí národnostních vášní v době přelomu století. Člověk zde vidí a chápe argumenty obou stran. Je vidět, že se vzrůstem vzdělání, národního uvědomění, politické agitace, snadnějším přístupem k tisku atd. se situace úplně změnila, a to i uvnitř smíšených rodin. Je to působivá kniha. Hlavního hrdiny Lojzla mi bylo líto, neměl zrovna radostný život, až na těch pár let s první ženou...

30.06.2020 5 z 5

Výborné povídky. Hájíček umí jako vždy skvěle vykreslit atmosféru i postavy, člověk se do příběhů opravdu vžije. Zdánlivě "obyčejné" příběhy, které člověku připomenou jeho vlastní dětství a mládí. Krásné...

20.09.2019 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Tento díl mne z cyklu o Enzovi bavil zatím nejvíce. Prostředí ostrova s jeho uzavřenou komunitou bylo působivé a příběh byl velmi napínavý.

15.09.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Zpočátku bylo vyprávění takové pomalejší, ale postupně si mne kniha získala a závěrečná část kolem okupace a odjezdu konvoje byla opravdu napínavá. Trochu rozpačitý pocit mám z otevřeného konce. Oceňuji autorovy znalosti našich reálií, kniha ani nepůsobí, jako by ji psal cizinec.

24.08.2019 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Námět i styl se podobají "Manželům odvedle", nicméně tento příběh mi přišel trochu slabší. Byl sice napínavý a četl se dobře, ale byl jaksi předvídatelnější a také závěr se mi moc nezamlouval. Řekla bych, že chování hlavní postavy nebylo příliš konzistentní, čekala jsem také nějaké překvapivé odhalení, které se nedostavilo.

14.08.2019 3 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Nepříliš obsáhlý román, čte se rychle a dobře. Milostným příběhem bych ho určitě nenazvala, ze strany Gatsbyho se mi ten vztah jevil jako jakási podivná, umíněná posedlost a lehkomyslná Daisy evidentně pouze chtěla po svém boku muže, který by ji zabezpečil, přičemž jí příliš nezáleželo na tom, kdo to bude. Takže láskou bych tento vztah nenazvala, a upřímně řečeno ani postavy příběhu, snad kromě vypravěče, ve mně nebudily sympatie. Je mi tedy trochu záhadou, proč je vlastně tento příběh tak slavný. Snad jako portrét ztracenosti, marnosti a plytkosti života mladých zbohatlíků v Americe dvacátých let. Co ale musím ocenit je krásná podoba nového vydání od Ledy, jak obálka, tak ilustrace se velice povedly.

24.02.2019 3 z 5

Literární kronika první republiky Literární kronika první republiky Pavel Janáček

Vynikající, obsáhlá publikace pro každého zájemce o literární historii i o dějiny první republiky. Myslela jsem, že půjde spíše o encyklopedickou příručku k vyhledávání nebo prohlížení, ale nakonec jsem ji přečetla s chutí od první do poslední stránky. Oceňuji opravdu komplexní pohled na prvorepublikové literární dění napříč žánry i národnostmi, právě menšinové literatury jsou méně známé, takže v tomto směru je to opravdu průkopnické dílo. Velmi se mi líbí věcný, nezaujatý styl knihy seznamující s fakty aniž by sklouzával do dnešními postoji ovlivněného hodnocení. I struktura knihy - rozdělení podle let a v každém roce kronika událostí, fotografie, nejvýznamnější vydané knihy, podrobnější rozbor vybrané knihy a esej na některé dobově aktuální téma - je velmi vydařená. Počin hodný stého výročí republiky!

26.01.2019 5 z 5

Poslední neandertálská žena Poslední neandertálská žena Claire Cameron

V knize se prolínají dvě dějové linie, z nichž mne zaujal především příběh neandertálské dívky a její rodiny. Vhled do podobného a přece odlišného myšlení neandertálců mi sice připadal věrohodnější v Goldingově knize "Dědicové", ale tento příběh byl také velmi působivý a líčení způsobu života neandertálců bylo velice zajímavé, hlavně prvek statičnosti a cykličnosti jejich způsobu života. Prolínání s příběhem současné archeoložky dodávalo příběhu Dívky nový rozměr, nicméně tato linie vyprávění byla už trochu méně zajímavá. Líbil se mi ale její zápal pro výzkum.

26.12.2018 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Průměrná detektivka. Nejzajímavější bylo neobvyklé prostředí londýnských kanálů, stok a okolí Temže včetně lidí žijících na řece a v jejím okolí. Naopak k postavám se mi nepodařilo si vytvořit vztah a také motivace pachatele mi nepřišla příliš věrohodná.

12.11.2018 3 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Autor píše velmi specifickým způsobem, který ho výrazně odlišuje od ostatních severských detektivkářů. Řekla bych "umělečtější" styl psaní, se silnou atmosférou. Není to kniha, kterou by člověk zhltnul v tramvaji, na autorův styl je třeba se soustředit a zpočátku si na něj i zvyknout. Dovedu si představit, že nesedne každému. Na druhou stranu je originální a poté, co jsem se začetla, jsem si knihu opravdu užila.

29.07.2018 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Velmi dobrý začátek nové série, drsný příběh, ale velmi napínavý a se zajímavými hlavními postavami, které mají potenciál dalšího rozvoje a dobrou vzájemnou dynamiku. Líbilo se mi ještě více než některé díly s Tórou.

29.07.2018 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Kniha je napínavá a četla se mi celkem dobře, ale měla jsem trochu problém s postavami, které mi nepřipadaly příliš věrohodné. Obzvlášť Mia mi připadala příliš psychicky (a vlastně i fyzicky, alkohol, léky) rozvrácená na to, aby byla schopna týmu pomoci. Hodně postav, ale málo prostoru na to, abychom je mohli lépe poznat a vlastně i si je v některých případech zapamatovat. Dějová linka se sektou mi nakonec připadala vlastně zbytečná a sloužící spíše jen k odvedení pozornosti a většímu "zamotání" případu a způsob jejího ukončení budil dojem, že už se jí autor prostě potřebuje zbavit. Spíše průměrná detektivka.

16.04.2018 3 z 5

Neuzavřené případy Neuzavřené případy Kate Atkinson

Velmi dobrá detektivka v klasickém duchu, autorčin styl mi trochu připomíná R. Chandlera. Kniha odpovídá dějově první řadě seriálu "Case Histories", který je mimochodem také výborný. Možná že prolínání dějových linií současných a minulých a tří případů může působit na čtenáře nejprve matoucím dojmem, než se zorientuje v postavách. Tady mi pomohlo, že jsem viděla nejprve seriál. Škoda, že další díly této knižní série nebyly dosud přeloženy do češtiny.

05.04.2018 5 z 5

Karel Čapek v slzách a věčnosti Karel Čapek v slzách a věčnosti Michaela Košťálová

Dozvěděla jsem se mnoho zajímavostí o Karlu Čapkovi, kniha je doplněna řadou citací pamětníků a také fotografií. Na druhou stranu jsem trochu v rozpacích ze stylu, kterým je kniha psaná, připadá mi tak nějak amatérská či lehce bulvární - seriózní citace vedle zdrojů jako je wikipedie a různé televizní pořady, místy hovorové výrazy, přílišná prázdná mnohomluvnost, patetičnost, fakta vedle horoskopů, u nejednoznačných otázek místo snahy dobrat se pravdy či ověřit z jiných zdrojů závěry typu "kdo ví" apod. Zápal autorky pro věc je sympatický, kniha ale působí spíše jako bakalářská práce ještě trochu nezkušeného studenta než jako seriózní biografie vysokoškolsky vzdělané autorky.

10.02.2018 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Po shlédnutí nového filmu jsem se po letech znovu vrátila ke knižní předloze. Román není příliš obsáhlý, čte se dobře a rychle. Originální příběh, autorčin typický styl nabitý spíše fakty než popisy či úvahami. Osobně bych řekla, že řešení zvolené ve filmu, kdy bylo závěrečné morální dilema více závislé na Poirotově rozhodnutí, mi připadalo zajímavější než toto původní.

01.12.2017 4 z 5

Villette Villette Charlotte Brontë

Milý společenský román, který z dnešního pohledu působí starosvětsky, ale jehož hlavní hrdinka v době vzniku knihy musela na čtenáře působit jako kurážná a samostatná žena. Poklidné prostředí internátní školy pro dospívající dívky s jejich drobnými intrikami a láskami i trochou tajemna představuje příjemnou oddechovou četbu. Závěr je trochu nezvyklý pro tento žánr. Přesto musím přiznat, že Jana Eyrová se mi líbila více, ačkoliv Lucie je zajímavá a sympatická postava, Paul na mne zpočátku působil poměrně nejednoznačně a celkem nesympaticky, a to včetně toho, jak byl popisován jeho vzhled... Až v závěru působí trochu životněji. S panem Rochestrem se nemůže měřit. Postava Grahama mi připadala mnohem zajímavější a komplexnější.

01.11.2017 4 z 5