denib denib komentáře u knih

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Natolik obdivuji výtvarné umění Josefa Čapka, že jeho ostatní tvorba bude pro mě asi vždy pokulhávat. Jak za jeho obrazy, tak za jeho bratrem. I tak jsou to z mého pohledu ale velmi dobré básně - krásné zpracováním, příšerné obsahem. A tím"příšerné" myslím hrůzy koncentračního tábora a smrt jeho bratra. Velmi ponuré, místy s nadějí, místy beznadějné. Je znát, že autor ze sebe potřeboval ty pocity dostat ven, tak psal a psal. Občas mi připadalo, že toho vlastně napsal zbytečně moc, že stručnější báseň by byla výraznější. Ale to byly jen okamžiky, které rychle pominuly. Prostě to je silné čtení, které vás zasáhne.

30.09.2017 4 z 5

Bratrstvo Bratrstvo John Grisham

Tohle je nádherná ukázka toho, jak lze manipulovat s davem i jednotlivci. Nemohla jsem si u toho nevzpomenout na film Vrtěti psem :-) Grisham je mým oblíbeným spisovatelem a i tato kniha se mu povedla. Nejen, že umí psát, ale ať se rozhodne psát o čemkoli, je vidět, že se s daným tématem dobře seznámí. Navíc mě příjemně ohromilo, že jsem vůbec nevěděla, komu mám fandit - ona tam vlastně nebyla žádná větší kladná postava. Rozhodně knihu doporučuji. I když paranoidním jedincům se může lehce zhoršit jejich psychický stav :-)

29.09.2017 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Pro mě to je zklamání. Kdybych si chtěla přečíst něco na způsob Šifry mistra Leonarda, tak sáhnu po Brownovi. Já si ale chtěla přečíst něco na způsob např. Ostrova Entry. Proto to zklamání. Samozřejmě knize, resp. autorovi nemůžu upřít, že umí psát a to velmi dobře. Kniha nepostrádá napětí. Ale opravdu mě to nezaujalo, já tento "záhadožánr" prostě nemusím. A myslím, že autor ho vlastně taky moc nemusí - ostatní knihy jsou lepší.

28.09.2017 3 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Moje první knížka z této série. Historických detektivek je teď tolik, že jsem měla obavu, jaké to bude. Ale od paní Koubkové mám doma už jiné knihy, které se mi moc líbí. O to víc jsem ráda, že jsem se nezklamala. Bratr Zdislav není ze všech nejchytřejší, ze všech nejšikovnější a bez pokušení - je hodně chytrý, šikovný a statečný, ale je to člověk jako my. To se mi líbí. Příběh byl napínavý a trochu zamotaný. A přišlo mi originální, že je vyslaný vyšetřovat, ale vlastně neví co a proč :-) Jen jsem se trochu ztrácela v množství jmen a příbuzenstvích - ale tak to prostě dřív bylo. Rozhodně si půjčím i jiné díly.

28.09.2017 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Naprosto vynikající kniha. Podle mě jedna z Kingových nejlepších. I když na Kinga nedám dopustit, má občas problém knihu nějak smysluplně zakončit. Tady ne. Je to dokonalé čtení od začátku do konce. Skvěle popsané chování ženské, která nemá v životě moc na výběr. Skvěle popsaný strach, bezmoc, vztek i chování mrchy, které je vám přitom ke konci líto. A moc se mi líbí i styl - celé je to psané jako výpověď, vyprávění hlavní hrdinky tak, jak jí "zobák" narostl. Bravo.

27.09.2017 5 z 5

Obuvníkova žena Obuvníkova žena Adriana Trigiani

Mám moc ráda knihy, které popisují osudy hrdinů přes několik desítek let. A tato kniha mě nezklamala. Je krásná, místy romantická, místy smutná a hlavně opravdu zajímavá v popisu života přistěhovalců v dané době. Rozhodně si autorku nechám v hledáčku.

25.09.2017 5 z 5

Krvavý uzel Krvavý uzel Sam Llewellyn

Mně se to líbilo. Stylem psaní mi to hodně připomíná Dicka Francise, jen je třeba si místo koní představit plachetnice :-) Samozřejmě až tak dobré to není - pan Francis byl spisovatel s velkým S. Ale i tak to má ode mě plný počet. Je to nápadité, napínavé, občas humorné.

24.09.2017 5 z 5

Muž sedmi sester Muž sedmi sester Jaroslav Havlíček

Kniha je napsaná velmi dobře. Některé momenty byly zábavné a věřím, že dost lidí se u toho hodně nasměje. A konec je vymyšlený opravdu skvěle. Mně ale tento druh humoru příliš nesedl.

22.09.2017 3 z 5

Ruce Ruce Otokar Březina (p)

Nelze vůbec pochybovat o tom, že Březina je vynikající básník. Bohužel mi ale jeho styl nesedl. Mám dojem, že množství, rozsáhlost a vzletnost metafor vytlačuje obsah. I když obsah básním nechybí, je jakoby upozaděný před formou. Myslím, že zkusím i jiná jeho díla, ale jsem skeptická. Mám ve verších raději stručnost.

22.09.2017 4 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Běhal mi mráz po zádech odporem. Pachatel byl zrůda (díky svým činům), ale když jsem četla o jeho dětství, říkala jsem si, že nebyl sám. Sice jsem se těšila, že se budu bát, a to se skoro nestalo, ale i tak mě kniha nadchla. Brrrr ....

22.09.2017 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Dobrá beletrie má ve čtenáři vzbuzovat emoce a tahle kniha je zatraceně dobrá. Brala jsem to hodně osobně a cítila jsem smutek, strach, frustraci a hlavně obrovský vztek. Ano, je to fikce, ale podobní arogantní "nadřazení" pitomci prostě pořád existují. Jinak musím říct, že se autorovi daří pořád víc a víc stupňovat napětí. Vždycky si říkám, že víc už to nejde, ale další titul mě zase překvapí. A taky si říkám, kam až můžou příště zajít Asad a Rose? Nedá se nic dělat, musím si prostě přečíst i další knihu :-)

20.09.2017 5 z 5

Cesta k mrazu Cesta k mrazu Karel Jílek (p)

Jiří Orten je básník, jehož i horší verše jsou dobré verše. Horší ano, ale špatné ne.

Na starém hřbitově, kde se už nepohřbívá,
můj první žal,
takový krásný, hluboko se vrývá
kamením, travou, tichem, nechápáním,
ó Pane Bože, nech mne běžet za ním!
Proč jsi mi nohy zavázal?

18.09.2017 4 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Líbilo se mi to. Hlavně to zoufalství, že ten první zločin snad nevyřeší :-) Krásná ukázka toho, že někdy ani poctivá policejní práce nestačí a je potřeba i trocha (nebo hodně) štěstí. Jinak to je klasická severní detektivka - hodně děje se věnuje postavě a soukromí detektiva a zločiny jsou poměrně brutální. Komisař Wallander je správný chlap, ale samozřejmě ani on není jenom klaďák :-)

18.09.2017 5 z 5

Nejmodřejší oči Nejmodřejší oči Toni Morrison

Nádherná, smutná a pravdivá kniha. Náš život ovlivňuje spousta věcí a některé z nich nezměníme - rodiče, barvu očí, zbabělost ostatních ... Nemám slov, určitě si to přečtěte.

17.09.2017 5 z 5

Vražedný lék Vražedný lék Leonard S. Goldberg

Nenáročná, příjemná detektivka z lékařského prostředí. Nijak originální v řadě podobných detektivek, ale to jí neubírá na napětí, zajímavosti a čtivosti. Hlavní zápletka mi jen připadá přitažená za vlasy. Nicméně jsem si při čtení příjemně oddychla a když budu mít zase chuť na něco lehčího, ráda si od autora ještě něco přečtu.

16.09.2017 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Nedovedu si představit to zoufalství a bezmoc, které autorka musela cítit tváří v tvář dětem, kterým dala lásku, energii a v podstatě všechno, co měla. A které se přes její snahu nedokázaly přizpůsobit chodu rodiny a společenským pravidlům. Chápu její strach, že okolí nepochopí její následné chování k nim. Chování, kdy už nemohla víc dávat - už nebylo co, pokud chtěla sama přežít. Nádherná kniha, velmi smutná, dojemná, deprese a zoufalství jsou téměř hmatatelné. Výborně napsáno.

16.09.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

V obou dějových linkách (v historické i současné) jsou velmi zajímavé osudy lidí. Natolik mě zaujaly, že samotný detektivní příběh už mi vlastně připadal jako něco navíc, něco zbytečného - jenom záminka, aby se daní lidé potkali. Na to, jak dopadly hlavní postavy a vztahy mezi nimi, jsem byla o hodně zvědavější než na to, kdo je vrah :-) A celé mi to připadá dost nepravděpodobné. A přesto se to báječně četlo a celkově to je prostě dobrá kniha.

13.09.2017 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Je to zajímavé a dojemné čtení, u kterého mi i slzička ukápla. Ale které ve mě také vzbuzuje rozporuplné pocity. Chvíli obdivuji, jak se některé postavy i přes své mládí chovají dospěle. A za chvíli mám chuť je poslat do háje, protože se chovají jako malá děcka. Člověk si musí vzpomenout na vlastní mladá léta a tehdejší myšlenkový chaos v hlavě, aby příběh docenil. I tak bych ale ubrala trochu sexu, místy mi připadal až rušivý ...

11.09.2017 4 z 5

Rosemary a její syn Rosemary a její syn Ira Levin

Proti jedničce to je hodně slabé. Navíc mi připadá, že tam jsou úplně zbytečné některé detaily. A opravdu se mi nelíbí konec. Ale že by to byla zase nejhorší kniha, to ne.

10.09.2017 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Chtěla jsem si odpočinout a přečíst si něco, u čeho nebudu muset přemýšlet. Tak jsem sáhla po detektivce. A ejhle, zamýšlím se nad tím ještě i teď po dočtení. V knize jsou strašně zajímavé postavy, nikdo bez chybičky a hlavně nikdo, kdo by mi byl lhostejný. Prostě výborně napsaná kniha, která vtáhne do děje a probudí ve čtenáři zvědavost. A i když nejsem zrovna příznivkyně severského boomu (jako žádné módní vlny), určitě to nebude poslední kniha, kterou od tohoto autora čtu.

09.09.2017 5 z 5