denib denib komentáře u knih

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Krásný román. Mám ráda prostředí středověké Anglie a až nereálně čestné hrdiny. Příběh je zajímavý a napínavý až do samého konce, není problém se ponořit do děje a nejde nesoucítit s hlavním hrdinou. Na začátku mě trošku iritovalo Harryho dětské chování. Přece jen si neumím představit patnáctiletého chlapce, co pláče mamince na klíně. Ale vzápětí musí hodně dospět a tato maličkost nekazí celkový výborný dojem z knihy. Trochu víc mi vadila postava Benedetty, která mi coby kladná hrdinka byla hrozně nesympatická. Nevím proč. Váhala jsem, jestli kvůli tomu neuberu jednu hvězdičku, ale nejde to. Knihu jsem četla už podruhé a prostě jsem z ní opět nadšená.

18.11.2017 5 z 5

V přírodě V přírodě Vítězslav Hálek

Z větší části krásné, jednoduché básně o přírodě, někdy až naivní. Příjemné na přečtení, ale člověk je zase rychle pustí z hlavy. Mezi nimi se ale objevují i básně o lidech, smrti a životě vůbec a ty vůbec naivní nejsou. Dokonce bych řekla, že v těch posledních se dá najít velmi mírný humorný cynismus. Je to zajímavé, protože při čtení prvních stránek jsem měla úplně jiné pocity než při čtení těch posledních.

18.11.2017 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Jako vždy žasnu, jak pečlivě si Hailey prostuduje prostředí, do kterého umístí svůj román. Je to velmi zajímavá kniha. Ano, dnešní zdravotnictví je samozřejmě už o pořádný kus dál, ale přesto to je zajímavá sonda do života nemocnice. Z nemocničního prostředí existuje spousta detektivek a thrillerů a taky má řada detektivek jako hlavní postavu patologa. Ale většina z nich se této knize vůbec nevyrovná. Není možná až tak napínavá (i když bez napětí také ne), ale je lidská a reálná. Ode mě si rozhodně zaslouží plný počet.

08.11.2017 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Příjemná detektivka. Žádný velký krvák, napětí jen mírné, ale o to milejší čtení. Od začátku jsem tušila, kolem čeho se bude točit motiv, ale vůbec jsem neodhadla jak :-) Postava přemýšlivého inspektora, který se zajímá o zdánlivě nevýznamné detaily, a prostředí venkova mi trochu připomíná Jane Marplovou. Myslím, že ráda sáhnu i po další knížce, pokud jí u nás v knihovně budou mít.

07.11.2017 5 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Báječné a originální jako všechny knihy od L. Fukse, které jsem četla. Není to až tak ujeté jako třeba Myši Natálie Mooshabrové, ale i tak to trochu ujeté je. A to je skvělé. Jeho divné postavy mě fascinují. A tentokrát se do některých jde i vcítit a přemýšlet, co bych asi udělala já. Asi si to budu muset někdy přečíst ještě jednou, protože mám dojem, že mi toho dost proklouzlo mezi prsty.

07.11.2017 5 z 5

Prokletí Prokletí Lisa Jackson

Chtěla jsem původně dát plný počet, protože to je skvělé čtení. Nechybí napětí i strašidelnost. Chvílemi jsem se bála o unesené dívky, chvílemi mi běhal mráz po zádech z duchařiny. A celé se to velmi dobře čte. Nakonec jsem ale jednu hvězdičku ubrala za závěr - je strašně rychlý. Najednou se vysvětlí úplně všechno na velmi malém prostoru a jelikož má kniha dvě dějové linie, je toho vysvětlování hodně. Jako kdyby došel papír, tak se muselo všechno vejít na pár posledních stránek :-) Škoda. Ale i tak jsem si knihu vychutnala.

05.11.2017 4 z 5

Vyvraždění rodiny Greenů Vyvraždění rodiny Greenů S. S. Van Dine

Detektivka v klasickém stylu, kde je k odhalení pachatele potřeba hlavně logika. Tak to mám ráda. Příběh je i lehce strašidelný a pohrává si s fantazií čtenáře. Páter Knox by se mnou možná nesouhlasil, ale pro mě to bylo skvělé čtení. Rozhodně si zkusím přečíst i další knihy od tohoto autora.

05.11.2017 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Není to žádné veledílo, ze kterého by se časem stala klasika. To opravdu ne. Přesto ale dávám plný počet prostě proto, že mě to neuvěřitelně bavilo. Jedná se spíš o ženské čtení a je tam víc sexu, než je nutné. Popis života v 18. st. by mi občas víc seděl na ještě starší dobu. Také tam je opravdu velká spousta překlepů a chyb (vydání z r. 2010). A přesto všechno mě to pořád bavilo a chci si co nejdřív půjčit další díl. Takže co můžu dělat jiného, než dát 5 hvězdiček? :-)

01.11.2017 5 z 5

Smrtící hodiny Smrtící hodiny Helmut Rellergerd

V podstatě to je hrozná kravina. Ale pokud chcete něco malého do kabelky nebo do kapsy, u čeho si odpočinete a nebudete přemýšlet, tak proč ne. Celkem jsem se pobavila, jen to "nepřemýšlení" je nutnou podmínkou :-)

28.10.2017 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Nádherná kniha. Už dávno jsem to viděla v divadle, takže jsem věděla, do čeho jdu. A stejně jsem při čtení opět bulela jako želva. Je to velmi krátký příběh, ale také velmi silný, emotivní. Každý má své sny ...

22.10.2017 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Pro mě zklamání. Ze sympaťáka Joony Linny se stal namakaný chladnokrevný superhrdina. Navíc ta brutalita - severské zločiny jsou vždycky drsné, ale přehrabování ve střevech bych čekala spíš v béčkovém hororu. A ten konec? Opravdu je potřeba do děje zakomponovat i reklamu na další díl? Ani jedno z výše uvedených mi v zásadě nevadí a nemusí to nutně znamenat špatnou knihu. Ale vadí mi to zde -
sáhla jsem po Keplerovi s určitým očekáváním, které sám nastolil v předchozích dílech. A to se bohužel nenaplnilo. Jako by se zahnal do pasti tím, že v předchozí knize poslal Linnu do vězení - čím to tedy ještě trumfnout? Akorát to přetrumfnul až moc. Kdyby trochu ubral, líbilo by se mi to víc.

21.10.2017 3 z 5

Poslední hra Poslední hra Federico Axat

Páni, ještě teď mi běhá mráz po zádech. Pro mě to byla vynikající kniha. Ze začátku ve mně vzbuzoval strach ten zmatek - co je skutečnost, co sen, co nějaká halucinace ... Vyloženě hororové vyprávění. Po cca první třetině se tento horor uklidní a přemění spíš v jakousi detektivku. Hltala jsem každý střípek informací a přemýšlela, co z toho vyjde. Moc hezké. Na přebalu je napsáno, že se Axat učil u Kinga a je to vidět :-)
Několik uživatelů zde píše, že knihu nepochopili, ale podle mě to není těžké k pochopení. Samozřejmě až ke konci. A ten počáteční zmatek jen dokonale stupňoval napětí.

21.10.2017 5 z 5

Pobertové Pobertové William Faulkner

Hodnotila bych mnohem lépe, kdyby nebylo těch neuvěřitelně dlouhých souvětí. Ono to sice navozovalo dojem vtipného vyprávění, ale taky mě to vytrhovalo z děje. Bylo totiž potřeba se na ty dlouhé věty soustředit a někdy i přečíst si je dvakrát. Jinak ale hezká kniha. Komu ta složitá souvětí nevadí, tomu se kniha bude líbit.

15.10.2017 3 z 5

Básnický almanach 1956 Básnický almanach 1956 Jaroslav Seifert

Hodnotit antologii je těžké. Jako vždy mi někteří básníci sedli více, někteří méně. To, co se mi líbilo, ale naštěstí převažuje. Občas se tam najde nějaká lehká propaganda, ale většina básní je o lásce, přírodě, lidech, samotě ... Hlavně je to opravdu výběr mnoha a mnoha českých básníků, takže tam každý může najít něco pro sebe.

12.10.2017 4 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Vynikající kniha o dvou netypických lidech, kteří zkouší žít samostatně. Je to vtipné i smutné. Oba jsou velmi přímí v tom, co chtějí (ženskou a kočku) a co si myslí, takže vznikají humorné situace s jejich okolím. Zároveň ale sama vím, jak hrozný je strach chodit mezi lidi a komunikovat s nimi. To žádná legrace není. Myslím, že jsem ještě nečetla knihu, kde by někdo tak dokonale popsal myšlenky takového člověka. Ve skutečnosti by se mi nezdálo, že potkávají samé relativně hodné lidi a dělají tak rychlé pokroky. V knize to je ale super - jak napsala PetK níže, je to trochu jako Forrest Gump. Celkově jsem nadšená, určitě si to přečtu ne ještě jednou, ale několikrát.

07.10.2017 5 z 5

Pod svícnem bývá tma Pod svícnem bývá tma Ruth Rendell

Velmi čtivá, zajímavá kniha. Nevím, jestli s hlavní postavou sympatizovat nebo jí proklínat. Střídalo se u mě obojí. Ačkoli to je detektivka, připadalo mi to spíš jako román. Policie sice pachatele hledá, ale to vlastně není tak podstatné. Podstatné je, jak se lidé chovají v různých zátěžových situacích, ať je ta zátěž vyvolaná nějakou aktuální situací (třeba přepadení) nebo dlouhodobým stavem. Líbilo se mi to. A má to skvělý konec.

04.10.2017 5 z 5

Jezdci pod slunečníkem Jezdci pod slunečníkem Roman Ludva

Je to originální nápad, to jo. Ale ne moc dobře napsaný, šlo by z toho vytěžit mnohem víc. Celá kniha mi připadala taková neslaná, nemastná, nevěrohodná. Neprobudilo to ve mně žádnou zvědavost, žádné napětí. Je to škoda, protože ten potenciál tam je.

03.10.2017 3 z 5

Jen šmouha po nebi Jen šmouha po nebi Ivan Binar

Nenapadá mě lepší slovo, než že to je psané krásně "snivě". Úplně jsem si představovala obrazy. Věřím, že to nesedne úplně každému, ale mně se to moc líbilo. A samotný příběh je zajímavý - nucené stěhování, emigrace, vztahy. Prostě jeden neobyčejný život od začátku do konce. Překvapuje mě, že knihu skoro nikdo nečetl. Je to škoda.

02.10.2017 4 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Tak tohle bylo drsný ... Sice mi chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale jakmile se to stalo, už jsem knihu nemohla odložit. Ještě že je tak krátká :-) Jak jsem psala, je to drsný. Ale přitom to není nějaký horor nebo něco podobného. Je to prostě popis totálně vyšinutého člověka a jeho zvěrstev. Ale popis strohý, skoro se mi chce nesmyslně napsat "objektivní". I když se tam vraždí, není to napínavé nebo vzrušující - je to vlastně klidné. Ale přitom nesmírně zajímavé. Neumím to správně popsat ... přečtěte si to. Opravdu.

30.09.2017 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Dobrá detektivka. Našla jsem v ní mrtvoly, překvapení, zamotané vztahy a sympaťáka detektiva, se kterým bych ovšem pro jeho šetrnost nevydržela ani hodinu :-) Celé auto v igelitu? Vážně blázen. Ale kdyby mě někdo zavraždil, tak ať to vyšetřuje on :-) Za mě dobré, pohodové čtení.

30.09.2017 5 z 5