denib denib komentáře u knih

Putování za švestkovou vůní Putování za švestkovou vůní Ludvík Aškenazy

Krásná kniha, kterou bych si jako malá určitě zamilovala. Pitrýskovo putování není jen o dobrodružství, ale hlavně o mnohem důležitějších věcech v životě. Třeba o přátelství.

08.05.2018 5 z 5

Poslední pád mistra Materny Poslední pád mistra Materny Václav Erben

Klasický kapitán Exner - po jedné ruce případ vraždy, po druhé ruce krásná žena. Jinak by to snad ani nešlo :-) Tentokrát je případ trochu zamotanější, než jsem u Erbena zvyklá. Hodně postav a někteří mrtví spolu zdánlivě nesouvisí. Ale o to zvědavější jsem byla na konečné rozuzlení.

08.05.2018 5 z 5

Sport královen Sport královen Dick Francis (p)

Pro jistotu upozorňuji, že toto není detektivka! Je to milé vyprávění o životě autora, o dostizích a o jezdci Piggottovi. Je to velmi dobře čtivé a zajímavé i pro laika, kterému dostihy moc neříkají. Občas sice Francis zajede do moc velkých detailů (právě pro laiky), např. o dostihových překážkách, ale to je jen občas a nijak to při čtení neruší. Musím smeknout před člověkem, který začal psát knihy, protože nějak se po ukončení jezdecké kariéry prostě živit musel. No a tak píše. A dělá to dobře :-)

13.04.2018 4 z 5

Netrpělivost Netrpělivost Antonín Brousek

Špatně se mi tato sbírka hodnotí. Nejsou to verše pro každého. Někdy mi připadají příliš svázané rýmem, jindy jsou naopak úžasně volné. Někdy se mi hodně líbily úryvky básní, ale už ne tolik celé básně, které jako by byly doplněné jen tak pro forma. Mám z toho celého rozporuplné pocity. Je to hezká sbírka, která rozhodně zaujme. Jenže tam je nějaké ALE, které neumím pořádně vyjádřit. Možná jsem to jen nepochopila, budu se muset k těmto veršům ještě vrátit.

Dosud tu, pravda, strmí hradní věž,
jakási hláska, řeč, dosud se ještě brání
spanilým nájezdům jménem lež,
skrytému sesouvání.

08.04.2018 3 z 5

Kdyby smrt někdy spala / Dvě přiznání Kdyby smrt někdy spala / Dvě přiznání Rex Stout

Kdyby smrt někdy spala za 3 hvězdičky. Nemám moc ráda, když si Wolfe neví rady, a tady se povážlivě dlouho řešení vůbec nepřibližuje. Dlouho se tam prostě nic neděje. Dvě přiznání ale opět za 5 hvězdiček, to je jiná liga. Napínavé, akční, čtivé a obohacené o Wolfův svérázný přístup k získávání důkazů ... Takže celkově za 4 hvězdy.

07.04.2018 4 z 5

Drsnej brouk - Zahrada strachu Drsnej brouk - Zahrada strachu Paul Shipton

Připadá mi to jako mírnější Phil Marlowe ze světa hmyzu. Sice to není žádná velká záhada, ale chvílemi je to fakt napínavé. Navíc tam jsou vtipné hlášky :-)

06.04.2018 4 z 5

Když loví lev Když loví lev Wilbur Smith

Kniha má svoje pro i proti. Vadilo mi, že v tomto díle je strašně moc podobného jako v těch předchozích. Sourozenecké i milostné vztahy a existence jen dvojího chování žen jsou jako přes kopírák z minulých dílů, farmaření a lov slonů také. Pak jsem si ale všimla, že naopak tato kniha byla napsána jako první, takže jí to nejde vyčítat. Tím padly mínusy :-) Úplně je navíc převálcoval způsob, jak čtivě je kniha napsaná a plná dobrodružství. A jak se špatně odkládá, aby člověk mohl dělat taky něco jiného. Navíc kniha obsahuje i "neokoukanou" část, ve které se těží zlato a vzniká Johannesburg. Velmi zajímavé. Takže opět musím dát plný počet hvězdiček a půjčit si další díl :-)

29.03.2018 5 z 5

Sicilián Sicilián Mario Puzo

O skutečném Salvatore Giulianovi nic nevím, ale z této knihy, která popisuje jeho život, jsem nadšená. Ano, určitě je to psáno mnohem romantičtěji, než jaká byla skutečnost, i když i v této knize za ním zůstávala spousta mrtvých. Nevím, nakolik se opravdu držel Hoodovské zásady "bohatým brát, chudým dávat". Ale styl vyprávění mi sedí, kvalitou se kniha vyrovná Kmotrovi a ještě se člověk hodně dozví o životě na Sicílii a tehdejší politické situaci. Je to rozhodně poutavé a zajímavé vyprávění. Myslím, že jsem právě získala další položku do mého pomyslného seznamu velmi oblíbených knih :-)

28.03.2018 5 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Parádní stará česká detektivka o loupeži peněz z poštovního vlaku a následných vraždách. Děj odsýpá, a i když je trošku překombinovaný, udržuje plnou pozornost čtenáře. Hlavní detektiv je inteligentní a sympatický. Ale nejvíc si mě získal policista Karlíček a jeho dedukce. Ten opravdu nemá chybu :-) Prostě stará dobrá detektivní a spisovatelská práce.

26.03.2018 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Při čtení mi bylo vážně dobře. I když dojde k vraždě, i když se na scéně objevují protivní lidé, z inspektora Gamache vyzařuje klid a rozvaha. A stejný klid vyzařuje z knihy. Je to sice detektivka, ale mě vyloženě uklidňuje. Některé věci byly trochu předvídatelné. A to, že detektiv nemůže jet na dovolenou, aby se tam nestala vražda, je už známý fakt :-) Ale ani jedno z toho nevadilo. Předchozí díl mě trochu zklamal, takže teď jsem o to víc ráda, že tato kniha je opět výborná.

23.03.2018 5 z 5

Zima v horách Zima v horách John Wain

Souzním s hlavním hrdinou. Když mu umřel nemocný bratr, o kterého se dlouho staral na úkor vlastního soukromého života, potřeboval zažít něco opravdového. Chápu jeho touhu zbavit se osamělosti. A tak odjede někam, kde to vůbec nezná, a po boku místních se zapojí do boje proti velkým rybám, který se ho v podstatě ani netýká. A k tomu úžasné prostředí hor v severním Walesu, kam jsem se vždycky chtěla podívat. Výborná kniha, na kterou asi dlouho nezapomenu.

16.03.2018 5 z 5

Moderní básníci francouzští Moderní básníci francouzští Jaroslav Vrchlický (p)

Přeložená poezie je vždy výrazně poznamenaná překladatelem, s tím se nedá nic dělat. Ale Vrchlický těmto básním natolik vtiskl svůj styl, že až na pár výjimek jsem měla dojem, že čtu stále stejného autora. Rozhodně nemám dojem, že bych poznala francouzskou poezii tehdejší doby. Spíš jsem poznala Vrchlického. A i když si ho vážím, je to pro mě zklamání. Několik básní mě velmi zaujalo, ale v tom objemu to je jen nepatrné množství. A obávám se, že to je minimálně z části právě díky překladu.

10.03.2018

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Typický Irving, kde se lidem dějí bizarní věci, které se ale tváří jako něco úplně normálního :-) Tentokrát byl příběh možná trochu slabší, proto nedávám 5 hvězdiček. Ale nedokážu říct, že by v knize bylo něco špatně a čtení mě bavilo. Proto ne 3 hvězdičky. Prostě poctivé 4 :-)

08.03.2018 4 z 5

Příliš mnoho svědků Příliš mnoho svědků Dorothy L. Sayers

I když mám ráda klasické detektivky, takže jsem se na setkání s touto autorkou těšila, tato kniha mi nesedla. Příliš mnoho svědků, příliš mnoho milostných trojúhelníků a slepých uliček a příliš mnoho nesouvisející slovní omáčky. Je to krátká kniha, ale i tak se mi čtení vleklo a celou dobu jsem se nemohla zbavit dojmu, že ty řeči kolem by tam být nemusely. Klidně by to mohlo být tak o čtvrtinu kratší. Na druhou stranu to je zajímavý detektivní případ s celkem originálním rozuzlením. Příběh jako takový se mi líbil a lord Petr je sympaťák. Ale ten styl psaní prostě není pro mě.

07.03.2018 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

V knize je příliš mnoho fantazie a příběhu na to, aby to byla literatura faktu. A zároveň příliš mnoho reálií a popisného stylu na to, aby to byla beletrie. Ta obojakost mi nebyla příjemná, nesedl mi styl psaní, který jakoby neví, ke kterému s žánrů se má přiklonit. Je velmi znát, že se jedná o knihu na zakázku - proto to "omezení" fakty. Myslím, že bez toho mohla vzniknout krásná sága, protože téma je zajímavé a Tučková na jiných knihách ukázala, že psát rozhodně umí. Takto mi to připadá jako nevyužitá příležitost. Nicméně oceňuji, že jsem se dozvěděla řadu informací o Brně, o kterých jsem neměla ani tušení.

25.02.2018 3 z 5

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

Velmi příjemný čtenářský zážitek. Jednak je zde úžasné vykreslení povahy tak obdivuhodného umělce, jako byl Goya. Jeho myšlenky, vášně i vyrovnávání se s ohluchnutím. A jednak zároveň nenásilně popisuje poměry a celkovou situaci v tehdejším Španělsku. Ono by snad ani jedno bez druhého nešlo a kniha je tak zajímavá hned dvakrát. Už jsem to tuším psala u Židovky z Toleda a zde to musím zopakovat: Feuchtwanger prostě ví, jak má vypadat historický román. Rozhodně doporučuji.

24.02.2018 5 z 5

Bez peněz jsi nebožtík Bez peněz jsi nebožtík James Hadley Chase (p)

Skvělá detektivka, kde fandíte té "špatné" straně. Ideální pro odpočinek a pobavení. A navíc knížka ukazuje, že napínavé čtení jde i bez vraždy.

22.02.2018 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Jsem zklamaná. Předchozí dva díly série mě nadchly, ale tento mě příliš neoslovil. Hlavně kvůli tématu. Vyšetřovaný případ je vlastně na vedlejší koleji. Je sice poměrně jednoduchý a řekla bych, že se autorka poměrně plácala v řečech kolem čarodějnictví, ale přesto by si zasloužil více místa. Jenže spousta prostoru je v tomto díle věnována problémům uvnitř policie. I když mám Gamache velmi ráda, raději bych dál četla o osudech lidí z městečka než o tom, kdo se snaží Gamache zničit. Protože právě to městečko mě zaujalo. Kdyby tohle byl první díl, další knihy série bych asi nečetla. Takhle ale ráda zkusím ještě další knihu, protože jak jsem psala, ty dvě předchozí se mi líbily hodně.

16.02.2018 3 z 5

Muž z ledovce Muž z ledovce Erich Ballinger

Napsat detektivku z pravěku je skvělý nápad, jsem z knihy nadšená. Oceňuji zejména styl vyprávění - při prvních větách jsem sice měla pocit, že snad čtu slabikář, ale vzápětí jsem poznala, že použití těch strohých jednoduchých vět a jejich opakování je prostě geniální. I díky tomu se člověk bez potíží vžije do příběhu. Další věc, co oceňuji, je udržování napětí - nefalšovaná honička a obvinění z vraždy v době, kdy neexistovala presumpce neviny, z příběhu dělají opravdu napínavé čtení. Kam se hrabe lecjaký moderní thriller. Rozhodně knihu doporučuji.

09.02.2018 5 z 5

Modrý horizont Modrý horizont Wilbur Smith

Bravo. Nevím, jak to Smith dělá, ale každý další díl mě zatím baví ještě víc než předchozí, snad to nezakřiknu. Základní děje jsou sice v podstatě vždy stejné - nejmladší generace Courtneyů se zamiluje a celá rodina čelí nějakému zapřísáhlému nepříteli, ale i tak to pořád ráda čtu a pořád s napětím :-) Tady mi učarovalo zejména to, že se proti předchozím dílům většina děje odehrává na souši, takže člověk čte přece jen víc o Africe. Objevilo se tam pár drobných nelogičností, ale to v tomto případě ráda odpustím. Určitě se vrhnu i na další díl.

08.02.2018 5 z 5