denib denib komentáře u knih

Český den Český den Josef Šimon

Najdou se tu různé styly i témata. Skoro jako by to nepsal jen jeden člověk. Některé básně jsou milostné, skoro romantické a některé jsou strohé, někdy i trochu surové. Většina je něco mezi tím :-) Občas se básně drží pravidelného rytmu a rýmů, občas jsou psané volně, bez pravidel. Celkově to působí zajímavě a změna stylu někdy vyloženě osvěží. Vyskytlo se pár básní, které mi nesedly, ale většina ano a některé se mě velmi příjemně dotkly.

/pečeť/

neptej se mě proč odkvetem
neptej se co bude s námi
vždyť víš jak je to s člověkem
a jeho vteřinami

neptej se když chceš polibek
co bylo dřív než prvé
neptej se proč vše prožité
je pečetí naší krve

28.07.2018 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Pevně doufám, že se knize kvůli zařazení do škatulky "pro děti a mládež" nevyhnou ani dospělí. Tato kniha rozhodně stojí za přečtení a je prostě skvělá. Smutná, bolavá, moudrá, skvělá. Někdy je tak strašně těžké uvěřit pravdě, i když nás přímo bije do očí. A někdy je tak těžké poznat, co je dobré a co špatné. Jsou chvíle, kdy bych taky chtěla mít svého netvora, aby mi to ukázal.

25.07.2018 5 z 5

Bez duše Bez duše Martin Stručovský

Nerada, ale musím přiznat, že mi kniha moc nesedla. Obdivuji s jakým nasazením a odhodláním jde hlavní hrdina vždy za domnělým pachatelem. Bylo by ale super, kdyby kromě odhodlání měl třeba také nějaký důkaz. Kdyby se místo mlácení pěstmi a vykřikování k..va také někdy zamyslel. Pere se tolik, že kdyby si to pobodané rameno ještě i sám zašil, mohl by alternovat Stalloneho :-) Nicméně kniha má spád a je čtivá. České detektivce fandím, tak autora zatím nezavrhuji.

25.07.2018 3 z 5

Kočka Kočka Georges Simenon

Myslím, že za nepříliš vysokým hodnocením je především chybné očekávání. Opravdu to není krimi, není to Maigret. Podle mě se jedná o dobrou knihu o osamělosti stáří. O tom, že samota může děsit a tak člověk lehce souhlasí se soužitím s někým jiným. Jenže přizpůsobit se tomu ve zralém věku také není sranda. Není to na pět hvězdiček, některé drobnosti mi neseděly, přišly mi přehnané, ale i tak podle mě kniha stojí za přečtení. Asi jen jednou, ale proč ne?

25.07.2018 4 z 5

Jako stébla trav Jako stébla trav Lewis DeSoto

Ačkoli jsem během čtení přemýšlela, jestli někdo může žít tak zcela nevědomě a naivně jako hlavní hrdinka, nijak mě to nerušilo. Kromě poutavého popisu života v Africe oceňuji ukázku toho, jak lehce se v životě mohou obrátit role. Jeden den jste pánem, protože jste bílý, druhý den jste ze stejného důvodu vyvrhel. A obojí je samozřejmě špatně. Ale není to jen o tom, je to i o snaze přežít a o strachu opustit jedinou jistotu, kterou člověk má - domov. Těžko říct, jestli to je dobře.

25.07.2018 5 z 5

Černošská poesie Černošská poesie * antologie

Nemůžu říct, že by se mi líbila úplně každá báseň, což je u takového množství autorů logické. Hodně ale ano a některé mě vyloženě chytly za srdce. Líbilo se mi nejen střídání stylů, ale i témat. Pochopitelně má hodně prostoru téma rasové diskriminace, ale je tu třeba i milostná poezie. Básně jsou rozdělené podle místa původu, zvlášť USA, zvlášť třeba Jamajka atd. Zajímavé a příjemné. A ukázka:

PŘEHRADA

Nesmím ti hledět do očí,
na jejich ranní krásu;
nesmím se dívat na tvůj krok,
jak v slunečním jdeš jasu;

slyším, jak flétna z rákosí
by hrála nápěv něžný,
leč musím přitom tvářit se,
že pro mě hlas tvůj nezní;

nesmím tu jiskru lásky zřít,
jež plane na tvé tváři;
neboť já celý temný jsem,
a ty zas bíle záříš.

Další ukázky jsou ve vlákně Pod květy skořicovníku.

25.07.2018 4 z 5

Až mi zítra budeš chybět Až mi zítra budeš chybět Heine Bakkeid (p)

Vím, že je moderní, aby hlavní detektiv měl vážné osobní problémy. Opravdu ale jedním z velkých problémů tohoto bývalého poldy musí být zácpa? Dokonce jsem přemýšlela, jestli to není nějaká parodie, ale asi ne, protože to není vtipné. V každém případě jsem chvílemi čekala více na rozuzlení jeho střev než zápletky. Celkově kniha působí sice mírně napínavě a nečte se nejhůř, ale je vysoce nepravděpodobná, chvílemi nelogická a celkově tak nějak divně splácaná. Dokonce je do toho zapojená i duchařina. Divné, opravdu divné. Ale nemůžu úplně vyloučit, že mi to třeba jen nesedlo.

25.07.2018 2 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Vynikající kniha, jsem nadšená. Nejedná se o žádný dnešní běžný napínavý román z lékařského prostředí, nic takového. Je to především kniha o lidech, kteří se z různých důvodů rozhodli stát lékaři. Dvě hlavní postavy sledujeme od jejich 5 let, přes školy a studium medicíny, přes začínající praxi až do doby, kdy jsou z nich zavedení lékaři s vlastní rodinou. Během studia medicíny se k nim připojí řada dalších postav - spolužáků, některé jen tak letmo, některé trochu víc. A na těch je krásně doložená různá motivace k volbě takového povolání a různý přístup, s jakým ho vykonávají. Stát se lékařem není vůbec snadné a je nesmírně zajímavé sledovat různé typy lidí a jejich vyrovnávání se s úspěchy i neúspěchy. Navíc román neopomíjí okolní skutečné události v medicíně i mimo ní a tak je do děje občas vložena stručná zmínka o objevu struktury DNA nebo třeba atentátu na JFK. Objevuje se tu i téma rovnoprávnosti žen, rasismus, eutanazie ... Prostě celý koktejl různých problematik v jednom románu. Opravdu zajímavá, dobře čtivá a poutavá kniha. Doporučuji.

28.06.2018 5 z 5

Pláč ve tmě Pláč ve tmě Peter Watt

Mezi kladné stránky knihy rozhodně patří dobrá čtivost. Kniha se čte lehce a nenudí. Prostředí Austrálie a její osídlování přidává na zajímavosti, i když autor sám přiznává, že zdaleka ne všechno odpovídá realitě. Bohužel tu jsou i záporné stránky. Rozhodně bych se obešla bez takového množství znásilňování a zneužívání. Myslím, že by knize nijak neuškodilo, kdyby ho bylo o něco méně. A nepříjemně mě zaráželo množství postav. Kniha se jimi jen hemží. Každou chvíli nějaká zemře, aniž by člověk přesně věděl jak a stačil se s ní sžít. A každou chvíli se objeví nová. Jako by kniha jen tak klouzala po jejich povrchu. Další díl pravděpodobně číst nebudu.

20.06.2018 2 z 5

Dar deště Dar deště Tan Twan Eng

Vysoké hodnocení především za to, že nutí k zamyšlení. Co by člověk udělal pro záchranu své rodiny? Kam až by zašel? Opět jedna kniha, která na reálných situacích ukazuje, že válka je doba nelehkých rozhodnutí. A že téměř nic není jen černé nebo bílé. Navic kladně hodnotím (jak už to u mě bývá) exotické prostředí knihy, o kterém podle mě zase až tak moc knih není. Na druhou stranu nemůžu dát plný počet hvězdiček, protože kniha se mi nečetla úplně lehce a trvalo dost dlouho, než mě příběh zaujal. Pak už to ale stálo za to.

20.06.2018 4 z 5

Kapitánovy verše Kapitánovy verše Pablo Neruda (p)

Nemůžu si pomoci, ale tyto verše mě nezaujaly. Nejdou do hloubky a neodrážejí pocity, které by mi byly blízké. Prostě mě nechaly nedotčenou a to je u poezie špatně.

20.06.2018 1 z 5

Nebožtík Smallbone Nebožtík Smallbone Michael Gilbert

Příjemná klasická detektivka. Není dokonalá, ale pro odpočinkové čtení se celkem hodí a místy dojde i na humor. Hlavní postava je poměrně svérázný typ, který mě bavil.

20.06.2018 5 z 5

Ptačí vodopády Ptačí vodopády Wilbur Smith

Vypadá to, že pan Smith se mi jen tak neomrzí. A vůbec nevadilo, že Courtneyové mi tentokrát připadali trochu na vedlejší koleji vedle hlavní postavy Marka. Opět to byla velmi dobře čtivá kniha ze zajímavého prostředí. Politické i skutečné boje se tu mísí se snahou o zachování trochy přírody. Postavy jsou vykreslené tak, že není problém se do nich vžít. Vlastně nemám jinou šanci, než sáhnout po dalším dílu :-)

20.06.2018 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Jak píše makropulos, je tu další česká autorka, která zřejmě stojí za sledování. Houbařka je dobrá kniha na těžké téma. Některé životní zkušenosti by si člověk rád odpustil, jenže se obvykle stanou v době, kdy se vás na názor nikdo neptá. Kniha ukazuje, jak pro oběť takového činu vše nekončí zároveň s koncem takového "zážitku", ale hrůza pokračuje dál ve vlastní mysli. Je otázkou, zda je možné to v sobě překonat. Mrzí mě, že kniha končí tak brzy. V době, kdy podle mě nemá hlavní hrdinka ještě zdaleka vyhráno.

01.06.2018 5 z 5

Otevřená okna Otevřená okna Laco Novomeský (p)

Až se zas budou čítat básně
a v lidech lidi poznáš hned,
až rozpustí se v kalných vodách
sníh jeseně i jarní led,

pak řeknem si, jak ubohý byl
čas pušek, nářku, těsných stěn,
čas v němž byl básník nepotřebný
a člověk lidem odcizen.

28.05.2018 5 z 5

Hlas ticha Hlas ticha Karel Toman (p)

Zima

Nad přátelstvími, nad láskami
břečťany temné hrobkami se klenou,
až přijde večer a jsme sami.

K dalekým hrobům vzpomínky se ženou
z prochladlé jizby zavátými poli,
však srdce mlčí, srdce bolí.

Samota zná jen jednu melodii,
jediná píseň osiřele padá
v šum větrů, které v okna bijí.

Tvé jaro? Léto? Zkřehlá sněť
na okno ťuká, plachá snítka mladá.
A ty jí poceluješ v odpověď.

12.05.2018 3 z 5

Kdybys nebyla, vymyslím si tě Kdybys nebyla, vymyslím si tě Ivan Kraus

U všech knih pana Krause jsem se dost nasmála. Tato je první, u které jsem na smích neměla chuť. I když to je evidentně kniha humorná, nebavila mě. Bohužel nedokážu napsat proč. Snad jen, že mi přišla taková povrchní.

11.05.2018 2 z 5

Poslední kojot Poslední kojot Michael Connelly

Harry Bosch je osmělej, poctivej, drsnej polda. Nebere si servítky, ale sám přitom taky není nedotknutelný. A už toho má celkem dost za sebou. Tady má nucené volno a tak se snaží vyšetřit vraždu vlastní matky, která se stala už před spoustou let. Jako vždy napínavé a skvěle čtivé. Těším se na další díl.

09.05.2018 5 z 5

V proudech ledového oceánu V proudech ledového oceánu Tom Wittgen

Kniha na základě skutečné události. Ukazuje, kam může člověka dohnat ctižádost, touha po penězích nebo po slávě. Ale také co všechno je člověk schopen dokázat pro záchranu ostatních. Upřímně nyní obdivuji kapitána De Longa. Je zajímavé, jak se s utrpením a pocitem beznaděje vyrovnávají různé povahy - já osobně, kdybych byla dva nebo tři roky zamrzlá v ledu, tak bych zešílela. Také jsem opět zjistila, jakou sílu může mít led a že zamrzlý oceán je rozhodně něco jiného než nějaký český rybníček. Prostě vynikající kniha.

Poznámka: Nevím, jestli existuje více vydání, než je zde uvedeno. Ale ve vydání z roku 1985 chybí stránky 81 - 96. Několik následujících stran je naopak vytištěno dvakrát. Naštěstí mi to nezabránilo si příběh vychutnat.

08.05.2018 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Líbilo se mi to. Bylo to napínavé, bavilo mě to a inspektorka Kim Stonová si mě získala už v předchozí knize. Tak proč jenom tři hvězdičky? Protože se Kim honí za sociopatkou, které jako psychiatričce stačí vidět člověka jenom pět minut a hned přesně stanoví diagnózu, pochopí problémy daného člověka a totálně ho zmanipuluje. (Nic tím neprozrazuju - to se v knize dozvíte hned na začátku.) Je to tak strašně nepravděpodobné, že mě to během čtení hrozně iritovalo. Proto jen tři hvězdičky. Ale jinak je to dobrá kniha a věřím, že většině čtenářů to nevadí. A rozhodně jdu do dalšího dílu :-)

08.05.2018 3 z 5