denib denib komentáře u knih

Porodní bába od fjordu Porodní bába od fjordu Edvard Hoem

Výborná kniha o drsném, ale naplněném životě jedné odvážné ženy. A jít si v dané době za svým odvahu opravdu chtělo. Navíc je to vyprávění zajímavé, poutavé, dobře čtivé.

09.07.2022 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Vynikající válečný román o několika lidech z jednotky německých výsadkářů. Skvěle popsaná psychologie postav, uchvátilo mě to od samého začátku. Nejvíc mě zaujalo, jak se vyrovnávají s tím, že musí zabíjet jiné lidi. Ráda bych od autora zkusila i nějakou jinou knihu.

09.07.2022 5 z 5

Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Maus I: Otcova krvavá pouť dějinami Art Spiegelman

Knih o válce je celkem hodně. Pojmout vyprávění jako komiks a ještě lidi zobrazit jako zvířata je určitě originální. Mě ale mnohem víc zaujalo (a víc oceňuji), že to není jen vyprávění o minulosti. Je tu zachycen vztah otce a syna, vrtochy starého pána i to, jak se s tím autor/syn potýká. Co se týká grafického zpracování, tak úplně mi nesedlo - proto hvězdička dolů.

01.07.2022 4 z 5

Tajemství ostrova za prkennou ohradou Tajemství ostrova za prkennou ohradou Pavel Čech

Tahle nádherná kniha rozhodně není jen pro děti. Dokonce bych řekla, že dospělí si jí vychutnají víc. Je to smutné, ale příjemně. Je to klidné, nostalgické vyprávění. Má to určité kouzlo. Obdivuji příběh i výtvarnou stránku. Není to kniha, kterou přečtete a hned zapomenete. Škoda, že u nás v knihovně toho od autora moc nemají...

23.06.2022 5 z 5

V pradávných vodách V pradávných vodách Steve Alten

Bylo to místy napínavé, mělo to tu správnou míru krve pro brakové hororové oddechovky, ale přece jen proti minulým dílům už to bylo trochu nudné. Co taky vymyslet jako třetí pokračování hororu, kde jde vlastně pořád jen o obřího žraloka? Musí holt zase sežrat několik lidí... :-)

23.06.2022 3 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Za mě rozhodně skvělý román. Četla jsem některé jiné knihy od autora a tak mě tohle zaměření překvapilo. Mile překvapilo. Ano, byla tam spousta násilí a smrti. Přesto člověk chtěl číst dál. Prostě výborně napsané s dokonale vystavěným příběhem a s brilantním závěrem. Také oceňuji, že hlavní postavy rozhodně nejsou černobílé.

23.06.2022 5 z 5

Bez krve na rukou Bez krve na rukou Val McDermid

Tuhle sérii jsem si oblíbila. Líbí se mi postavy, líbí se mi detektivní příběhy, napětí, rozuzlení. Možná bych tam nemusela mít tak komplikovanou omáčku kolem vztahu hlavních postav. Ale natolik mě to baví, že to knížce ráda odpustím. Rozhodně plánuji číst i další díly.

22.06.2022 5 z 5

Pacient Pacient Michael Palmer

Taková příjemná oddychovka s určitým napětím, s určitou zajímavostí. Je to dobře čtivé a člověk si u toho fajn odpočine. Ale není to nic světoborného. Už od začátku je jasné, o čem to celé bude, celé to je předvídatelné. A také to je celé velmi nereálné a nepravděpodobné.

22.06.2022 3 z 5

V zajetí stínů V zajetí stínů Kay Hooper

Asi půjdu proti proudu, ale mě to přišlo jako slátanina. Vadily mi hlavně dvě věci. První - hlavní hrdinka je mimosmyslově napojená na oběť zločinu, má její vzpomínky, zdá se jí o ní a dokonce s ní i "mluví". Nijak to nevylepšil konec, kde je to celé rádoby vysvětlené. Samozřejmě neprozradím jak :-) Ne že bych byla proti takovým věcem nějak zaujatá. Když je knížka dobře napsaná, může to být fakt skvěle mrazivé. Ale v téhle knížce to prostě vyznívá jako totální blábol. A druhá věc je, že hlavní hrdinové vyšetřují víceméně na vlastní pěst, protože policie to nezvládá. A zase - to může být zdrojem skvělého napětí. Ale tady dělají z policie fakt velké blbce. Nějací jejich kámoši z FBI a policie jim pomáhají, ale přitom jim vůbec nevadí, že nezajistí důkazy nebo místo činu... Prostě mi knížka nepřipadala dobře napsaná. Jediné plus je, že to ve mně vzbudilo trochu zvědavosti, kdo je pachatel.

22.06.2022 2 z 5

Říše strachu Říše strachu Brian Stableford

Možná bych hodnotila lépe, kdybych neměla mylné očekávání. Podle názvu, obrázku a anotace jsem očekávala alespoň trošku horor. Ale horor to nebyl ani náhodou. Jediná opravdu hrůzostrašná věc je nezáživnost knihy v kombinaci s její délkou. Skoro celou knihu jsem váhala, jestli to nevzdám. Tak moc mě nebavily stránky plné různého filosofování, koukání do mikroskopu a zdlouhavých rozhovorů. Přitom je tam tolik příležitostí k napínavým dobrodružstvím - třeba cesta Afrikou. Bohužel tahle příležitost je totálně zabitá dalším filosofováním a mj. i spoustou vymyšlených slov, jejichž význam si čtenář obtížně zapamatuje. Dobrodružná plavba po moři je pro jistotu vynechaná úplně...
Celá kniha se motá kolem tajemství, jak se z člověka stane upír. A nemůžu si pomoct, ale výsledek je fakt blbost. A její praktikování je místy mírně nechutné.
Ještě dodám, že obálka nemá s dějem knihy vůbec nic společného. Žádná taková příšera se tam nevyskytuje. Upíři jsou prostě jen mnohem krásnější lidé.

28.04.2022 1 z 5

Malér pana Mahlera Malér pana Mahlera Pavel Jansa

Milá, klidná detektivka, která se dobře čte. Líbilo se mi rozuzlení i to, jak hlavní hrdina tápe stejně jako čtenář. Díky jeho přístupu k ženám bylo ovšem dost těžké s ním sympatizovat. Myslím, že neprozradím nic zásadního, když napíšu, že se chce ženit jen pro peníze a věrnost mu nic neříká. Přece jen jsem radši, když můžu mít hlavní postavu ráda...

21.04.2022 3 z 5

Nechtěj nic vědět Nechtěj nic vědět Lisa Jackson

Už jsem od autorky četla dvě jiné knihy, které se mi líbily. O to větší zklamání je pro mne tato kniha. Nemůžu si pomoct, ale celé mi to připadá jako zdlouhavá, silně nepravděpodobná, neuvěřitelná a překombinovaná blbina. Vždycky když hlavní hrdinka odhalila nějaký střípek "pravdy", ukázalo se, že jde o další lež. To bylo nesmírně únavné. A upřímně řečeno mi po rozuzlení ani není jasný motiv všech zainteresovaných, leda by byl opravdu dost slabý. Nebudu nad autorkou lámat hůl, ale budu doufat v lepší díla.

15.04.2022 2 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

V prologu Crichton popíše dost zajímavou záhadu. To mě navnadilo a pustila jsem se do čtení s vervou. Bohužel ale pak trvá dvě třetiny knihy, než se k záhadě opět dostane. Ten poměr zajímavějších a méně zajímavých částí knihy není zrovna příznivý. Navíc je zde na můj vkus zbytečně moc technických detailů. Ale úplně špatná kniha to zase není.

14.04.2022 3 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Krátké a krásné příběhy, vyprávěné beze slov. Velmi poetické, někdy dojemné. Nádherné.

25.03.2022 5 z 5

Praobyčejná zvířata Praobyčejná zvířata Zdeněk Veselovský

Velmi zajímavá kniha. Je tedy hodně znát, že byla napsaná před skoro šedesáti lety. Některé poznatky jsou jistě dnes překonané a malé černobílé fotografie by dnes nahradily velké barevné. Přesto musím zopakovat, že je to kniha plná zajímavostí. Nevěnuje se popisu konkrétních zvířat, ale spíš obecnému popisu některých aspektů zvířecího života, jako je např. spánek, výživa, rozmnožování atd. A tyto aspekty jsou vysvětleny na příkladech různých živočichů. Člověk se tak dozví různé perličky, jako třeba že rorýsi se páří za letu nebo že bizon vyprodukuje až 60 litrů slin za den :-)

12.03.2022 5 z 5

Růže a tis Růže a tis Mary Westmacott (p)

Mám ráda Agathu a mám ráda i její knihy pod pseudonymem Westmacott. Jsou to psychologické romány a je znát, že Agatha se v lidech vyzná. I v této knize vylíčila povahy lidí naprosto uvěřitelným způsobem a do hloubky. Přesto knize chybí něco, co nedokážu definovat. Četla se mi dobře a rychle, zajímala mě, ale většinu knihy jsem nedokázala říct, o čem vlastně je. Za přečtení stojí, za druhé čtení už asi ne.

07.03.2022 3 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Přišlo mi, že je v knize pár logických pokulhání, takže jsem váhala, jestli nemám dát jen čtyři hvězdy. Ale je to výborně napsané, zajímavé v celém rozsahu a hlavně se fakt povedl konec. Takže to má mistr King zase za pět :-)

02.02.2022 5 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Prostý, ale silný příběh. Nejvíc ve mně rezonuje ta osamělost, ve které jsme schopni vidět spřízněnou duši i tam, kde není. Krásně napsáno.

31.01.2022 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Tomu říkám správně nadávkované tajemno a napětí. Pár nedokonalostí ráda odpouštím, úplně je přebila prostě obrovská chuť číst dál a zjistit, co se to v tom metru sakra děje :-) Někdo to kritizuje, ale za mě je velké plus, že autorka nepřepálila konec.

23.01.2022 5 z 5

Mrazivý chlad Mrazivý chlad Sandra Brown

Není to špatná kniha, ale také není nijak výjimečná. Prostě dobrý průměr. Napsané je to velmi čtivě. Škoda jen, že je většina postav tak nesympatická, někdy s nelogickým jednáním.

22.01.2022 3 z 5