denib denib komentáře u knih

Duchové mrtvých Duchové mrtvých Richard Corben

Jsou to povídky, takže jako vždy něco bylo lepší, něco bylo horší. Potěšila mě strašidelná atmosféra, kterou tomu vnukl už Poe, i když se nedá říct, že by ho Corben čistě převyprávěl. Spíš se inspiroval. Líbila se mi vypravěčská postava, která se objevuje v celé knize. A z velké části jsem obdivovala kresbu, i když ženské postavy mi přišly trochu mimo... Celkově povedené dílo.

13.09.2022 4 z 5

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Výborná a hlavně zajímavá kniha, která obsahuje fakta a přitom je náramně čtivá. I když člověk ví, jak to dopadne, stejně se neubrání napětí. Nenapadlo by mě, jak bylo i při sdělení polohy těžké je najít. Jak malý cíl vlastně pro hledače byli, nehledě k tomu že se s nimi led furt pohyboval. A jak problémem nebyla zima ale teplo, aby pod nimi ten led neroztál. Doporučuji.

09.09.2022 5 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

(SPOILER) Postavit proti sobě nacisty a upíra je fakt zvláštní myšlenka. Jak si z těch dvou zel vybrat? A jak se asi dívají jiní věřící než křesťané na báchorky, že na upíry platí kříž? A byl to vůbec opravdu upír? Ta kniha má své mouchy. Mohla být strašidelnější, nemusela mít tak sladkou romantickou linku, mohlo tam být míň chyb. Ale pohltila mě svou atmosférou, četla jsem jí opravdu s velkou chutí a donutila mě k zamyšlení. Asi bych měla dát o hvězdičku míň, ale čert to vem. Mně se prostě líbila :-)

02.09.2022 5 z 5

Ostrov Fulakona Ostrov Fulakona Eric Lambert

Takové fajn téma a tak promarněná příležitost. Rozhodně zajímavý pohled na válku, především mě zaujalo, co se odehrávalo v japonském důstojníkovi. Jak skloubit určitou lidskost a běžné lidské "slabosti" s nucenou hrdostí velitele a očekávání okolí, jak se má takový japonský důstojník chovat. Ale nemůžu si pomoct, na té knize je něco špatně. Nedokážu říct co, ale za celou dobu jsem se pořádně nezačetla. I když je kniha krátká, vůbec neutíkala. A i když je téma zajímavé, čtení mě prostě nebavilo. Ale když vidím, jak knihu ostatní čtenáři dobře hodnotí, nemůžu vyloučit, že se ke mně kniha třeba prostě jen dostala ve špatnou dobu.

31.08.2022 2 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Super dobrodružná knížka plná napětí a akce. Pořád se něco děje, někam se utíká, něco se hledá, hrozí nebezpečí... k tomu velká záhada tajemné čtvrti uprostřed Prahy, kde se celé to dobrodružství odehrává. Prostě na stránkách této knihy není ani malinký prostor pro nudu. I když je to kniha pro děti, bavila jsem se od začátku do konce. A k tomu se mi ještě líbily ilustrace, i když jich tam není moc. Bylo tam sice pár nesrovnalostí, ale čert to vem. Rozhodně zkusím další díl.

22.08.2022 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Super detektivka, která se obejde bez přílišné brutality, masových vrahů a podobných moderních " krimi nezbytností". Musím přiznat, že nejsem pejskařka. Přesto pro mě byla práce s fenkou Meggie a její pohled na věc zajímavým osvěžením policejní práce. Je to moje druhá přečtená kniha od tohoto autora a jsem nadšená. Asi mám dalšího oblíbence :-)

22.08.2022 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

(SPOILER) Opravdu skvělá kniha, která hory v Číně, tamější lidi i čaj čtenáři hodně přiblíží. Ze začátku to pro mě bylo těžké čtení. Ne snad, že by kniha nebyla čtivá, naopak. Napsaná je výborně. Ale bylo pro mě velmi těžké se srovnat s tradicemi a myšlením kmene Akhů, horského kmene v Číně. Teď budu prozrazovat děj, takže komu to vadí, ať dál nečte. Bylo strašné číst o dvojčatech, nemanželských dětech nebo dětech s postižením jako o lidském odpadu, který se musí zabít. Představa, že otec dvojčat svoje krásné sotva narozené děti hned po porodu zabije jen proto, že jsou dvojčata a tedy lidský odpad... Fakt mi z toho nebylo dobře. A to se stalo nedávno, nemluvím o hluboké historii. V knize je popsáno, kolik se toho od té doby změnilo i díky ne vždy kladnému tlaku čínské politiky. I tahle krutá tradice je už pryč. Ale stejně si horské kmeny zachovaly hodně svých zvyků a víru, kterými se liší od ostatních Číňanů. A kniha hezky popisuje, jak je těžké se s takovou odlišností srovnat. Jak je těžké uspět mimo svojí vesnici, protože svoje kořeny si nesete sebou. Kromě výše zmíněného mi vadí přílišná, až hollywoodská náhoda na konci knihy.

22.08.2022 4 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Koukám, že jdu proti proudu, ale já jsem zklamaná. Je to strašně odosobněné, bez jakýchkoli emocí. Jako by Milada Horáková byla jen historickou postavou, ale ne člověkem. Kdybych si chtěla jen připomenout holá fakta, asi sáhnu po jiném žánru, než je komiks. Možná to je dobré pro děcka, co odmítají číst učebnice. Ale já čekala víc.

18.08.2022 2 z 5

Drood Drood Dan Simmons

Já fakt netuším, co si o té knížce myslet. Vím, že tohle vyjádření ostatním zrovna moc nepomůže, ale nejvýstižnější podle mě je, že je prostě divná :-))) Chvilkama jsem se bavila, chvilkama byla napnutá, chvilkama mě to nesmírně zajímalo, ale chvilkama jsem se taky dost nudila. A těch nudných chvilek nebylo málo. Je to strašně zdlouhavé. Dickens mi lezl na nervy tím, jak byl nafoukaný. Netušila jsem, co se děje doopravdy a co jsou výplody Wilkieho zfetovaného mozku. Občas jsem se v ději ztrácela... Teď jsem ztracená i v tom, kolik bych měla dát hvězdiček :-)

18.08.2022

Hmyz je docela jiný Hmyz je docela jiný Marcel Safír

Váhala jsem, jestli dát 4 nebo 5 hvězd, ale pro mě je ta kniha skvělá. Není to encyklopedie ani odborné pojednání. Není tam všechem hmyz, ani celý jejich život. Je to "jen" laicky psané vyprávění o tom, co autor pozoroval. A podařilo se mu pozorovat vážně zajímavosti. Na začátku je dost prostoru věnováno mravencům, mj. i jejich válkám. To se mi líbilo, získala jsem lepší představu o jejich životě. Pak už se žádnemu hmyzu nevěnuje tak obsáhle, ale uvádí jen střípky ze svých pozorování. Ale hrozně zajímavé, až napínavé, jak si různý hmyz staví hnízdo, loví potravu, bojuje o život... třeba jak vosa hrabalka uloví pavouka a ještě živého ho odtáhne do nory jako potravu pro potomstvo. A to vše doplněné fotografiemi, na kterých pěkně zblízka vidíte přesně to, co autor popisuje. Třeba ten souboj. Nebo jak pavouk obaluje vážku. Jsou to až na pár výjimek malé černobílé fotky. Párkrát se mi stalo, že jsem nevěděla, na co se koukám, i když na to autor přímo odkazuje v textu. Ale většinou jsou geniální a textu dodávají někdy až hororovou atmosféru. Třeba když kudlanka ukousne sarančeti hlavu :-) Muselo stát tisíce hodin čekání, než se takové fotky podařily. Takže já jsem s knihou spokojená a dokonce uvažuju, že si jí seženu a koupím, abych si jí přečetla znovu. ALE... o hmyzu vůbec nic nevím. Je mi jasné, že pokud někdo už o hmyzu nějaké znalosti má, nebudou pro něj ty laicky vyprávěné střípky tak zajímavé. I když fotky možná ano. Doporučuji.

12.08.2022 5 z 5

Malér s modrou krví Malér s modrou krví Pavel Jansa

Nemůžu si pomoct, ale podle mě to byla blbina. K vraždě došlo až pár desítek stránek před koncem. Do té doby se odvíjel příběh, který nebyl ničím zajímavý, ani dobře napsaný. Kdysi jsem četla první díl, kde hlavní hrdina sbalil bohatou dcerušku kvůli penězům. Tady se zase spolčí s jinou bohatou dceruškou taky kvůli penězům. To autor nemohl vymyslet něco jiného? Navíc je to plné opravdu hloupých dialogů, ve kterých Jan Mahler vystupuje jako svůdník. Až mě napadá, jestli autor vůbec někdy mluvil se skutečnou ženou a s jakým úspěchem. A co mě fakt překvapilo, je vyprávění na začátku knihy, jak se potkal se spisovatelem z nakladatelství MOBA, který sepsal jeho dobrodružství do první knihy a několikrát uvedené jméno dané knihy, aby snad čtenáři neušlo, že i tu si má pořídit. Prostě jen jedna hvězdička a to si ještě myslím, že jsem hodná.

09.08.2022 1 z 5

Bílý oheň Bílý oheň Lincoln Child

No sláva. Jsem nesmírně spokojená už jen z faktu, že Pendergast tentokrát nehoní svoje příbuzné :-) Když jsem začala sérii číst, byla jsem vyloženě nadšená z toho, jak napínavé a dobrodružné tyto knihy jsou. Pak moje nadšení postupně ochabovalo s tím, jak Pendergast honil svého bratra, ženu, syny... skoro mě to přestávalo bavit a zvažovala jsem, jestli to nevzdat. Ale tahle knížka je zase super. Bavila mě dávná záhada i nové žhářství, správná dávka hrůzy i poctivého pátrání, fandila jsem Corrii a konec byl přesně tak napínavý, jak to mám ráda. Zaslouží si ode mě plný počet za pro mě takové vzkříšení série :-)

07.08.2022 5 z 5

Rukojmí Rukojmí Robert Crais

Kniha plná napětí a překvapení, u které se fakt nebudete nudit. Velmi dobře napsaná, děj pořád víc a víc graduje. Co všechno se v knize děje, prozrazuje už anotace. Akorát (jak už je právě z té anotace vidět) je toho všeho trochu moc a to včetně závěru. Váhala jsem, jestli mám dát plný počet, ale díky té překombinovanosti a tím i nevěrohodnosti nakonec "jen" čtyři hvězdy.

29.07.2022 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Na spoustu knih, které jsem přečetla, jsem už zapomněla. Tuhle si budu pamatovat. Oba bratři jsou velmi svérázní nemluvové, kteří mi ale přirostli k srdci. Možná tím, že mi je blízká jejich touha po tom, aby je ostatní prostě jen nechali žít po svém. Rozhodně doporučuji k přečtení, výborná kniha.

28.07.2022 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Tahle detektivní série vlastně nijak zvlášť nevybočuje z toho množství detektivek, které nás zaplavují. Napínavý krimi příběh, zajímavé životy detektivů, prvky nebezpečí, dobrá čtivost... asi by se hodilo dát tři hvězdičky jako průměr. Ale nemůžu si pomoct, musím přihodit hvězdu prostě za to, jak moc mě to baví :-)

28.07.2022 4 z 5

Let číslo TPA 545 Let číslo TPA 545 Michael Crichton

Oceňuji, kolik jsem se toho dozvěděla o letadlech, ať už o jejich konstrukci nebo o politice a obchodu s nimi. Líbilo se mi téma. A většinou mě to opravdu bavilo. Od začátku bylo ale jasné, co se s letadlem stalo (i když ne jak), takže mi celé vyšetřování přišlo trochu nelogické a zdlouhavé. Některé scény byly také podle mě dost přehnané.

28.07.2022 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Oceňuji, že hlavní postava není žádný akční hrdina ani bezchybný světec. Je to obyčejný člověk, co má klady i zápory a moc mě bavilo sledovat jeho osud. Celkově knihu hodnotím dobře, je zajímavé číst, jak to na severních výpravách chodilo. Popis je poměrně surový, hodně krve, zimy, smradu... Přesto myslím, že podmínky na ledových krách i na lodi byly ve skutečnosti ještě tvrdší, než jak je popsáno a mohlo to být více rozvedeno. Detektivní dějová linka sice příběh oživuje, nicméně napětí nijak zvlášť nepřináší.

21.07.2022 4 z 5

Firma Firma John Grisham

Grisham opět nezklamal. Hned na začátku právnická firma lanaří hlavního hrdinu, aby k nim šel pracovat. Každému dají hodně peněz, luxusní auto, každý si pořídí dům, hezkou ženu, roztomilé děti... Hned mi hlavou bleskla myšlenka na Stepfordské paničky a měla jsem chuť křičet: Uteč! :-) Jenže on, ačkoli je to chytrý mládenec, neuteče a do firmy nastoupí. Dál je děj dost předvídatelný, nastoupí trable, jak si můžete přečíst v anotaci. Ale i přes tu předvídatelnost je to dobré a napínavé čtení, které mě ohromně bavilo.

15.07.2022 5 z 5

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Je to zvláštní příběh o klukovi, který se na univerzitě díky studiu klasické řečtiny dostane do uzavřené party elitních studentů, která má svá tajemství. Ze začátku to je celkem zdlouhavé čtení a já si říkala, že těch řečí o klasicích je zbytečně moc. Když se ale později příběh začal rozjíždět, ocenila jsem, že díky si díky tomu úvodu umím představit dané situace, že díky tomu ty hlavní postavy znám. Celá parta se dostává víc a víc pod tlak a sledovat jejich reakce na krizové situace bylo vážně skvělé čtení. Doporučuji. Jen je třeba mít trochu trpělivost.

13.07.2022 4 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

Výborný román, ve kterém najdete spoustu zajímavostí z lékařského prostředí, konkrétně z operací srdce. (Samozřejmě je třeba přihlédnout k roku vydání knihy.) V knize nechybí ani zločin a napětí. Hlavní roli ale hrají mezilidské vztahy a reakce lidí na různé události. Právě to lidské chování bylo dobře popsané a zajímalo mě nejvíc. Snad nikdo v knize nebyl černobílý. Do páté hvězdičky mi ale něco chybělo, nečetlo se mi to tak hladce, jak bych chtěla.

13.07.2022 4 z 5