denib denib komentáře u knih

Zvony smrti Zvony smrti Ernst Hall

Kvalitní klasická detektivka. Zápletka vypadá tajemně, stejně jako prostředí bažin a zvonice. To mě fakt bavilo. Tu trochu nepravděpodobnosti ve vyhrocenosti některých scén příběhu ráda odpustím.

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Tahle kniha mě mile překvapila hned dvakrát. Poprvé hned po otevření a prolistování, kdy jsem zůstala koukat na nádherné ilustrace a grafickou úpravu a řekla si wau... (vydání z roku 2020). A podruhé když jsem začala číst. Děj mě natolik vtáhnul, že jsem nemohla přestat, dokud jsem knihu ještě ten večer nedočetla až do konce. Je to takový zvláštní příběh sedmiletého kluka, napínavý, živě vykreslený, plný fantazie, strašidelný... a přece jsem ani na chvíli nepochybovala o tom, co čtu. Věřila jsem i tomu neobvyklému konci. Nádhera. Doporučuji.

18.10.2022 5 z 5

Uragán Ella Uragán Ella John D. MacDonald

Podle mě je chyba české vydání pojmenovat Uragán Ella. Název v originále Condominium je mnohem výstižnější. Kniha je totiž hlavně o trhu a správě družstevních bytů, o různých čachrech a problémech s nimi. Orientovat se ve všech postavách kolem nich nebylo snadné. Celou knihu se těším na uragán v domnění, že čtu katastrofickou knihu, ale on se objeví až v závěru, v podstatě jako ukončení děje. Je pravda, že to není špatné čtení a i tu katastrofu na konci jsem si užila. Ale že bych z knihy byla vyloženě nadšená, to ne. Nevím, nakolik to bylo tím chybným očekáváním.

18.10.2022 3 z 5

Kašmírový šál Kašmírový šál Rosie Thomas (p)

Poutavá kniha z pro mě exotického prostředí Kašmíru. Autorka umí vyprávět. Hodně lidí tu komentuje zdlouhavé popisy, ale mně to tak nepřipadalo a čtení jsem si vyloženě užívala. Ze začátku jsem si říkala, že dvě dějové linky jsou zbytečné - jedna z minulosti, z doby Britů v Indii, z doby války, druhá ze současnosti, kdy se pátrá po osudech lidí z té první. Bavila mě hlavně ta z minulosti. Ale konec mi to vynahradil a byla jsem ráda za obě dvě. A koneckonců bylo zajímavé si představit, jak se tamní život za ty roky změnil nebo nezměnil. Občas jsem jen měla trochu problém se přepnout z jedné linky do druhé a trvalo mi třeba odstavec nebo dva, než mi to došlo.

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Dobrá detektivka. Krimi zápletka se mi líbila víc, než u předchozího dílu. Rozhodně nebyla předvídatelná. Osobní život detektivů se mi líbil míň. Jen v obou rovinách celkem depresivní čtení, případ byl dlouho bez jakékoli stopy a kriminalisté se v tom docela dost plácali. Celkově ale dobré čtení. Líbilo se mi, když se děj dotkl toho, že by vesnice mohla být nějak "prokletá". Ta trocha tajemna to oživila. Škoda, že ho bylo tak málo. Až bude další díl série, ráda si ho přečtu.

Neobvyklá setkání Neobvyklá setkání Jan Žďárek

Přiznávám, že moje hodnocení je dost ovlivněné tím, že jsem si špatně vybrala knihu. Je to trochu odbornější, než jsem čekala (což by snad ani nevadilo), ale hlavně je to psané z pohledu vědce a ne pozorovatele v přírodě. Moje chyba. Velká část knihy je zaměřená na škůdce a jejich hubení, což mi přišlo jako škoda. I tak jsou informace samozřejmě zajímavé a velmi dobře popsané a vysvětlené i pro laiky. Dozvěděla jsem se toho opravdu hodně o fungování hmyzu a jejich schopnostech a to oceňuji. S čím mám trochu problém, to je jakým způsobem vědci tyto informace získávají. Jako naprosto samozřejmé se zde bere, že se šváb pitvá zaživa, abychom viděli, jak uvnitř funguje. Mouše se trhá hlava a schválně, jak dlouho ještě přežije. Octomilkám stříhají křídla, abychom zjistili, jestli se i tak budou rozmnožovat. A larvy se posílají přes brusný písek, abychom věděli, jestli přežije s poškozenou kutikulou. Číst o těchto pokusech mi nedělalo zrovna dobře.

Četla jsem starší vydání Neobvyklá setkání z roku 1980 a nejsem si jistá, jestli se v podstatě nejedná o dvě různé knihy. Fotografií je zde jen pár ve dvou obrazových přílohách. A jak jsem pochopila, v novějším vydání už jsou samozřejmě také novější informace. I v anotaci Ohroženi hmyzem je napsáno, že popisuje pokrok od původního vydání.

18.10.2022 3 z 5

Větrný přístav Větrný přístav George R. R. Martin

Po přečtení několika zdejších komentářů jsem knihu odkládala a bála se do ní pustit. Když na ní konečně došlo, neměla jsem moc vysoká očekávání. Ale víte co? Jsem celkem nadšená. Jak já bych se teď chtěla proletět, vyzkoušet si tu nádheru vznášet se nad mořem a cítit vítr. Popisy létání se mi asi na celé knížce líbily nejvíc. Možná bych jich ještě trochu přidala a naopak ubrala politiky. Jenže bez toho to nejde. Kniha je krásnou ukázkou toho, že nikdy nemůžeme dohlédnout konečné důsledky toho, co uděláme. A jak těžko lidé mění zažitý způsob života a myšlení. A epilog se opravdu povedl...

08.10.2022 4 z 5

Dívky ze Šanghaje Dívky ze Šanghaje Lisa See

Kniha mi přišla nesmírně zajímavá. Ukazuje některé čínské rodinné tradice, které pomalu (i když ne úplně) dostávají na frak s modernější dobou. Postavení čínských žen ve společnosti. Ale hlavně mě zaujal popis toho, jak se lidem z Číny v dané době žilo v Americe, pokud se tam vůbec dostali. Trochu jsem se bála, aby to nebylo příliš romantické čtení, ale to jsem se bála opravdu zbytečně. Je to výborná kniha, díky které jsem se zase dozvěděla něco nového o historických událostech i způsobu života jiných lidí. O Číně i o Americe. O lidech.

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Třetí díl mě stejně jako druhý mírně zklamal. Zase neustále nebezpečné akce, ale ta děcka nejsou žádní supermani, aby to takhle zvládala. A ani nejsou dost staří na tak dospělé rozhodování. Už mě to nebavilo tolik jako výborný první díl, který hodně těžil z toho, že čtenáře taková tajemná čtvrť překvapí a zaujme. V dalších dílech už je překvapení pryč a samotný děj už knihy úplně neutáhne. Ale stálo za to dočíst to do konce a zjistit, jak to vlastně celé dopadne. Prašina jako celek je podle mě skvělý literární počin, který snad přiměje nějaké děti zase číst. A to je moc dobře. Sérii jako celek doporučuji.

Kainovo znamení (2. část) Kainovo znamení (2. část) Jeffrey Archer

Skvělé pokračování osudů Kanea a Abela. Jak nesmiřitelní lidé umí být. A jak odhodlaní v touze uspět. A jak podobní si můžou být lidé, kteří se nesnáší. Kniha je opět nesmírně zajímavá. A i když je zde hodně o různých finančních a obchodních záležitostech, není to ani na chvilku nudné. Naopak jsem pořád četla a četla, nechtěla knihu odložit a na konci (který je taky skvělý) byla mírně zklamaná, že už je po všem. Myslím, že by takto klidně mohla série skončit. Ale i tak jsem zvědavá na další díl.

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Jak tu už napsali mnozí přede mnou, od začátku každému dojde, proč bylo tělo zohaveno a kdo by s tím mohl mít něco společného. Každému kromě detektivů. Tahle skutečnost trochu kazila celkový dojem z knihy, který je ale i tak hodně dobrý. Je to skvěle čtivé, postavy jsou dobře vykreslené a stejně jsem byla napnutá, kdy to detektivové odhalí. Těším se na další díl. A mám radost, že máme další dobrou českou autorku :-)

08.10.2022 4 z 5

Pravidlo dvou minut Pravidlo dvou minut Robert Crais

Tak je to tady. Mám dalšího oblíbeného autora :-) Tohle je už třetí kniha, kterou od něj čtu a jsem zase naprosto spokojená. Výborná detektivka, která neobsahuje zbytečné brutality nebo kdovíjak překombinované motivy. Prostě "jen" dobrá krimi. Skvěle se čte, ani chvilka nudy, má to spád... Navíc se mi fakt líbí hlavní hrdina - bankovní lupič "klaďas" :-) Jsem prostě nadšená :-)

Vlčí jáma Vlčí jáma Jarmila Glazarová

Zmítám se mezi nadšením a zklamáním. Hlavní hrdinka mi neuvěřitelně leze na nervy. Já vím, že musela být jako sirotek vděčná, že jí teta a otčím vzali k sobě. Ale takhle na sobě nechat dříví štípat a pro sebe potichoučku trpět... zůstane, kam jí postaví, udělá, co se jí řekne, slůvkem si nepostěžuje... mám dojem, že v ní není kouska života a připadá mi tím až nereálná a strašně nudná. Úplně jsem při čtení trpěla. Ale teta Klára, to je jiné kafe. Autorka vykreslila tak dokonale tu protivnou, sobeckou, starou, záštiplnou a přitom vlastně vystrašenou ženskou. Dokázala jsem se vcítit do toho, čeho se tak bojí. To je opravdu skvělá nesympatická postava. I když se mi to nečetlo nejlíp, jde o hodně dobrou psychologickou knížku. A teta Klára mě vždycky vzpružila :-)

Kane a Abel (1. část) Kane a Abel (1. část) Jeffrey Archer

Neměla jsem žádná velká očekávání a ani nevím, jak mě napadlo si zrovna tuhle knihu přečíst. Ale jsem fakt ráda, je výborná, čtivá, zajímavá. Sleduje dva mladíky, kteří se narodili ve stejný den, ale v jiné zemi a úplně jiné situaci. Během jejich života se odehrávají velké dějiny a rozdíl v jejich životech je fakt propastný. Jenže oba jsou svým způsobem stejní - oba mají svůj cíl a za tím jdou přes veškeré těžkosti. Hned jsem se pustila i do druhého dílu.

08.10.2022 5 z 5

Tajný deník Hendrika Groena: Malé překvapení Tajný deník Hendrika Groena: Malé překvapení Hendrik Groen

Kniha je vtipná, i když do předchozích dvou má daleko. Škoda, že autor nezůstal u historek z domova důchodců. Nápad ukrást mimino ve mě totiž vyvolává hrůzu a všechen humor je nakažen obavou, jak hrozně se asi museli cítit rodiče. Ale poctivé tři hvězdy si zaslouží.

08.10.2022 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Tak tohle bylo super čtení, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Jasně, kajmani jsou větší než největší. A skutečné nebezpečí amazonského pralesa by asi bylo málo, takže přichází na řadu i to neskutečné, mnohem horší :-) A konec... no, asi bych ho uvítala trochu normálnější. Jenže i přes tyhle "drobnůstky" je to kniha, do které jsem se ponořila tak, jak už dlouho ne. Dobrodružství, napětí, akce, tajemno... Prostě skvělé.

22.09.2022 5 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Druhý díl mě nezaujal tolik jako první. Pořád to je fajn dobrodružné čtení, to ano. Ale některé z těch "akcí" mi vlastně nedávaly moc smysl, byly spíš dílem náhody než nějakého promyšleného činu. Jako by se něco stalo jen proto, aby se v knize prostě něco stalo. Taky se mi to zdá drsnější než první díl a děti nějak málo dětské, nechovají se zrovna na svůj věk. Ale jak jsem psala na začátku, je to pořád ještě dobré a těším se na třetí díl.

22.09.2022 3 z 5

V říši pavouků V říši pavouků Jiří Baum

Knihu hodnotím jako naprostý laik, který o pavoucích nic neví. No, teď po přečtení už něco vím :-) Ano, kniha je stará a tomu samozřejmě odpovídají poznatky i fotky. Ale i tak je v ní spousta zajímavého o pavoucích u nás i ve světě. Je to psáno srozumitelně a poutavě. Většinou jde o základní informace o tom, jak pavouci žijí, loví, množí se, jak jsou nebo nejsou jedovatí, o jejich anatomii a spousta dalšího. Jen krátkou část o tom, jak je zkoumat a preparovat jsem nemusela.

22.09.2022 5 z 5

Po sezoně Po sezoně Jack Ketchum (p)

Tohle je pro mě fakt těžké hodnotit. Celou dobu čtení jsem měla před očima klasické béčkové horory: Parta mladých lidí, co postupně umírají někde na odlehlém místě. Skupina kanibalů jako prvek hrůzy okořeněný o několik fakt nechutných detailů a strašidelné děti. Potoky krve. Usekané hlavy a končetiny. A samozřejmě také krásné nahé ženské a sex. Prostě klasika :-) Když máte opravdu náladu na tenhle druh krváku a nechcete přemýšlet, tak je to super jízda. Když máte chuť na nějakou knihu k zamyšlení s hlubším obsahem, sáhněte po něčem jiném. Já naštěstí tu náladu měla :-) Co se mi líbilo nejvíc, byl doslov, kde Ketchum popisuje, jak coby mladý neznámý autor bojoval s vydavatelem o konečnou podobu knihy.

13.09.2022 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

(SPOILER) POZOR SPOILER !!!! Je to spíš 4,5 hvězdičky než 5. Kniha je skvěle napsaná a má fakt zajímavé téma. Život ve Španělsku za Franca, ztracené děti, podpora USA, strach, sociální rozdíly a do toho láska... Skvěle namícháno a dobře zpracováno, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Jen ten konec kdyby nebyl tak hollywoodský... V každém případě, ale budu autorku číst dál.

13.09.2022 5 z 5