denib denib komentáře u knih

Bílý pramen Bílý pramen Klára Teršová

Kniha své čtenáře lákala mj. na to, že se odehrává na Ašsku. Ale jak už tu psalo víc lidí, o Ašsku se v podstatě nic nedozvíte. Vlastně mi připadalo, že je úplně jedno, kde v pohraničí se to stalo. Příběh je to dobrý a dobře čtivý. Ale úplně mi splývá s jinými knihami. Toto téma je teď totiž tak populární, že mě to už začíná mírně odrazovat. A v knize není nic, díky čemu bych si zrovna jí měla v tom zástupu pamatovat. Za chvíli už o ní nebudu vědět. Takže má cenu jí číst? Ano, pokud nemáte vyšší nároky.

29.03.2023 3 z 5

Divoši Divoši Lucie Lomová

Tak trochu mě tento příběh podle skutečnosti chytil za srdce. Ne osud cestovatele Friče, ale osud indiána Čerwuiše. Najdete spoustu knih o tom, co s indiány udělalo, když k nim vtrhla "civilizace". Tady jsem prožívala, co se stane, když do "civilizace" přivezete indiána. Některé úseky komiksu jsou zábavné, některé smutné... Moc se mi to líbilo. Doporučuji.

29.03.2023 5 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Robert Crais

Četla jsem od autora čtyři jiné knihy, které mě nadchly. Byly samostatné (mimo sérii), hodně nadprůměrné, napínavé a dobře čtivé. Proto jsem se pustila i do této série. Ale zklamalo mě to. Napětí je slabší, čtivost je o něco horší, zajímavost menší. A přesto to není špatná kniha, jen taková průměrná. Vlastně už skoro nevím, že jsem jí přečetla. Možná vadí, že jsem autorovi díky již přečteným knihám nastavila laťku tak vysoko :-) Asi ze staré známosti dám šanci ještě jednomu dílu...

28.03.2023 3 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

Vypadá to, že mi Heinlein fakt sedí. Na začátku jsem si říkala: "To je nějaké divné, to asi nebude čtení pro mě." A najednou, ani nevím jak, jsem do toho byla zakousnutá a chtěla rychle číst dál :-) Tento typ mimozemšťanů mě zajímá víc než zelení mužíčkové nebo šedé postavičky. Také mi přijde hrozivější. Rozhodně se pustím do dalších jeho knížek.

28.03.2023 4 z 5

Kouzelné pírko pro Gwendy Kouzelné pírko pro Gwendy Richard T. Chizmar

Jednička se mi líbila víc, ale i tak jsem spokojená. Co mi připadá zajímavé, že ačkoli v jedničce je Gwendy malá a ve dvojce už velká, tak mi jednička svým dějem i tempem přišla velká a dvojka malá. Malá ve smyslu klidnější a ne tak zasahující čtenáře. Malá, ale milá :-) Uvidím, jaká bude trojka :-)

28.03.2023 4 z 5

Dobrodružství Poldy a Oldy Dobrodružství Poldy a Oldy Stanislav Havelka

Jako dítě jsem Poldu a Oldu měla fakt hodně ráda. Ale jako dospělá... no, nějak to na mě už nefunguje. To ovšem není vada příběhů, které pro dospělé nejsou.

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Otevřený konec mi nevadí, spíš naopak. Taky celkem oceňuji, že autorka umí udržovat v nejistotě, co je pravda a co nějaký blud. Nicméně ke konci už mě to věčné kličkování, že by to mohlo být tak nebo onak, pak zase tak a pak zase onak, nebavilo. Téma je to dobré. Nemůžu ale odpustit, že jsem během čtení ani jednou necítila napětí nebo strašidelnou atmosféru, o kterou se autorka snažila. Nevím, proč to na mě nefungovalo. Ale prostě mě čtení nechalo úplně chladnou a to nemám ráda. Přemýšlím, že hodnocení asi ještě snížím.

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Přišlo mi to jako celkem průměrné čtení, rozhodně jsem od autorky četla lepší. Zápletka s mrtvým novorozenětem, resp. s pocity jeho matky Amišky je opravdu zajímavá. A i když samotné amišské prostředí není už originální, pořád jsou zde některé tradice nebo prvky víry, které můžou překvapit. Konec konců, kdyby měla být každá kniha z originálního prostředí, moc jich na světě nebude. Celé mi to ale připadá hodně prvoplánově napsané a rozuzlení se dalo očekávat. Navíc nemůžu říct, že bych cítila nějaké sympatie k hlavním postavám. Není to špatné čtení, ale ani výborné.

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Tato kniha na mě silně zapůsobila. Alkoholismus, zmar, frustrace, násilí... to vše zasahuje celou rodinu. Není to čtení pro každého, protože příběh to je drsný a ponurý. Zároveň ale velmi reálný. A i když se děj odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, stejně tak by se mohla jeho obdoba odehrávat i dnes. A mnohdy určitě odehrává. Překvapuje mě, že knihu četlo tak málo lidí. Pro mě výborný čtenářský zážitek.

27.03.2023 5 z 5

Báječný trest Báječný trest Bohumil Nohejl

Výborná oddychovka :-) Děti v knize už nejsou žádná drobotina, ale je jim cca 14, takže prožívaná dobrodružství už si nezadají s pravou kriminální zápletkou. Příhody jsou i tak humorné a čtenář se výborně baví. Jediné, co bych vytkla, je tolik příhod a zápletek v tak krátkém čase na jednom místě. Ke konci jsem měla pocit, že už to vážně stačí :-)

27.03.2023 4 z 5

I když se směju, musím plakat I když se směju, musím plakat Johannes Mario Simmel

Většinou mám knihy od pana Simmela ráda, ale tahle mi moc nesedla. Nemohla jsem se dlouho začíst a vlastně mě to opravdu začalo bavit až před koncem. Přitom je kniha zajímavá, nadupaná informacemi, místy vtipná. Akorát že hlavní hrdina je takový bolestín. Ano, nemá to v životě lehké, ale té jeho sebelítosti bylo na mě až moc. Po přečtení ve mně zůstává takové smutné zamyšlení nad tím, co jsme my lidé vlastně zač.

20.12.2022 3 z 5

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Petr Heteša

Moje první kniha od Heteši a zdá se, že ne poslední :-) Je to akční, taková stará škola a stejně vtipné. Slovník občas není pro slečinky, ale vůbec to není na škodu, naopak to k tomu krásně pasuje. A je to neuvěřitelně čtivé a zábavné. Hlavní hrdina je sympaťák. Akorát jelikož s ním v knize vystupuje už jen jedna důležitá postava, není těžké odhadnout, jak se bude děj vyvíjet, což je škoda. Tahle druhá postava (Miranda) je navíc občas neuvěřitelně protivná, někdy mi fakt lezla na nervy. Ale celkově mě kniha tak nadchla, že i tak dávám pět hvězd.

20.12.2022 5 z 5

Na tak krátkou knihu to je vážně silný příběh. Napsané krásně čtivě a téma vězení, odcizení i mateřské lásky je dost zajímavé. Smutné čtení, ale přitom ve mně nezůstává žádná hořkost, spíš naděje. Ráda zkusím od autorky i jiné knihy.

20.12.2022 4 z 5

Poslední deska Poslední deska Andrew Cartmel

Milá detektivka. Žádné velké bestiality. Naopak jen takové obyčejné pátraní po gramofonové desce, které se holt trochu zvrhlo :-) Báječně jsem si u toho odpočinula. Hlavní hrdina byl fakt sympaťák a jeho kočky zpříjemňovaly příběh. Nechyběl tam humor ani napětí. Prostředí sběratelských nadšenců bylo taky fajn. Celé mi to přišlo dost originální.

Mongolské záhady Mongolské záhady Ivan Mackerle

Oceňuji, že autor čtenáři nenutí nějaký svůj zaručeně správný názor. Prostě předkládá fakta a také různá svědectví, kterým můžete nebo nemusíte věřit. Nabízí možná vysvětlení. A čtenář ať si názor udělá sám. To se mi líbilo. Nejvíc si cením jeho vlastních zážitků. A asi nejvíc mě zaujal almas.

09.12.2022 3 z 5

Po stopách mořských oblud Po stopách mořských oblud Bernard Heuvelmans

Ze začátku se mi kniha líbila. Odhalování kalmarů v různých svědectvích lidí o mořských obludách bylo zábavné. Pátrání po jejich možné velikosti bylo zajímavé. Jenže jakmile se existence obřích kalmarů prokázala, uvádění dalších a dalších svědectví a nálezů mě začalo nudit. Už nebylo o čem pochybovat, už nebylo nad čím váhat a přesto mě autor pořád dál a dál ubíjel dalšími nálezy, rozměry chapadel a průměry přísavek. Tam, kde by už zřejmě stačil jen seznam, byly popsané další a další stránky. Lezlo mi na nervy neustálé převádění metrů na stopy, unavovalo mě neustálé latinské pojmenovávání. A zklamalo mě, jak malý prostor byl věnovaný chobotnicím.

09.12.2022 2 z 5

Dobře a čtivě napsaný příběh o lidech z Krkonoš, o soužití Čechů a Němců. Doba, ve které se kniha odehrává je celkem dlouhá a bohatá na události - od monarchie až po konec druhé světové války. A všechny tyto události se samozřejmě odráží v životech lidí z různých vrstev a různých národností. Ostatně kniha je taky celkem dlouhá. Ale rozhodně ne zbytečně natahovaná, ani chvilku jsem se nenudila. Jediné, co bych knize vytkla, je množství postav. Občas jsem se musela zamyslet, o kom že to právě čtu. Ovšem chápu, že pokud chcete ukázat různé povahy a hlavně různé osudy, je to nezbytné. Doporučuji.

Mlha Mlha James Herbert

Největší plus téhle knížky je, že mě jednoduše strašně bavila :-) Není tam všechno vysvětlené a ke konci se mi některé věci zdály celkem nelogické. Jenže jsem to prostě hltala, protože jsem chtěla vědět, jak to bude dál, jak to celé dopadne. Hrůznost podivné mlhy je skvěle popsaná nejdřív na jednání lidí, kteří s hlavním dějem vlastně ani nesouvisí (vraždy, sebevraždy), později na davovém ohrožení hrdinů. Super kniha a jak píše sám autor v předmluvě, prostě klasický horor ze sedmdesátek :-)

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tři příběhy. Každý jiný, ale všechny mají něco společného. Všechny ve mně vzbudily velké emoce. Nedokázala jsem zůstat chladná, každé postavě jsem buď fandila nebo jí zatracovala. Občas jsem se přistihla, že mám chuť křičet "tak už se prober, vždyť to je zmetek, copak to nevidíš"? Ale opravdu jsou situace, kdy je těžké vidět skutečnost, kterou si nechceme připustit. Tahle kniha mě opravdu zasáhla. Hlavně kvůli tomu, že to všechno je naprosto realistické. Nepochybuji, že takové příběhy se dějí dnes a denně. Doporučuji.

09.12.2022 5 z 5

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Velmi zajímavá sonda do myšlení čínských žen v 19. století. Do úplně jiného myšlení, než jaké znám. Všechny ty svazující zvyky a tradice počínaje svazováním chodidel, konče přístupem k dcerám jako ke zbytečným krkům na živení. Nejvíc mě asi dostalo, s jakou samozřejmostí to všichni prožívali. Jak jsem ráda, že nejsem v jejich kůži. Velmi dobře a čtivě napsáno. Autorku mám v oblíbených.

09.12.2022 5 z 5