denib denib komentáře u knih

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Nezapomenutelná knížka. Četla jsem v únoru a stejně si bez problémů vybavuji, jaké pocity jsem při čtení měla. Sice je to krátké dílo, ale přesto toho autor napsal dost, abych se dokázala vžít do příběhu a postav. Úplně jsem viděla tu špínu a cítila zápach, vnímala emoce dětí. Hodně jsem u knihy přemýšlela, jak bych se dokázala se samostatným životem v nedospělém věku poprat já. Za mě výborné čtení. Četla jsem od autora i vynikají Pokání a musím si přečíst i další kousky.

03.05.2023 5 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Tentokrát jsem nebyla tak nadšená jako jindy. Proč musel autor tolikrát zdůrazňovat, že to je to nejbrutálnější, co Hunter kdy viděl? To už jsou čtenáři natolik na tu brutalitu zvyklí, že je třeba jim to opakovat? Za mě to buď je dost šokující i bez toho, aby mě na to upozornil, nebo to šokující není a pak tomu ani to upozornění nepomůže. Iritovalo mě to. Kromě toho Carter odvedl opět dobrou práci. Je to čtivé a napínavé. Moc se mi líbil závěr. I když na to, kdo jsou skutečné oběti, jsem přišla dřív, než Hunter, což mě taky trochu mrzelo. Ale to u Cartera není novinka. Ocenila jsem i to, že už všechno to násilí detektivům tak nějak leze na mozek.

02.05.2023 3 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Moje první, ale zřejmě ne poslední kniha od této autorky. Prostředím pro mě originální a stylem jazyka vlastně taky. Uchvátila mě. A celé to je velmi věrohodné. Tyhle generační romány o ne zrovna jednoduchém životě mám ráda.

25.04.2023 5 z 5

Sahara všedního dne Sahara všedního dne Pavla Jazairiová

Tak tohle bylo hodně zajímavé čtení. U některých typů cestopisů se trochu nudím, ale to opravdu není tento případ. Všechno důležité najdete v anotaci :-)

25.04.2023 5 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Není to úplně nejpovedenější díl. Bylo hodně brzy jasné, co s čím souvisí a kdo je pachatel. Taky mě trochu iritovalo, že Erika kašle na vyšetřování a její jediná úloha v knize je plánovat svatbu. Jenže jako u ostatních dílů série to je čtivé, lehké, s přiměřenou dávkou zajímavosti a občas i s trochou napětí. Navíc oceňuji, že v celé sérii (resp. v dílech, které už jsem přečetla) nejsou policisté žádní nesmrtelní supermani, ale normální lidé. Dobře jsem si početla a to je hlavní :-)

24.04.2023 3 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Značná tloušťka knihy způsobila, že jsem její čtení pořád odkládala :-) Teď jsem ráda, že jsem se do ní konečně pustila. Je výborná a četla jsem jí s chutí a zvědavostí, jak to bude dál. Postavy mi připadaly většinou realistické - někdy jsem jim fandila, někdy mě štvaly. Bylo pro mě zajímavé sledovat, jak se ve středověku řešily některé věci - třeba barvení látek, konkurence církve a měšťanů, rozvoj obchodu, samozřejmě stavitelství... Jelikož děj trvá dostatečně dlouho, bylo možné sledovat vývoj. Občas mě trochu rušilo množství sexu a trošku šablonovitý přístup mladých dívek, ale to je jen drobnost.

21.04.2023 4 z 5

Velká kniha kocoura Vavřince Velká kniha kocoura Vavřince Dagmar Lhotová

Jsou to hezké, roztomilé, kraťoučké příběhy pro děti. Někdy vtipné :-) Jen po chvíli trochu moc výchovné. Ráda jsem si zavzpomínala.

21.04.2023 3 z 5

Dítě z Osvětimi Dítě z Osvětimi Lily Graham

Četlo se to hodně dobře a rychle, bavilo mě to. Ale vlastně už nevím, čím by se kniha měla odlišovat od spousty jiných o daném tématu. Působí na mě dojmem, že se chce jen svézt na módní vlně. Není špatná, jen nijak výjimečná.

20.04.2023 3 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Spíš než memoáry bych knize přiřadila žánr cestopis. Popisují se zde tři samostatné výpravy a jedna je zajímavější než druhá. Není to jen o zvířatech, ale i o obyvatelích daných míst, o těžkostech se na některá místa dostat atd. I když to není psané zrovna nějakým skvělým vypravěčským stylem a chvílemi se to táhne, četlo se to vlastně dobře. Vyprávění plné zajímavých informací oživuje přístup k získávání zvířat jak samotných přírodovědců, tak místních obyvatel. Místy jsem nad expedicí kroutila hlavou a místy se bavila. Třeba když mravenečníka nejdřív pustí na strom a až pak se zamyslí nad tím, jak ho vlastně dostanou zase dolů :-) Fotografie v knize jsou bohužel černobílé, malinké a nekvalitní, prostě pořízené v dané době (první výprava v roce 1954). I tak jsou ale kolikrát kouzelné. Je to vlastně i takové historické okénko :-)

20.04.2023 4 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Možná tam bylo pár věcí, které tak úplně logicky neseděly. Ale byla jsem z knihy tak nadšená, že jsem si je prostě nějak vysvětlila :-) Trochu mě zaráží, že je tu v žánru Dobrodružné, podle mě je to totiž horor. A i když je to pro děti, což já nejsem, běhal mi mráz po zádech. Skvělá kniha, opravdu. Když jsem musela přestat číst, abych šla do práce, nemohla jsem se dočkat, až budu zase ve čtení pokračovat, jak jsem byla napnutá. Ráda se pustím do dalšího dílu. A asi i do jiné série od této autorky. Doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Na odstřel Na odstřel Lucie Lomová

Sice mi to nepřišlo nijak špatné, ale bohužel taky nijak zvlášť dobré. Příběh je na tu zápletku buď moc krátký nebo ne úplně dobrý, nevím. V každém případě konec nastal dřív, než mě to pořádně zaujalo. Ale nápad se mi líbil a výtvarné zpracování také. Čtení to bylo lehké, oddychové. Ani nevadilo, že zápletka není nijak originální. Jen myslím, že za pár dní už o nějakém komisaři Oulibském nebudu vůbec vědět.

17.04.2023 2 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jsem ráda, že jsem si to přečetla. Kniha neřeší jen to, co se dělo během 2. sv. války jako tolik jiných knih. Ale i to co se s ohledem na to děje v současnosti. Příběh má víc rovin, válečná tematika není jediná. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst a táhlo se mi to. Za to hvězdička dolů. Nejdřív mi totiž moc nesedlo střídání vypravěčů a hlavně příběhů, ani mě to tolik nezaujalo. Po cca třetině už jsem ale byla knihou pohlcená :-) A konec... něco bylo až moc předvídatelné, něco ne. Ale nevadilo mi to.

17.04.2023 4 z 5

Kytice (komiks) Kytice (komiks) Karel Jaromír Erben

Vlastně až celkem nedávno jsem si oblíbila komiksy a grafické romány. Jsem ráda, že jsem jim přišla na chuť dřív, než se mi dostala do ruky tahle hrůza. Verše pana Erbena jsou samozřejmě skvostné. Občas nějaká ta grafika taky ujde, ale ten zbytek... Někde mi to pojetí připadalo tak strašné, že to zkazilo celkový dojem. A ani ty lepší části dojem nezměnily. Jednu hvězdičku dávám za... ani nevím, asi za snahu.

06.04.2023 1 z 5

Chvíle před koncem Chvíle před koncem Lauren Oliver

Děj vypráví puberťačka, odehrává se mezi puberťáky a já už hooooodně dlouho mezi puberťáky nepatřím. Bohužel to bylo dost znát. Jsou knihy, které zaujmou čtenáře bez ohledu na věk. Tato k nim ale nepatří. Samotná zápletka není nijak originální, postavy jsou většinou nesympatické (z pohledu dospělého) a celé je to psané bez nároku, aby se čtenář zamyslel. Je to ale rychle čtivé a dovedu si představit, že ve správném věku bych to přečetla s radostí.

06.04.2023 2 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná, velmi dobře čtivá kniha. Obyčejný a zároveň silný příběh. Nevím, proč se mi nikdy nechtělo autorku zkusit, ale teď jsem ráda, že jsem to udělala a určitě sáhnu i po dalších knihách. Byla to ukázka síly, vůle a života přes veškeré těžkosti. Bylo to inspirativní. Až se trochu stydím, jak si občas kvůli některým věcem stýskám.

05.04.2023 5 z 5

Zkazky a pověsti od Javořice Zkazky a pověsti od Javořice Ludvík Sadílek

Tak tohle mě fakt nenadchlo. Zkazky jsou kraťoučké. Šly by je kolikrát třeba zpracovat do nějakých hezkých dobrodružných pohádek. Ovšem chápu, že právě v té zapsané podobě se zřejmě vypráví a jakákoli přidaná fantazie už by byla spíše o autorovi než o samotných pověstech. Bohužel jsou takto dost nezáživné. Ačkoli je to kraťoučké dílo, musela jsem se do čtení nutit. Oceňuji ale, kolik práce muselo dát takové zkazky nasbírat.

05.04.2023 2 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Případy Kim Stoneové nejsou žádný zázrak. I této knize by se dalo ledacos vyčíst. Třeba, že je potřeba si alespoň lehounce pamatovat děj a postavy předchozích knih. I samotný motiv zločinů mi přišel trochu přitažený za vlasy. Jenže mě to prostě vážně baví a ani nevím, čím to je. Možná tím, že Kim je tak urputná a svérázná, i když jejímu okolí to zákonitě musí lézt na nervy :-) Nebo tím, že se tam neřeší přeslazené románky hlavních postav. Takže za mě 4 hvězdy.

04.04.2023 4 z 5

Proč unikáš mi Proč unikáš mi Lope De Vega

Podle hodnocení ostatních to špatná sbírka nebude. Mně ale bohužel nesedla. Nemám z ní pocit, že autor hovoří přímo ze srdce. Je hodně podřízený formě veršů, jako by na formě záleželo víc než na obsahu. To asi vychází z doby jejich vzniku. U některých básní mám dokonce dojem, jako by vznikly jen proto, aby prostě nějaká báseň vznikla, než že by autor měl potřebu něco vyjádřit. Jenže já jsem laik. Poezii mám ráda, ale nejsem žádný znalec. A navíc každému se samozřejmě líbí něco jiného. Takže to berte jen jako můj osobní dojem.

03.04.2023 2 z 5

Drsnej brouk - Zabiják v dešti Drsnej brouk - Zabiják v dešti Paul Shipton

Stejně jako u první knihy oceňuji starou dobrou drsnou školu. A i když tak trochu souhlasím s komentáři, že to je asi o trochu slabší než první díl, pořád to u mě dosahuje na 5 hvězd. Je to vtipné, místy napínavé a dobře jsem se u čtení bavila :-) Jak už tu někdo psal, je škoda, že nejsou další pokračování.

30.03.2023 5 z 5

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Mám pocit, že bych si knihu asi měla přečíst ještě jednou, protože mi zřejmě něco uteklo. Nějaký wow efekt. Nějaký zlomový okamžik. Proto moje průměrné hodnocení. Ale jinak musím přiznat, že to, co tyto drahokamy dokáží, je pro mě dost originální myšlenka a cirkusové prostředí příběh ještě víc ozvláštňuje. Celkově dobrá kniha, která podle mě za přečtení stojí. Jen tomu prostě ještě něco chybělo. Asi zkusím i nějakou jinou knihu od autora.

29.03.2023 3 z 5