denib denib komentáře u knih

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Taková velmi chutná literární jednohubka - krátký, ale naplněný a dobře čtivý příběh. V popředí láska dvou mladých lidí na pozadí každodenního strachu během války.

22.01.2022 5 z 5

Sestup Sestup Tim Johnston

I když většina čtenářů knihu hodnotí jinak, podle mě to není thriller a není to moc napínavé. Ano, je tu unesená dívka a otec, který jí pořád chce najít. Ale děj je roztažen do celkem dlouhého časového období a autor si poměrně zvláštně vybírá, co z toho období prozradí. V podstatě zase tak moc nevíme, co se s dívkou vlastně děje. Zajímavější na knize je, jak dál funguje nebo nefunguje zbytek rodiny, co cítí a dělá otec, matka a bratr. Jenže i tam si autor vybírá jen určité úseky. Kdyby se kniha na tohle víc zaměřila a ten únos zůstal víc v pozadí, mohla to být dobrá psychologická kniha. Možná mě ale zmátla propagace knihy a nastolila tak nesprávné očekávání.

07.09.2019 3 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Velmi zajímavá sonda do Albánie 30. let 20. st. a jejich zvykového práva. Přiznávám, že mi při čtení bylo úplně jedno, že hlavní hrdina zahlédl krásnou ženu. I bez toho je to silný příběh. Byla jsem zcela pohlcena a překvapena běžným životem tehdejších obyvatel albánských hor a nemilosrdností předem daného osudu. Pokud vás takové téma zajímá, můžu knihu vřele doporučit. Osobně jsem si hned vyhledala další knihu autora, do které se hodlám pustit.

07.09.2019 5 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Wyndham mě opět nezklamal. Ačkoli kniha mohla být trochu napínavější nebo dynamičtější, relativně mírný průběh celého příběhu se mi vlastně líbil. Hezká ukázka toho, že i krátká kniha může mít velký obsah. Rozhodně donutí k zamyšlení.

V hlubinách Loch Ness V hlubinách Loch Ness Steve Alten

Pokud má někdo chuť si odpočinout u čtivé, napínavé knížky a nečeká kdovíjakou hodnotu, tak proč ne. Já přesně to chtěla a taky dostala :-) Trochu mi to připomínalo třeba Čelisti - turisti jako potrava vraždícího monstra :-) Navíc mám ráda Skotsko, bylo fajn se o něm něco dozvědět. Akorát ti templáři mi připadali trošku moc fantaskní - za to jedna hvězda dolů. Rozhodně si od autora ještě něco přečtu.

07.09.2019 4 z 5

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

Nápad dobrý, šlo by z toho udělat zajímavou detektivku, ale je to strašně neosobní. O vyšetřovatelkách mám po přečtení sice dost informací, ale pořád nevím, jaké vlastně jsou. Jako by to byl popis a ne vyprávění. Takže jsem se do toho nemohla vžít. Navíc mi vadily ty "úžasné objevy" při vyšetřování, jako že třeba až někde ke konci si při vyšetřování jednoho případu s více oběťmi kriminalistka uvědomí, jestli náhodou nemůžou mít oběti společné to, že se našly ve vodě ... Vím, že každý nemůže být Hercule Poirot, ale na tohle by přišel dřív i jeho Hastings. Možná bych mohla dát šanci ještě jednomu dílu, jestli se to nezlepší, ale nevím, nevím.

07.09.2019 2 z 5

Konvoj do Murmanska Konvoj do Murmanska Alistair MacLean

Naprosto souhlasím s komentářem Lectora. Je to kniha, na kterou určitě nezapomenu a ke které se ráda zase vrátím. Drsná, tvrdá kniha, ale zároveň výborná. Nejen historicky, ale i psychologicky zajímavá. Spousta lidí na lodi, kterou se snaží potopit jak váleční nepřátelé, tak i počasí. (A to myslím doslova. Pokud jste četli např. Terror, připravte se na to, že i tak pořád ještě nevíte, co to je zima na moři.) Opravdu doporučuji přečíst. Jen počítejte s tím, že když si uvědomíte, že to není nějaká fantasy, bude vám dost úzko...

Zákrok Zákrok Robin Cook

Třetí kniha od Cooka, kterou jsem četla. Tentokrát jsem nevěřila vlastním očím. Předchozí knihy se mi vážně líbily, ale tohle je s prominutím hrozná blbost. Nechápu, proč Cook upustil od svého osvědčeného stylu a pustil se taky do té módní vlny ve stylu Šifry mistra Leonarda. Kniha začíná zajímavě - mohl to být celkem slušný lékařský román o boji mezi klasickou a alternativní medicínou. Jenže už v této části se začaly objevovat nesmyslné informace - Cook už byl zřejmě v myšlenkách natolik jinde, že si nelámal hlavu s realitou. A taky jo - za chvíli tuto část prostě hodí za hlavu a začne jinou záhadu. Když nechci prozradit celý děj, nemůžu psát víc. Ale opravdu mi připadá úplně zbytečné zkoušet do jedné knihy nacpat lékařství, léčitelství, archeologii, náboženství, fanatismus a do toho ještě ze čtenáře mačkat emoce přes umírající dítě. Čeho je moc ...

07.09.2019 1 z 5

Úzká cesta na daleký sever Úzká cesta na daleký sever Richard Flanagan

S Mostem přes řeku Kwai bych to zrovna nesrovnávala, ale špatná kniha to není. Jak se dá očekávat, jsou tu celkem dobře a čtivě popsané podmínky japonských zajatců. Navíc bylo zajímavé si přečíst osudy některých postav po ukončení války, a to hlavně na japonské straně. Jenže zjišťuji, že už měsíc po přečtení pomalu zapomínám, o čem že tahle kniha vlastně byla a za další měsíc na ní zřejmě zapomenu úplně. Navíc popis milostné aféry hlavního hrdiny před nástupem do války bych si klidně odpustila - nějak jsem na to nebyla naladěná. A i když byla kniha dobře čtivá, neustálé skákání v čase na mě působilo rušivě. Po této knize jsem četla některé jiné válečné romány, a když to srovnám, víc jak 3 hvězdičky dát nemůžu.

07.09.2019 3 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Dobrá odpočinková detektivka, na konci možná trošku nevěrohodná, ale to jde odpustit. Velmi oceňuji, že tu jsou popsané osudy všech zúčastněných, co se jim dělo před samotným příběhem, co k tomu vedlo. Ať už to pro je samotnou krimi zápletku důležité nebo ne, každá postava se tak stává skutečnou, u každé postavy tak je více srozumitelné její chování. Ráda si přečtu i Děti hněvu.

Šelma Šelma Andrew Mayne

Nemalé množství nereálných (nebo přinejmenším velmi málo pravděpodobných) situací. Také určité nelogičnosti a rozpory. To vše by mohlo čtenářům vadit a kvůli tomu nedávám plný počet hvězdiček. I tak mě ale kniha dostala. Je napínavá, zajímavá a prostě mě bavila. Navíc mi ten nereálný, přehnaně naivní profesor v hlavní roli byl vážně sympatický a chtěla jsem vědět, jak to bude dál. Takže nedostatky odpouštím :-)

10.06.2019 4 z 5

Třikrát vražda z posedlosti Třikrát vražda z posedlosti Patricia Highsmith

Pro mě skvělá kniha, ale dovedu si přestavit, že spoustu detektivkářů zklame. Od začátku víte, co a hlavně kdo udělal. Od začátku sledujete celý příběh. Policejní pátrání zde figuruje spíš jako další stresující faktor pro pachatele. Tedy žádná obvyklá stavba detektivky. Osobně bych to vlastně ani detektivkou nenazvala. I přesto tu jsou vraždy, ale hlavně výborně stupňované napětí. Pachatelem je obvykle duševně narušený člověk, který se potýká s nějakou posedlostí, případně s jiným "posedlým" člověkem nebo nějakou těžkou situací. A napětí spočívá v očekávání, co se ještě stane. Kdy už mu rupnou nervy a co kdo ještě provede. V některých situacích jsem si říkala, jestli bych sama nebyla schopná vraždy, kdybych se dostala pod tak obrovský nátlak vyšinutých od reality odtržených lidí. Doufám, že ne :-) Knihu doporučuji jako výborné psychologické příběhy.

08.06.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Chvilku mi trvalo, než jsem pochopila, že tohle nebude kniha jako třeba Ove. Není to humorné čtení o jednom člověku, kolem kterého se kupí vtipné situace. Tahle kniha je vážná, o vážných věcech. Je tam i humor, ale není to žádné zábavné čtení. Často mi bylo smutno. Není tu vlastně jedna hlavní postava - hlavní je celá komunita a v ní jsou lidé malí i velcí, stateční i zbabělí, prospěchářští i čestní. A taky teenageři, kteří někdy musí mít víc rozumu než dospělí, a dospělí, kteří někdy nemají rozum ani jako děti. Jejich chování, vztahy, uvažování i motivace jsou zviditelněné městem, které je menší než ambice některých z nich. Městem, ve kterém se vlastně nic neděje - jen hokej. Rozhodně nemusíte mít rádi hokej, aby se vám tahle kniha líbila. Ale měli byste mít chuť se nad čtením zamyslet.

17.05.2019 5 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Kniha je napsaná se správnou dávkou chytré ironie. Je zábavná, vysmívající se mj. tehdejšímu fungování v nakladatelstvích. Bravurně jsou tu popsané mezilidské vztahy a motivace. Konec je přímo skvělý a i za něj pátá hvězdička.

07.05.2019 5 z 5

Kronika zapomenutého templáře Kronika zapomenutého templáře Naďa Horáková

Příjemné čtení, ve kterém vystupují skutečné osoby. Děj se odehrává v okamžiku, kdy už bylo rozhodnuto o zrušení Templářů. Než se jejich majetek, konkrétně Čejkovická komenda, předá Johanitům, je třeba vyřešit otevřené záležitosti jako zmizení nebo vražda. Pátrání je napínavé, konec v některých věcech překvapivý. Jedna nitka děje se mi ke konci zdála až moc nepravděpodobná, nicméně dle doslovu autorky zřejmě pravdivá. Celkový dojem je, že se jedná o zajímavou knihu, kterou můžu doporučit.

05.05.2019 5 z 5

Česká grafika XX. století Česká grafika XX. století kolektiv autorů

V knize je velké množství našich (i slovenských) grafiků, skoro žádný text a kromě začátku a konce knihy jen vyobrazení děl. Není věnována jen těm největším umělcům, ale jedná se opravdu o průřez 20. století. Od každého autora je zde jen jedno vyobrazení, takže se do knihy vedle takových velikánů jako Filla, Kupka, Zrzavý vejdou i mnohem méně známí autoři. Jsem za to ráda, protože pokud mě některý umělec zaujal, další jeho díla jsem si našla na internetu. A takto jsem se z knihy dozvěděla i o umělcích, o kterých jsem ke své hanbě neměla ani tušení a které bych si jen tak nenašla. Někteří mě opravdu nadchli. A hlavně mě nadchla tato kniha :-) Samozřejmě ne každé dílo je zrovna můj šálek čaje, ale tak to má v tomto typu publikace být - nejen to "líbivé", ale vše. A navíc i to, co se mi nelíbí, mě může inspirovat.
Jen upozorňuji, že v anotaci je uvedeno, že kniha klade důraz na členy SČUG Hollar. Jelikož nejsem odborník, nemůžu posoudit, kolik jiných grafiků z daného období může v knize chybět. Např. tam není Josef Čapek a jeho úžasné linoryty. Moje hodnocení je tedy opravdu velmi laické :-)

24.04.2019 5 z 5

Jak si vosa staví hnízdo / Pohled do slunce Jak si vosa staví hnízdo / Pohled do slunce Eva Kačírková

Petr Bort se pomalu dostává mezi mé oblíbené detektivy :-) Je to poctivý polda, ještě mladý a občas mi připadá i trošku naivní - hlavně tedy v Pohledu do slunce, kde vzpomíná na své začátky. Detektivky jsou postavené především na přemýšlení, výsleších svědků a dávání si věcí do souvislostí. Občas nechybí akčnější scéna, ale základem je prostě mluvení s lidmi a sledování takto získaných stop. To je přesně moje gusto. Hezké a dobře čtivé detektivky, které nejsou sice náročné, ale také ne hloupé. Navíc má autorka ve zvyku používat zajímavá přirovnání a popisy, které mě moc baví. Za mě naprostá spokojenost.

11.04.2019 5 z 5

Nebožtíci na bále: Malá humoreska Nebožtíci na bále: Malá humoreska Ladislav Fuks

I když v knize není ani jeden šlehačkový dort a samozřejmě v ní hrají důležitou roli slova, chtě nechtě jsem si jí v některých pasážích představovala jako němou grotesku :-) Až na zamyšlený konec, který samozřejmě neprozradím. Místy jsem se opravdu musela smát bez ohledu na to, jakou jsem zrovna měla náladu. Ani bych neřekla, že to je Fuks - postavy nejsou tak dokonale divné jako v jiných jeho knihách. Nepřipadá mi to dějově tak geniální. Ale když mě to takhle rozesměje, tak v tom je určitá genialita taky :-) Doporučuji.

30.03.2019 5 z 5

Délkou krátké, ale obsahem a myšlenkami nabité čtení. Kniha je od začátku smutná, ale zároveň obsahuje citlivě úsměvné perličky, díky kterým jde ten emocionální náboj snést. A spousta těch perliček je velmi velmi chytrých. Jak píše Makropulos, jakmile jsem s knihou skončila, pustila jsem se do ní hned znovu. Nádherné, dojemné a neobvyklé.

30.03.2019 5 z 5

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Nijak hluboké, ale velmi milé, něžné, lyrické verše. Je to takové příjemné a nenáročné čtení.

30.03.2019 4 z 5