druzickaster druzickaster komentáře u knih

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Pohodová oddychovka od středněvěkého autora pro nás středněvěké. Za sebe můžu říct, že nevím zda bych hru absolvoval, protože až takový odvazák asi nebudu, ale bavil jsem se u toho královsky a o to šlo. Takže rozhodně dám šanci i erotikonu. Jo a mrkněte na Všechnopárty kde je s autorem rozhovor, stojí to za to!

23.03.2018 5 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Rád jsem poznal pana Uhtdreda, Finana a vůbec všechny ty statečné válečníky, kteří neustále nasazovali svůj život a čest a domov. Můžu říct, že tento díl mě bavil víc než předešlý a i když děj už pomalu ztrácí dech, stejně jako náš starý přítel, přesto se mi ale kniha četla dobře. Rád jsem se prokousal celou sérií a můžu ji jen doporučit.

24.06.2021 5 z 5

Stopař Děrsu Uzala Stopař Děrsu Uzala Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Moc pěkná kniha, nádhera s jakým málem lidi dokázali vystačit, tedy pokud měli potřebné zkušenosti pro život v drsné, ale nádherné přírodě. Obdivuhodná pokora, smysl pro život a respekt k ostatním "lidi" stopaře Děrsua je až dojemná a závěr knihy, ač se dal očekávat, mě dost zamrzel. Jediné co mi nesedělo byla mluva Děrsua, nemůžu si na ni zvyknout, ale to bude spíš jen můj problém a na hodnocení tedy nemá vliv. Knihu mohu jen doporučit.

03.06.2021 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Parádně promyšlený závěr trilogie. Musím se přiznat, že jakmile došlo na dimenze pod nebo nad naší trojrozměrnou, měl jsme už dost problém s fantazií, ale to je vyloženě můj problém, ne autorův. Sin mě dost štvala a nevím proč zrovna ona, ale co už... jo a jsem rád, že žiju v této době kdy nám více méně stále hrouda nohu víže a ne v budoucnosti. Jednoznačně nelituju, že jsem tyto knihy četl a můžu je všechny tři jen doporučit.

09.07.2020 5 z 5

Slunce na útěku Slunce na útěku František Niedl

Pane Niedle, co mi to děláte. Můj systém škatulek a šuplíčků je namaděru. Niedl jako psavec historických románu, krásný šuplíček, v regálu horní foch, přední pozice... o to vše jste přišel, kam vás mám zařadit?, Niedl jako spisovatel historických románů a ještě ke všemu psavec, vynikající psavec, postapo literatury. Ano, je to tak, Slunce na útěku může velmi směle a statečně konkurovat v oblasti postapo. Prvotní zápletka sice, spíš průměr (bunkr, inteligence domu jako spíš ze Starwars, ale budiž) to je asi tak jediné co lze vytknout. Profil jednotlivých "účastníků zájezdu" výborně prorpacovaný a bavil mě. Závěr, nemám slov, nečekal jsem, a ano je dechberoucí, a ano chci ještě...
Takže vřele doporučuju.

15.10.2019 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Úplně odlišný, než předešlé dva díly. Celkem mi chyběl Mrakoplaš a zavazadlo, ale Bábi a Esk to vynahradily. Místy mi příběh trošku připomínal spíš Kuranderu než fantasy příběh Zeměplochy, ale i tak jsem se bavil. Ze začátku mi ta "stará čarodejnice" lezla celkem na nervy avšak nakonec jsme si k sobě našli cestu a líbil se mi její přístup k životu. Neochvějnou pravdou zůstává, že doba kdy nemohly ženy studovat, není ani v našich končinách zase tak moc vzdálená. A Autor tuto problematiku podal docela svižně a vtipně.
No a co na závěr, snad jen těším se na další díl....

01.01.2019 5 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Má druhá kniha pana Fukse. Na styl psaní jsem si tak nějak zvykl a obsah? Přirovnal bych to asi k tomu, že vás autor hodí doprostřed řeky medu, vy se pomaličku polehoučku posunujete ke břehu. Celé je to takové vláčné a nasládlé. Ke konci přece jen ten med začíná hořknout, je to asi způsobeno tím, že se smísí s bahnem a nakonci potom máte v ústech vyloženě hořkou pachuť. Kniha stojí za přečtení a můžu jen doporučit.

25.11.2018 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Třicet pět let lisuju papír... Jsem učarovaný touto niterní zpovědí Hňáti a jeho sklepa a lisu a červeného a zelenéo tlačítka. Hrabal rozezní ve čtenáří struny o kterých ani nevěděl a nebo už nechtěl vědět. Před očima naskakují obrazy a zvuky a myšlenky a není u toho vždy dobře po těle, ale musí to být ať si připomeneme kdo jsme a kam jdeme. Knihu jsem jistojistě nečetl naposledy a rád se k ní vrátím.

Pár postřehů:
- je vidět, že autor ve "starém papíru" dělal, podrobnosti někdy až šokující.
- brzy dopadnu jako hlavní hrdina s policema nad postelí a na záchodě a všude jen s tím rozdílem, že Hňáťa tahal knihy ze šmelcu a já z antikvariátu :)

Na závěr jedna věta z díla
A zatím co v kloakách a kanálech hlavního města Prahy dva krysí klany se vytěsňují zdánlivě nesmyslnou válkou, ve sklepích pracují svržení andělé, univerzitně vzdělaní muži, kteří prohráli svou bitvu, kterou nikdy nevedli, a přesto pracují dál na přesnějším obraze světa.

28.07.2018 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příjemná fantasy z české dílny. Prorpacovaný svět i postavy, konec mi přišel krapet uspěchaný, ale teď se dívám, že je v oběhu pokračování, pak mi to celé dává smysl. Takže se budu těšit na další díl.

20.01.2018 5 z 5

Výborná, čtivá a laskavá kniha.

03.10.2016 5 z 5

Šestapadesátý Šestapadesátý Karel Ptáčník

Výborné, závěr trilogie se vyloženě povedl. Na to, že kniha vznikla v roce 1966 byla tedy velmi odvážná, otevřená a kritická k tehdejšímu režimu a jak bylo napsáno, divím se taky, že pan Ptáčník neskončil v Jáchymově. Zaujal mě i styl psaní, kde kapitola popisuje vždy vnitřní myšlenkové pochody a výstřižek života ve městě jedné z postav a ještě při tom dochází k prolínání současnosti a vzpomínek, chvilinku jsme si zvykal, ale potom tento sytl umocní zážitek z četby. A že je pan Ptáčník skutečně PAN spisovatel svědčí i nádherná scéna nočního milování Honzíka s Katkou, přiznám se, že v tomto politicko-psychologickém románu jsem něco takového nečekal. Naštval mě Vajda, celou dobu jsme mu fandil a za sebe můžu říct, že mě na konci fakt hodně naštval, bohužel...
Knihu doporučuju, je třeba si doby nedávno minulé připomínat a poučit se z nich.

08.01.2020 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Při čtení se mi vybavilo první porno Emanuela které koupil po převratu kamarád někde na Černé louce v Ově, děj více méně stejný, asi jen jiné postavy a prostředí. Kniha ve své době zřejmě byla něco, dnes je to takové, jo četl jsem, asi zkusím od Wildea i něco jiného :)

02.12.2019 4 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Návrat jsem dal za jeden večer a druhý den ve vlaku jsem ho dotáhl do konce. Bavil jsem se tady od začátku do konce. Povedenější díl než prostřední a i více uvěřitelný. Snad bude ještě pokračování příběhů Lukáše a jeho přátel.

03.10.2019 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

S hodnocením jsem čekal pár dní, než jsem to nějak uspořádal. Víc filozofie, než vtipu, ale pro mě velmi hodnotné čtení. Nádherně promyšlený svět bohů, jejich vztahu k lidem, k víře, k sobě samým. Fanatismus, překrucování faktů pro tu pravou a jedinou pravdu ve jménu boha, ve kterého už vlastně ani nevěříme. Om mě bavil, obzvláště ve formě želvy. Bruta obyčejný kluk, prostě takový rovný nenáročný človíček, asi až moc rovný, ale nakonec mu to vyšlo. Efebští filozofové v kontrastu k Omniáncům, prostě reálný svět zmenšený do plochozemě. Doporučuji a jde se na další díl.

26.02.2019 5 z 5

Magický prazdroj Magický prazdroj Terry Pratchett

"Velká čtverka" mě vyloženě rozsekala, dialog u baru nemá chybu, krom toho jsem něco podobného taky už zažil a o to víc jsem se chechtal. Mrakoplaš, nevím jak ho uchopit, na jedné straně mě neskutečně štval svou předposraností, tak se prostě knižní hrdina nechová, ale asi není pořádný rektus, takže když se nad tím člověk zamyslí, tak je Mrakoplaš tak normální a obyčejný jako většina z nás a tím je mi nakonec sympatický. Džin z lampy, jeho rozjetým projektům jsme se vyloženě smál až jsem se za břicho popadal. No a mohl bych pokračovat dál, díl je to povedený a plný hlášek a když si člověk pomaličku zvyká na (ne)systém Zeměplochy, tak mu to čtení nakonec připadá už normální a v pohodě. Těším se na další pokračování.

08.01.2019 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Tak závěr trilogie to byl čirý zmar, ale ono to tak asi prostě funguje. Dětství sranda, dospívání menší sranda, dospělost - starosti - oooohne sranda. Jako jo nezasmějete se, ale Helenka je prostě zase svá a vyrostla z ní hodně, až moc, hodná ženská a život se s ní moc nemazlí. Když jsem pokládal svou otázku na závěr komentáře u Oněgina ani jsem netušil jak jsem se strefil. Ale to bude spíš tím, že s Helenkou, resp. autorkou tak nějak souzníme ve světonázoru na současnost. Přečtěte, ale jak jsem psal ohne sranda.
P.S. Jo a myslím, že jediná piča je Ljubica....

27.12.2018 5 z 5

Pohřbeni v oblacích Pohřbeni v oblacích Amanda Padoan

Poutavy pribeh o lidske marnosti i marnivosti. Ac sam rad chodim po horach, vzdy jsem z nich mel respekt, coz se o nekterych ucastnicich "zajezdu" neda s klidnym svedomim rict. Dalsi silenost je fenomen dnesni doby a tim je VHT turistika, pod heslem "my jsme si to zaplatili, vy nas dostante nahoru" potom lide nesmyslne nasazuji zivoty na oltar hor. Kazdopadne je dobre nahlednout pod poklicku zvucnych sloganu nekterych cestovek.

10.07.2022 5 z 5

Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie Iain MacGregor

Kniha je bezesporu zajímavé shrnutí poválečného rozdělení Německa a potažmo Berlína na západní a východní blok. Čtenář se dozví zajímavé věci o vybudované Berlínské zdi a jejich obětech, resp. obětech komunistického režimu. Nemohu se však zbavit dojmu, že je kniha spíš jednostranně prozápadně zaměřená a nějak nechápu proč dějiny Berlínské zdi nesepsal východní Němec, proč Brit? Z blahé paměti si pamatuju na poměrně zvláštní útěky, které v knize vůbec nejsou obsaženy (přelet pomocí rogala atd.) I přes výtky mohu toto dílo doporučit k přečtení.

30.09.2021 4 z 5

Obrazy z dějin Říše ruské I Obrazy z dějin Říše ruské I Nikolaj Michajlovič Karamzin

Na doporučení jsme se začetl a spadla mi brada. Perfektně popsané rané dějiny našich východních sousedů. Ač v knize nezazní jediná přímá řeč, autor dějiny vypráví tak sugestivně, že je člověk napnutý jako struna jak to vlastně všechno dopadne. Jo a pohádky, tak ty jsou podle skutečných událostí, rozmařilý mladý "král" se po zásahu dvou mnichů srovná a je ten nejhodnější, země jen kvete, lid jej má rád, přijdou zlí rádcové, ty dva nechají odklidit a z "krále" se stne bestie a to doslova...z komořího až na cara atd. nechci zbytečně spjlovat, je třeba si přečíst.
Určitě doporučuju!

23.06.2020 5 z 5

Roboti a impérium Roboti a impérium Isaac Asimov

Poslední díl série, tentokráte už bez Eliáše, ale jeho potomstvo jménu Baley určitě ostudu neudělá. Líbí se mi paralela s námořními objeviteli ve stylu Kryštofa Kolomba. Giskard a Daneel jsou čím dál tím víc ve formě, tuto verzi už bych si asi dokázal představit jako kamarády :) Myslím, že se jedná velmi slušné zakončení sétie i s malými vrátky pro pokračování, ale bohužel...

30.03.2020 5 z 5