E_Lan E_Lan komentáře u knih

Děsivá a skvělá kniha. Člověk netuší co hrůzného se děla v před a v průběhu druhé světové války. Kniha velmi přehledně a reálnými příběhy prošpikovaně vypráví osudy středoevropských dějin, především Polska a Ukrajiny. Co tam se dělo, tomu se a ani nechce věřit. Člověk si poté váží demokracie mnohem více...

31.08.2020 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Ve finále je to dobrá a zábavná kniha. Hodně mi na začátku vadilo násilné naroubování onoho životního moudra tetičky hlavního protagonisty, to je velmi naivní. Navíc pro člověka, který si už knihy o sebepoznání a sebepoznávání přečetl, jsou to skoro pasáže z těchto knih přepsané do románové podoby. Vše je ale bohatě vykoupeno zabávným dějem a sympatickými postavami, které se v průběhu příběhu příjemně mění. A to stojí za to si přečíst.

26.08.2020 4 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Roztomilá kniha plná hezké a příjemné fantazie. Když jí navíc čtete nahlas své sedmileté dceři, která knihu doslova “žere”, tak vám nezbývá, než jí “žrát” také a dát do přednesu úplně vše. Celkově jsme si ty společné večer krásně užili...

14.08.2020 4 z 5

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Dozajista neskutečně hodnotná kniha. Autor umí psát, jeho fantazie je téměř nezměrná, popisná schopnost a smysl pro příběh velkolepé. Problém pro mě je v tom, že se mi kniha četla velmi špatně. Obrovské množství indických výrazů, kterým sotva člověk porozumí, věty, které kolikrát tvoří celé odstavce, směsi fantazie a reality střídající se tak rychle, že jsem se ztrácel. Holt ne všechna díla jsou pro mne...

14.08.2020 3 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Velmi příjemná klasická detektivka, která na rozdíl od severských děl není plná mrtvol a popisů zohavených těl. Navíc svět gastronomie v pozadí je velmi přitažlivý, rodinné strasti detektiva Enza také a přednes pana Matáska stojí také za to. Prostě příjemné strávený čas...

12.08.2020 4 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Je to kruté, horší než jsem si v nejhorších představách dokázal připustit. Naše honorace na hradě je skutečně čeládka neskutečných šm..dů a každá takováto kniha pomáhá demokracii udržovat tento fakt na světle. Za to díky pane Kmento, ať se Vám dále daří!

09.08.2020 4 z 5

Umění války Umění války Sun Pin

Pro mě velké zklamání a vlastně takový úlet. Je to stará kniha, část mouder je použitelná i dnes, část ale totálně ne, protože společnost se dnes chová a vnímá vedení zcela jinak. Vlastně mě kniha donutila k několika zamyšlení, ale že by mě posunula dále, to určitě ne.

23.07.2020 2 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Ten příběh jedné neveselé rodiny mě vtáhl. Je v něm vlastně několik podpříběhů a každý je svým způsobem poučný, závěr pak i trochu motivační. Jen je to smutek od začátku do konce, život v této knize zrovna pozitivně vykreslen není.

20.07.2020 4 z 5

Sestup Sestup Tim Johnston

Tak nějak rozporuplný pocit z této knihy. Skvělý námět, hledání unesené dcery, hory, někdy zajímavé postavy. Bohužel v první části jsem se trochu ztratil i já, uprostřed kniha krásně gradovala, konec vypadal slibně až do úplného (a zbytečně prodlužovaného) závěru. Takže vlastně průměrná záležitost, která neurazí, pobaví, ale “neunese”.

10.07.2020 3 z 5

Carlsbad - Karlovy Vary …místa známá i neznámá Carlsbad - Karlovy Vary …místa známá i neznámá Kamila Bešťáková

Graficky výborná kniha plná krásných obrázků dávných, nedávných i dnešních časů. Bohužel popis událostí, čtvrtí a budov je velmi schématický, plný dat a jmen. Je zde málo zajímavostí, které by knihu posunuli výše. Přesto krásné čtení a prohlížení mých milovaných Varů...

10.07.2020 3 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Takové normální postapokalyptické sci-fíčko, jednoprostorové, bez žádných překvapení, s limitovaně gradovaným napětím. No prostě jsem od této knihy čekal více. Vlastně se po celou dobu příběhu nic moc neděje a tak velmi zvažuji jestli si další dva díly ještě přečíst. Je to trochu ztráta času, ale kdo má rád tento žánr, tak v tom určitě kouzlo najde...

27.06.2020 3 z 5

Co na tom, že to je jednoduché a nijak originální. Celá kniha stojí na úpadku politiků a překvapivě i zasazeno do dnešní doby to funguje. Vlastně o to hůře. Člověk se nejvíce zasměje u částí s Trumpem a to je ve svém důsledku velmi smutné. Ano, není to nijak velké dílo, ale relativně často jsem se zasmál a to se mi u knih zas tak často nestává. A nemůžu nezmínit fantastický přednes pana Martina Stránského. Bojím se, že bez něho bych dal o stupeň horší hodnocení.

21.06.2020 4 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Krásná smutná jednohubka ukazující náš evropský problém z druhé perspektivy pojaté z pohledu otce a syna. Navíc krásná ilustrace dává smutku plný průchod. Škoda, že knížku přečte člověk za pět minut.

13.06.2020 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Krátké, výživné, neskutečně poučné. Přirovnání vzniku tyranií ve 20. Století s tím co se děje dnes je velmi děsivé, ale bohužel asi pravdivé. Stojí za to přečíst a zamyslet se nad dnešním děním.

07.06.2020 5 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Vlastně je to velmi poučná kniha o inovacích (na poli počítačů), ze které se dá hodně poučit. Když se člověk prokouše dost nezáživnými historickými dobami, čeká ho velmi poutavé vysvětlení vzniku Applu, Googlu, internetu a dalších neskutečně zajímavých počinů, které už dnes bereme jako standard. Takže nebýt té brutální délky, asi bych i jenu hvězdičku přidal...

06.06.2020 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Jak příjemné a napínavé čtení. Několik příběhů docela dobře vygradovaných, někdy překvapivých. Jen ten konec se u části příběhů trochu nepovedl a byl těžko uvěřitelný. Ale celkově velmi dobrá odpočinková záležitost se zajímavým nápadem.

06.06.2020 4 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Velmi zajímavá kniha pro mě nového autora. Začátek knihy je strhující, zábavný, vynikající. Druhá polovina knihy se podle mě trochu trápí opakováním a rozvíjením už pochopeného děje a autorovými problémy, které se zde stále více objevují a vytváří překvapivě důležitou dějovou linii. Originální, určitě, jestli nutné, jen s otazníkem. Závěr není zlý, ale ani průlomový. Nemohu si odpustit pocit, že kdyby autor trochu více šetřil moudry o životě (ne nijak špatnými), tak by to knize prospělo. Celkově ale rozhodně nadprůměrné dílo.

25.05.2020 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Taková jednoduchá otcovská jednohubka s kapitolami, u kterých se člověk zasměje i nad kterými jen pokrčí rameny, že byly trochu zbytečné. Zpovědi ale nechybí hezký popis otcovské lásky, trochu mimo a uvězněné ve svých vlastních prioritách a zájmech. Celkově hezké dílko.

16.05.2020 3 z 5

Muži, co zírají na ženy a dalších 33 povídek z fleku Muži, co zírají na ženy a dalších 33 povídek z fleku Miloš Čermák

Ale ano, je to takové jednoduché, přímočaré, někdy trefné. Na druhou stranu velmi povrchní a prvoplánovité. Sem tam se člověk u některé povídky usměje, sem tam si jen povzdechne, že to byla pěkná blbost. Fantazie autorovi nechybí, to je fakt. Celkově nejde o nijak extra zajímavé dílo, ale pro odpočinek to není špatné.

15.05.2020 3 z 5

Jizva Jizva China Miéville

Prvně, je to vynikající kniha. Už dávno, od dob Tolkiena a Eddingse, jsem nečetl fantasy a hodně jsem se zdráhal se k tomuto žánru vrátit. A ono se to vyplatilo. Vynikající (i když malinko zdlouhavá) popisná první část, struhující bitvy a fantastické prvky v části druhé. Navíc velmi dobře vymyšlené postavy, které do tohoto světa neskutečně patří. Když k tomu přičtu i tu linku s dopisem, tak se skoro dostáváme k *****. Skvělé!

11.05.2020 4 z 5