E_Lan E_Lan komentáře u knih

100 x TGM 100 x TGM Pavel Kosatík

Krásná kniha o skvělém člověku, tatíčku zakladateli. Plno skvělých vět, které jsou zasazeny do dobového kontextu, který má často přesah až do dneška. Pro mne neskutečně poučné a skvělé čtení. I se k němu jednou zase vrátím.

13.07.2022 5 z 5

Kolik váží Matylda Kolik váží Matylda Jiří Holub

Příjemné a pro všechny věkové kategorie vtipné čtení. Adoptovaný kluk v hlavní roli je vynikající nápad, vyprávění je správně dětsky peprné a ani chvilku nenudí. Po Mstivé Sonie další velmi povedené dílko.

09.07.2022 4 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Začátek velmi hezký, opravdu nadějný dětský příběh. Postupem času jsem ale trochu ztrácel pozornost a tak jsem rád, že vše dobře dopadlo a především dětem se knížka líbila.

09.07.2022 3 z 5

Prázdniny Billa Madlafouska Prázdniny Billa Madlafouska David Laňka

Příjemná jednohubka pro děti, kterou si rádi v podání pana Kaisera poslechnou i dospělí.

17.04.2022 4 z 5

Odpadková pohroma na planetě Zemi Odpadková pohroma na planetě Zemi Liane Moriarty

S dětmi příjemné, napínavé a fantazii podporující večerní čtení. Přečetli jsme se zaujetím, sem tam se děti pobavili. Hlavní i vedlejší postavy reprezentují škálu různých vlastností, jak se v jednotlivých situacích pak jednají, to není špatné poučné čtení.

03.04.2022 4 z 5

Ztracený princ Margarín Ztracený princ Margarín Mark Twain (p)

Zvláštní knížka, to je třeba říct. Příběh, resp. jeho námět není zlý, trochu nedomyšlený, spoluautoři se snaží dílko sepsat docela originálně, ale pointa je vcelku slabá. Co stojí za velkou pochvalu je ilustrace, ta je krásná. Bohužel táhne knihu maximálně k průměru.

01.03.2022 3 z 5

Altmanův zákon Altmanův zákon Robert Ludlum

Dobrá, napínavá a lehce čtivá akční zápletka, docela sympatický hlavní hrdina a několik dobrých spolu a protihráčů. Dobře se četlo a dobře se zapomene:-)

23.02.2022 4 z 5

Ze života lepší společnosti Ze života lepší společnosti Josef Škvorecký

Taková roztomilá vtipná krátká jednohubka. Hrátky s nesprávně použitý spisovným jazykem, ranný nerozum a přiměřená dálka dělají toto dílko lehce ztravitelné. Nic víc, nic míň.

20.02.2022 3 z 5

Dům pro myšku Elišku Dům pro myšku Elišku Vojtěch Otčenášek

Tři hvězdičky za nápad a trochu toho zeměpisného vzdělání (nejen) pro mé děti. Příběh je jinak lehce slabší, ale přiměřeně dlouhý. To co mě dost trápilo byla vyloženě kostrbatá čeština, která někdy lámala jazyk. Škoda.

18.02.2022 3 z 5

Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory Barbora Kvasnovská

Moc pěkná knížka na příjemné uspávací čtení dětem na hraně školy a školky. Krásná ilustrace, docela poučné a na konec jsem si tam našel i něco trochu smutného pro sebe. Rozhodně stojí za přečtení.

17.01.2022 5 z 5

Toulky minulostí Starého Spořilova Toulky minulostí Starého Spořilova Věrka Drozdová

Jako člověk žijící blízko Spořilova a milující historii a fotky starých časů přidávám jednu hvězdičku za uspokojení mých zájmů. Nicméně po stránce literární to velké dílo není. Je to faktografické popisné dílo plné více či méně zajímavých lidí, kteří žili nebo se narodili na Spořilově. Velká část knihy se ale musela přeskočit, ne všechny osudy jsou až tak zajímavé a přínosné. Rozhodně je to ale dílo, které zaslouží respekt a zachová zas další kus detailní historie pro budoucnost.

28.12.2021 3 z 5

Dráček Drápek a Království ohně Dráček Drápek a Království ohně Barbora Kvasnovská

Krásná knížka, děti nadšené (četli jí se mnou už podruhé), příjemný poučný příběh a povedené dětské ilustrace. Příjemné večerní čtení.

04.09.2021 4 z 5

Strašidýlko Stráša Strašidýlko Stráša Alena Mornštajnová

Krátká dobrá knížka pro děti. Tak nějak jsem byl ale zklamán, protože od naší velmi dobré autorky jsem prostě čekal více. Dětem se navíc líbila jen “tak akorát”. To nebývá zas tak často:-)

25.04.2021 3 z 5

Sarka Sarka Claudio Forti

Mno, tak přimhouřím obě oči, sundám si brýle a je to tak průměr. Celou dobu si čtenář klepe na čelo při jednání hlavního hrdiny, cesta do Čech je pak vrcholem prazvláštního vyústění a závěr je jen trochu poučný. Pro mne snad ten pozitivní pohled na Čechy a české ženy táhne román nahoru:-) Ale dá se to číst, utíká to rychle.

08.03.2021 3 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Přiznám se, že jsem se v této detektivce úplně ztratil. Myslím si, že to ale byla má chyba, nedával jsem pozor na tolik švédských jmen. Co to potom přineslo - několik velmi napínavých chvil, dobrá citová hloubka postav a ve finále totálně pomotaná hlava kdo kde a kdy s kým. Jak říkám asi má chyba, ale neškodilo by, kdy dala autorka šanci nepozorným čtenářům se znovu chytit:-)

12.01.2021 3 z 5

České pohádky (19 pohádek) České pohádky (19 pohádek) Karel Jaromír Erben

Klasické pohádky jsou povedené, je to prostě klasika. Dále ale ty méně známé, to je velmi zvláštní čtení, kruté, někdy zábavné, povětšinou ale méně. Prostě je to stará kniha, je to už pryč a staročeština dává při čtení také zabrat.

15.10.2020 2 z 5

Literární poklesky Literární poklesky Stephen Leacock

Ne, některé knihy prostě zestárnou a jsou už mimo. A toto je jedna z nich. Příběhy jsou rádoby moderní, nevtipné a s pointou, která je často velmi brzy znát. Bohužel, toto už je pryč...

25.09.2020 2 z 5

Můj život: Od kolébky ke slávě Můj život: Od kolébky ke slávě Jan Palička

Petra Čecha mám rád a proto přimhouřím oči a na čtyři to dejme tomu je. Je to taková sportovní jednohubka ambiciózního člověka, která ukazuje zapálení pro sport a jak se dostává postupně na vrchol. Navíc namluvené Ivanem Trojanem je to ještě přitažlivější. Na druhou stranu zde nic moc hlubokého nebo velmi zábavného není, ale asi to tak má být. Spíše mí zde ale chybí časy v Anglií a Francii, které by mě také zajímaly.

19.09.2020 4 z 5

Umění války Umění války Sun Pin

Pro mě velké zklamání a vlastně takový úlet. Je to stará kniha, část mouder je použitelná i dnes, část ale totálně ne, protože společnost se dnes chová a vnímá vedení zcela jinak. Vlastně mě kniha donutila k několika zamyšlení, ale že by mě posunula dále, to určitě ne.

23.07.2020 2 z 5

Inovátoři Inovátoři Walter Isaacson

Vlastně je to velmi poučná kniha o inovacích (na poli počítačů), ze které se dá hodně poučit. Když se člověk prokouše dost nezáživnými historickými dobami, čeká ho velmi poutavé vysvětlení vzniku Applu, Googlu, internetu a dalších neskutečně zajímavých počinů, které už dnes bereme jako standard. Takže nebýt té brutální délky, asi bych i jenu hvězdičku přidal...

06.06.2020 3 z 5