E.T.007 E.T.007 komentáře u knih

Nelám mi srdce Nelám mi srdce Kristína Ježovičová

Podľa názvu som očakávala, že to bude dojímavý príbeh, ale akosi nebol. A dokonca ma kniha ani nepresvedčila, že hoci svet nie je dokonalé miesto, tak aj tak sa v ňom oplatí žiť – ako sa píše vzadu na obálke. Mať kamošku ako Sofia, frajera ako Boris, brata ako Adam a nápadníka ako Thomas, tak si zrejme rovno hádžem slučku.

Pre mňa to bol príbeh, ktorý síce neurazí, ale ani nenadchne. Mňa dokonca miestami nudil. Kapitoly z pohľadu Borisa, Sofie a Maroša by som pokojne úplne vynechala. A dala by som tam viac Nory a Frederika – tí ma celkom zaujímali, keďže si ich pamätám z knihy Nevyslovené. Práve ich tam, žiaľ, bolo málo. Škoda.

A koniec podľa mňa autorka totálne odflákla. Nie pre samotný koniec, ale pre to, že: Thomas niečo hovoril - chcem, dofrasa, vedieť čo! - a Andrejka tiež niečo kričala - chcem, dofrasa, vedieť čo! -, ale to je všetko, čo nám autorka ponúkla. Že tá chvíľa romantiky sa skončila krikom a plačom. Ibaže ja som chcela byť svedkom každého jedného slova, ktoré medzi nimi padlo, doriti!

20.01.2024 3 z 5

Návraty do Nesveta Návraty do Nesveta Marisha Pessl

Námet je zaujímavý, no pre mňa to bola obyčajná zlátanina (ako časová slučka, tak cestovanie v čase), a keď som došla k záveru, len som si v duchu vravela: O čom to vlastne celé bolo, keď osud už hneď na začiatku rozhodol, kto zo šestice priateľov prežije?

Čo ma na príbehu ako-tak bavilo, bola detektívna zápletka - objasňovanie Jimovej záhadnej smrti.

13.01.2024 2 z 5

Tisíc dokonalých tónov Tisíc dokonalých tónov C.G. Drews

Táto útla kniha v sebe ukrýva neskutočne silný príbeh. Na jednej strane brutálne drsný, na druhej neuveriteľne krásny.

Beck bol ako mužská postava skvelý - konečne normálny chalan! - a to, aký vzťah mal k svojej malej sestre, ma dostalo asi najviac. Som rada, že autorka mu do života priniesla August - aj ona bola úžasná a svojím spôsobom výnimočná. Zaslúžil si ju, lebo to, čo musel od svojej matky znášať, bolo proste hrozné, na jedného až priveľa.
Páčilo sa mi, ako pomaličky sa to medzi Beckom a August vyvíjalo, že autorka sa vyvarovala hlúpych klišé, že šla svojou vlastnou cestou.

Táto kniha si podľa mňa zaslúži viac než päť hviezd - žiaľ, viac sa ich tu dať nedá. Tak aspoň jedno veľké: ODPORÚČAM!

07.01.2024 5 z 5

Krásna beštia Krásna beštia Rebecca James

Čítalo sa to takpovediac samo, autorka sa drží hlavnej dejovej línie, takže dej plynie rýchlo. Zápletka je zaujímavá a postava Alice... uf, bola to hrozná potvora. Ja by som sa ju z toho mora nepokúšala zachrániť. Ani by mi to nenapadlo. Asi by som pokojne šla domov a nech si tá mrcha skape - nič iné si za tú bezohľadnosť a krutosť ani nezaslúžila.

19.12.2023 5 z 5

Zamilovaná Zamilovaná Miroslava Varáčková

Prvá polovica knihy bola celkom v pohode, aj keď začiatok vzťahu s Vincom sa mi zdal akýsi odfláknutý. Len pár viet z ich dialógu, ktoré ani neboli ničím výnimočné, len také bla-bla-bla, a potom zhrnutie, že sedeli a kecali spolu až do zotmenia, ale mne to nestačilo. Rada by som tú konverzáciu aj sledovala - o čom sa bavili, aké informácie si vymenili, aby som Vinca tiež mohla bližšie spoznať. Takto som nemala možnosť si ho obľúbiť či neobľúbiť. Bol pre mňa len niekto, s kým Val klábosila na dvore či hocikde inde, a zaľúbila sa doňho.

Druhá polovica knihy ma nebavila. Valino neustále filozofovanie a mudrovanie mi už neskutočne liezli na nervy. Čo sa vzťahu s Vincom týka, bolo to celé také hŕŕŕ, doslova čáry-máry-fuk a je z toho láska, ktorú som im neuverila.

LGBT tematika mi nevadí, ale ani ma neohúri, keďže mám dojem, že už pomaly v každej knihe (v zahraničných určite) je nejaký gej či lesba. Vzťah medzi Val a Lukášom sa mi páčil, ale všetko to okolo Lukáša mi prišlo až príliš vyhrotené a také akoby nasilu.

Valin bookstagram by mi v príbehu ani nechýbal, takže...

Za mňa to bolo dosť slabé.

15.12.2023 2 z 5

Knižnica na kolesách Knižnica na kolesách David Whitehouse

Taký trochu zvláštny príbeh. Nie zlý, ale ani ma nijako zvlášť neoslovil. Miestami ma dokonca trochu nudil.

13.12.2023 3 z 5

Pravidlá sú na to, aby sa porušovali Pravidlá sú na to, aby sa porušovali Natalie Williamson

Začiatok ma celkom zaujal, aj keď tie pravidlá sa mi zdali dosť o ničom. Veľmi sa mi páčili časti s Buffy - asi preto, že milujem psy. Romantická linka je taká jemná, milá. Ale asi od polovice ma príbeh akosi prestával baviť a zhruba posledných 80 strán ma čítanie všetkých tých sprostostí okolo vysokej a hľadania podnájmu hrozne nudili, až som preskakovala pasáže.

10.12.2023 2 z 5

Šok z pádu Šok z pádu Nathan Filer

Svojím spôsobom to bolo celkom zaujímavé, ale asi som od príbehu očakávala niečo iné. Možno viac akcie? Viac diania? Nejaké vyhrotené situácie?

06.12.2023 3 z 5

Láska je pre lúzrov Láska je pre lúzrov Wibke Brueggemann

Aj keď miestami dej trochu viazne a vtedy sa to tam točí akosi dokola, bola to milá a vtipná oddychovka. Pheobe mi ako postava sadla. Možno preto, že mi jej myšlienkové pochody a názory dosť pripomínali mňa samu. Veľmi som si obľúbila aj jej tetu Kate - tiež by som takú chcela mať, bola proste bohovská.

Navyše, štýl, akým autorka knihu napísala, je zaujímavý a stránky vám doslova samy miznú pod rukami.

03.12.2023 4 z 5

Ihrisko Ihrisko Curtis James Jackson

Šla som do tejto knihy s tým, že prinajhoršom ju vrátim do knižnice nedočítanú. No nielenže som ju dočítala, ale musím dokonca zhodnotiť, že to bolo celkom fajn.

29.11.2023 3 z 5

O tebe a o mne O tebe a o mne Veronika Halgašová

Také nemastné-neslané, miestami až nudné.

25.11.2023 2 z 5

Je to vo hviezdach Je to vo hviezdach Minnie Darke

Čakala som milú romantiku a vtipné situácie, no bolo to hrozne rozťahané a dosť suché.

25.11.2023 2 z 5

Semester zakomplexovaného sviniara Semester zakomplexovaného sviniara Majo Kluvanec (p)

Dalo sa to prečítať, ale nijako zvlášť ma to neoslovilo ani nezaujalo.

25.11.2023 3 z 5

Nespútaní Nespútaní Sophie Jordan

Aj táto druhá časť sa čítala dobre, ale ani ona vo mne nevzbudila viac napätia. Hlavná myšlienka, ktorá tento príbeh odštartovala, sa akosi dostala do úzadia a autorka sa viac zameriavala na romantickú linku, čím udupala potenciál zaujímavého námetu. Napriek tomu dávam opäť štyri hviezdy, lebo romantická linka bola fajn (možno trochu presladená), aj keď Davy mi občas liezla na nervy.

09.11.2023 4 z 5

Nevítaní Nevítaní Sophie Jordan

Nápad celkom originálny, kniha obsahuje aj zopár zaujímavých myšlienok, no vzhľadom na nosnú tému by som očakávala viac akcie. Nečítalo sa to zle, ale ani ma to nezaujalo natoľko, aby som sa od knihy nedokázala odtrhnúť alebo z nej bola doslova hotová.

09.11.2023 4 z 5

Klub divných Klub divných Katarína Gulai

Začiatok vyzeral sľubne, aj mi vyčaril úsmev na perách, ibaže potom to už šlo viac-menej dolu vodou. Liezlo mi na nervy, že Mia sama o sebe furt uvažovala a hovorila, aká je divná, vôbec nie ako ostatní, vôbec nie normálna (teda autorka na to vkuse kládla až prehnaný dôraz), akoby to bolo nutné vkuse zdôrazňovať, akoby sme si to podľa jej správania a výčinov, ktoré boli, mimochodom, podľa mňa občas prehnané, priam až neuveriteľné (pripomínalo mi to Margo z Papierových miest) nedokázali uvedomiť aj sami.
Navyše, dookola sa tam omieľalo to isté - musím Viole pomôcť, ale netuším ako; chcem Tomáša, ale on a Peťa určite potajme tvoria pár, takže nesmiem, lebo je to moja kamoška a nechcem rozbiť partiu. A to isté stále dokola: Viola-Tomáš a Peťa-Viola-Tomáš a Peťa-Viola... a do toho neustále: som taká divná, úplne iná než väčšina ľudí.
Druhá polovica knihy ma teda už šialene nudila a priznávam, že niektoré pasáže som už len preletela a sústredila sa prevažne na dialógy, ktoré boli tiež zväčša o tom istom.

04.10.2023 2 z 5

Jedeme v tom spolu Jedeme v tom spolu Sarah Dessen

Na jednej strane sa mi kniha páčila - veľmi pekne vykreslené rodinné vzťahy (aj keď v tomto prípade poväčšine nie veľmi závideniahodné), Audenino opúšťanie komfortnej zóny -, na strane druhej mi tam niečo chýbalo. V podstate aj keď sa tam vkuse niečo dialo, vlastne sa tam nič významné neudialo. Romantická linka je slabá, len taká okrajová, medzi Auden a Elim nebolo cítiť žiadnu chémiu, žiadnu vzájomnú príťažlivosť. Pripadali mi len ako dve osamelé duše, ktoré spolu v noci trávia čas, ktorý bol vykreslený tiež len tak zbežne. Tie ustavičné návštevy práčovne a hlavne supermarketu mi pripadali divné. Načo Eli toľko nakupoval, keď žil sám? Ja by som šla na nákup možno dva razy do týždňa (ak nie len raz) a hotovo, zbytočná strata času. A to, ako sa údajne s nikým nebavil, no napriek tomu šiel na Cíp aj na tú párty. Nechápala som načo sa tam trepal, keď sa s kamošmi nerozprával a o zábavu mu očividne tiež nešlo. Napriek tomu si myslím, že kniha stojí za prečítanie.

29.09.2023 3 z 5

Hon Hon Andrew Fukuda

Hodnotenie celej trilógie.

Po trochu rozpačitom začiatku, kde sa autor pokúša vykresliť svet, v ktorom vládnu upíri, sa z tejto série vykľul celkom vydarený príbeh, ktorý ma rozhodne dokázal zaujať.

26.09.2023 4 z 5

Nebo na dosah Nebo na dosah Jandy Nelson

Taký pohodový, svojský príbeh. Stojí za prečítanie.

12.09.2023 4 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Tabitha Suzuma

Anotácia vyznieva zaujímavo, no samotný príbeh ma vôbec nebavil. Celé to bolo dosť pritiahnuté za vlasy, také nasilu, akoby autorka len chcela šokovať, pretože láska medzi súrodencami je poriadne kontroverzná téma. Žiaľ, mňa príbeh neoslovil a vlastne by som to, čo medzi tými dvomi bolo, ani nenazvala láskou.

09.08.2023 1 z 5