Eicherik Eicherik komentáře u knih

Opat s mečem Opat s mečem Peter Tremayne (p)

Pro mě zatím nejlepší díl ze série Sestra Fidelma. Příjemně tajemnou atmosféru navozuje sychravé zimní počasí, právě probíhající čas vánoční, blízký nenasytný močál a další prvky. V tomto dílu je o něco aktivnější bratr Eadulf, ale poslední slovo má jako vždy sestra Fidelma.

09.07.2017 5 z 5

Mefistův rukopis Mefistův rukopis Antonín Polách

Základní osou tohoto příběhu je pátrání po Voynichově rukopisu. Tehdy se mu tak ovšem ještě neříkalo. Děj se odehrává většinou v rudolfinské Praze a setkáme se tady s alchymisty, hvězdářem Keplerem, rabi Lövem, Mefistem, Golemem, samotným císařem Rudolfem druhým a dalšími postavami té doby.
Jeden pentagram ubírám za dle mého nedostatečně využitý potenciál mystiky a atmosféry, který použitá látka nabízela.

17.04.2017 4 z 5

Panna v ledu Panna v ledu Ellis Peters (p)

Klasický Cadfael. Historické pozadí, trochu té lásky, nějaká ta vražda a to vše tentokrát zabalené do ledového zimního hávu.

20.11.2016 4 z 5

Lexikon magie Lexikon magie Milan Nakonečný

Když u nás v roce 1993 kniha vyšla stála 495,- Kč, což na tu dobu byla za knihu poměrně velká částka. Knihkupec mi ji tehdy podával se značnou nedůvěrou a já mu ukazoval bankovku v hodnotě 500,- Kč s tím, že si ji určitě koupím, jenom si ji chci zběžně prolistovat.
V devadesátých letech u nás proběhl boom s okultní literaturou a takováto kniha byla pro nás, kteří jsme se tehdy okultismem zaobírali doslova oázou v poušti.
Dnes na mě některé fragmenty v knize působí zastarale a překonaně. Připomínám, že se zmiňuji o starším vydání z roku 1993.

08.11.2015 3 z 5

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Zatím nejlepší příběh z této desetidílné série. Těším se na další díl.

31.05.2015 5 z 5

Tanec obrů: Není jen Stonehenge Tanec obrů: Není jen Stonehenge Karel Sklenář

Vynikající průvodce po "megalitických stavbách". Menhiry, dolmeny, kromlechy... Nádhera.

02.04.2013 5 z 5

Gormenghast Gormenghast Mervyn Peake

Druhý díl je dle mého soudu malinko slabší než první. Myslím, že profesorům je zde věnováno příliš mnoho prostoru a celkově je v druhé části více nezáživnějších úseků. Jako velmi lidskou a povedenou hodnotím epizodu s kuličkami ve vězení. Popisy jsou opět bohaté a postava Tita je až hamletovská.

19.07.2019 4 z 5

Poslední šumavská pastvina Poslední šumavská pastvina Martin Sichinger

Poslední šumavská pastvina je pro mě zklamáním. Anotace byla slibná, ale provedení je pouze na tři hvězdičky.

16.12.2018 3 z 5

Abchazský med Abchazský med Eva Kačírková

Kniha obsahuje tři detektivní povídky přibližně stejné kvality, ale přeci jen jsou mi dva první, které se odehrávají v tuzemsku bližší.

16.09.2018 4 z 5

Stín zmizelého Berta Stín zmizelého Berta Arno Kraus

Základní nápad s Bertem je dobrý a stejně kladně hodnotím, že příběh začíná na konci druhé světové války a poté pokračuje o několik desítek let později. Tím však pozitiva končí. Už v úvodu je až moc kladně a naprosto nereálně vyobrazena Revoluční garda a celý příběh je tak nějak nešikovně poskládán a podivně rozvíjen. Abych to zakončil. Kdo si tuto knihu nepřečte, tak určitě o nic nepřijde.

22.08.2018 2 z 5

Program na neděli Program na neděli Alena Santarová

Tahle poměrně kraťounká detektivka má parádní úvod a ze začátku vcelku rychlý spád, ale v druhé polovině tempo malinko poleví a děj trochu zmatní. Přesto tento příběh za přečtení stojí.

11.08.2018 4 z 5

Místo pro náhodu Místo pro náhodu Ivan Kuptík

Nepříliš záživná krimi z prostředí narkomanů odehrávající se převážně v Praze.

27.07.2018 2 z 5

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Martin Stejskal

Kouzelná knížka, která se objevila na začátku devadesátých let. Naše země je tajemných míst plná. S trochou nadsázky lze konstatovat, že každým krokem šlapeme po historii, po pokladu, po hrobu nějakého prapředka nebo nad slují nějaké saně a nebo ohnivého psa. Tohle je také jedna z knih, kterou jsem si musel koupit podruhé, protože první skončila u jedné z mých bývalých kamarádek.

24.06.2018 5 z 5

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Žabí bratrstvo je detektivní klasika. Příběh je to dobrý, ale musím přiznat, že se mi kniha nečetla nejlehčeji.

24.06.2018 3 z 5

Bez motivu Bez motivu * antologie

Tenhle soubor povídek mě moc nenadchl. Jako nejlepší se mi jevila povídka Muž, který stál v cestě, ale byl to příběh trochu předvídatelný. Zaujala mě ještě povídka Tančící detektiv, v které jsem poznal předlohu pro TV adaptaci Síť na bludičku.

13.05.2018 3 z 5

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Tohle je moje první přečtená kniha z kategorie magického realismu. Líbí se mi, jak je svět, který se v románu ukrývá rozpracován a pečlivě roztříděn a také se mi líbí, že je tento svět obydlen různými zajímavými archetypálními postavami. Dále se mi líbí, že román zachycuje osudy několika generací a vstřebává do sebe i některé historické události z dvacátého století. Vše je spolu umně propojeno. Jednu hvězdu strhávám za ne vždy povedené jednotlivé příběhy.

10.02.2018 4 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Žánrově se Dům na kopci pohybuje někde mezi gotickým a psychologickým hororem. Příběh se mi líbil, je takový lehce temný a zůstane vám po něm smutek na patře.

16.12.2017 4 z 5

Cesta do Jeruzaléma Cesta do Jeruzaléma Jan Guillou

Krásný historický román odehrávající se ve Švédsku v době, kdy pohanství ještě zcela nevyklidilo pole. Velice mi sedla lehce humorná forma, kterou je tato kniha napsána a už se těším na zbývající dva díly.

17.09.2017 5 z 5

Malomocný u svatého Jiljí Malomocný u svatého Jiljí Ellis Peters (p)

Zatím nejlepší díl z této série.

01.10.2016 5 z 5

Mnišská kápě Mnišská kápě Ellis Peters (p)

Oddychové čtení pro příznivce historické detektivky.

24.09.2016 4 z 5