Elapheg Elapheg komentáře u knih

Zrádné útesy Zrádné útesy Elizabeth Haran

(SPOILER) Tak tohle byl nádherný román a myslím, že se nebudu mýlit, že je to možná nejlepší dílko od Elizabeth Haran. Přestože je to román pro ženy, uchvátil mě od první stránky. Romantika zde byla to ano, ale žádná červená knihovna. Hlavními postavami románu jsou Amelie Divineová a Sarah Jonesová, které plují do Austrálie. Amelie pluje za svými známými a čeká ji život v přepychu, kdežto Sarah je trestankyně, která si má v Austrálii na farmě u Evana Finnleyho odpracovat zbytek trestu. Loď ztroskotá a přežijí jen Amelie a Sarah. Amelie při úrazu ztratí paměť a to je chvíle, které využije Sarah a vymění si s Amelií identitu. Obě ženy zachrání Gabriel Donnelly, známý Evana. Tak se pravá Amelie jako domnělá Sarah dostává na farmu Evana, kde se musí starat o děti, vařit, prát, ačkoliv to nikdy předtím nedělala a Sarah jako domnělá Amelie se dostane k Edně, Charltonovi a Lancovi Ashbyovým, kteří se mají o Amelii postarat. Z původně rozmazlené Amelie, se stává žená v domácnosti na farmě Evana, prochází katarzí a mění se v milou ženu, do které se zamiluje její zachránce Gabriel. Sarah se zase líbí syn Ashbyových, Lance a chce ho i s dědictvím získat pro sebe, ačkoliv Lance miluje jinou. Ovšem i Sarah nastanou nejednou těžké komplikace před Ashbyovými, jak neprozdradit svou falešnou identitu, že je z chudé rodiny a že se nejedná o pravou Amelii. Dalším dílem osudu připlouvají na pobřežní maják, kde pracuje Gabriel manželé Edgar a Carlotta Dixonovi. Co čert nechtěl, Carlotta ač vdaná se začne podbízet Gabrielovi, který má oči však pro Amelii na Evanově farmě a Carlotta začne těžce brojit proti Amelii, jak se dá. Kniha je neustále plná zvratů, nejde o červenou knihovnu, naopak, je to román o lidské podlosti, zlomyslnosti, zradě, nenávisti, žárlivosti, ale také o lásce a přátelství, cti a silném morálním kreditu. S každou další kapitolou děj graduje, nejsou zde hluchá místa, ale nic není ani zdlouhavě popisováno. Je to román zasazený do roku 1840, bylo i příjemné číst o těžké dřině v australské pustině, kde člověk musel odedřít vše rukama. Dozví se nakonec Ashbyovi o zradě a potkají se s pravou Amelií? Budou mít Gabriel a Amelie šanci na společnou budoucnost? A jak to nakonec dopadne s Carlottou a s pravou Sarah, bude zlo nakonec potrestáno? Místy mi ovšem bylo líto i pravé Sarah, protože i k ní se život předtím laskavě nezachoval. Prozdradit mohu jen to, že konec je místy nečekaný s mnoha zvraty. S touto knihou mi bylo velmi dobře a je mi i líto, že již skončila. Mohu jen doporučit. :-)

10.12.2019 5 z 5

Kobaltové nebe Kobaltové nebe Wilbur Smith

Tak tahle kniha se Wilburovi opravdu povedla. Napínavá od začátku až do konce bez hluchých míst. Znovu se v této knize setkáváme se Saffron Courtneyovou, její láskou Gerhardem von Meerbachem a Konradem von Meerbachem, zapřísáhlým nacistou. V knize je věnováno dost prostoru druhé světové válce, kde Saffron je britskou agentkou, která bojuje proti Němcům a Gerhard, ačkoliv vnitřní odpůrce Hitlera, Říše a nacismu, je vysokým důstojníkem německé Luftwaffe a zažil si své i v bojích u Stalingradu. Gerhard ovšem udělá chybu a jednou vyřkne nahlas něco proti vůdci a jeho stylu vedení války, čehož se chytí jeho bratr Konrad von Meerbach, zapřísáhlý nacista, který rovněž touží svého bratra Gerharda zničit. Z Gerharda hrdiny Luftwaffe, se tak stává politicky nevhodná osoba a Gerhard sám má tak možnost na vlastní kůži pocítit nenávist nacistů, je deportován do tábora. V knize se celkem rovnoměrně rozvíjí příběh Saffron jako agentky a Gerharda jako vojáka a posléze trestance. Konec války se blíží a Saffron dostane za úkol najít britské agenty zajaté nacisty. Je poslána do tábora. Podaří se jí rovněž ještě spatřit její lásku Gerharda? Mají Saffron a Gerhard ještě šanci na společnou budoucnost? Doporučují přečíst, jistě nebudete zklamáni. :-) Vždy jsem se těšil, až si k této knize sednu a je mi líto, že už je konec knihy. Konec ale zůstává trochu otevřený a tak mám naději, že se snad dočkám ještě dalšího pokračování.

02.11.2019 5 z 5

Pomsta Pomsta Sandra Brown

Je to další čtivě napsaný román od Sandry Brown. Na její novější knihy bývá spíše kritika, ale nemohu si pomoci, mne se kniha dost líbila. Zápletka se mi zdála docela inteligentní, romantiky tady bylo možná i trochu více než jindy, ale to k Sandře patří, děj se rozjíždí od začátku, kniha má pár slabších kapitol, na konci je dobré celkové rozuzlení, ale celkové hodnocení velmi dobré. Určitě mohu doporučit. :-)

11.08.2019 5 z 5

Nejtěžší ze všeho Nejtěžší ze všeho Charlotte Philby

Nejtěžší ze všeho je spíše vztahový thriller. Knihu jsem četl se zájmem, ale na pět hvězd to není, čekal jsem o dost více akce a napětí a hlavně větší zápletku. Anna se provdá za Davida Whitheralla, bohatého synka. Chce posloužit dobré věci, ale netuší, že tak snadné to nebude. Bude muset obětovat mnohem více na oltář vlasti, než původně zamýšlela. V knize jsou hodně rozebírány vztahy, matky Anny a Davida otce, dcer, chůvy, tchána, Marie. Kniha není v žádném případě brutální, to je plus, ale toho napětí jsem čekal více. Často mi kniha spíše připomínala román. Pokud se odhodláte číst tuhle knihu, ztracený čas to není, ale mějte hodně trpělivosti s tím, než se začně něco více dít. Přesto je to dobrých 80 procent. I když jsem čekal více, autorce děkuji a četby této knihy nelituji.

24.03.2021 4 z 5

Platanová alej Platanová alej John Grisham

Platanová alej je opět velmi povedenou Grishamovou knihou. Kniha nás opět zavádí do městečka Clantonu, kde se opět setkáváme s Jakem Brigancem, jeho rodinou, jeho přáteli, Lucienem Willbanksem, Harry Rexem a šerifem Ozziem Wallsem. Nově se zde setkáváme s hlavní postavou Sethem Hubbardem, jeho bratrem Ancilem, dětmi Setha Ramonou a Herschelem Hubbardem. Hlavním tématem knihy je, že bohatý Seth spáchá sebevraždu, ovšem těsně před ní, napíše zcela novou ručně psanou závět, ve které anuluje tu původní. V nové ručně psané závěti, zcela pro okolí nečekaně odkazuje Seth velkou část svého majetku své černošské ošetřovatelce Lettie Langové a Jakea Brigance pověřuje, aby tuto ručně psanou závěť pomohl naplnit. V této nové závěti vylučuje Seth z účasti na dědictví své děti, které ovšem nehodlají přijít o velkou část možného dědictví. Děti Hubbardovy si najímají právníky a hodlají tuto ručně psanou závěť zcela napadnout a zdiskreditovat. Rozjíždí se mašinérie peněz, kde každé z dětí Setha si chtějí pro sebe a své rodiny urvat ten největší kus z dědictví a zcela odmítají právoplatný nárok Lettie, která se o Setha starala. Rovněž právníci děti Hubbardových doufají, že u soudu, pakliže vyhrají, si budou moci nárokovat ty nejvyšší částky, pakliže se jim podaří ručně psanou závěť anulovat. Autor dobře ukazuje na to a je to znát na mnohá v knize popsaných soudních líčeních, že pokud se jedná o velké peníze, vytahuje se na každou žalovanou stranu ( zde na Lettie ) ta největší špína a používají se zcela nekalé praktiky, které s právem a pravdou nemají nic společného, pakliže to jen trochu pomůže získat porotu v tomto případě na stranu Hubbardových dětí, které by tak přišly v případě anulace k velkým penězům. Kniha je velmi poutavě psaná a dějových zvratů v ní není málo, napětí je zde také dostatek a rovněž se mi líbí, že nás na konci knihy čeká i konečné vysvětlení, proč se Seth Hubbard rozhodl právě takto. Jak to nakonec dopadne? Co přimělo Setha konat, jak konal a kdo nakonec spor vyhraje? To už pouze řeknu, přečtěte si to sami, je to velmi poutavá kniha, kterou mohu doporučit a určitě se k autorovi ještě vrátím. :-) Bylo mi s touto knihou opravdu dobře. :-)

08.10.2019 5 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Možný spoiler:
Už dlouho jsem si chtěl přečíst zase něco od Tima Weavera, ale vyhýbal jsem se knize: Stín ve dveřích, kvůli vícero příběhům a tak padla volba na knihu: Ztracené střípky, knihu, která se věnuje jednomu nosnému tématu. V knize je hlavní postavou Rebeka, která toho má momentálně plné kecky, starost o děti, problém v manželství a tak se jednoho dne domluví s bratrem Johnnym, že spolu trajektem poplují na opuštěný ostrov, kde Johnny potřebuje něco zařídit. Plánují se vrátit ještě týž den, ale na ostrově Rebeku i Johnnyho někdo napadne a chce je oba zabít. Rebeka útok přežije, vrah si myslí, že se mu ji podařilo zabít a vrah odejde, Johnny je nezvěstný. Je tu ale hlavní problém. Rebeka je bez mobilu, počítače a bez jakýchkoliv věcí na přežití, ale ostrov zavírají v den, kdy tam Rebeka s Johnnym dorazili a znovu ho budou otevírat až za pět měsíců. Na ostrově nikdo nežije, je pustý a z Rebeky se stává Robinsonka. Proč ale někdo, zaútočil na ně dva? Co tak důležitého Rebeka důležitého ví, že je pro někoho smrtelným nebezpečím, nebo se jedná o Johnnyho? Rebeka bude muset propátrat celou svou minulost, protože lidí, kteří si nemusí přát její návrat, může být vícero. Podaří se jí přežít a vrátit se domů k rodině? A bude možný návrat konec všeho utrpení? Vrah si totiž nepřeje Rebečin návrat a pokud přežije a vrátí se, půjde po ní znovu. Dokáže Rebeka rozkličovat, co tak důležitého ví a zastavit vraha? To už si přečtěte sami. Věřím, že nebudete zklamáni. Byla to zajímavá změna, že tentokráte to nebylo o Davidu Rakerovi, ale změna, která ukazuje, že autor umí zaujmout i jiným thrillerem bez Davida, mého oblíbence. Kniha nepostrádá napětí, zvraty, boj o přežití, a především postupné odhalování minulosti, díky kterému je nam na konci odhaleno, kdo, kdy a proč. Bylo to výborné čtení. Thriller doporučuji všem thrillerovým fandům a knihu hodnotím s radostí pěti hvězdami. :-)

31.08.2024 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Možný spoiler:
V tomto díle: Dvoru křídel a zmaru se Feyre vrací zpět nuceně na Jarní dvůr, aby zde získala informace, jaké záměry má Tamlin s Hybernem, protože Hybern zaútočil na část Prythianu a má na své straně mocnou zbraň. Feyre bude klamat Tamlina i jeho spojence, aby získala tyto informace a bude si muset počínat velmi opatrně, aby se neprozradila, co je její skutečný záměr. V tomto díle je to nabité akcí už od začátku. Budeme zde sledovat jednání všech dvorů ohledně války s Hybernem a ne všichni se budou chtít vrhnout proti králi Hybernu. Je zde dost zvratů a ten koncový mi vyrazil doslova dech. No naštestí autorka ten konec zaonačila ještě jinak k moji spokojenosti a je otevřený pro poslední čtvrtý díl. Ano, tento díl se mi líbil za všech tří nejvíce. Takto si představuji kvalitní a napínavou fantasy, plnou léček, nástrah, zvratů, napětí a bojů, prodchnutou také erotikou, vzácným přátelstvím, humorem a nehynoucí láskou. No bylo to velmi kvalitní čtení a já děkuji uživatelce: ydnac za skvělý tip na výbornou fantasy sérii. Děkuji Ti :-) Doporučuji tuto sérii všem fantasy fandům a doporučuji číst jedině chronologicky. Autorka ve všech dílech rozvíjí děj předešlý a zde chci Sarah J Maasové vzdát hold, že už u prvního dílu má záměr, co bude rozvíjet v dílech následujících a jaké zvraty v sérii vytvoří. I menší událost může hrát v dalších dílech klíčovou roli. Jsem zvědavý na poslední díl a celkový vývoj po tomto díle. Zde jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-)

04.08.2024 5 z 5

Skrytý ráj Skrytý ráj Luca Di Fulvio

Možný spoiler:
Poslední kniha autora Luca Di Fulvia, Skrytý ráj, to bylo velmi kvalitní počteníčko. Skrytý ráj pojednává o roce 1610, kdy se narodí Susanna, děvčátko, jejíž život od začátku ovlivňují hlavní knižní postavy, mezi nimi Daniele, který si Susannu oblíbí. Později mezi nimi vznikne pouto přesahující přátelství, jsou do sebe zamilovaní, avšak každý z nich je taky zároveň spoután církevním učením, kde muž podléhající lásce k ženě, je v osidlech ďáblových, a na Susannu, až na pár osob včetně Danieleho, ostatní hledí jako na hříšnou už jen proto, že je žena, tudíž nástroj ďáblův. Kniha pojednává o době v roce 1633 hlavně, kdy ženy nesměly mít přístup k učení. Tato výsada byla dopřána jen mužům. Bude Sasanna také vyrůstat jako žena, které bude odepřeno vzdělání a bez lásky? Kniha je to velice poutavá, ostatně jako všechny od tohoto autora, od nějž jsem přečetl vše. Opět je to lidský příběh plný citu, je zde přátelství, láska, něha, odvaha, ale také nenávist až s fanatickými rozměry z pohledu církevních hodnostářů, jak tehdy inkvizitoři nahlíželi na ženy. Kniha je dost i detektivkou, protože se zde něco udá, což uvede do chodu inkviziční proces a vyšetřování zločinu a soud s obviněnými a pátrání po tom, jak a co se skutečně stalo. V knize je toho o inkvizici dost popsáno, charaktery postav jsou opět mistrně vykresleny. Některým budete od začátku fandit, jiným budete například inkvizitorům přát, ať sami zakusí plameny hranice. Je zde krásně popsána i mentalita té doby, jak snadno šlo manipulovat s davem lidí z moci církve, kterým bylo od narození odepřeno vzdělání. Je zde doslova cítit i strach obviněných inkvizicí, protože, kdo byl jednou obviněn, byl prakticky na sto procent jasným vítězem, který vyhraje jako bonus hranici. Stejně jako uživatelka zimolka i já jsem smuten, že si už od autora žádnou další perlu nepřečtu, protože zemřel. I když to byla další skvostná kniha, kterou hodnotím pěti hvězdami a doporučuji všem čtenářům, kteří rádi dobré lidské příběhy, některé části knihy jsou trošičku slabší například oproti: Dítěti, které v noci našlo slunce, knize, která se mi líbila ze všech nejvíce, ale každá autorova kniha má své a já jako skalní fanoušek tohoto autora tuto knihu rád všem doporučím. Anotace je trochu zavádějící, týká se Danieleho. To si ale přečtěte sami. Nechci spoilerovat. Pane Fulvio, byl jste mistr a já Vám děkuji za Váš odkaz.

09.07.2024 5 z 5

Cela smrti Cela smrti John Grisham

Tak tohle byla trochu náročnější kniha, ale jsem rád, že jsem si ji přečetl. Sam Cayhall spáchá těžký zločin a Adam Hall, jeho vnuk a právník se snaží pro svého dědečka zmírnit trest. Ze začátku mi postava Sama byla i místy dost nesympatická. Postupem času, jak se děj vyvíjel a Sam se více dozvídal o Adamovi a naopak Adam o Samově minulosti, kde oba dva prošli katarzí, kdy Sam začíná litovat svých činů a Adam si začíná uvědomovat, že Sam byl k nenávisti k černým, Židům, apod veden již od malička a že svým způsobem Sam neměl šanci po tímto nenávistným vedením vyrůst v někoho jiného, třeba v milujícího člověka, jsem začínal se Samem sympatizovat. V knize je hodně popisováno i jak probíhají právní úkony, aby poprava byla odložena, či zmařena, jak to chodí v celách smrti. Tato kniha není jen klasickým románem, ale je to také úvaha, zda je opravdu správné zabít člověka, i když třeba sám zabil. Jak jsem se seznamoval více s historií v rodině Cayhallů, kde mnozí byli členy Ku-Klux-klanu, jsem více a více začal Samovi držet palce, protože ani on to neměl zrovna jednoduché. Nicméně, i když jsem držel Samovi palce, snažil jsem se myslet i na to, jak by mi bylo, když bych byl pozůstalým obětí, na kterých se Sam provinil a určitě bych zde žádal pro Sama ten nejvyšší trest. Důvod, proč jsem se Samem začal sympatizovat byl ten, že Sam začal postupně opravdu litovat svých činů a viděl jsem jeho proměnu ze starce, který zpočátku nenáviděl celý svět, v člověka, který by možná i mnohé rád vrátil, kdyby to bylo možné. Nebyla to tak zcela jednoduchá kniha, ale dokázala mě zaujmout a sám jsem byl celý zvědavý, jací kostlivci ještě vypadnou ze skříně Samovy minulosti a jak to nakonec dopadne. Doporučuji k přečtení.

25.10.2019 5 z 5

Až na konec všech dní Až na konec všech dní Jodi Picoult

Za ten konec dávám Jodi pět hvězd. Kniha Až na konec všech dní je románem o zamilovaném mladém páru Chrise Harteho a Emily Goldové a příběhem o tom, co je člověk ochoten obětovat pro svůj milovaný protějšek, protože i velká láska může vyžadovat ty největší tragické oběti. Rovněž rodiče Chrise, Gus a James Harteovi se naopak velmi přátelí s rodiči Emily, Melanií a Michalem Goldovými a vkládají do svých ratolestí a jejich vzájemného vztahu velké naděje. Ačkoliv jsou Chris a Emily nanejvýš spřízněné duše, kde jeden bez druhého neučiní krok, má přesto Emily tajemství, které však nepoví ani té nejzamilovanější osobě a sice Chrisovi a které je pak hlavním prvkem vývoje. Na začátku knihy se seznamujeme s fakty, co se stalo na posledním rande mezi Chrisem a Emilym, kniha je členěná do dvou rovin, přítomnost a minulost, které se střídají. Jodi čtenáře postupně seznamuje s minulostí a vývojem vztahu mezi Chrisem a Emilym, kde na jednu stranu stojí jasný fakt, mrtvá Emily a zraněný Chris, ale na druhou stranu nás autorka na základě událostí, které se staly a podrobného seznámení s vývojem mladého páru nechává postupně dospět k možným vlastním závěrům, co se skutečně osudné noci stalo a za jakých okolností Emily zemřela. Důkazy totiž, nejsou zcela jasné a teorií, jak Emily zemřela a co udělal Chris, je mnohem více a i zde autorka nechává na čtenáři, ke které "teorii pravdy" se čtenář přikloní. Velmi dobře zde autorka popisuje americký soudní systém, scény ze soudní síně a vězení byly mnohdy velmi zajímavé, "teorie obžaloby" versus "teorie obhajoby" a rovněž nám autorka předkládá mnoha témata, která se týkají vztahů, lásky, viny, etického kodexu a v neposlední řadě oběti, ale ponechává na nás, abychom si utvořili vlastní názor na tyto úvahy, což se mi na Jodi velmi líbí. Ačkoliv se mi kniha Prostá pravda líbíla o trochu více, i zde jsem byl místy nadšený, jak umně dané prostředí zpracovala a jaký vývoj kniha nakonec nabrala. Prozdradím jen, že na konci knihy k jistému odhalení skutečností dojde. :-) Knihu mohu jen doporučit.

18.08.2019 5 z 5

Nízký tlak Nízký tlak Sandra Brown

Moje druhé setkání s touto autorkou po mnoha letech a musím říci, že to bylo příjemné čtení. Hlavní protagonistka Bellamy, již jako dospělá, pátrá s bývalým ex přítelem své sestry Dentem, co se její setře Susan před mnoha léty přihodilo a kdo Susan skutečně zabil, když bylo Bellamy ještě dvanáct let. Ačkoliv byl za vraždu Susan odsouzen člověk a poslán na výkon trestu, objevují se pochyby, zda zatčený Allen Strickland čin skutečně spáchal. Je to taková detektivka, která není vůbec brutální, přesto však zajímavá a postupně s každým pečteným listem se objevují další a další informace, jak to vlastně tehda mohlo být a kdo je skutečný pachatel. Bellamy s Dentem se budou muset setkat znovu s detektivem a prokurátorem, kteří tenkrát obžalobu proti Allenovi Stricklandovi dávali dohromady a od detektiva Dala Moodyho se nakonec dozvídají další důležité okolnosti, které na případ vrhají zcela jiné světlo. Také v rodině Bellamy se objevují kostlivci, kteří neradi vycházejí na světlo. Rovněž důležitou postavou je Allenův bratr Ray, který se snaží pomstít Bellamy a všem, kdo jsou s ní spojeni za nevině odsouzeného bratra Allena. Je to detektivka, která nepostrádá prvky napětí, odhalování skrytých tajemství, romantiku, ale jde zde i o krk. Zápletka je docela inteligentní, vývoj se dá trochu předpokládat, přesto však byl konec pro mne trochu překvapivý. Za mne spokojenost a nutno dodat, že i název knihy a obálka mě upoutaly. :-)

24.03.2019 5 z 5

Orel v oblacích Orel v oblacích Wilbur Smith

Nemohu si pomoci, ale mě kniha rozhodně nadchla. Částečně to může být proto, že jsem si kdysi přál být pilotem. Proto mě velice zaujaly všechny části knihy. Hlavními postavami jsou David Morgan, který miluje lítání, Debra Mordecai, dcera generálmajora Mordecai izraelského letectva, do které se David zamiluje, její bratr Joe, se kterým bude David nakonec společně létat. David má židovské kořeny po matce, proto přijme po náhodném setkání s Deborou pozvání do Izraele, který mu učaruje a David se rozhodne v něm zůstat. Protože je to zkušený bojový pilot, přijme ho generálmajor Mordecai do své letky. Joe má krátce před svatbou se svou Hannah, na kterou je sezváno mnoho hostů, mezini nimi i David a Debra. Bohužel, zde dojde k tragickému útoku arabskými teroristy. Po tomto útoku, přijme David za vlastní mstít se všem nepřátelům, kteří se snaží narušovat izraelský vzdušný prostor. Při jednom ze soubojů je David poznamenán na celý život. Kdysi tak pohledný mladík se začne pro mnohá znetvoření vyhýbat lidem. Podaří se mu znovu najít lásku, o kterou při teroristickém útoku přišel? Podaří se mu najít nový smysl života a klid v duši a místo na zemi, kde by mohl být opět šťastný? Ať už mě autor zaváděl do vzdušných soubojů, do postupného zrání Davida z mladíčka v muže, ať už mě zaváděl do láskysplných scén, či do dějů, kdy šlo vážně o život, nikdy jsem se s touto knihou nenudil, protože kniha je plná zvratů. Většinou jsem jen četl a četl a chtěl vědět, jak to vše nakonec dopadne. Za mě maximální spokojenost. Dokonce je mi i dost líto, že tato krásná kniha již skončila. Myslím, že ve mně bude pár dní ještě doznívat poselství této knihy. Za mne jednoznačně pět hězdiček. :-)

09.02.2019 5 z 5

Kořist Kořist Wilbur Smith

Velice zdařilá kniha od Wilbura. Kořist svým časovým i dějovým horizontem patří za knihu Monzun a před knihu Modrý horizont. Hlavními postavami této knihy jsou opět Tom Courtney a jeho žená Sára, jeho bratr Dorian Courtney a jeho žena Yasmini a nově také Francis Courtney, synovec Toma, Doriana a Guye a jeho přítelkyně Ana. Opět zde vystupuje Tomovo dvojče Guy Courtney a nově Guyův nevlastní syn Christopher Courtney.
V knize se v každé kapitole něco děje a osudy hrdinů jsou vzájemně velmi propletené. Tom a jeho blízcí v této knize projdou mnoha četnými bitvami, ať už na moři, či na pevnině, než všichni dojdou kýženého klidu, či dosáhnou svého cíle. Nudit se u této knihy rozhodně nebudete. O akci v této knize opravdu není nouze a je plná zvratů, i když tato akce často vyplývá z rodinné nenávisti zvláště mezi Tomem a Guyem. Rovněž s Francisem a Christopherem se osud v této knize nebude mazlit. Pro mě to bylo opětně přijemné setkání s mými oblíbenými hlavními hrdiny, ať už na moři, či při bojích na pevnině. Kniha má trochu otevřený konec a vůbec by mi nevadilo, kdybych se dočkal dalšího pokračování hrdinů. Jelikož jsem četl knihy po sobě, jak jsou uvedeny v databázi knih, stávalo se, že jsem se v po sobě jdoucích knihách dočkal opětovného obživnutí některých postav v dílech, ve kterých už by neměly vystupovat. Proto radím čtěte následovně, aby jste se tomu vyhli: 1) Dravec, 2) Zlatý lev, 3) Monzun, 4) Kořist, 5) Modrý horizont, 6) Na život a na smrt ( nebo, Když loví lev jiný název knihy ), 7) Hromobití, 8) Ptačí vodopády, 9) Pobřeží v plamenech, 10) Síla meče, 11) Běsnění, 12) Čas zemřít, 13) Zlatá liška, 14) Triumf slunce, 15) Kopí osudu, 16) Nad propastí. Přeji vám všem příjemné počtení s Wilburem, kterého se mi samému dostalo v každé knize. :-)

30.11.2018 5 z 5

...a je čas zabíjet ...a je čas zabíjet John Grisham

(SPOILER) Film A je čas zabíjet jsem viděl dříve, možná už celkem třikrát, takže jsem byl ještě zvědavý, jaké je knižní zpracování od Johna Grishama. Hlavním příběhem knihy A je čas zabíjet je, že dva běloši Billy Ray Cobb a Pette Willard brutálně znásilní desetiletou černou dívenku, Tonyu Haileyovou a k tomu ji brutálně zmlátí a pokusí se ji i zabít. Holčička Tonya útok přežije a její otec Carl Lee Hailey se rozhodne pomstít, lépe řečeno oba bělochy oddělat a také tak učiní. Carla Lee po zabití bělochů zastupuje jeho známý běloch právník Jake Brigance, který má manželku Carlu a dcerku Hanu. Do města Clantonu, kde se vše událo, přijíždí Kukluxklan, který ohrožuje všechny, kteří stojí při Carlu Leem, protože klan nemůže přenést zabití dvou bělochů černochem. Kniha se čte velmi dobře, napětí je zde od první stránky a snad až na pár stran postrádá hluchá místa. Jakovi pomáhají s obhajobou Carla Lee ještě jeho přátelé Lucien a Harry Rex a Ellen studující právnička. Ačkoliv všichni chtějí dosáhnout spravedlivého osvobozujícího rozsudku pro Carla Lee, nebudou to především jeho obhájci a ti, co jsou na straně Carla mít vůbec lehké, protože kukluxklan je ochoten i své nepřátele a obhájce černochů zabíjet. Městečko Clanton je rozděleno na dvě poloviny, ti co Carla Lee hájí a ti, co by ho nejraději viděli jít na smrt. Kniha je velmi dobrou sondou do amerického právního systému, kde ne vždy vítězí pravda, ale jde hlavně o to, které straně, zda žalobci, či obhájci se podaří porotu přesvědčit na vlastní stranu a to mnohdy i špinavými praktikami. Líbí se mi taky, že na popředí právních a společenských kliček a svárů mezi bílými a černými, je rozvíjen zároveň příběh hlavních postav, Carla Lee a jeho rodiny, především dcerky Tonyi, manželky Gwen a Jakea a jeho rodiny a přátel. Myslím, že tato kniha je asi autorovou nejpovedenější knihou a i když nejsem otec, za sebe říkám, že bych stál na straně otce, který vzal spravedlnost do svých rukou, protože znásilnění osobně považuji za naprosto neakceptovatelný zločin, zvlášť tak brutální a ještě k tomu na desetileté holčičce. Jak to vše dopadne? Doporučuji přečíst, nudit se rozhodně nebudete. Panu Grishamovi děkuji za velice dobrý čtenářský zážitek a určitě vyzkouším i jeho jiné knihy.

11.09.2019 5 z 5

Predátor Predátor Wilbur Smith

Poslední díl trilogie Hectora Crosse se mi líbil více, než díl druhý Bludný kruh, proto dávám plný počet hvězd. :-) Děj knihy se rozjíždí prakticky od začátku, priorita dostat hlavního lotra Johnnyho Conga, i když nutno podotknout, že tato kniha Predátor má také pár míst, kde je dějově slabší. V knize je věnováno dost prostoru taktice, jak Johnnyho Conga a jeho komplice dostat a většina knihy byla pro mne výborný čtenářský zážitek, ale konec mi na Wilbura přišel dost ustřižený. Čekal jsem, že právě vyrovnání účtů, mezi Crossem a jeho týmem a Congem, který napáchal tolik zla, bude v knize věnováno více prostoru, jak tomu v jiných knihách od Wilbura a u jiných postav bývalo. Když porovnám knihy Wilbura, které se týkají námořních dobrodružství, zde je vše pečlivě dotaženo do posledního detailu, máte pocit, že vše, co se děje, prožíváte sami, je to film, který se odehrává ve vaší hlavě, jak detailně je vše dopodrobna propracováno a postavy v těchto knihách mají úzce propojené osudy, které gradují víc a víc s každou další kapitolou. Sága Hector Cross je rovněž výborná a stojí za přečtení, nejlepší je z ní asi první díl, ale, když srovnám autorovy romány zasahující do daleké historie či historie o kolonizátorství s touto trilogií, která pojednává o moderní době, musím přiznat, že mi alespoň v posledních dvou dílech něco chybělo, ta dotaženost v každém detailu. Jako další plus dávám autorovi za to, že i v této knize jsou lidské ztráty v boji proti zlu na straně těch dobrých, takže to nezní jen jako pohádka pro dospělé. Nicméně i tak tak děkuji autorovi, protože i trilogie Hector Cross pro mne byl příjemný čtenářský zážitek, takže i tuto trilogii doporučuji ostatním k přečtení. :-) Wilbur pro mne bude vždy spisovatelským esem, ale možná je opravdu namístě, aby autor po tolika literárních perlách pověsil psaní na hřebík a užíval si zaslouženého odpočinku a slávy, pokud by jeho další knihy měly postrádat tu vyváženost a dotaženost v každém směru, kterou my jeho fanoušči tolik obdivujeme.

17.07.2019 5 z 5

Kam až mě nohy donesou Kam až mě nohy donesou Josef Martin Bauer

Byla to výborná kniha. Viděl jsem i film před knihou Bílé peklo, který je také výborný. Hlavní hrdina je Clemens Forell ( pseudonym ), který uteče z pracovního tábora na Sibiři a za tři roky se po velmi strastiplné pouti dostane až do Německa. Souhlasím zde s uživatelkou IvanaB, ze začátku jsem hlavního hrdinu měl problém litovat za to, jak s ním Rusové nakládali. Oni totiž Němci za války s ostatními zacházeli také nelidsky. Jinak jsem hlavnímu hrdinovi držel ve všem palce a doufal jsem, že se šťastně navrátí ke své rodině. Rovněž smékám před výkonem hlavního hrdiny, který se tři roky plahočil, než se dostal domů a co vše na své cestě musel prožít. Myslím, že po takové pouti člověk musí zůstat alespoň částečně nadosmrti poznamenaný. Jinak J.M.Bauer napsal pravdivý příběh poutavým způsobem, v knize nejsou sáhodlouhé popisy, či hluchá místa, neustále se něco děje a neustále je situace napjatá a mění se. Kniha se čte opravdu velmi dobře. Doporučuji přečíst. :-)

26.02.2019 5 z 5

Zlatý lev Zlatý lev Wilbur Smith

Tak tohle byla opět jedním slovem pecka. :-) Troufl bych si říci, že kniha Zlatý lev se kvalitou vyrovná knize Monzun. Opět zde vystupují postavy jako Hal Courtney, jeho nastávající Judith Nazetová, Halovi přívrženci Aboli a Velký Daniel, ale i zapřisáhlý nepřítel Hala, Angus Cochran zvaný Buzzard. Uživatel Reddy 52 má pravdu. Chronologičnost ságy Cournteyů je zde převrácená. Pakliže bychom Zlatého lva četli až po knize Monzun, chybělo by zde ca 20-30 let z děje výše uvedených hlavních postav. Zlatý lev patří údajně až na 14. místo ságy, ale dějem i věkem hlavních postav se řadí před knihu Monzun.
Tedy doporučuji číst následovně:
1) Dravec
2) Zlatý lev
3) Monzun
4) Modrý horizont a po Modrém horizontu již dodržovat souslednost ságy Courtneyů, jak je to uvedeno v databázi.
S knihou Zlatý lev se rozhodně nudit nebudete. Čtenář je zde uveden do 17. století, kde existovalo otroctví, znepřátelené kolonizátorské země Anglie a Holangsko, Portugalsko apod, napadání křesťanské části Etiopie muslimskou zemí. Hal jako Angličan, který pomáhal bránit křesťanskou Etiopii si nadělal nepřátele mezi poraženými muslimy, ale především i mezi Angličanem Cochranem. Zde je děj konečně dotažen do konce z knihy Dravce, kde se jedná konečně o to, zda Hal a jeho milá Judith, uniknou pomstě vlivného muslimského vládce a Cochrana, proti kterým bojovali za záchranu křesťanské Etiopie a kterým způsobili mnohačetné válečné ztráty, především pak Cochranovi, který si nepřeje nic více než krvavou pomstu Halovi a Judith a zároveň chce získat poklad ukrytý na tajném místě po Halově otci Francisovi, kterého Cochran důvěrně znal a zradil. Znovu obdivuji Wilburův spisovatelský talent pro detail, ať už popisuje běžné námořnické práce, či zápasy jednotlivců na život a na smrt, lásku, či intrikaření, kterého je zde dostatek, dokáže vás udržet vždy v napětí. Osudy hlavních postav se zde jako vždy vzájemně prolínají a s přibývajícími stránkámi děj každé z postav nabírá grády. :-) V této knize se setkáváme s novými postavami panem Pettem, který přes svůj přátelský projev skrývá vražedné úmysly a je to mistr intrik a panem Trompem, holandským kapitánem, který se na Hala a jeho loď rovněž chystá. Jak to celé dopadne? Doporučuji přečíst. .-) Za mne plný počet hvězd. :-)

28.08.2018 5 z 5

Běsnící spravedlnost Běsnící spravedlnost Wilbur Smith

Wilbura znám jako spisovatele, který píše krásné romány o Africe. Byl jsem tedy zvědavý, jak se osvědčí jako spisovatel, který svůj román zasadil do prostředí mezinárodního terorismu, protiteroristického komanda a hlavně do tajných služeb. Ústředními postavami románu jsou Kingston Parker, velící protiteroristické skupiny, Peter Stride, generál a velitel protiteroristické jendotky Atlas, jeho dcera Melissa Jane, přítelkyně Magda Altmannová a hlavní terorista Kalif, který je velkou neznámou světových výzvědných služeb. Tento román hodnotím velice kladně a Wilbur opět dokázal, že umí rovněž rozvíjet dějovou línii právě v oblasti výzvědných služeb a terorismu. Vše se hlavně točí kolem světového teroristy, který si nechává říkat Kalif, ovšem kterého nikdo nezná, dokonce ani tajné služby ne. Wilbur velice umně provází čtenáře tímto napínavám prostředím a zápletky vymýšlí tak precizně, že si čtenář v polovině románu myslí, že již ví, kdo je vlastně Kalif. Sám za sebe mohu říci, že jsem Wilburovu návnadu spolknul a myslel jsem si, že postava Kalifa je již od druhé poloviny knihy známa a zbývá jen dočíst, kdo a jak ho Kalifa odstraní. Opak je pravdou, nastávají další zvraty a čtenáři jsou předkládány další možnosti, kdo by mohl Kalifem být. Velmi oceňuji, že Wilburovy zápletky v knize jsou maximálně inteligentní, takže jako čtenář předpokládám, že se Wilbur oblastí tajných služeb a terorismu musel věnovat, aby vymyslel tak inteligentní zápletku. :-) V románu ale nechybí ani prostor pro lásku. Má jen jednu obměnu, protože agenti tajných služeb mohou být i velice dobří herci a lásku předstírat, neví člověk, od koho všeho může člověk čekat nůž do zad. S tou knihou se rozhodně nudit nebudete.

28.10.2018 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Možný spoiler:
Bílá Voda? Je to výborný, ale tématem náročný román. Každopádně smekám před prací paní autorky Kateřiny Tučkové. Věřím, že tato kniha ji stála 10 let úsilí. Jednou z hlavních postav knihy je Lena Lagnerová, kterou otřesná životní údalost přiměje k pokusu o sebevraždu. Naštěstí přežije, ale neví, jak dál. Na základě ponuknutí jinou osobou v nemocnici se vydává po propuštění z nemocnice do Bílé Vody, kde je klášter řeholních sester. Ovšem ouha, namísto řízených řeholnic matkou představenou zde nachází řeholnici Evaristu, která ještě pár dalších sester v Bílé Vodě vede. Evarista naváže s Lenou kontakt a Lena nakonec nachází v klášteře Bílá Voda i vlastní užitečnost ostatním sestrám. Dozvídá se více a více o místě, kde se právě nachází, především však o osudu sestry Evaristy i ostatních řeholních sester. Zejména sestry Evarista a Tobie zažily komunistické slučování sester v rámci akce Ř právě v Bílé Vodě. Tím to však teprve začíná. Sestra Evarista zažila s ostatními pronásledování komunistickým režimem, který se je snažil zlomit a jakýmkoliv způsobem přimět k tomu, aby zapřely svou víru a pokračovaly v nastolené komunistické ideologii. Bílá Voda skýtá Leně poznání osudů ostatních a je jí i přechodným domovem, jenže i po totalitě se nad Bílou Vodou stahují mračna a hrozí.... a to už si přečtěte sami. Lenino tajemství se táhne celou knihou. Co Lenu zlomilo, je odhaleno až ke konci knihy. Kniha má hlavní dvě dějové linky. Raporty komunistickým estébáků na jednotlivé církevní ovečky a linku deníkovou a přítomnou, kdy se Lena dozvídá o osudu Evaristy, Tobie, Jana, Bohdanky, Paulity a dalších osob. Tuhletu literaturu bych nedoporučil každému. Ateistům může vadit náboženský zápal nebo raporty komunistických pracovníků, které jsou místy náročné a hodně četné i pro člověka, který se narodil v totalitě. Bez těchto raportů by však kniha byla pouhým románem a já je pokládám za důležitou součást knihy. Za mne mohlo být dáno možná více stran prostoru Léně, tato linka mne velmi bavila. Nakonec se ale v knize najdou i dějové zvraty, osudy, ať už minulé, či přítomné jsou velmi zajímavé, raporty nutné a poučné, takže v celkovém hodnocení je to za pět hvězd s doporučením čtenářům 18 a více let. Za sebe jsem rád, že jsem si knihu přečetl, velmi mě obohatila a Leně i ostatním hrdinům knihy jsem držel přímo pěsti. Konec velmi povedený. Paní autorko, tohle se Vám velmi povedlo. Vzdávám hold. :-)

23.09.2024 5 z 5

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Možný spoiler:
Kniha: Jen čas ukáže je famózní začátek rodinné ságy Harryho Cliftona. V této knize sledujeme vývoj Harryho od dětství, jež vyrůstá bez otce, protože dle maminky je Harry syn dokaře, který padl za velké války. Až po dvaceti letech se Harry dozví, jak jeho otec skutečně zemřel a dozví se zároveň tajemství, že jeho pravým otcem je možná výkonný ředitel a Harry je tak zároveň dědicem Barringtonovy plavební společnosti. Je to opravdu velice poutavý příběh všech protagonistů románu a zde především Harryho, který je chudý bristolský chlapec a sledujeme jeho vývoj od roku 1920 do roku 1940, kdy se Harry bude muset rozhodnout, zda nastoupí na Oxford, nebo se přidá k námořnictvu. Sledujeme i Harryho životní lásku, a když už oba stojí před oltářem, zasáhne zase život. Na druhý díl jsem velmi zvědavý. Vyprávění pana Archera je opravdu mistrovské, takže i zavazování tkaniček u bot malého chlapce budete sledovat se zatajeným dechem, jaký šmrnc tomu všemu Jeffrey Archer dokáže dát. Kniha je navíc vyprávěna z pohledu ca šesti postav, zdá se to mnoho, ale každá postava má něco a nakonec to splyne v jeden famózní konec, který je samozřejmě otevřený pro další díl. Naštěstí mám dalších pět dílů doma a sedmý bude vycházet. Toto je opravdu mistrovský román, kde nechybí láska, mateřská, či partnerská, dobrá přátelství, lesk a bída chudých a bohatých, zášť i nenávist, odvaha a předveším touha a také štěstí, především však životní dramata. Čekal jsem pecku a pecku jsem také dostal ( ale naštěstí ne do těla :)) a zhltnul za tři dny. Tady je to jednoznačně pět hvězd a doporučení. Za mě jedno velké bravo s potleskem autorovi. :-)

16.09.2024 5 z 5