ElikaS ElikaS komentáře u knih

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Do knížky jsem se pustila díky čtenářské výzvě a úkolu přečíst si knihu od ukrajinského autora. Knížka navíc vyšla jako audiokniha a vzhledem k tomu, že právě nemám moc času na čtení, ale hromadu na poslouchání, pustila jsem se do ní. Musím zmínit, že audiokniha je opravdu výborně načtená.
Knížka mě hned zaujala a líbilo se mi, že nebylo jasně definované, jaké úmysly mají které postavy, respektive jejich úmysly jsou trochu zastřené tajemstvím.
Příběh není nijak zvlášť komplikovaný a celkem rychle proniknete do tajů světa Časodějů. Kniha je napsaná celkem čtivě a musím říct, že mě bavila, ale asi ne natolik, aby mě donutila otevřít druhý díl.

18.05.2023 5 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Předně musím říct, že jsem knížku poslouchala v audioknižní podobě, a ač mi Martin Zahálka v jiných audioknihách nevadí, tak tady mě vyloženě rozčiloval. Jeho interpretace Connie mi lezla na nervy a otravovala mě.
Samotný příběh se mi líbil. Autorka se mi dokázala dostat pod kůži. Její popis především psychiky obětí je opravdu promakaný a hodně sugestivní.
Dvojice Connie a Brodie se mi líbila a doufám, že jejich vztah zůstane i v dalších dílech normální (pokud nám tedy autorka další díly připraví) a nevyvine se jako u Avy s Lucem.

04.05.2023 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

Knížka je pro mě příjemným překvapením. Ač je to knížka primárně pro děti, musím říct, že i mě jako dospělé se moc líbila. Jedná se o takový něžný příběh, kde se každý zvrat celkem rychle vyřeší a vlastně se okolo ničeho autorka dlouho nezdržuje. To dodává knížce na čtivosti a spádu.
Na své si přijdou kluci i holky díky drakům a jednorožcům i hlavním hrdinům. Už se těším až si ji přečteme společně se synem, ale tomu dám ještě aspoň rok, aby si to pořádně užil.
Jedinou připomínku mám k audioknize, kde mi chvilku trvalo než jsem si zvykla na interpretku, která mi především v líčení Útulného domova připadala moc hodná a měkká, ale postupně jsem si zvykla a k celkovému vyznění knížky se hodila.

29.03.2023 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Hned po dočtení Hunger games jsem se pustila i do Balady o ptácích a hadech. A i když se mi knížka líbila, kvalit Hunger games pro mě nedosahovala. A myslím, že za to mohli především 2 věci.
Tou první je nesympatický hlavní hrdina. Ač to ze začátku možná může působit, že Snow vlastně jedná dobře a že není zlý, mě vadí už od prvních úvah. Vyloženě z něj čiší, že si jde jen za tím, co mu přinese nějaký prospěch. Jasně, občas při tom pomůže i někomu jinému, ale jemu jde jen a jen o sebe. Je to extrémně sebestředný hlavní hrdina toužící po moci.
Druhá věc, která mi vadila se týká audioknihy, po báječném přednesu Terezy Bebarové v prvních dílech jsem si vůbec nemohla zvyknout na Táborského. Navíc mi jeho hlas vůbec neseděl k mladičkému Snowovi a už vůbec ne k Lucy Gray.
Lucy Gray mě naopak bavila svou osobitostí a nezlomnou osobností a oblíbila jsem si i Sejana.
Navíc mě bavilo pozorovat, jak hladové hry vlastně začali a porovnávat to s tím, kam se posunuli o 60 let později.
Celkově se mi knížka líbila, jen prostě první díly byly o něco lepší.

01.03.2023 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Musím říct, že série Romantické útěky mě celkem baví a jde o velmi jednoduchou, příjemnou oddechovku plnou cestování. Stejně jako u ostatních knih v této série, nás čeká příjemný romantický příběh bez žádných velkých zápletek. Děj zde velmi příjemně plyne a odsýpá. Nečekají nás žádné velké zvraty, ale za to knížka umí vykouzlit úsměv na tváři.
Lucas a Mina jsou velmi sympatičtí hlavní hrdinové, kteří mě oba bavili. Navíc je knížka plná čokolády, což jako její milovník oceňuji. Ideální knížka do těchto mrazivých dní.

19.02.2023 4 z 5

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

I třetí díl série Tatérka si zachovává poměrně vysokou laťku, i když bych uvítala změnu spočívající v tom, že se všechny případy točí kolem Marni. Proč by nemohla být pouze konzultantkou, ale vždy je osobně zaangažovaná?
Parádní byly vsuvky o starověkém Egyptě a způsobu balzamování. Postava balzamovací byla promyšlená a bavila mě. Obecně mám tedy knížky se sériovými vrahy ráda a přesně tento styl se mi líbí.
Kdyby se vše netočilo kolem Marni tak bych dala plný počet, protože samotné vyšetřování je skvělé.

18.01.2023 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Knížku jsem četla již v minulosti, ale poté co v loňském roce vyšla audiokniha a tato knížka se mi navíc hodila do čtenářské výzvy, jsem se rozhodla pro rereading.
No a na podruhé se mi líbila víc než na poprvé :-) Knížka je rozhodně čtivá a pěkně utíká. Téma je klasické - pohledný, arogantní milionář a jeho asistentka. Ale je zpracovaná opravdu vtipně. Navíc se nejedná pouze o romantiku, ale spíše o erotiku. Děje v knížce až moc není, ale na něm knížka není postavená, jde spíše o vášeň a vtip.
Audiokniha je namluvená celkem dobře, i když na interpretku, která mluví Chloe jsem si musela chvíli zvykat, naopak interpret, který mluví Bennetta, mi sedl hned od začátku.

10.01.2023 4 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Andrew Mayne mě baví. Sice série Sloan nedosahuje kvalit prvních dílů Thea, ale i tak jsem si tento díl užila.
Sloan mě baví, stejně jako lidé okolo ní. Příběh byl napínavý, zajímavý. Navíc serioví vrazi mě v detektivkách baví, i když v podání Maynea jsou trochu neuvěřitelní a nejsou to žádní troškaři.
A musím ocenit linku s aligatorem, která se mi moc líbila.

04.01.2023 4 z 5

Stará tajemství Stará tajemství Patricia Gibney

V tomhle díle mi Lottie přišla vyloženě otravná. Jako alkoholicka mi vůbec neseděla - její myšlenkové pochody byly vyloženě scestne, např. Nejsem alkoholička, jen bez alkoholu nemůžu být a to je rozdíl..., navíc dělala zbytečne chyby při vyšetřování. Zase na druhou stranu to asi bylo reálné. Škoda, že pak na realmosti ubirá to, že je do všech případů Lottie osobně zaangažovaná. Bylo by fajn, kdyby alespoň jeden příběh byl věnován vyšetřování zločinu, který se Lottie osobně netýká.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu, kterou výborně nacetl Lukáš Hlavica, ale občas jsem se při ní ztrácela v množství postav a musela jsem vracet k eknize, abych se chytla v tom kdo je kdo a jak to vlastně bylo. Chce se to opravdu soustředit.

30.12.2022 4 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

O adventu se snažím přečíst vždy alespoň jednu vánoční knížku. Tentokrát padla řada na Hrad ve Skotsku a musím říct, že to zatím byla nejlepší vánoční romantika, kterou jsem četla.
Knížka příjemně plynula, neřešila se žádná velká dramata. Hlavní postavy byly sympatické, chemie mezi nimi fungovala. Rodina Izzy a vlastně i Roste mě bavila, navíc jsem se ráda znovu potkala se starými známými z Domku v Irsku

15.12.2022 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

I druhý díl série Stín krkavce je skvělý. Tentokrát už nesledujeme pouze Vélina, ale i Lyrnu, Frentise, Revu a Verniera. Ač většinou nemám střídání postav ráda, tak tady mi to nevadilo, naopak knížce to dodávalo spád. Navíc třeba příběh Frentise byl úžasný a určitě zajímavější než Vélina.
Na začátku jsme poskočili zhruba o pět let vpřed a chvilku mi trvalo než jsem si na tento časový skok zvykla a zorientovala se v momentálním uspořádání světa. Ale po pár kapitolách už to bylo v pohodě.
Musím ocenit, že se autor nebál nečekaných zvratů. Několikrát jsem v knížce očekávala, že když naše hrdiny čeká nějaká nepříjemná situace, budou okolo ní chvilku chodit a nakonec se najde cesta, jak se jí vyhnout. Občas se jim to povedlo, ale častokrát ne, což bylo příjemné osvěžení knížky.
Celkově je příběh skvěle rozjetý a jsem moc zvědavá na závěrečný díl a jak si autor poradí se všemi otázkami, které první dva díly vzbudily.

15.12.2022 5 z 5

Rozzlobený bůh Rozzlobený bůh L. J. Shen

L. J. Shen jsem si díky sérii Hříšníků zamilovala a stala se jednou z mých nejoblíbenějších autorek. A i série Nová generace udržela laťku té původní.
Všechny knížky jsou emocionální horskou dráhou, která mě neskutečně bavila a teď je mi líto, že mám vše přečteno a tyhle úžasné příběhy skončily.
Na Vaughna jsem se z Nové generace těšila asi nejvíc a musím říct, že oprávněně. Pro mě se jednalo o nejsilnější příběh - byl drsný, emotivní, srdcervoucí.
Na knížce (teda na všech těchto knížkách) mě hrozně baví, jak je vykreslen vztah láska - nenávist, protože oba tyto city čiší z každé stránky. Navíc jsem byla celou dobu napnutá, jak to bude dál a co se vlastně hlavním postavám stalo.
Určitě se k této sérii znovu vrátím. A vám doporučuji si ji přečíst :-)

12.12.2022 5 z 5

Říše neřesti Říše neřesti Meghan March

Závěrečný díl Savage Trilogy je skvělým zakončením celé série. Jak už jsem zvyklí, knížka je krátkou jednohubkou, kterou zvládnete přečíst za dopoledne.
Na autorce se mi líbí, že ač píše krátké erotické romány, dokáže v nich překvapit a vymyslet neočekávané zvraty. To v v rámci žánru nebývá úplně běžné.
Navíc se jí daří psát tak, že je knížka čtivá a vzrušující. To se také každému autorovi nepovede. Po dvou sériích, které u nás vyšly, se autorka zařadila mezi mé oblíbené.

07.12.2022 5 z 5

Neústupná princezna Neústupná princezna Meghan March

Tuhle autorku jsem si oblíbila. Její eroticko-mafiánské knížky prostě nemají chybu a vždy si je moc užiju. Neústupnou princeznu jsem přečetla jedním dechem a byla skvělá.
Knížky mají skvělou atmosféru, okamžitě se rozjedou a jsou opravdu dobře napsány. Chemie mezi Temprence a Kanem funguje na jedničku. Mezi oběma hrdiny to skvěle jiskří a vzájemná přitažlivost je téměř hmatatelná. Oba si je prostě musíte zamilovat.
Zápletka s Rafem příběhu jen prospívá a příjemně ho oživuje. A otevřený konec? Na ten už jsem u autorky zvyklá, takže mě nepřekvapil, ale zamrzel. Sakra a teď zase čekat, než vyjde pokračování. Což mě přivádí k poslednímu bodu. Opravdu je nutné psát vše jako trilogii? Knížka je kraťoučká a jedná se spíš o jednohubku, kterou jsem přečetla za 2 hodiny. První díl zhruba za stejnou dobu. Tak si tak říkám, jestli je to opravdu materiál na tři knihy. Myslím, že ne. Ale marketing je marketing. Pozitivní na to alespoň je, že děj odsýpá a autorka se nepatlá ve zbytečných výplních.
Knížku jednoznačně doporučuji, ale ideálně si přečtěte celý příběh najednou.

01.06.2022 5 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Knížka Cinder & Ella je mou srdcovkou, kterou jsem již párkrát četla a tentokrát jsem se rozhodla pro rereading v originále. A opět jsem si knížku neskutečně užila.
Ač se již podle názvu může zdát, že se jedná o převyprávění moderní Popelky. Nejde jen o bezduchou young adultku. Autorka zvládla do knížky dostat vše potřebné. Humor se střídá s vážnými tématy. Knížka je protkaná emocemi. Chvíli jsem se smála a o chvíli později plakala.
Knížka se věnuje hromadě závažných témat – těžký fyzický handicap, ztráta rodiče, komplikované rodinné vztahy, deprese, šikana, sláva, komplikované mezilidské vztahy. Ta jsou ale kompenzována krásnou romantickou linkou. Brian s Ellou tvoří úžasný pár. A upřímně, která z nás by nechtěla kluka jako Brian? Byl dokonalý!
Ellu jsem si oblíbila, je to silná hlavní hrdinka, která to nemá vůbec jednoduché. Upřímně vůbec nechápu názory, že se Ella chovala hnusně nebo hloupě. Fakt myslíte, že člověk, který si projde tím, čím ona nemá nárok na to být občas protivný? A stejně tak si myslím, že budu vztahu mezi ní a otcem měl mít na starosti především on. Upřímně mě neskutečně rozčiloval právě její otec, který se choval naprosto necitlivě a nijak zvlášť se nepokoušel navázat s Ellou hlubší vztah a ke všemu přistupoval ve stylu – „Já jsem ti zbyl. Jsem tvůj táta. Tvou povinností je mít mě ráda, být mi vděčná a poslouchat.“ Vůbec se nezajímal o její názory a pocity.
Abych to shrnula. Knížka patří k mým úplně nejoblíbenější a můžu ji vřele doporučit.

01.06.2022 5 z 5

Hříšná noc Hříšná noc Elle Kennedy

Jej, tak tohle jsem nečekala, Elle Kennedy zbožňuji a tak jsem se na novinku od ní moc těšila a o to větší bylo mé zklamání. Tahle knížka se ani trošičku nepodobala sérii Off Campus nebo Briar U. Člověku se ani nechce věřit tomu, že to opravdu napsala Elle.
Knížka je kraťoučkou jednohubkou, která nás má uvést do nové série. Trochu bych ji asi přirovnala k Defy. Ale upřímně ani mě to nenavnadilo na přečtení si dalších i dílů, i když se do nich nakonec pustím, protože budu doufat, že to bude jen a jen lepší.
U Elle Kennedy jsem zvyklá na to, že se u knížek pobavím, ale zároveň řeší i nějaké závažnější téma. Tady ale nebylo nic, především ten humor mi hodně chyběl. Byl tam nějaký náznak, když se sešel Gage, AJ a Reede, ale jak rychle ten náznak přišel, tak rychle skončil a nic se vlastně nekonalo.
Co se týče příběhu, ten tam vlastně žádný nebyl, respektive byl, ale tak strašně jednoduchý, provoplánovaný a hlavně stereotypní. V kolika knížkách už jsem tohle četla?!
Uff, tohle mě opravdu mrzí, jediné pozitivní je, že to bylo tak krátké a nestrávila jsem s tím moc času. Doufám, že v dalších knížkách se Elle vrátí ke kořenům a tohle napraví.

17.02.2022 2 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Musím říct, že knížka Tři (s)prostá pravidla mě v rámci žánru příjemně překvapila, Přišla mi opravdu dobře napsaná.
Děj, jak je v erotickém literatuře zvykem, není nijak závratný a dal by se shrnout do pár kapitol, ale upřímně to se od čistě erotické literatury ani nedá očekávat. Pozitivem je, že děj není zas až tak extrémně přitažený za vlasy jako u jiných knížek tohoto typu.
Postavy jsou obě celkem sympatické a jejich interakce mě bavily.
Co hodnotím jako klad této knížky je popis erotických scén. Zcela výjimečně jsem neměla potřebu přeskakovat odstavce nebo celé pasáže. Zpravidla se autorky pořád točí v kruhu a opakují jednu a tu samou věc pořád dokola. Ale tady mi to přišlo celkem pestré a bavilo mě, jak jsou napsané.
Jediné, co mě mrzelo je otevřený konec knížky a ta doba než vyjde pokračování. Takže pokud máte rádi erotické knížky, pusťte se do toho, nebudete zklamaní.

04.02.2022 5 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Knížka Knihomolka mě okamžitě uchvátila svým názvem i obálkou, takže jsem se do ní moc ráda pustila, i když českou romantiku obecně moc nečtu. I když možná díky této knížce ji přijdu na chuť. Knížka je milá, oddechová, vykouzlí úsměv na tváři a zvedne náladu.

"Většina lidí to prostě nechápe. Ten opojný pocit, když dočtete v klidu knihu. Nikdo vás nemá vyrušovat, obzvlášť když se blížíte k tomu pravému vrcholu celého příběhu."

Samotný děj není nijak zvlášť komplikovaný a je trochu předvídatelný, i když to je prakticky každá romantická knížka, že?! :-) U řady pasáží jsem se skvěle pobavila a nasmála. Hlavní hrdinka Nikol mi byla sympatická, v řadě pasáží jsem se trochu poznávala :-) Luke byl takový typický správňák bez chyby. Byla jsem ráda za zápletku s Markem, která knížku jednoznačně oživila.

"Ženy jsou složité bytosti, naštěstí ne tak složité, jak by samy chtěly být."

Jen teda osobně bych asi v knížce neodkazovala zrovna na Elle Kennedy, když jsem to četla hned jsem se v duchu vrátila k jejím knížkám, kterým bohužel Knihomolka konkurovat nemůže. Ono teda Elle může konkurovat málo co. A celý tento odkaz na knihu Návrh mě trochu odtrhl od čtení a měla jsem chuť si jít radši znovu přečíst Off Campus.

Každopádně se jedná o velmi povedou feel good youngadultku, kterou můžu s klidným svědomím doporučit.

04.02.2022 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Minier je další z autorů detektivek, kterému jsem se rozhodla dát šanci a jsem s ním celkem spokojená a určitě se k němu vrátím.
Příběh se má temnou a ponurou atmosféru, kterou umocňuje prostředí psychiatrické léčebny pro nejhorší zločince. Celé to do sebe krásně zapadá a když se k tomu přidá audioknižní zpracování, tak je to vůbec dokonalé. Pan Žák knihu načetl tak nějak monotónně, ponuře, že jsem si na začátku říkala, že tohle asi ne, ale postupem času jsem si ten přednes zamilovala, protože se dokonale hodil k atmosféře knížky.
Postavy jsem zajímavé, Martin má zajímavé myšlenky a celkem jsem si ho oblíbila, ale je dobře doplňován i dalšími postavami. Co oceňuji, je že i přes velké množství postav, jsou všechny dobře zapamatovatelné. Autor je představuje, tak že jsem s postavami neválčila a pamatovala si je. Docela dlouho mi trvalo než jsem odhalila, kdo je vrah, což také oceňuji.
Co bych knize vytkla je rozvláčnost v některých pasážích. Občas bych ji trochu zkrátila.

25.01.2022 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

O Úžasné Zeměploše slyšel snad každý, kdo má trochu rád fantasy knížky. Já jsem se této sérii dlouho vyhýbala, přece jen začíst se do série, která má kolem 50 knížek, to už chce hodně nadšení :-) Na konec jsem zrovna neměla, co poslouchat a tuhle audioknížku jsem měla v mobilu, tak jsem se rozhodla, že to zkusím.
Vzhledem k tomu, co jsem o knížce slyšela jsem měla velmi vysoká očekávání a asi to byla chyba, protože jsem teda dost zklamaná. Možná to je i tím, že nám autor na začátek potřeboval vykreslit svět Zeměplochy, představit hlavní postavy a byl to takový úvod do série, ale já jsem očekávala víc. Jsem rozmazlená Gaimanem, a tohle mi proti němu přišlo dost slabé.
Co se týče humoru, tak knížka vtipná je, jenže taky to není žádný zázrak, do knížky jsem se pustila hned po doposlouchání Stopařova průvodce galaxií a tam je humor podle mě o třídu lepší.
Bohužel knížce ani nepomohl projev pana Kantůrka, který ne že by knihu načetl vyloženě špatně, ale žádný zázrak to také nebyl.
No abych to shrnula, první díl by mě měl nalákat na pokračování v sérii, ale to se bohužel nestalo. Nevylučuji, že dám autorovi ještě druhou šanci a zkusím druhý díl, ale zatím se mi do toho moc nechce.

11.01.2022 3 z 5