eva3992 eva3992 komentáře u knih

Hořkosladký život Hořkosladký život Colleen McCullough

Příběh vypráví o nepředvídatelnosti milostných vztahů a stěžejních životních rozhodnutí. Odehrává se v Austrálii po první světové válce.
Čtyři sestry, bystré a ambiciózní, musí čelit předsudkům tehdejší společnosti. Jejich život se však změní, když se dají zaměstnat v nemocnici jako ošetřovatelky.

Uf, tak tohle pro mě nebyla dobrá knížka a celou dobu při čtení jsem se trápila. Co se mi líbilo, je téma, které kdyby bylo jinak zpracované, tak by mě bavilo.
Měla jsem problém se stylem psaní, špatně se mi to četlo. Psáno povrchně, nezáživně. Nic nešlo do hloubky, vše bylo prvoplánové a jasné co se stane. Bez napětí, bez očekávání.

Další problém jsem měla celkově s dějem a s postavami. Všechny čtyři sestry byly taaak dobré. Povahy a chování se v knize měnily, jak se to zrovna hodilo, takže každá postava měla několik svých tváří. Rozhovory byly povrchní až trapné.

Za mě tedy bohužel nemůžu doporučit.

06.06.2020 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně, Kateřina Tučková

Hlavní hrdinkou je Dora Idesová, která patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění (léčit, pomáhat s trápením, vidět do budoucnosti) se bohužel nenaučila. Ráda by však napsala rozsáhlou vědeckou studii o bohyních z Bílých Karpat.

Tato kniha byla napsána na základě skutečných osudu žítkovských žen. Takovéto příběhy mám moc ráda. V tomto hlavní hrdinka Dora odhaluje svůj nelehký život a přitom popisuje bohyně ze svého pohledu i z pohledu ostatních. Příběh je proložen zprávami z archivu, ať už ze záznamů STB nebo zpráv z výzkumu z období druhé světové války.

Je to velice nevšední, ale zajímavý příběh. S tímto tématem jsem se ještě nesetkala, ale moc ráda jsem se o něm více dozvěděla. Nečekejte úplně oddychové čtení. Je zde uvedeno relativně dost jmen, které musíte umět zařadit a zprávy z archivu pro mě byly také náročnější čtení.

Právě proto nedávám 5 hvězdiček, i když se mi kniha moc líbila. Zprávy z archivu (hlavně z části německého výzkumu) mě nebavily a přistihla jsem se, že je moc nevnímám.

Ale i tak je to úžasná knížka, kterou doporučuji k přečtení.

4*/5*

02.06.2020 4 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Skutečný příběh židovské dívky Hany, která zahynula v Osvětimi. Příběh její rodiny rekonstruovala Fumiko Išioka, zakladatelka Tokijského centra pro studium holocaustu, ve kterém se právě objevil kufřík, který patřil Haně Bradyové.

Pravdivé příběhy z období druhé světové války mám ráda. Tento je podán jednoduše, na pár stranách, neboť je určen i pro dětské čtenáře. Avšak to mu neubírá na hodnotě. Silný příběh je doplněn spoustou fotografií, o to víc je emotivnější.

Doporučuji všem čtenářům, kteří se o toto téma zajímají, nebo chtějí dětem poskytnout informace o tom, jak se u nás žilo židovským dětem a rodinám.

30.05.2020 4 z 5

Dům, ve kterém jsme vyrůstali Dům, ve kterém jsme vyrůstali Lisa Jewell

Birdovi bydlí v malebné anglické vesničce. Milující rodiče a čtyři děti. Vše plyne poklidně, užívají si života až do té doby, než se o jednom velikonočním víkendu stane tragédie. Rodina se začíná rozpadat, každý má své tajemství a bojí se setkání s ostatními.

Zajímavá kniha, která nám postupně odhaluje další a další tajemství jedné rodiny. Díváme se na ně z pohledu všech členů, takže si na ně můžeme udělat komplexní obrázek. Těch tajemství a různých osudů je v příběhu tolik, až se mi kniha nakonec nelíbila. Připadalo mi, že tam toho chtěla dát autorka za každou cenu co nejvíc, až z každého udělala jakéhosi podivína.

U takovýchto typů knížek většinou brečím, ale tady ne. Nevím, jestli to bylo způsobem, jakým byla kniha napsána (i když se četla dobře), nebo právě tím, kolik tam bylo zvláštností. Kniha se mě bohužel nedotkla a neoslovila mě.

Věřím však, že si své čtenáře najde.

29.05.2020 3 z 5

Příběh Lucie, holky, která se rozhodne splnit jedno ze svých přání a vyrazí na Pacific Crest Trail, dle spousty lidí nejnáročnější dálkovou pěší trasu na světě, vedoucí od mexických až ke kanadským hranicím (4 300 km).
Prožíváme s ní úspěchy, neúspěchy, přátelství, dobrodružství, ale hlavně její pohled na svět a jak jí cesta změnila.

Příběh je psaný formou deníkových zápisů, které ne každému vyhovují, neboť spousta věcí se zde opakuje, jsou si podobná rána i pobyty ve městech. Kolikrát jsem měla u čtení chuť na burger, neboť právě ten je v knížce zmíněn snad nejčastěji :-D

Vyprávění mě moc bavilo, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací, „podívala“ jsem se na zajímavá místa, „potkala“ zajímavé lidi. Celá kniha je psána humorně a s nadhledem, kolikrát jsem se u ní musela i nahlas smát. Někdy přišly i dojemné situace a i slzička ukápla. Nejslabší moment knihy pro mě bylo, když Lůca prožívala lásku, to jsem si připadala, že čtu holčičí love story pro puberťáky.

Kniha je doplněna o spousty fotografií. U některých opravdu zrak přechází. Jen škoda, že jim není věnováno víc prostoru.

27.05.2020 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Volné pokračování knihy Do tmy, které nás opět zavede do městečka Řečovice. Tentokrát sledujeme hned několik osudů a tajemství. Osudy postav se kříží a praskají jako dráty elektrického vedení mezi stožáry v polích za městem…

Styl psaní autorky mě opět moc bavil. Neskutečně čtivé, pravdivé, občas tajemné a temné. Ve spoustě postav se najdete, budete jim fandit, budete s nimi dýchat. Zajímavé a těžké osudy, které se zde promíchávají a nedají Vám spát. Spousta věcí je v knize zahalena tajemstvím a je jen na čtenáři, jak si domyslí, že to vlastně bylo….

První kniha Do tmy se mi však líbila víc. V této knize mi možná vadilo moc postav. Raději bych jich tam měla méně, ale jejich osudy vzít ještě více do hloubky.

24.05.2020 4 z 5

Příběh prokleté dívky Morrigan. Narodila se v nejnešťastnější den a všichni ji obviňují, že má na svědomí každou pohromu. Navíc musí zemřít v den svých jedenáctých narozenin. Potká však záhadného Jupitera Northa, který ji vezme do tajemného světa Nikdyuš, kde musí Morrigan složit zkoušky, aby mohla zůstat v bezpečí.

Tuhle knížku jsem si půjčila z knihovničky mého syna a jsem za to ráda. Je sice určená pro děti od 9 let, ale i dospělí si ji nadmíru užijí. V první kapitole se mi kniha nepozdávala, byla hodně temná, drsná, ale jakmile přišel na scénu Jupiter, vše dospalo spád a v zemi Nikdyuš bylo nádherně.

Kniha je napínavá i milá, jen tak ji neodložíte a budete si užívat každou chvilku s Morrigan a jejími přáteli. Krásné popisné pasáže nejsou nudné, naopak se díky nim ponoříte hlouběji do kouzelného světa. Všechny postavy si okamžitě zamilujete – mojí oblíbenkyní se stala kočka Fen :-)

Určitě brzy pořídím i druhý díl Divomor a opět nezůstane jen u Lukáška v knihovničce.

22.05.2020 5 z 5

Dívky z trajektu Dívky z trajektu Lone Theils

Novinářka Nora Sandová si ve vetešnictví koupila starý kufr. Doma v něm našla fotografie dívek, na kterých potkala dvě, které se před lety ztratily na trajektu z Kodaně do Anglie. Na vlastní pěst se tak rozhodne pátrat, kde se tam fotografie vzaly a co se s dívkami tenkrát stalo.

Za mě to byl průměrný thriller. První dvě třetiny se hodně natahovaly a v podstatě nic závažného se nedělo. Poslední třetina byla plná akce, ale stejně mi neposkytla odpovědi na spoustu otázek.
Nemám ráda, když se novináři (nebo jakýkoliv obyčejný člověk) tváří, že jsou chytřejší než policie a samozřejmě celou záhadu vyřeší lépe.

Navíc se zde opakovalo spoustu motivů a situací, které jsou v každém druhém thrilleru, takže žádná velká překvapení se nekonají.

Není to špatná knížka, ale jsou lepší.

21.05.2020 3 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Příběh osamělé nemocné ženy, která se živí sběrem léčivých rostlin a postupně je na sběru stále více závislejší. Vyprávění hlavní hrdinky je záhadné a občas na povrch unikne důležitější informace o její rodině a lidech kolem ní a díky tomu si poskládáme obrázek, jaký život Anna dosud vedla.

Wau! Od knihy jsem neměla žádná očekávání a totálně mě dostala. Nečekejte žádnou akci, žádné velké zvraty, ale očekávejte sondu do života a psychiky nemocné ženy. Jak myslí, jak se chová, proč dělá právě to, co dělá. Všechno je navíc zahaleno tajemstvím, které se nám jen malinko ukáže, ale jinak nechá naši představivost pracovat na plné obrátky.

Rozhodně nedoporučuji číst knihu ve špatném rozpoložení, ve špatné náladě nebo v depresi, protože Vás příběh uvrhne ještě do větších chmurů.

Za mě to byla naprosto úžasná knížka. Styl psaní autorky je nádherný, okamžitě se začtete a kniha Vás už nepustí. Moc se mi líbilo i vše kolem bylinek, protože je miluji a o nich je v knize vyprávěno opravdu nádherně.
Příběh mě připomínal knihu Houbařka od Viktorie Hanišové, takže komu se líbila, doporučuji i knihu Do tmy.

20.05.2020 5 z 5

Než potkala mě Než potkala mě Julian Barnes

Příběh čtyřicátníka Grahama, profesora na univerzitě. Žije si spokojeně svůj život se svou ženou Barbarou a užívá si stereotypu. Až jednoho dne potká na večírku Ann, bývalou filmovou herečku, která mu změní život. Graham se rozvede a ožení se s ní. Do jeho spokojeného vztahu se však začne dostávat žárlivost na Anninu minulost.

Zajímavá knížečka… psychologická sonda do hlavy někoho, kdo začne nesmyslně žárlit a začne se tím užírat víc, než je zdrávo. Černá komedie, která místy opravdu pobaví suchým anglickým humorem, někdy Vás však donutí přemýšlet. Autor si nebere servítky s výrazy a s některými popisy, takže počítejte i s pasážemi mládeži nepřístupnými :-)

Celou knížku mě bavil jazyk, jakým je napsána. Je to čtivé, barvité, čtenáři blízké. Kniha ve Vás určitě vyvolá emoce, ať už budete litovat Ann nebo nesnášet Grahama. A tak to má být. Kniha má být právě taková, aby ve Vás emoce probudila. Za mě zajímavý příběh.

17.05.2020 4 z 5

Ukradené dívky Ukradené dívky Wolfgang Bauer

Nigerijské teroristické hnutí Boko Haram v roce 2014 získalo kontrolu nad pětinou území země. Sekta unáší ženy a ty poté žijí v zajetí. Autor hovořil s dívkami, kterým se podařilo uprchnout. Díky jejich vyprávění se dozvídáme, jak záhadná organizace Boko Haram funguje.

Je neskutečné, co se na světě děje, ani o tom v podstatě nevíme. Pro nás jsou nepředstavitelné podmínky života v Nigérii, natož ještě sekta a náboženští fanatici, kteří během chvilky dokáží zlikvidovat celé vesnice a městečka.
Díky takovýmto knihám jsem jen a jen ráda za místo, kde žiji a jaké lidi mám kolem sebe.

Kniha je zpracována jako delší článek v časopise. Výpovědi žen jsou prokládány fakty o Nigérii a organizaci Boko Haram. Pokud nechcete být slepí k tomu, co se kolem nás děje, určitě doporučuji k přečtení.

16.05.2020 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Životní příběhy tří žen, které sledujeme od šedesátých let až po současnost. Každá je jiná a každá prožívá svůj život, lásky, manželství, ale i životní karamboly.

Kniha je složená ze dvou starších románů autorky – Stanice odložených lásek a Dokud se budeš smát. Oba příběhy na sebe navazují a potkáváme se stejnými hrdinkami.

Kniha se mi líbila, autorky styl psaní mi vyhovuje. Pro mě zajímavější byla druhá část, u které, jak je u mě zvykem, jsem si i občas pobrečela. Nečekejte však žádné velké akce, je to prostě o tom, co život přináší a co by se mohlo stát každému z nás. Určitě si tak v knize najdete spoustu situací, která Vám budou opravdu blízká.

Po Heřmánkovém údolí a Hlasu kukačky mi tato kniha zatím od autorky přišla nejslabší, ale i tak byla pěkná, čtivá a zajímavá.

16.05.2020 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tři příběhy o tom, jak nízké sebevědomí ovlivňuje náš život. Kristýna se na přání svého přítele začne s nízkým sebevědomím léčit. Karolína se chce vymanit z vlivu nábožensky fanatického manžela. A Naďa chce nová prsa, aby se cítila lépe.

Příběhy, u kterých prožijete tolik emocí. Máte chuť do příběhu vstoupit a těm holkám říct, ať už se tak netrápí. Budete kroutit nevěřícně hlavou, budete brečet. Tedy aspoň já jsem si poplakala a zasáhlo mě to opravdu hodně. Kolik lidí takhle žije, proč se nechávají ovládat a manipulovat sebou?
Silná kniha, silné příběhy, tak, jak to právě Petra Dvořáková umí.

14.05.2020 5 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Zdravotní sestra Becky se po několika letech vrací zpět do apalačských hor a veze s sebou doktora Bluma, který utrpěl otřes a není schopen se o sebe postarat. Becky neví, co bude dělat, jsou bez peněz a nemají kde bydlet. Nakonec jim pomůže Patience, porodní bába, která je sama těhotná.

Volné pokračování knihy Porodní bába od řeky Hope. Opět jsme v Americe v době hospodářské krize, těsně před tím, než se rozpoutá druhá světová válka. Lidé se snaží přežít jak to jde, peníze nejsou nikde, ale většina lidí si pomáhá navzájem a podporují se.

Kniha je úžasně čtivě napsaná, okamžitě Vás vtáhne do děje. Veškeré porody, úrazy a nemoci jsou zde dokonale popsané. První díl se mi líbil moc. Tento mi přišel zhruba do poloviny stejný, po půlce se opravdu „rozjel“ a byla tam spousta akce. Poslední třetinu knihy jsem probrečela dojetím.

Na jednu stranu je to oddechová knížka, u které nemusíte moc přemýšlet, na druhou stranu silná i dojemná, která Vám zahraje na city. Budete prožívat každodenní starosti a radosti obyčejných lidí.

Rozhodně doporučuji.

13.05.2020 5 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Rodinná sága provoněná čokoládou. Odehrává se převážně v Gruzii, ale kniha nás zavede téměř do celého světa. Prapradědeček si z Vídně přiveze recept na úžasnou horkou čokoládu, která je nejlepší na světě a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické následky a spočívá na ní kletba. I tak předá tajný recept dceři Anastasii, která se k vaření čokolády bude během života několikrát vracet.

Kniha je příběhem jedné rodiny a zvláště všech jejích žen. Děj sledujeme od roku 1900 až po rok 2007. Prožijeme tak první a druhou světovou válku i občanskou válku v Gruzii. Dozvíme se však i důležité milníky z celého světa.

Kniha je napsána nádherným jazykem, vyprávění Vás tak vtáhne okamžitě do děje. Bála jsem se, abych neměla zmatek v postavách, ale příběh je vyskládán opravdu dobře a máte jasno v tom, kdo je kdo.

Příběh je plný emocí a rozhodně Vás nenechá chladnými. Budete prožívat s hrdinkami jejich lásky, strach, nenávist i osamění. Některé situace by pro mě osobně byly nepochopitelné, ale v knize budete chápat, proč se tak kdo chová a dokážete se vžít do jejich pocitů.

Kniha je silným příběhem lidských osudů na pozadí nelehkého života v Gruzii. Ukáže nám, jak se život může zamotat, jak dokáže být krutý i přívětivý.

11.05.2020 5 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Příběh lásky v době druhé světové války. Christopher se do Rebeccy zamiloval už jako malý kluk. Když dospěli a mohli být spolu, přišla válka a Rebecca byla přesunuta. Christopher se rozhodne, že vstoupí do armády SS a pokusí se Rebeccu najít v Osvětimském táboře.
Po přečtení knihy Růže bílá, černý les, jsem se na další knihu autora moc těšila, bohužel přišlo zklamání. Příběh je tak uměle vybudován, že mu prostě nemůžu uvěřit a tak se do knihy nemohu více ponořit. Příběh byl jen jedna velká náhoda, nebyl vůbec pravděpodobný, byl málo propracovaný. Něco se zbytečně natahovalo, některé události byly zase málo rozvedené.
Konec příběhu byl pro mě asi největší utrpení, ať už to, co jsem se všechno dozvěděla, ale hlavně to, jakým způsobem byl napsán. Forma rozhovoru typu: já ti něco řeknu, ale až ty řekneš něco mně… prázdné fráze, zbytečné řeči, to fakt ne.
Někdy dokonce příběh časově neseděl. Velký problém jsem měla se spoustou chyb, překlepů a někdy i chyb v překladu.
Bohužel tato kniha za mě ne, jediné pozitivum je, že je kniha velmi čtivá, takže jsem ji měla brzy za sebou.
2,5*/5*

05.05.2020 2 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Příběh je zasazen do 20. - 30. let minulého století, kdy v západní Virginii je život drsný a plný chudoby. Nenávist vůči „černým“ se opět projevuje. Patience Murpyhová žije sama a funguje jako porodní bába tam, kde je potřeba. V ubohých podmínkách se jí daří zachraňovat životy miminek i jejich matek.

Velice příjemný příběh, který je protknutý tajemstvím Patienciny minulosti, s níž se snaží smířit i zapomenout. Velmi dobře je zde vykreslen život té doby, rozdíly mezi lidmi, chudoba, přátelství, pomoc.
Části, kde se odehrávají porody mě neskutečně bavily. Každý porod byl jiný, každý přinesl Patience něco nového, nové poznatky.

Kniha se mi četla velice dobře, sice romantickou linku odhadnete hned na začátku, ale to prostě k těmto typům knížek patří. Celkově se mi moc líbila.

4,5*/5*

03.05.2020 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Příběh čtyř spolužáků z vysoké školy. O tom, jak se z mladých, „ztracených“ lidí, stanou dospělí lidé. Jejich osudy, jejich lásky, jejich práce, jejich přátelství.
Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání, sebepoškozování, lásce, obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem.

Když jsem knihu začala číst, myslela jsem si, že to bude o tom, jak se čtyři kluci protloukají světem, ale po pár stránkách jsem zjistila, že je to o mnohem, mnohem více. Silný příběh, který Vás totálně dostane. Příběh plný smutku i naděje.

I přesto, že je příběh napínavý a chcete se dozvědět, co bude dál, jsem musela knížku často odkládat. Kruté vylíčení všeho, čím si člověk může v životě projít, mě nenechávalo chladnou a musela jsem si dávat od čtení pauzu. U knížky jsem si i několikrát pobrečela.

Některé situace a chování, nejen hlavních hrdinů, by Vám normálně přišlo divné a hloupé. Ale autorka dokázala vylíčit jednotlivé postavy tak dokonale, že se do nich dokážete naprosto vcítit a i když konají něco pro Vás nelogického, v tu chvíli naprosto chápete, proč to dělají.

Přes 600 stran, které Vám dají zajímavý, citlivý, drsný pohled na život, na svět, na sebe.
V té knize toho je tolik, že se neumím ani pořádně vyjádřit. Každý si tam rozhodně najde to své. Já, ač čtu rychle, tak tuhle knihu jsem si opravdu vychutnávala a četla ji dlouho. Nakonec jsem nechtěla, aby skončila, a já se tak mohla se všemi ještě pár dní setkávat…

01.05.2020 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Doris, které je devadesát šest let, vzpomíná a píše o tom, co prožila jako mladá. Podle svého adresáře popisuje pro ni blízké lidi, kteří již bohužel zemřeli. Jednoho dne je upoutána na lůžko a její jedinou oporou je milovaná praneteř Jenny, které chce předat veškeré své vzpomínky, aby nikdy nebyly zapomenuty.

Po dlouhé době kniha, u které nevím, jak s hodnocením. Ráda bych ji dala vyšší hodnocení, tento typ příběhů mám ráda. Je tam hodně cestování, má milovaná Francie, ale…
Ale na druhou stranu je tam toho tolik. Autorka do života Doris chtěla dát snad všechno, na co si vzpomněla. Tohle opravdu jen tak někdo neprožije. A právě kvůli tomu mi přišlo, že bylo vyprávění plytké, málo hluboké, málo rozvedené. Nechat toho polovinu, ale víc se zabývat jednotlivými příběhy, aby to dostalo hloubku a mohla bych si tak utvořit nějaký vztah k jednotlivým postavám, tak by to bylo lepší.

Každopádně jako jednoduché, romantické vyprávění na pár stránkách to špatné nebylo.

3,5*/5*

22.04.2020 3 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Příběh Liny, patnáctileté slečny, která je v roce 1941 odvedena spolu s rodinou ze své rodné Litvy a je umístěna v pracovních táborech a dostane se až na Sibiř.
Odvedení lidé se musí naučit bojovat o život, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit a udržet si vlastní lidství.

Velice silný příběh a pohled na druhou světovou válku zase trošku z jiného úhlu. Od autorky jsem nedávno četla knihu Sůl moře, která se mi moc líbila. Obě knihy jsou psané velice podobným způsobem, který Vás chytne u první stránky a nemůžete knihu odložit dřív, než ji dočtete.

Ač jsou v knize popsány různé hrůzy a utrpení, není to tu tak děsivě vylíčeno jako v jiných knihách o válce (alespoň mně to tak připadalo) a můžou si knihu přečíst i trošku slabší povahy, ale samozřejmě nečekejte pohodový a oddechový román.

Určitě všem doporučuji k přečtení.

20.04.2020 5 z 5