evasamankova evasamankova komentáře u knih

Odpusťte mi, váš Leonard Odpusťte mi, váš Leonard Matthew Quick

Terapie láskou na mě velký dojem neudělala, ale o Leonardovi to neplatí. Tento příběh díky stylu mi v mnohém připomínal knihy Johna Greena.
Leonard je výborně vykreslená postava "podivína", kterého nikdo nechápe a on sám zase nechápe ty ostatní. Je zvláštní, ale přitom právě on vnímá mnohem více než ostatní i do větší hloubky, takže těmi podivíny jsou nakonec spíš ti ostatní.
Leonard mi jako postava byl velmi blízký. Dopisy z budoucnosti byly skvělým nápadem....
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/c/451815/odpustte-mi-uz-nemuzu-dal.html

02.03.2015 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Výborná kniha od skvělé vypravěčky, jíž Jodi Picoult rozhodně je. Druhá, válečná část byla nejsilnější, zbylé dvě části pak knize dodaly pohledy na události z více stran a účastníků. Nad hodnocením nemusím přemýšlet ani vteřinu - rozhodně to nejvyšší.
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/c/451473/vypravecka-z-osvetimi.html

27.02.2015 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Napínavá detektivka, která mi trochu připomínala Deset malých černoušků od A. Christie. Podivné dění na palubě jachty se na první pohled tváří jako nevysvětlitelné, ale přeci jen rozluštění nakonec má. První část knihy mi přesto přišla zbytečně rozvleklá, protože skutečně napínavá a zajímavá začala být až za svojí polovinou. Konec sám o sobě byl překvapivý, ale přeci jen trochu překombinovaný.

23.02.2015 4 z 5

Zloději času Zloději času Vítězslav Jareš

Zajímavé a čtivé povídky s překvapivými pointami. Takové pohádky pro dospělé. Každá z nich je jiná a zcela svá, kombinace fantasy, detektivky a hororu. Sbírka se mi rozhodně líbila.

19.02.2015 4 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Liza Marklund

Klasická Liza Marklund - vhled do novinářského prostředí, zápletka sahající do politického prostředí a další kousek ze života hlavní hrdinky. Mně osobně i tentokrát přišlo nejzajímavějším to poslední - tedy samotná Annika.
Čtivé, zajímavé, místy zdlouhavé - zkrátka typická Marklund.
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=448761&bk=35398

16.02.2015 4 z 5

Dvanáct kmenů Hattiiných Dvanáct kmenů Hattiiných Ayana Mathis

Kniha se mi navzdory několika slabším pasážím velmi líbila. Nelehké osudy, příjemný vypravěčský styl a pozoruhodná hlavní postava. Život umí být hodně tvrdý...

11.02.2015 4 z 5

Zavři očka svý Zavři očka svý Suzanne Redfearn

Příběh, kterému nechybí svižnost, trocha napětí i několik zvratů. Napsán je nenáročným stylem, v krátkých kapitolách. Přestože je čtivý, působil na mě místy hodně kostrbatě. Některé aspekty knihy byly tak nelogické a zcela nepochopitelné, že se mi nad nimi i při nejlepší vůli nedařilo zavírat oči.
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=447610&bk=25206

08.02.2015 3 z 5

Fakt se to stalo? Fakt se to stalo? Jenny Lawson

Rozhodně netradiční memoáry, u kterých jsem se zasmála, nevěřícně zvedala obočí a občas i bojovala s pocitem na zvracení. Bizarní, neuvěřitelné, střelené, humorné, tragické atd... Ale bavilo mě to!
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=447219&bk=98061

05.02.2015 4 z 5

Moje temné srdce Moje temné srdce Antti Tuomainen

Příjemně nepředvídatelný psychologický thriller, v němž až do posledních stran není jisté "kdo". Napínavé okamžiky jsou střídány krátkými popisnými částmi, které ve svém celku ale spíše podtrhují temnější atmosféru knihy. Čtivě, napínavé - líbilo se mi. 80%

02.02.2015 4 z 5

Krev a stříbro Krev a stříbro Sabine Ebert

Výborné volné pokračování pentalogie O porodní bábě. Čtivé, napínavé, plné zvratů a, vzhledem k tomu, že se autorka drží historických faktů co nejvěrněji, i poučné.

30.01.2015 5 z 5

Stůj při mně Stůj při mně Daniela Sacerdoti

Krásný, milý a dojemný příběh, z něhož dýchá veliká vlídnost a jemnost. Přestože jde o příběh lásky, autorka ani krůčkem nezabrousila do klišé či přeslazenosti. Moc se mi líbilo.

23.01.2015 4 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Tradičně výborný román Ch. Linkové. Pochmurný příběh „ze života“, v němž nic není jen černé a bílé, příběh, v němž se stírají role viníků a obětí. Skvěle vyprofilované postavy, napínavý děj i překvapivý konec.
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/c/444606/V-udoli-unosu-a-lzi.html

19.01.2015 5 z 5

Humorná příručka ze skutečného života. Rodičovství nejsou jen radosti, ale především strasti. Možná kdyby něco takového napsala žena, ukamenují ji za ty "vražedné" představy. Mužské podání je proto asi pro společnost stravitelnější.
Reálný základ rodičovství a situací z něho pramenících zabalen pěkně do tlustého kabátu černého humoru a ironie. Bavila a zasmála jsem se víc než dobře. Až na některé pasáže, které byly už "přes čáru".
Dodatek 23.4.2015:
Jakkoli je tato útlá kniha humorná, tak vítězství v anketě Kniha roku...??? Jak je vidět, díky velké fanouškovské základně je to reálné, ovšem z pohledu literárního zcela Nemožné. Na to vyšly v loňském roce desítky mnohem kvalitnějších, čtivějších a hodnotnějších knih. Toto beru spíš jako vtip.

14.01.2015 4 z 5

Mrtvá Mrtvá James Grippando

Velmi čtivý a napínavý thriller, James Grippando zkrátka umí. Dokonale zamotané, až v samotném závěru vlastně překvapivě jednoduché. A překvapivé tedy pořádně!

11.01.2015 4 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Velmi pěkný a čtivý příběh, psaný v duchu klasických románů.
Ve vyjadřování je autorka strohá, a přeci tím dokáže čtenáře ponouknout k barvitým představám, rozvíření emocí i řešení morálních dilemat. Při tom všem navíc přesvědčivě udržuje a stupňuje napětí i dojetí.

07.01.2015 4 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

Výborné pokračování Vraní dívky. Přibylo postav, propletenců a to, co se zdálo tak jednoznačné, bylo rozmetáno na prach.
Ubylo tělesných ohavností, ale přibylo dvakrát tolik těch psychických. Pro mě proto ještě mnohem mrazivější.
Raději ani netipuji, do jakého konce tento příběh autoři dovedou.
Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=442075&bk=13210

02.01.2015 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Papírová města pro mě nebyla takovým zážitkem jako Hvězdy nám nepřály, ale určitě o mnoho větším, než Hledání Aljašky, ač mají obě knihy víceméně velmi podobný námět.
Čtivé, občas vtipné i dojemné, jen v prostřední části autorovi trochu docházel dech. První a třetí pasáž knihy to ale vynahradily.

27.12.2014 4 z 5

Devátá dívka Devátá dívka Tami Hoag

Čtivý a napínavý thriller se sympatickými detektivy i překvapivým koncem.
Více v recenzi:

23.12.2014 4 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

Smutný, nostalgický a provokativní příběh lesbické lásky. Napsané čtivě, úsporným stylem a s otevřeností. Povedená kniha.

Recenze: http://samankova.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=440419&bk=5688

19.12.2014 4 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Kniha, která svou reálnou zápletkou určitě pocuchá nejeden nerv v těle. Čtivá, napínavá, v mnohém velmi děsivá. Přesto mám pocit, že autorka některé drobné střípky nechala bez vysvětlení, občas vyprávění zbytečně protahovala, a v určitých aspektech zápletku nakonec i zbytečně překombinovala. Právě tomuto příběhu - kvůli tématu a jeho velké aktuálnosti - by podle mého slušela větší "jednoduchost".
Přirovnání ke Zmizelé beru s velkým nadhledem, protože styl obou autorek je naprosto odlišný, a především to, co napsala G. Flynn má k realitě a uvěřitelnosti kilometry daleko. Naopak K. McCreight ťala do živého..

16.12.2014 4 z 5