evasamankova evasamankova komentáře u knih

Cena za dokonalost Cena za dokonalost Céline Raphaël

Hodnotit knihy tohoto druhu je velmi těžké, ne-li nemožné. Přesto... Silná výpověď mladé ženy o děsivém dětství a nepochopitelně krutém chování vlastního otce. Klobouk dolů před odvahou a silou této ženy, které si ona sama vůbec neuvědomuje. Ze zpovědi přímo dýchá to, že knihu nenapsala kvůli sebelítosti ani potřebě nechat se litovat, ale jedině proto, aby bourala tabu, a tím pomohla stejně bezmocným dětem.

22.07.2015 5 z 5

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Zajímavý a trochu netradiční thriller. Několik napínavých akcí je tu vyplněno nostalgickým hloubáním kriminálníka, kterému podle všeho zbývá už jen velmi málo času, a snad proto chce udělat ještě aspoň něco dobrého. Příběh by se četl dobře i bez těch několika krvavých scén, resp. i kdyby se zápletka oprostila od krimi. Velmi čtivý a jistým způsobem smutný thriller s výrazným "lidským" přesahem.

20.07.2015 4 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Kniha rozhodně předčila moje očekávání. Napínavé, čtivé, tajemné. První polovina příběhu má hodně blízko k hororu.

18.07.2015 4 z 5

Posedlost Posedlost Neil Cross

Seriál jsem zatím neviděla (teď se k tomu rozhodně chystám), ale kniha je výborná. Napínavý a místy hodně drsný thriller, který pachatele s jeho pohnutkami odkrývá už v průběhu děje, přesto na "posedlosti" otáček stránky to nijak neubírá. Cross píše velmi úsporným stylem, brutálnost scén míchá místy se zvláštní dojímavostí a křehkostí. Luther je bezesporu hodně zajímavá postava. Doufám, že brzy vydá autor další díl.

16.07.2015 5 z 5

Láska trvá tři roky Láska trvá tři roky Fréderic Beigbeder

Zajímavá reflexe, naplněná smutkem, hořkostí, ironií i cynismem.
"..nejlepší způsob, jak něčeho nelitovat, je na to zapomenout."

13.07.2015 4 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Velmi obsáhlá kniha, která má téměř 500 hustě popsaných stran. Určité proškrtání by bylo na místě, ulevilo by se jak čtenářově ruce, tak celkovému spádu.
Těžko knihu zařadit do jediného žánru (kromě kolonky "český román"). Částí je to historický román, částí detektivka, ze které se za polovinou stává místy drsný thriller (scéna s "okem" je rozhodně nezapomenutelná), a kusem rovněž jakýsi dokument.
Zvláštní směs v jedné knize, ale rozhodně čtivé, napínavé a zajímavé. Jen to chtělo trochu méně té nedůležité "vaty" okolo.

12.07.2015 4 z 5

Bludná sdělení Bludná sdělení Sophie Hannah

Výborná detektivka, která mi vlastně se zpozděním vysvětlila, proč právě S. Hannah byla vybrána pro "vzkříšení" Poirota (Vraždy s monogramem). Velmi čtivé, napínavé, navíc skvěle propracované postavy a velká uvěřitelnost. Dlouhá souvětí, skryté významy, vrtání do hloubky - byla pro mě radost tuhle knihu číst.

04.07.2015 5 z 5

Topím se v tobě Topím se v tobě Jasinda Wilder

Od této knihy jsem očekávala trochu něco jiného, resp. na výběr bylo - buď to bude klasická červená knihovna, nebo s přihlédnutím k anotaci hořkosladký román s hlubší sondou do zraněných duší hrdinů. Jasinda Wilder si zvolila obojí a ještě k tomu přidala třetí složku - erotiku. A ta má v knize podíl asi největší.
Spojení truchlení, smrti, hledání vlastního odpuštění s neutuchající erotickou přitažlivostí je něco, co mi vůbec nesedlo dohromady.
Pro mě zklamání z důvodu, že jsem měla bohužel jiné představy (o erotice anotace nic nehovoří), ale kdo má rád erotické romány nebo červenou knihovnu, určitě se mu bude kniha líbit.

30.06.2015 2 z 5

Boží zboží: Česká historie v 50 fejsbukových profilech Boží zboží: Česká historie v 50 fejsbukových profilech Ondřej Horák

Obrazová podoba, resp. ilustrace Jiřího Franty by si zasloužily nejvyšší hodnocení. Vtipné a dokonale vyvedené portréty/karikatury mě spolehlivě rozesmály. Celkově má kniha úžasně zvládnutou grafiku.
Ovšem samotný text na "fejsbukových" profilech za tím vším v mých očích výrazně pokulhává. Správné pochopení narážek vyžaduje velkou orientaci jak v politice, kultuře, historii, tak i třeba ve sportu. Navíc je třeba mít i slušný přehled ve společenském dění. Čtenář by tak měl mít přinejmenším alespoň trochu intelektu, jenže... Zpracovat nakonec text do tak absurdní a neladící podoby, kde drtivá většina FB přispěvatelů píše stejným stylem i hovorovým jazykem s velkou řádkou vulgarit, a ještě větší kupou šílených slovních patvarů, se zkrátka mezi sebou míjí. Navíc nastavená šablona FB diskuzí ve stylu "já o voze, ty o koze" začne poměrně brzy nudit. Co tomu všemu nejvíce chybí, je jednoduše Smysl, protože toto "míchání jablek s hruškami" je bezvýznamné plácání do větru.

27.06.2015 2 z 5

Zaklínač duší Zaklínač duší Sebastian Fitzek

Zaklínač duší je stejně jako ostatní autorovy knihy nejvíc nápaditý především netradiční dějovou stavbou. V tom je Fitzek skutečný mistr, a díky tomu pokaždé hodně překvapí.
Samotný příběh byl ovšem místy až zbytečně moc zahlcen zvraty.
Celková pointa je ale opravdu děsivá - Fitzek z ní ale mohl vytřískat i víc.

27.06.2015 4 z 5

Trofej Trofej Steffen Jacobsen

Napínavý a čtivý thriller, který zpočátku zápletkou trochu připomíná film 8mm. Ale opravdu jen na chvíli, protože brzy se pouští po vlastní a naprosto rozdílné cestě.
Většina děje má díky hodně poklidnému tempu blíže k detektivce, ovšem v několika pasážích výrazně přituhuje a čtení se mění v hodně drsný thriler.
Jednu výhradu ke knize mám - a to k poněkud kostrbatému pospojování všech linek/postav. Nad příběhem mi zůstal viset takový mlhavý, trochu nepřesvědčivý opar.

25.06.2015 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Velmi příjemné čtení, takový stručný průřez minulým stoletím prostřednictvím jedné rozvětvené rodiny. Autorka vypráví velmi milým, laskavým a bohatým jazykem, děj tlačí rychle kupředu, knihu nestaví na tradiční hlavní zápletce, ale na několika rozdílných životních osudech postav. Zkrátka - tak šel život...

21.06.2015 4 z 5

Básník Básník Dominik Dán

Další výborná "Dánovka", už teď se těším na Rudého kapitána, která má následovat.
Napínavé, velice čtivé, v některých pasážích hodně drsné a občas i pořádně vtipné.

17.06.2015 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Milý příběh, kde konečně nebyli hlavními hrdiny "hvězdy", ale obyčejní "outsideři". Jediné, co mě mrzí, je, že po trochu rozvleklejší první polovině knihy, byla naopak ta druhá (a především závěrečná čtvrtina) zbytečně přehuštěná a dost nedotažená a neuzavřená.

13.06.2015 3 z 5

Štěnice Štěnice Ben H. Winters

První polovina knihy je víceméně "rozjezdová", zato ta druhá je už slušný horor s opravdu dobrou atmosférou. Napínavý a čtivý psychothriller

09.06.2015 4 z 5

Až na konec všech dní Až na konec všech dní Jodi Picoult

Velmi smutná a emotivní kniha. Jodi Picoult je spisovatelka s velkým S a vypravěčka s velkým V, a vždy dokáže zpracovat jiné téma a dilema, nad nimiž by se dalo poté dlouhé hodiny přemýšlet. Silný příběh, který určitě stojí za přečtení.

06.06.2015 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Nesbo trochu jinak, než jak ho známe ze série s HH. Změna stylu, jednoduchá zápletka, rozsah 150 stran...
Výsledkem je úplně nový Nesbo, který přesto nepřestává bavit, napínat a překvapovat. Jen opravdu jiným způsobem.
Krev na sněhu je čtivá jednohubka, která rozhodně neurazí!

30.05.2015 4 z 5

Muž bez psa Muž bez psa Håkan Nesser

Výborný psychologický román s detektivními prvky.
Více v recenzi:

28.05.2015 5 z 5

Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... Josef Urban

Čtivý a pro mě v mnohém zajímavý román. Reálné jádro osudů Josky Smítka zabalené do příběhu dvou přátel, kteří se stali soky v lásce.
Dramatické, smutné, místy poetické... líbilo se mi.

22.05.2015 4 z 5

Učebnice sebelásky Učebnice sebelásky Lucie Kolaříková

Tato "učebnice" je jedno velké pohlazení. Navíc psaná příjemnou a srozumitelnou formou. Přestože nejrůznější motivační knihy nijak nevyhledávám, tato mě hodně oslovila.

20.05.2015 5 z 5