evask evask komentáře u knih

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Moc jsem to nepochopila. Kdyby tygr byl láska, tak by z toho zelinářství vyšel s nimi, ne? Bylo to ale zajímavé, zvláštní čtení. Určitě ne pro každého. Líbily se mně ilustrace.

11.04.2018 3 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Tohle je světový bestseller? Nejoblíbenější hollywoodský násilník roku 1928, Bill alias Punisher, zákazníci očekávají tvrdé porno, vulgaritu, krev. Dnes, po devadesáti letech, žádná změna. Podrobně popsaný sex, vulgární výrazy, hrubost, přidá se romantický příběh (mimochodem dosti se vlekoucí, Ruth pořád utíká) a čtenáři jsou spokojený. Tři hvězdičky dávám, protože nejdřív mně to nedošlo.

10.04.2018 3 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Syrové, bez emocí. A přitom tak působivé. Že se duch nedá zlomit? To jsou jen kecy. Jak má ten Remarque lidi přečtený.

03.04.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Dobrý. Ale skoro až k nevíře, že by si Grace opravdu nedokázala nějak poradit hned.

03.04.2018 4 z 5

Dům v nebi Dům v nebi Amanda Lindhout

Všechny útrapy vydržela, protože měla pevné odhodlání je vydržet. Odkud tu vnitřní sílu čerpala. Obdivuhodné.

23.03.2018 5 z 5

Sám proti osudu Sám proti osudu Antonín Zhoř

Knížka se mně líbila, ale připadá mně, že autor styl vyprávění přizpůsobil společenským poměrům, které u nás v době jejího vzniku panovaly. Šlechta a duchovenstvo vykořisťují poddané, naprostý obdiv Velké francouzské revoluci apod. Knížka spíš určená mládeži, ale zase si nedovedu představit, kdo z dnešních náctiletých by se do ní s chutí začetl.

18.03.2018 4 z 5

Od této spisovatelky jsem se snažila přečíst Denní dům, tuto knihu měl někdo půjčenou, nechala jsem si ji v knihovně rezervovat. No a teď už s určitostí vím, že knížky paní Tokarczuk nejsou určeny pro mne. Její styl psaní mně vůbec nesedí. Tak nějak jsem doskákala do konce a zaujalo mě snad posledních deset stránek.

10.03.2018 2 z 5

Obuvníkova žena Obuvníkova žena Adriana Trigiani

Příjemná knížka, určená spíš ženám. Autorka s gustem popisuje přípravu jídla, na přebalu knihy se píše, že vydala i kuchařku italských jídel, ta by mě zajímala.

08.03.2018 4 z 5

Nahý jsem přišel na svět Nahý jsem přišel na svět David Weiss

Umělci asi opravdu myslí nějak jinak. Kniha nastiňuje složitou povahu Auguste Rodina, jeho nelehký život, také jeho vztah k ženám. Mrzelo mě, že si Rózu vzal až na sklonku života, že nedal svému synovi své příjmení, i osud Camille. Jednal sobecky.

28.02.2018 5 z 5

Údolí rozhodnutí Údolí rozhodnutí Marcia Davenport

Vyprávění občas zdlouhavé, občas na hranici červené knihovny, občas zase Čechům se podbízející. Posledních sto stran už jsem dost přeskakovala. Váhám mezi tři a čtyři hvězdičky.

16.02.2018 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Jak je taky možné udělat kariéru. Stačí mít na to žaludek.

16.02.2018 5 z 5

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Novela mě neoslovila.

06.02.2018 2 z 5

Darebák David Darebák David Francesca Simon

S Davidem je legrace, děti to baví, ale nevím, co si mám o knížce myslet. Lže, podvádí, je líný, neučí se dobře, nechce chodit ven, jen by koukal do počítače, rodiče si s ním nevědí rady atd atd. A přitom je to hlavní hrdina. Ale rozhodně ne dětský vzor. Takže šestileté vnučce předčítám a po dočtení kapitoly si řekneme, jak ošklivě se David choval. Ten není dobrosrdečný jako rošťák Emil (Astrid Lindgrenová). Davida jsem koupila k Vánocům, dva díly. Další už nepřikoupím. Nehodnotím, protože nerozumím.

05.02.2018

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Prvních sto stran jsem čekala, kdy přijde nějaká zásadní zápletka. Ono nic. Život chudiny v Brooklinu na začátku minulého století je totiž sám o sobě jedna zápletka za druhou. A tak jsem k té knížce přilnula.

03.02.2018 5 z 5

Moje německá matka Moje německá matka Niklas Frank

Kniha rozebírá povahu manželky válečného zločince Hanse Franka. Vypočítavá, bezcitná ženská. Míří vysoko a podřizuje tomu vše. Autor líčí i intimní podrobnosti, které si snad musel domyslet, do takových podrobností si snad jeho matka deník nevedla. Autor smýšlí o svých rodičích strašně, nemají žádnou kladnou vlastnost. Otec, když byl zatčen, přijal víru, ale autor zpochybňuje, že to myslel upřímně. A tak se zamýšlím nad osobou Niklase. Děti válečných zločinců snad ani nesmějí veřejně říct, měl jsem rád svého otce, matku. Ale že dokáže takhle o své matce psát, to taky o něčem vypovídá, ne?

01.02.2018 4 z 5

V údolí lišek V údolí lišek Charlotte Link

Triller, který má napětí, ale občas se trošku táhne. Dost postav a jmen.

25.01.2018 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Dobrodružná literatura. Má to napětí. Žádnou hloubku nečekejte, ale čte se to dobře. Jen mně trochu vadily podrobné popisy sexuálních scén, to mně vždycky připadá, že se autor čtenářům podbízí. Ale to je jen poznámka na okraj, knížka mě bavila.

21.01.2018 5 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

Zvláštně napsané, scénář. Ale moc mě bavilo ji číst. Film jsem neviděla, takže jsem si při čtení třetí části představovala, jak by asi Jindru hrál pan Jiří Kodet.

16.01.2018 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Já bych řekla: ukrutná blbost. Promiňte.

08.01.2018 1 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Já to asi vzdám. Začátek, jak utíkal z Prahy, to mě celkem bavilo. Teď jsem v jedné čtvrtině knihy a dál už se asi neposunu. Sebrala jsem ji manželovi a ten teď řiká, že ho nebavila taky.

06.01.2018 2 z 5