Fastard komentáře u knih
Po přečtení knihy mám poměrně rozpačité dojmy. Prvních cca 100 stran totální nadšení, je to mimořádně čtivé, napínavé, napsané zajímavým a bohatým jazykem. Zbytek pořád slušný, ale spíše jen některé pasáže. Teď k nedostatkům: stejně jako značné části zdejších uživatelů mi šel na nervy Emanuelův všeznalý a všespásný přístup, jeho bezbřehá dokonalost a sebejistota. Zkrátka tady to autor přehnal, řekl bych že ta postava balancuje na hranici kýče. To je jedna věc, další je to, že tu postrádám výraznou ženskou postavu. Buď to jsou to protivné staré báby nebo víceméně pasivní sexuální objekty. Vůbec ony popisy "romantiky" a to jak se všechny ženy ochotně rozdávají, je dost trapné. Zajímavé je, že i Panenka a Gazel, postavy s výrazně ženskými rysy jsou líčeny jako morálně pokleslí a pokřivení... nemůžu si pomoct, působilo to na mě krajně sexisticky. Autor taky v podstatě rezignoval na to nějak víc rozvést situaci s Vilmainem. Parta zabijáků s bazookou a jediný co udělají je, že rozbijou dřevěné vrata.... Stejně tak Panenka, skvělá postava s obrovským potenciálem, absolutně nevyužitá. Styl vyprávění byl zajímavý, hlavně občasné Thomasovi poznámky, které alespoň částečně objektivizovaly zkreslený pohled hlavního vypravěče. Bohužel v epilogu to zase sklouzlo k adoraci hlavního hrdiny. Tak nevím, co si z toho vybrat, škoda, čekal jsem mnohem víc. Na rozdíl od zdejšího přepáleného hodnocení bych to viděl na takových 65%.
O dost slabší než první díl. Takové nemastné, neslané, nezáživné. Po vytrpění druhého dílu se do třetího budu muset vyloženě nutit.
Podle mě asi na stejné úrovni jako Mr. Mercedes. King to umí i líp, ale pořád je tohle jeho slušnej průměr. Rozhodně body nahoru za záporáka, Bellamy alias Červenoreťák se fakt povedl. To samé pasáže s Bradym, mrazivé. Těším se na třetí díl.
Zatím jediná kniha od Kinga, kterou jsem na poprvé nedočetl. Tehdy jsem ji po marném boji asi po sto stranách vrátil do knihovny. Po letech jsem se k ní vrátil a zjistil, že to není takové utrpení jak jsem původně myslel a jak tu líčí někteří uživatelé. Trvá déle než se člověk začte. Děj plyne hodně pomalu, ale je zajímavě vrstven a postupně se v mnoha časových rovinách skládá dohromady mozaiku příběhu. Není to kingovka na jakou jsou jeho fanoušci zvyklí, proto asi ty četné negativní reakce. Je to dobrá kniha a stojí za přečtení.
První komiks, který jsem přelouskal v originále. Není to zcela objektivní, ale autor jistě neměl v plánu poskytnout objektivní referát o válce v Bosně. Povedlo se mu zachytit hodně sugestivní příběhy obětí války. Stejně tak historický kontext rozpadu Jugoslávie je podán jasně a srozumitelně. Rozhodně skvělá věc, povedená kresba výsledný dojem jen podtrhuje.
Moje první zkušenost s A. Huxleyem a hned napoprvé u mě zabodoval. Je to skvělá sonda do válkou zmítané Evropy 17. století. Ústřední postavou je kontroverzní kapucín otec Josef, na jedné straně zbožný mystik, na straně druhé chladnokrevný politik, který se značnou měrou podílel na válečné mašinerii. Kniha přináší rozbor jeho učení, pohnutek a v závěru shrnuje důsledky jeho konání.
Skvělá Kingova/Bachmanova dystopie, skoro tak dobré jako Dlouhý pochod.
I přesto, že má tahle Kingova knížka pověst jedné z jeho méně povedených, hodnotím maximálním počtem hvězdiček. Měl jsem trochu problémy se začíst do prostřední části, kde děj odbočuje od Bobbi a Garda k příběhům obyvatel Havenu, je to místy docela chaos a některé postavy jsem si nemohl zapamatovat. V třetí části už zas vše funguje jak má a nabírá to parádní spád. Oceňuju povedený konec, což není u Kinga vždy pravidlem. Pro mě jsou Tommyknockeři hodně příjemné překvapení. Jedinou výtku mám k překladu prvního vydání od Bety z roku 1997, které má sice povedenou obálku, ale překlad dost pokulhává, třeba říkanky o Tommyknockerech mi přišly dost nešikovně přeložené.
Řbitov zviřátek rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co King napsal, alespoň co se týče čistokrevného hororu. Temná a zlověstná atmosféra čiší z každé stránky. Není tam jediný světlý okamžik, všechno od začátku spěje k nevyhnutelně tragickému konci. Vlastně se to celé dá chápat jako jakási metafora smrti a umírání. Je zajímavé že takhle působivá kniha se dá postavit na totálním žánrovém klišé jako je indiánské pohřebiště a právě to je obrovské plus téhle knihy, že i přes tento fakt a totální předvídatelnost děje se jedná o tolik kavalitní příběh. No a navíc je tu skvělá filmová adaptace (vyznívající však o dost jinak) se soundtrackem od The Ramones. Bez diskuze jeden z nejlepších moderních hororů vůbec.
Přestože jsem velký Kingův fanoušek, tak mě tenhle životopis zklamal, dozvěděl jsem se sice spoustu zajímavých informací, ale kniha je strašně nečtivá a prokousával jsem se jí dost těžce.
Moje první setkání s Kingovou "feministickou trilogií" (Rose Madder, Geraldova hra a Dolores Claibornová). Zápletka s obrazem mi nepřijde tolik mimo jako mnohým. Je fakt, že jako thriller o psychopatovi pronásledujícím manželku by to fungovalo minimálně stejně dobře, ale King do toho namíchal fantasy a horror a v mém případě to trefil tak akorát. Postavy jako vždy výborné, hlavně ústřední dvojice Rose a Norman. Jenom Bill mi neseděl, hodně nezajímavá a plochá postava, dokonalý princ na motorce, místo na bílém koni. Možná kdyby byl zajímavější učiinilo by to poutavější a snesitelnější celou tu romantickou linii.
Zatím nejlepší věc od Mccarthyho, kterou jsem přečetl. Bezútěšný a temný svět ve kterém otec se synem bojují o poslední kousíčky naděje. Jeden z případů, kdy filmová adaptace totálně kopíruje knihu a tentokrát je to určitě dobře. Film je stejně dobrý jako kniha, doporučuju obojí.
Naprostá klasika a pro mě osobně hodně srdcová a zásadní záležitost. Poprvé jsem sbírku přečetl asi v jedenácti, kdy jsem ji našel v knihovně u rodičů a dá se říct, že nastartovala můj zájem o horrorovou literaturu. Dodnes se k ní pravidelně vracím. Nejlepší povídky jsou Ptáci, Malý vrah (jedna z nejlepších horrorových povídek vůbec) a Byl to démon. Poslední jmenovaná mě odrovnala hlavně jako dítě, ale i s odstupem je to pořád kvalita.
Na Kingových knížkách napsaných pod pseudonymem mě baví hlavně jejich syrovost a spád. Je to skoro tak dobré jako Dlouhý pochod, jednoduchý příběh, který drží perfektně pohromadě.
Kýčovitý příběh, v podstatě o ničem. Celé se to tváří strašně oduševněle, hloubavě a poeticky, ale pod tím je to jen povrchní ezoterická rádobychytrá slátanina. Jedna hvězdička za to, že se to dá přečíst za odpoledne, takže když už do toho člověk jde, aspoň neztratí moc času.
Musím dát za pravdu mnoha komentujícím v tom, že se nejedná o jednoduché čtení. Mě osobně nakonec Nespavost sedla a byl jsem spokojený, i když místy, asi tak ve druhé třetině jsem se chvílemi fakt nudil, což se mi u Kinga stává vyjímečně. Naštěstí to začne nabírat obrátky a poté, co se objeví holohlaví doktůrci, už je to klasický King. Třeba ta scéna odehrávající se v Atropově doupěti mi přišla hodně povedená a naplněná hutnou atmosférou. Na někoho možná příliš fantazijní a surealistické, mě to nevadilo, bavil jsem se a užíval si odkazy na další Kingovi příběhy. A taky body navrch za povedený konec!! 80%
Sžíravá a nesmlouvavá obžaloba naší civilizace, Bradbury skvěle pracuje s atmosférou a psychologií postav. Výborná kniha!! 100%. Nejlepší povídky: Třetí expedice, Má duše se vznáší ve výši, Usher II, Marťan, Mlčící města, Dlouhá léta.
V tomto případě se King pustil do fantasy příběhu s klasickými pohádkovými rysy. Je to hodně odlišné od zbytku autorovy tvorby, ale ve výsledku to určitě stojí za to. Fanoušek Kinga si přijde na své, celé mi to atmosférou připomínalo některé části Temné věže, nejvíc ty z Rolandova dětství. Pro mě osobně se jednalo o první setkání s Kingem, když mi bylo asi 11 let a tehdy mě to totálně vzalo, znovu jsem Dračí oči přečetl po dlouhé době a nadšení trochu opadlo. Pořád ale má kniha nesporné kvality. První vydáni od Laseru navíc obsahuje pěkné ilustrace (nevím, zda ho má i pozdejší vydáni od Bety), což je rozhodně plus. 75%
V tomhle případě nečekejte horror, spíš špionážní sci-fi thriller. Knize rozhodně nelze upřít zajímavý námět a sympatické hlavní hrdiny, místy je to ale dost zdlouhavé čtení. Stejně tak jsem čekal velkolepější finále a byl jsem zklamán. Žhářku neřadím k nejlepším Kingovým knihám, je to spíš průměr. I přesto ale zájemcům doporučuju k přečtení (film s mladou Drew Barrymore, doporučuju rovněž). 65%
Od Kinga mám načteno fakt hodně, tahle knížka mě dlouho míjela, ale o to větší pak bylo překvapení. Řadím mezi jeho nejpovedenější počiny!! Tohle vám zaručeně pocuchá nervy.