Fidibus Fidibus komentáře u knih

Jak jsem falšovala Picassa Jak jsem falšovala Picassa Vita Jamborová

(SPOILER) Asi jsem čekala trochu víc a jinak. Přišlo mi to takové chaotické. Saša má pomoct svému mafiánskému strýci zmizet, ovšem připravený plán se zkomplikuje a ona se snaží situaci zachránit výrobou falza. Zmítá se mezi svým novým šoférem Michalem, který se jí líbí, a svým ex Paolem, strýcovým asistentem. Konec je akční a všichni odkryjí své karty. Takové naivní čtení.

07.05.2023 2 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

(SPOILER) Tentokrát je hlavním hrdinou bratr Anthony, který se rozhodl oženit, a to s údajně nejkrásnější Edwinou. Ta ovšem chce, aby jejího ženicha schválila nevlastní sestra Kate a v tom je ten problém, protože mezi Kate a Anthonym to od počátku jiskří. Oba mají své kostlivce ve skříni a perou se s tím. Postupně k sobě nachází cestu a pak stačí jedno včelí píchnutí a je z toho svatba. Ovšem ani pak to nemají snadné a Anthony si musí uvědomit, že láska je nade vše.
Vtipné dialogy a scény, kromě bodnutí včelou i akce se psem nebo rodinný turnaj sourozenců. Jako bonus stále novinové glosy tajemné ženy... Doporučuji, oddechové, dobře se čte.
"... soupeření mezi Bridgertonem a slečnou Sheffieldovou bude jediným světlým bodem, který oživí jinak běžnou sezónu."

07.05.2023 5 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Tragický příběh na téma ctižádosti, člověk vždy může rozhodnout o svém osudu. A co dokáže svědomí...
Rozhlasová dramatizace.

Nebeská koruna Nebeská koruna Juliana Stadler

(SPOILER) No, celkem bichle, ale za mne čtivá a zajímavá, byť je pak to obléhání už trochu dlouhé. každopádně mne kniha inspirovala k vyhledání informací o křížových válkách.
Osud dvou životem zkoušených postav - Aveline, která míří kvůli pokání do Svaté země, je okolnostmi nucena se převléknout za muže a stát se lučištníkem. Hendikepovaný Etienne uteče z domova a po záchraně života pomáhá ranhojiči, který je najat na pomoc do Svaté země. Jejich osudy se protnou a zkomplikují, naštěstí vše zachrání ochranný glejt od jednoho z muslimů, kterého předtím ranhojič zachránil. Děj je líčen částečně i z pohledu druhé strany. Zamyšlení nad zbytečností válek a tím, že na obou stranách bojují jen lidé.
"Války jsou vedeny ze zcela obyčejných důvodů, z touhy po slávě... kvůli přísahám. Bůh v tom hraje vedlejší roli."

Královsky obdařen Královsky obdařen Emma Chase

(SPOILER) Pro mne zatím nejslabší díl série, hlavně ten začátek. Námět není nijak objevný - bodyguard se zamiluje do střelené dívky Ellie, Oliviiny sestry. Když se dají dohromady a vztah se provalí, on skončí s prací, ale zachrání jí při napadení... Mezitím sledujeme osudy ostatních členů rodiny včetně královny. Rozhodně nezapomenutelná scéna s baseballovou pálkou, kdy se postupně objevují ve dveřích ti, kdo chtějí se chtějí pomstít za Ellie po jejím napadení jedním z amantů. A královna a její reakce reakce na děti na konci :-)
Za přečtení to stojí, zvlášť pokud znáte celou sérii. Těším se na další díl.

Panství zášti a lásky Panství zášti a lásky Sara Holland

Druhý díl mi přišel srovnatelný k prvnímu. Jules pátrá po své minulosti, Caro se jí snaží dopadnout, což se jí i podaří, ale Jules unikne. Pátrá po tajemné dýce a Liam se jí snaží pomoct i chránit. Konec mi přišel najednou rychlý, až moc.
Jinak se mi obě knihy a nápad se světem líbil.
"Liško," zasyčel had, který se své přítelkyni pomalu ovíjel kolem srdce. "Je čas čelit pravdě."

07.05.2023 4 z 5

Tajemství Heavenu: Země z popela Tajemství Heavenu: Země z popela Michaela Vášová

(SPOILER) Svět je rozdělen podle barvy očí a tím i lidé na povolání a určité vlastnosti. Čtyři mladí objevují pravdu, že ještě existují ti s různou barvou očí a jsou pronásledováni. Postupně se dají dohromady a následuje rychlý a naivní konec, kdy se stávají symboly revoluce.
Hezky vymyšlený svět, děj jakžtakž, ale ten konec...

07.05.2023 3 z 5

Nevěsta na útěku Nevěsta na útěku Alexander Stainforth (p)

(SPOILER) Trochu upravené téma utíkající nevěsty. Clara za svou pověst nemůže a trápí se kvůli sestře. Oliver zdědil dluhy a nezbývá mu, než navštívit tetu, kterou moc nezná. Ta mu pomůže, pokud se ožení s Clarou. Ta se nekonvenčně se chovající tetě zamlouvá. Oliver se zmítá ve svém postoji, do toho žárlí na svého přítele Henryho, který je celkem vtipnou postavou. Clara i Oliver ujistí, že v sobě našli zalíbení, děj je však zkomplikován dávnou historií rodiny související právě s tetou. Oliver proto od svatby couvne, ale nakonec je happy end... Kniha končí objevením se neznámého u tety, takže návnada na další díl.
Kniha není špatná, trochu naivní, beru jako průměr žánru. Další díl si přečtu.

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Popravdě mi kniha opět přišla nevyrovnaná, stejně jako Z krve a popela 2 a 3. Autorka psát umí, některé scény a nápady jsou dost čtivé a pak zas najednou celkem nic, hlavně části s teorií, které je na můj vkus až moc. Jinak je Serafína kladnou hrdinkou, která se celkem dokáže postarat sama o sebe, ovšem někdy to přežene. Naštěstí má mocného ochránce, který to s ní nemá lehké. A jeho přátelé jsou fajn...
Myslím, že kniha měla být vydaná až po vydání celé série Z krve a popela, protože jde o její doplnění a bez 4. dílu zatím zcela nechápeme.

07.05.2023 2 z 5

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Dvoudílná dramatizace ČRo Brno z roku 1968.
Pobavení a porovnání s filmem, který se v některých věcech liší, třeba Tatrmužova smrt. Jinak zábavné, zejména dvojčata a naopak Gaston a Percy excelují.

Ian Ian Lauren Layne

(SPOILER) Takový průměr. Ian, který se vypracoval a je sukničkář, potká ženu, rovnocennou partnerku. Ta je ovšem pověřena jeho vyšetřováním a potřebuje významný případ pro svou kariéru. Mezi oběma to jiskří. Ona nic nenajde, ovšem je donucena z práce odejít. Nakonec Ianovi pomůže, happy end.
Knihu zachraňují některé dialogy a hlavně Ianovi skvělí přátelé, jinak mi to přišlo ne zcela domyšlené - chybí důkaz, tak jak by ho asi odsoudili. Kdo za tím stojí, je od párty jasné, akorát motiv.
Číst se to dá, moc přitom nepřemýšlet...

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

(SPOILER) Rozhlasová hra z roku 1974 s Martinem Růžkem.
Tragický příběh otce Goriota, který pro své dcery udělal vše, co mohl, a přesto to nestačí. Když umírá, nemají čas a chuť ho pro kouzlo vyšší společnosti a vzájemné soupeření ani navštívit.

Krvavá svatba Krvavá svatba Federico García Lorca

(SPOILER) Rozhlasová hra z roku 1990 v hvězdném obsazení.
Příběh tragické lásky - Leonarda měl kdysi vztah s nevěstou, která si bere syna ženy, jejíž muž i druhý syn byli zabiti Leonardovou rodinou. Leonardo se mezitím oženil a má syna, přesto ho to k dávné lásce táhne. Avšak i ona nemůže zapomenout a tak spolu utíkají po svatbě. Při pátrání zahyne ženich i Leonardo a tragický příběh tak poznamenává tři ženy: ženichovu matku, nevěstu i Leonardovu manželku.

I chudák má čest I chudák má čest Alexandr Nikolajevič Ostrovskij

Rozhlasová hra z roku 1974 s J. Schejbalovou, G. Vránovou, L. Mrkvičkou aj.
Téma domlouvání sňatku - bohatý a nevzdělaný Andrej si má vzít bohatou a hloupou dívku, avšak on miluje dceru profesora. Uvědomuje si svůj handicap se vzděláním, avšak otec mu v něm brání. Profesor si i přes svou chudobu zachová čest a sklízí za to kupcův obdiv.

Šílená posedlost Šílená posedlost Danielle Lori

(SPOILER) První díl byl lepší, retrospektiva na začátku, byť zpětně pochopitelná, moc nezaujme.
Pohybujeme se v prostředí postav z minula - hlavní hrdinka Giana je v 18 provdána a po zastřelení Antonia si vezme starého Richarda, schválně. Do toho se jí v životě občas objeví Christian z FBI. Po smrti manžela už dalšího nechce a užívá si s Ch. Oba jsou však plni stínů z minula, které vyplouvají v jejich měnícím se vztahu.
SPOILER Končí to dobře, zasáhne Nico a také vliv nechráněného sexu. Christian dokáže přiznat svou minulost a tím získat její důvěru.
Postavy jsou uvěřitelné, trhlá Giana a zásadový pedant Christian. Druhá půlka knihy je opravdu čtivá, jiskří to tam.

21.04.2023 4 z 5

Podmanivý Podmanivý Jodi Ellen Malpas

(SPOILER) Nevlastní syn mafiána Danny, zachráněný jako dítě, přebírá po smrti "otce" moc. Snaží se získat přístav a je na tom domluven s místním politikem, který se však začne cukat. Danny unese jeho milenku Rose, která však byla na politika nasazena a má své tajemství. Oba to k sobě táhne, ovšem neměli by, navíc stíny minulosti i okolí a boj o moc. Danny vymyslí, jak z toho ven.
Nebylo to špatné, ale můj top to taky není, Carter Reed nebo Mafia Benett byli lepší. Přišlo mi, že se v těch pocitech plácali až moc.
Přemýšlím, zda další díl bude o stejných postavách, nebo jen stejné prostředí.

11.04.2023 4 z 5

Žena s modrou hvězdou Žena s modrou hvězdou Pam Jenoff

(SPOILER) Příběh o přátelství a lásce v nelehké době.
Na jedné straně židovská dívka Sára, která se s rodiči (otce však hned ztratí) a další rodinou ukryje v kanále. Nelíbí se jí tam, ale zůstává a touží po světě a po hvězdné obloze. Postupně se sblíží se Saulem, naopak přijde i o matku s novorozenou sestřičkou - matka se obětuje, protože dítě v kanále nemůže zůstat.
Na druhé straně osiřelá Ela, žijící v komfortu s nevlastní matkou, která se přátelí s Němci a Elu nepotřebuje. Ela miluje Kryse, který šel do války a po návratu s ní nechce být, aby ji neohrozil kvůli své činnosti v odboji.
A pak se jednou jejich osudy protnou a stanou se z nich kamarádky. Vše končí útěkem z podminovaných kanálů a jedna z nich umírá.
Sářina sestra se na konci knihy setkává se starou ženou, která...
Dojemný, dobře napsaný příběh o tom, co vše je člověk schopen udělat pro své blízké a přátele.

06.04.2023 5 z 5

Ďábel na jaře Ďábel na jaře Lisa Kleypas

(SPOILER) Chudák Pandora, která se nechce vdávat a chce podnikat, se nešťastnou náhodou zasekne v lavičce a je při záchraně neznámým mladíkem přistižena "in flagranti". Nezbývá než svatba, ale Devon jí dá na vybranou, aby se nejdříve s Gabrielem seznámila při návštěvě na panství jeho rodičů. On je velice tolerantní a tak se sblíží. nechá ji zařizovat tisk její hry a ona se přitom zamotá mezi politické odpůrce, což končí jejím poraněním a záchranou (doktorka).
Čtivé, vtipné, zajímavé i pokud jde o reálie. Navíc autorka vždy nastíní postavy, pokud někdo nečetl předchozí.

22.03.2023 5 z 5

Svatba s Winterbornem Svatba s Winterbornem Lisa Kleypas

(SPOILER) Helen pochopí, že Rhyse miluje a navštíví ho, sama. Dohodnou se, že on ji zneuctí, aby se mohli vzít, což chudák Devon málem nepřežije, i když paradoxně se sám narychlo oženil (čeká s Kathleen dítě). Helen zjišťuje, že je dcerou zhýralce Vance, synovce lady Berwickové, která vychovala Kathleen a snaží se vylepšit dvojčata :-). Helen váhá, zda se Rhysovi přiznat, protože on ho nenávidí. Vance se k ní přihlásí a chce peníze, Helen z něj získá informaci o své malé nevlastní sestře a zachrání ji z chudobince s tím, že dá předností jí před láskou. Rhys ji však zastaví, o situaci věděl a tolik ji miluje, že je ochoten si je nechat obě.
Vtipné dialogy, romatika a erotika, Rhys jako Velšan a postava odvážné doktorky, která přijde na řadu v jednom z dalších dílů. Doporučuji.

22.03.2023 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

(SPOILER) Po nadšení z prvních dvou dílů a třetím, který se táhl, se mi do posledního moc nechtělo. Přišlo mi to natažené a překombinované, každou chvíli někdo utíká, je chycen... Všechny postavy se postupně sejdou a následuje akční závěr, kdy samozřejmě Cinder vítězí.
Situaci naštěstí odlehčoval Thorne, i když i jemu šlo často o krk. Jinak je to myšlenka Sněhurky Winter (takže Cinder a spol. byli pomyslně trpaslíky :-)), která raději neužívá své kouzlo a skamarádí se se Scarlet, aby s ní nakonec utekla, když ji její oddaný Jacin má zabít.
Výsledně se mi série líbila, ale ty dva díly bych trochu zkrátila.

22.03.2023 3 z 5