Fidibus Online Fidibus komentáře u knih

Rozhodnutie Rozhodnutie Michaela Zamari (p)

(SPOILER) No, byla to dřina a moc mne to nenadchlo. Dočetla jsem to rychločetbou, abych zjistila pointu, moc překvapení se nekonalo. Bohužel mi zápletka přišla dost naivní - nechápu, proč jí situaci s bratrem nevysvětlil od začátku a tvářil se jak únosce. Dali se dohromady a přitom ho nechtěla, pak se vrátili a čeká se, kdy přijde úder. Aspoň zpestřením děje byl nakonec její bratr a Amanda, do toho se oba trápí se vztahem, což vede až k jeho odchodu. A pak únos a otázka, zda pozná toho pravého... a happy end. A má ten bazén i se sponzorem.

02.06.2023 2 z 5

Strýček Váňa Strýček Váňa Anton Pavlovič Čechov

Rozhlasová hra, jejíž téma i hrdinové mi přišli spíš tragičtí. Opět složité rodinné vztahy, tlachání o ničem, protiklad venkovanů a měšťáků, tradice versus moderna. Výsledně mi to moc nedalo.

24.05.2023 2 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

(SPOILER) Tohle mi přišlo opravdu spíš dětské. Silná hlavní hrdinka, kterou otec zanechal drsnému boji o život na ostrově, se upíná k návratu k němu. Když si ho vybojuje, zjistí, že spolu vlastně nic společného nemají a vydá se hledat potopenou loď s majetkem, v níž zemřela její matka. Postupně zjistí, že původně nepřátelská posádka lodi se stala její novou rodinou a kapitán West něčím víc. Bohužel je zde ještě nepřítel, který útočí, a na konci knihy je Fable zajata.
Asi mi tento díl stačil, natolik mě kniha zas nepřesvědčila.

24.05.2023 3 z 5

Tajemství na kůži Tajemství na kůži Alka Joshi

(SPOILER) Tatérka henou se postupně dokázala prosadit a v tu chvíli jí do života vstoupí její manžel, který přiveze její mladší sestru. Komplikace s ní spojené a zejména její těhotenství naruší její práci i pracně vybudované vztahy komplikované už tak samou indickou společností. Dům, který pracně buduje, se nakonec jejím domovem nestane a ona najde se svými bylinkami smysl života i lásku v nemocnici na venkově.
Zamyšlení nad postavením žen a indickou společností, intriky a boj za samostatnost. Zajímavé čtení, občas možná mohlo být trochu kratší.

Legenda Legenda Stephanie Garber

No, popravdě jsem byla zvědavá na Legendu, takže jsem do toho šla. Místy mi kniha přišla až moc překombinovaná, ale celkově byl námět zajímavý a plný překvapení. Odhalení přítele a jeho úmyslů, tajuplné karty, milovaná matka a dilema vztahu k ní a samozřejmě láska i obětování se.

Sparrow Sparrow L. J. Shen

Tajemný mafián s tajemstvím donutí Ptáčátko ke sňatku, ovšem mladá dívka mu celkem úspěšně vzdoruje, i když jí přitahuje. Postupně se jejich vztah mění na spolužití se sexem, avšak tajemná minulost je oba dožene a tajemství Sparrowiny rodiny vypluje na povrch. Nakonec však oba pochopí, že už je to minulost a láska vítězí nad jejich pochybnostmi.
Kniha je dobře napsaná a dobře se čte, chvílemi až z napětí mrazí. Onoho neznámého, který za vším stojí, celkem rychle odhalíte, ale musíte si počkat na to proč. Líbila se mi postava Sparrow, která se dokázala manželovi postavit a utahovat si z něj, utekla bodyguardovi, pracovala v kuchyni a přitom dokázala přežít i Catalinu. No, a její sladké lívanečky...

24.05.2023 5 z 5

Ostrov poslušnosti Ostrov poslušnosti Marina Anderson

(SPOILER) Příběh Natalie, která nemá štěstí s muži a rozhodne se podstoupit kurz, který je ovšem víc o praxi v sexu a hlavně submisivitě, než čekala. Přesto se postupně dokáže ovládnout a nachází v tomto sexu rozkoš. Navíc je zde její učitel Simon a mezi nimi něco je, ovšem takové vztahy jsou zakázané. Navíc se setkávají pracovně a možný vztah to komplikuje. Po složení závěrečné zkoušky se Natalie pokouší hledat naplnění ve společnosti ostatních z Ostrova, ovšem Simon jí chybí. A nakonec samozřejmě happy end.
Téma mi připadalo nápadité, samozřejmě nechybí sex a rozkoš v mnoha různých podobách. Do pocitů hrdinky i jejího váhání se dá vcítit, např. zkouška na začátku je celkem drsná. Ne každému tohle téma sedne, mně se kniha líbila, akorát mi Natalie přišla trošku naivní.

Kmotry Kmotry Camille Aubray

Příběh mafiánské rodiny, respektive tří manželek a jedné dcery, které postupně převezmou moc. I když se popravdě nejedná o ty tvrdé mafiány, označení souvisí s tím, čím se rodina živí. Začátek mi připadal trochu chaotický, než jsem se v jednotlivých postavách zorientovala, za hlavní postavu považuji Filomenu, která se do rodiny přijede provdat a po smrti obou rodičů / tchýně a tchána, spolu s ostatními postupně přebírá moc. Její manžel je na frontě, švagrové na útěku a v léčebně, a tak se 4 ženy stávají kmotrami. Rodina se postupně rozroste a právě kvůli dětem dojdou k rozhodnutí tento život opustit. Konec mi přišel divný, najednou skoro současnost a s do toho vzpomínka na události 50. let, to už to mohla autorka normálně po válce psát dál.
Nebylo to špatné, ale asi jsem čekala trochu víc. Děj mne střídavě bavil a nezaujal. Každopádně oceňuji Filomenu jako postavu, která našla odvahu k mnoha důležitým rozhodnutím.

24.05.2023 3 z 5

Hotel rozkoší Hotel rozkoší Marina Anderson

Po Ostrovu, který se mi celkem líbil, spíš zklamání. Nějak jsem se nedokázala do hrdinky vcítit, vlastně je děj sledován z různých stran a kromě sexuálních zážitků, které hotel nabízí, a zápletky s únosem vlastně jen neustálá nejistota hrdinů v jejich citech. Popisů sexu je zde několik podle 4 pokojů hotelu a pak na konci, každý je pravda trochu jiný. Hlavní myšlenka je užít si rozkoše o to víc, čím déle je odpírána - na straně sexu, mít odvahu se vázat - ve vztahu.
Nápad s hotelem originální, ale jednou přečíst stačilo.

24.05.2023 2 z 5

Perský květ Perský květ Mon Coucou

Tak za mne tohle rozhodně ne! Naivní jazyk i příběh, námět by možná šel, ale špatné zpracování. Pokud chcete číst něco o lásce a mafií, hledejte jinde. Vrcholem pro mne byla zlatá kobra a Peppeho sání mléka. Naivní hlavní hrdinka, přeslazené milostné scény i konec. Jediné originální, byť dost střelené, mi přišly scény, kdy se bránila Cortadovi.

23.05.2023 odpad!

Setkání s cizincem Setkání s cizincem Lisa Kleypas

(SPOILER) "Nemusíš číhat jako krysa v kredenci. Vím, že mě sleduješ už několik týdnů." "Jenom v úterý."
Ethan, který zdánlivě mezi Ravenely nepatří, tajně chrání doktorku, protože ta sice umí šermovat, ale to nestačí. A tak ji naučí něco víc a oba se sblíží. Ethan je agentem a práce je mu nade vše, i když je ve skutečnosti spíše loutkou. Je postřelen soupeřícím kolegou a odvážně zachráněn doktorkou (i díky Westově transfúzi :-)). Ví, že se ho pokusí zabít, proto se rozhodne svému šéfovi postavit a Garett jde s ním.
Opět akčnější díl, navíc osud doktorky, jediné v Anglii.

Ďáblova dcera Ďáblova dcera Lisa Kleypas

(SPOILER) "Konečně poznáváme nejméně viditelného a nejvíce probíraného Ravenela." "Pověst mě předešla? To není nikdy dobré!"
Konečně došlo i na Westa :-) Phoebe, jejíž manžel Henry zemřel, ho nezná a přitom nenávidí, protože Henryho kdysi na škole týral. Po seznámení však postupně zjišťuje, že se z něj stal někdo jiný. Rozumí jejím dětem a je úspěšný - prosazuje moderní formy zemědělství, zatímco ona se spoléhá na přítele a jeho starý způsob. Zjišťuje, že ten ji však obelhal a povolá Westa na pomoc...
Jedním z hlavních hrdinů je West, takže o vtipné situace a jeho glosy není nouze. Za mne je nejlepší postavou celé série.

Hon na Cassandru Hon na Cassandru Lisa Kleypas

(SPOILER) Opět vtipný střet dvou světů - zbyla už jen Cassandra, která by ze zoufalství brala i Westa :-). Objeví se však ne moc oblíbený podivín Tom Severin, ale on je chladný a neví, co vlastně od života chtít, když všechno má. Každopádně začne na její radu číst, aby pochopil. Znovu se potkají, když se snaží chlapce, kterého se jakoby ujal, zbavit vší. A nakonec se projeví jako gentleman, když je Cassandra zákeřně zostuzena. Pak dojde k obchodnímu jednání mezi nimi ohledně podmínek soužití. No, pes nakonec může daleko víc...
Doporučuji, i tento díl drží úroveň série.

Temnota Temnota Kiersten White

(SPOILER) Valašská princezna Lada je se svým bratrem vychovávána na sultánově dvoře. Zatímco Radu poměry přijal, ona je stále připravená vrátit se domů a vybojovat si své místo. Do toho se seznámí s Mehmedem, který se stává sultánem. Vytvoří se milostný trojúhelník, z něhož nakonec jakoby vítězně vyjde Lada, která si prosadí návrat do Valašska.
Zajímavě transformovaný historický základ, k němuž jsem si vyhledala informace. Celkem čtivě napsaný příběh s vývojem postav hlavních hrdinů, z nichž nikdo není jednoduchou postavou.
"Co obětuješ ty... abys i ty získala moc?" (moudrost a pletichy Mehmedovy matky)

Caraval Caraval Stephanie Garber

(SPOILER) Námět zajímavý, ale trochu jsem se ztrácela. Výsledně si však další díl přečtu.
Dvě sestry utečou od despotického otce, aby se zúčastnily své vysněné hry. jedna však zmizí a ta druhá po ní pátrá ve světě, kde nevíte, co je vlastně skutečné. Setkává se i s otcem a svým snoubencem, kterého zná jen z dopisů. Nakonec sestru najde a po efektním závěru zjišťuje, že někomu něco dluží.

07.05.2023 3 z 5

Jak jsem falšovala Picassa Jak jsem falšovala Picassa Vita Jamborová

(SPOILER) Asi jsem čekala trochu víc a jinak. Přišlo mi to takové chaotické. Saša má pomoct svému mafiánskému strýci zmizet, ovšem připravený plán se zkomplikuje a ona se snaží situaci zachránit výrobou falza. Zmítá se mezi svým novým šoférem Michalem, který se jí líbí, a svým ex Paolem, strýcovým asistentem. Konec je akční a všichni odkryjí své karty. Takové naivní čtení.

07.05.2023 2 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

(SPOILER) Tentokrát je hlavním hrdinou bratr Anthony, který se rozhodl oženit, a to s údajně nejkrásnější Edwinou. Ta ovšem chce, aby jejího ženicha schválila nevlastní sestra Kate a v tom je ten problém, protože mezi Kate a Anthonym to od počátku jiskří. Oba mají své kostlivce ve skříni a perou se s tím. Postupně k sobě nachází cestu a pak stačí jedno včelí píchnutí a je z toho svatba. Ovšem ani pak to nemají snadné a Anthony si musí uvědomit, že láska je nade vše.
Vtipné dialogy a scény, kromě bodnutí včelou i akce se psem nebo rodinný turnaj sourozenců. Jako bonus stále novinové glosy tajemné ženy... Doporučuji, oddechové, dobře se čte.
"... soupeření mezi Bridgertonem a slečnou Sheffieldovou bude jediným světlým bodem, který oživí jinak běžnou sezónu."

07.05.2023 5 z 5

Macbeth Macbeth William Shakespeare

Tragický příběh na téma ctižádosti, člověk vždy může rozhodnout o svém osudu. A co dokáže svědomí...
Rozhlasová dramatizace.

Nebeská koruna Nebeská koruna Juliana Stadler

(SPOILER) No, celkem bichle, ale za mne čtivá a zajímavá, byť je pak to obléhání už trochu dlouhé. každopádně mne kniha inspirovala k vyhledání informací o křížových válkách.
Osud dvou životem zkoušených postav - Aveline, která míří kvůli pokání do Svaté země, je okolnostmi nucena se převléknout za muže a stát se lučištníkem. Hendikepovaný Etienne uteče z domova a po záchraně života pomáhá ranhojiči, který je najat na pomoc do Svaté země. Jejich osudy se protnou a zkomplikují, naštěstí vše zachrání ochranný glejt od jednoho z muslimů, kterého předtím ranhojič zachránil. Děj je líčen částečně i z pohledu druhé strany. Zamyšlení nad zbytečností válek a tím, že na obou stranách bojují jen lidé.
"Války jsou vedeny ze zcela obyčejných důvodů, z touhy po slávě... kvůli přísahám. Bůh v tom hraje vedlejší roli."

Královsky obdařen Královsky obdařen Emma Chase

(SPOILER) Pro mne zatím nejslabší díl série, hlavně ten začátek. Námět není nijak objevný - bodyguard se zamiluje do střelené dívky Ellie, Oliviiny sestry. Když se dají dohromady a vztah se provalí, on skončí s prací, ale zachrání jí při napadení... Mezitím sledujeme osudy ostatních členů rodiny včetně královny. Rozhodně nezapomenutelná scéna s baseballovou pálkou, kdy se postupně objevují ve dveřích ti, kdo chtějí se chtějí pomstít za Ellie po jejím napadení jedním z amantů. A královna a její reakce reakce na děti na konci :-)
Za přečtení to stojí, zvlášť pokud znáte celou sérii. Těším se na další díl.

07.05.2023 3 z 5