Fidibus Fidibus komentáře u knih

Čtyři mrtvé královny Čtyři mrtvé královny Astrid Scholte

(SPOILER) Výsledně se mi kniha líbila, ale byla dlouhá - natažená o vztahy mezi jednotlivými královnami, které však, jak záhy zjistíte, nejsou zcela podstatné. Keralie i Varin se mi líbili, oba to neměli lehké se svými osudy a jejich romantický vztah se postupně vyvíjel. Vadil mi časový posun děje, kdy se prolíná první vražda s krádeží čipů, abychom na konci zjistili, jak to souvisí s Keralie a že v té době už byla v paláci. Jinak jako detektivka pěkné, plus za úvahy kolem Varinovy výchovy a v tu chvíli i osudy královen. Otázka ovládání člověka a jeho viny.

22.03.2023 3 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

(SPOILER) tenhle díl už mi přišel slabší. Myšlenka Cress jako princezny zavřené ve věži dobrá, zachránci přijíždí, respektive přilétají, ale nic není tak snadné a skupina je rozdělena. Záchranným kruhem se stává Afrika a doktor, který zjišťuje, že nemoc sem byla zavlečena schválně, a zároveň se těsně před smrtí na ni setkává s dcerou. Většina knihy mi přišla čekáním na závěrečnou bitvu o prince, kterého Cinder zachrání únosem.
Kapitán a robotka jsou děj osvěžující postavy, Scarlet je bohužel zajata a setkává se s hrdinkou posledního dílu, Winter.
Za mne mínusem délka knihy a vzhledem k tomu, že poslední díl je ještě delší, bude to ještě náročné. Vlastní námět knihy dobrý.

06.03.2023 3 z 5

Planoucí hvězda Planoucí hvězda Moira Young

(SPOILER) Ze Saby a její party se stávají partyzáni, kteří chtějí Nový Eden ničit. Jack zůstává v pozadí jako mrtvý, protože ho větší část z nich neměla ráda, ale přitom je organizuje. Bohužel dostává Saba ultimátum od DeMala a zbývá jí týden na rozhodnutí. Má se za něj provdat, aby ostatní mohli odejít. Postupně zjišťuje, že ve skupině je zrádce - dějově bohužel je celkem jasné, kdo jím je. Saba se snaží ujasnit si, co vlastně chce, zároveň zkouší Nový Eden poškodit jinak. Nakonec je poražena, ovšem dokáže se na vlastní svatbě DeMalovi postavit a zabít ho. Zároveň ukáže nesmyslnost celého plánu postaveného na něčem jiném než rodině a vazbách.
Bohužel jsou zde zároveň další oběti (proč Emmi - aby Saba...), a ona zůstává sama. Jack od ní uteče, ale ona k němu přilétne. Vtipný a dojemný konec a zajímavá postava vynálezkyně, nezklame ani Slim
Myslím si, že autorka dokázala celou trilogii děj a téma udržet na stejné úrovni.

Chladnokrevný ničema Chladnokrevný ničema Lisa Kleypas

(SPOILER) Sice je to červená knihovna, ale s příběhem a vtipem. Mladý hrabě si dosud jen užíval života a teď neví, co se zděděným panstvím a ženami, které tam zbyly. Chce ho prodat, ale nakonec mu to nedá a snaží se ho zachránit. Zároveň se sbližuje s mladou vdovou, která se cítí vinna na smrti exhraběte, a zároveň bojuje za panství a svou svobodu. Tři sestry by potřebovaly do společnosti a najít si ženichy, tu nejstarší Devon nakonec zasnoubí s majitelem obchodního domu, ale... o tom další díl.
Některé scény jsou vtipné, hlavně dvojčata působí jako uragán. A mezi Devonem a Kathleen to jiskří.
Těším se na pokračování.

06.03.2023 5 z 5

Protřepat, nelíbat Protřepat, nelíbat Ally Carter

(SPOILER) Je to taková oddechovka spíše pro mladé dívky, byť je otázkou, jestli jim zrovna téma života na špiónské škole přijde blízké. Jeho popis je celkem vtipný včetně vysvětlení studia a znalostí, jinak jde hlavně o to, že se mladá dívka zamiluje do kluka z normálního světa a randí s ním. Přitom on to neví. Vtipné je to, jak ho holky prolustrují včetně odpadků :-).
Je to vlastně setkání dvou rozlišných světů. Nakonec mu to přiznává (on se ji pokusí při jedné ze zkoušek zachránit) a co bude dál, to uvidíme v dalším díle.

Král se zlatou maskou Král se zlatou maskou Marcel Schwob

(SPOILER) Rozhlasová dramatizace z roku 2017. Zamyšlení nad tím, co vše lze skrýt pod maskou a že normální je chodit bez ní. Král, který si ji sundá, zjistí, že ji jeho rod nosí kvůli nemoci, je kvůli tomu nešťastný a změní své vnímání světa.

06.03.2023

Treperendy Treperendy Carlo Goldoni

(SPOILER) Rozhlasová hra z roku 1970 s Jiřinou Jiráskovou. Ukazuje, co může způsobit pomluva, že hlavní hrdinka - nevěsta není dcerou zámožného otce , byť ve skutečnosti pomluvou není, jak se postupně dozvídáme. A pevnost vztahu, protože snoubenec váhá, zda si ji vzít, aby se společensky neznemožnil... Nakonec se objevuje pravý otec a vše je vysvětleno.
Není to nic světoborného, spíš je hezké pátrání, od které ženy k jaké informace putovala.

06.03.2023

Čas karmínu Čas karmínu Amélie Wen Zhao

(SPOILER) Je vidět, že už je to 3. díl. Téma už tak nové a zajímavé není, trochu mi to přišlo natažené - všichni se postupně spojí a čeká se na bitvu, ale předem je jasné, že ještě bude finální zápletka a tou je souboj o srdce bohů. Ana se v tom dost plácá, chudák Ransom... Daleko sympatičtější mi přišla dvojice Linn a Kais. Je tam hodně často zmiňováno heslo "až do konce" a předání vládě lidu, až takové budovatelsky naivní. Jinak je Ana, která sice získá zpět svou sílu, ale jako náhražku, sympatická v tom, že je ochotná vyhrát a zemřít. Ovšem jinak by zemřela stejně... Což se celou dobu snaží vyřešit Ransom s vědátory.
Nebojte, na konci je happy end, bohužel za cenu mnoha ztrát.
Myslím, že trilogie je tak akorát. Celkově se mi líbila a ráda si ji znovu přečtu.

Hriešne očarujúci Hriešne očarujúci Meghan March

(SPOILER) Třetí díl mi přišel nejlepší, konečně se toho víc dělo, možná najednou až moc. Konečně zmizela i paralelní linka před 10 lety, takže se líp čte. Novodobý příběh Romea a Julie zde končí dobře, oba rody se smíří. Vyjde najevo, že oba komodorové o to už dávno stojí a de facto se navzájem provokují, aby se něco dělo.
Děj je plný zvratů, už mi to přišlo až moc. Postavy Karmy a Harrisona se odhalují, do toho Rickova matka s výhrůžkami... Vše vrcholí požárem a přiznáním, kdo zabil Lincolnovu matku, Rickyho a byl i při dávné nehodě rodičů.
Myslím, že by z těch tří dílů byla jedna solidní kniha. Takhle je to dost roztahané.

22.02.2023 4 z 5

Kartouza parmská Kartouza parmská Stendhal (p)

(SPOILER) Dvoudílná adaptace Českého rozhlasu z roku 1976, mimo jiné s V. Galatíkovou.
Příběh odpovídá době, romantický mladý hrdina, prostopášník, který je předurčen pro církevní kariéru. Neví, co je láska, přitom při potyčce o dívku zabije nešťastnou náhodou soka. Ocitá se ve vězení a tím ve víru pletich a intrik na parmském dvoře. Zamiluje se do žalářníkovy dcery, uteče, zase se vrátí a nakonec spolu mají tajný vztah.
Kniha ukazuje vztahy a intriky na parmském dvoře, kdy je každý proti každému. Vévoda se tak drží u moci. Na konci je zabit rebely.

22.02.2023

Tajemná služebná Tajemná služebná Barbara Cartland

(SPOILER) Opravdu taková oddechovka, i když vlastní námět je zajímavý - tajemná dívka se stane ošetřovatelkou hraběte, který se k ní chová hezky a poté, co se mu ona nabídne, vymyslí náhradní plán. Chce, aby flirtovala s jeho synovcem, záletníkem. Ona nakonec hraběti zachrání život a oba zjišťují, že se zamilovali. Ještě zbývá rozřešit její tajemství, které souvisí s její rodinou.

22.02.2023 3 z 5

Oko za oko Oko za oko Laura Griffin

Napínavá detektivka s erotickým nábojem aneb když hledáte toho, kdo vraždí kolegy a přitom vám do života vtrhnou bodyguardi. Advokátní prostředí bylo autentické, hlavní hrdinka Bryn si žila svým životem a docela dlouho jí trvalo, než pochopila, že je opravdu v nebezpečí. Nakonec však pachatele odhalila ona. No, bodyguard Eric to neměl lehké, zvlášť když si spolu začali. Doporučuji.

22.02.2023 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Téma Popelky je jasné už z názvu, celkově byla kniha příjemným překvapením. Originální svět i námět, zajímavé postavy. I když jsem pointu pochopila už při první zmínce o princezně a požáru, doktor byl taky hned jasný, přišlo mi to pěkné a čtivé.
Doporučuji, jdu na další díl.

22.02.2023 5 z 5

Tři hříšná tajemství Tři hříšná tajemství Nikki Sloane

(SPOILER) Mně to přišlo stejně jako 2. díl slabší. Je to hlavně o sexu, nápad s klubem už se okoukal. V ději se mihnou i předchozí páry (svatba, žádost o ruku...).
Hlavní hrdinka Regan je agentkou a snaží se do klubu nalákat kongresmana. Náhodou přitom potká umělce, poté co ji povede přítel. Se Silasem si postupně uvědomuje svůj postoj k sexu, dominanci. Hezký je nápad s focením při sexu, zpestřením je i trojka v klubu a doma. Pak je akční závěr, kdy se Regan nabidne v klubu, málem to nepřežije a vyjde najevo, že je agentka. Silas se s tím musí srovnat a Regan chce v klubu zůstat...
Bohužel už mi toho sexu přišlo až moc a zápletka s FBI jen takový doplněk. Ale zpestření s výběrem Silasových boxerek je vtipné. No, žárovky stejně vyhrály .
Přemýšlím zda bude ještě další díl.

15.02.2023 3 z 5

Zámek hříchů Zámek hříchů Tiffany Reisz

(SPOILER) Mně to téma přišlo zajímavé a originální. Agent, celkem proutník, bez rodiny, v mládí podlehl stejně starému dominantnímu klukovi, což mu připomínají jeho sny. Dostane soukromý úkol najít mladého kluka, který zmizel, údajně podlehl nějakému sexuálnímu kultu. Jediným kontaktem je telefonní číslo na záhadnou ženu, Madam. Ta si své adepty zkouší, než je pustí do světa, kde vládnou ženy. Osvědčí se hlavní hrdina a dojde konečně klidu? Postupně odhalí sebe a zároveň se dozvídá víc o Zámku. Na závěr řeší, zda odejít, a zjišťuje, kdo je otcem hledaného chlapce.
Je to specifické téma, bdsm, takže nemusí sedět každému. Přesto si myslím, že je to nápadité a dobře napsané.

10.02.2023 4 z 5

Město lží Město lží Sam Hawke

Stálo mne dost sil to dočíst. Vlastní nápad se zápletkou se mi výsledně líbil, ale je to takové rozvleklé, spousta děje a postav. Je to vlastně detektivka, kdo otrávil panovníka s jeho ochutnavačem a jak, což řeší jejich synové spolu s útokem vojska vesničanů. Postupně rozplétají, proč se to děje, do situace se promítá i chudoba a víra části obyvatel. Na konci se bojuje a nic není tak, jak se zdá. Za vším stojí touha po moci.
Do dalšího dílu už nejdu.

10.02.2023 3 z 5

Naši furianti Naši furianti Ladislav Stroupežnický

Audio poslech - záznam představení ND z roku 1953, téměř 2hodinové.
Celé je to o vesnických vztazích, aplikovatelné na dnešní dobu. Zápletka je o tom, kdo získá místo ponocného, zda bývalý voják, nebo krejčí s kupou dětí. Ten druhý na to nejde úplně čestně...

10.02.2023

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

(SPOILER) Luca si kdysi dost osobně dopisovala se stejně starým klukem. Teď je z něj slavný muzikant s hitem "Luca" a z ní dívka, která se léčí po traumatickém zážitku, při němž jí zemřela milovaná kamarádka. A pak jí přijde dopis od něj. Za pomoci doktora, velice sympatické a vtipné postavy (je ornitolog a bere ji spíš jako dceru), se vydají za ním. Stále mezi nimi je něco víc, dokáží ale spolu vztah udržet?
Není to jen červená knihovna, je tam i hodně psychologie, zamyšlení... Obdivuji obě autorky za hledání a zpracování takových témat.
PS A domácím mazlíčkem je prase :-), i když ptáci vítězí - jak udržet doktora na místě? Sehnat ptáky...

23.01.2023 5 z 5

Krvavá cesta Krvavá cesta Moira Young

(SPOILER) Putování Saby, která pátrá po svém uneseném bratrovi, dvojčeti. Je donucena stát se Andělem smrti a o svůj život bojovat. Naštěstí uteče i díky místním amazonkám a následována mladší sestrou, přáteli (chce, aby ji doprovázeli? a hlavně Jackem, se kterým si neví rady, se vydává bratra zachránit. Vrátí se de facto neznámý Jack?
Přišlo mi to čtivé, celkem zajímavé, není to tak dětské. Já tyhle scifi ráda.
Nejlepší z knihy byl havran Nero, ptačí osobnost, doprovázel a chránil Sabu celou cestu. Snad nezpychl :-)

23.01.2023 5 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

(SPOILER) Je to promyšlené a vrcholí to stylově. I když přiznávám, že ta druhá půlka už na mě byla akční až moc, střídání postav, dějů a času... trochu nepřehledné. Jinak se mi to líbilo, nechybělo obvyklé jiskření mezi postavami a naštěstí i shledání na závěr, kromě Zily, i když i za tu se našla náhrada. Aurora naštěstí pochopí svou moc a dokáže dát přednost své lásce.

23.01.2023 4 z 5