Finn69 Finn69 komentáře u knih

Jinozemě III - Hora Černého skla 1 Jinozemě III - Hora Černého skla 1 Tad Williams (p)

Stále dobré, čtivé, zajímavé. Pasáž z Nekonečného domu je výborná a Trojská válka se také povedla. Mimochodem, taky jste vždycky fandili Hektorovi proti tomu upištěnému Achillovi a metrosexuálovi Paridovi?
Ale zpátky k Jinozemi: je už znát že se blíží vyvrcholení celé série, napětí stoupá i děj je akčnější. Hned se pouštím do posledního dílu.

27.07.2017 5 z 5

Jinozemě II - Řeka Modrého ohně 1 Jinozemě II - Řeka Modrého ohně 1 Tad Williams (p)

Druhý díl Jinozemě se už odehrává převážně ve virtuálním světě, a představivosti se tu tedy meze nekladou. Ať už putujete dobu ledovou, světem obřího hmyzu, zemí Oz, středověkými Benátkami nebo dokonce bojujete s piráty v obří kuchyni po boku nakresleného Indiána, nudit se nebudete.

21.07.2017 5 z 5

Jinozemě I - Město zlatého stínu 1 Jinozemě I - Město zlatého stínu 1 Tad Williams (p)

Tak tahle série začíná velmi zajímavě, tohle si dám líbit. Williams vystavěl opravdu rozsáhlý svět, či vlastně světy, zaplněné řadou zajímavých postav. Míchá neuvěřitelně lehce žánry, takže aniž by to působilo rušivě, přeskakujeme ze scifi do fantasy, z fantasy do thrilleru, z thrilleru do čistého kyberpunku ... doufám že se v tom v dalších dílech neztratím nebo se z toho nestane bramboračka. Zatím se mi to líbí moc a dávám plný počet hvězd.

15.07.2017 5 z 5

Mladičký král Mladičký král Robert Merle

Mladičký král patří k těm "méně akčním" dílům série, jde spíše o intriky na dvoře mladého krále a to zejména ze strany jeho matky regentky a jejích italských oblíbenců. Dojemné jsou scény setkávání (a loučení) mladého krále se svými sourozenci, velmi zajímavý je okamžik kdy se Ludvík XIII. konečně vzepře a převezme vládu. Zbytek je v podstatě romantika.
A jelikož jsem přečetl osm dílů za sebou, jsem už tou romantikou poněkud přesycen, další díly odkládám do budoucna a dám si pro změnu nějaký kyberpunk :-)

13.07.2017 3 z 5

Ples u vévodkyně Ples u vévodkyně Robert Merle

Opět se potvrzuje platnost přísloví "Nevstoupíš podruhé do stejné řeky". Druhá řada této (jinak velmi dobré) série začíná dětstvím a mládím Petra Emanuela ze Sioraku, nemanželského syna hlavního hrdiny první řady a vévodkyně z Guise. A i když vyrůstá v naprosto jiné době a prostředí než jeho otec, hrozně mi to připomíná Dědictví otců. I Petr Emanuel sám je vlastně klonem svého otce atd. Čili zdá se mi jako by se Merle začínal opakovat ... nějak mě to začíná nudit.
Možná už je ale načase přečíst zase něco jiného a k této sérii se vrátit někdy v budoucnu.

12.07.2017 3 z 5

Vladař na scéně Vladař na scéně Robert Merle

Myslím, že u tohoto dílu jsem přestal, když jsem tuto ságu četl poprvé. A je mi i dnes jasné proč. Už to totiž není ani tak kronika Petra ze Sioraku, ale spíš populárně převyprávěná část francouzských dějin. A to už kdysi udělal (asi nedostižně) André Maurois.
Pořád se to dobře čte, ale už to zkrátka není úplně ono.

10.07.2017 3 z 5

Mé dobré město Paříž Mé dobré město Paříž Robert Merle

Bartolomějská noc, co k tomu víc říct. Asi nejlepší díl celé série.

09.07.2017 4 z 5

V rozpuku mládí V rozpuku mládí Robert Merle

Druhý díl této rozsáhlé ságy nezklame, dávám dokonce o hvězdu víc než první části. Pěkně a detailně popsané prostředí středověké univerzity s množstvím zajímavých postav, k tomu znovu propukající válka mezi katolickou a hugenotskou stranou, to všechno okořeněné nějakou tou romantikou ... jeden z nejlepších dílů celé série.

09.07.2017

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Četl jsem několik dílů téhle ságy v osmdesátých letech a vracím se k ní tedy cca po 30 letech. Tenkrát se mi kronika Petra ze Sioraku velmi líbila a líbí se mi i dnes. Robert Merle je bez diskuse výborný spisovatel a i překladatel Miroslav Drápal si s archaickým slohem vyprávění poradil více než dobře. Navíc jde o velmi zajímavé období francouzských dějin (k nimž je tento první díl pouhým úvodem). Čili doporučuji jak čtenářům, tak i "krásným čtenářkám", které tu jako bonus najdou i větší než malé množství romantiky.

04.07.2017 3 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Je nezvyklé, aby vás autor už v předmluvě varoval, že se vám kniha nebude líbit. Že v ní nejsou žádné postavy, žádný děj, žádné dialogy a nejakčnější pasáž se týká výroby mýdla. Prosím, nenechte se tím odradit!
Ano, je to sice všechno opravdu tak, ale výsledek je přesto magický a okouzlující. Skvěle vykreslený podzemní svět malé podivné Auri, kde má každá věc své místo a svou duši, mě do sebe neuvěřitelně rychle vtáhnul. Za mně pět hvězd, je to vynikající a neobvyklá kniha, víc takových.

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Snad ještě lepší než první díl, tahle série rozhodně kvalitu neztrácí. Ale kdy se dočkám dalšího dílu, potřeboval bych ho okamžitě :-(

13.06.2017

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Pořád výborné čtení, stejně jako první polovina. Vřele doporučuji :-)

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Konečně fantasy podle mého gusta, dlouho se mi nic tak dobrého nedostalo do ruky. Dobře napsáno, zajímavé postavy i děj, žádná prvoplánová bojovka jako třeba Démonská trilogie. Kde se to krucinál celé ty roky schovávalo?

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

Povinná četba nejen pro všechny Brňáky.
Za mě plný počet bodů, moc jsem si to užil. A jelikož pracuji řadu let na Křenové a celkem často se pohybuji na Špitálce, Vlhké, Cejlu atd., můžu potvrdit, že je to všechno ze života. Takže neváhejte a vydejte se do Brnoxu, nebudete litovat :-)

02.06.2017 5 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

Jedním slovem - předémonováno.
Kvalita téhle série má s každým dílem jednoznačně sestupnou tendenci. Nehodlám už ani ve čtvrtém dílu trilogie (sic!) zjišťovat, jak dopadl závěrečný souboj hlavních hrdinů.

28.05.2017 2 z 5

Pouštní Kopí Pouštní Kopí Peter V. Brett

Tak vám nevím, tahle série se mi zdá trošku přeceňovaná.
Nechci nikoho odrazovat, už proto, že se to zřejmě jinak lidem asi hodně líbí, ale... je to strašně natahované, bitky s démony jsou jako přes kopírák, vyloženě oblíbenou postavu jsem si zatím taky nenašel. Za tři hvězdy to asi stojí, třetí díl taky zkusím, nicméně hlodá ve mně trošku pocit zklamání.

25.05.2017 3 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Člověk nesmí moc přemýšlet nad tím, jak dlouho by mohl existovat svět, ve kterém každou noc vládnou davy démonů, kteří zabijí všechno co se hýbe a zničí a spálí všechno, co se nehýbe. Stovky let asi těžko. Nebo další věc - když lidé vědí, že démony mohou odehnat/porazit pomocí grafických magických obrazců, proč je za ty stovky let nikoho nenapadlo vytetovat si je na tělo?
Přes to všechno je to dobré a většinou svižné čtení, nudit se nebudete, prostě docela pěkná, čtivá fantasy. Možná to lépe ocení čtenáři pod dvacet let, do této cílové skupiny ale už bohužel řadu let nepatřím :)

08.05.2017 3 z 5

Anděl temnoty Anděl temnoty Caleb Carr

Další povedená historická detektivka Caleba Carra, opět se setkáme s Laszlo Kreizlerem i prezidentem Rooseveltem, tentokrát v roli náměstka ministra námořnictva. V roli vypravěče je tentokrát Stevie Taggert, který se spolu s Johnem Moorem a ostatními nám známými společníky snaží dopadnout únoskyni malého dítěte. Z případu se ale nakonec vyvine honba za mnohonásobnou vražedkyní, která je doktoru Kreizlerovi i ostatním více než zdatnou soupeřkou.
Opět velmi příjemné čtení, proti Psychiatrovi snad trošku natahované, ale přesto zábavné a napínavé.

02.05.2017 4 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Tohle snad ani nejde nazvat detektivkou, jde spíš o alkoholickou kroniku hlavního hrdiny. Jack Taylor je totiž alkoholik na plný úvazek, vysoko v žebříčku i na irské poměry. Příběh za moc nestojí, vyšetřování se prakticky nekoná, nečekejte žádného Harry Hola...
Ale to prostředí irských hospod a barů je vykreslené moc hezky, místy se docela pobavíte. Líbilo se mi rozdělení textu do kratičkých kapitol či útržků, docela to sedělo k tomu věčnému koloběhu Guiness - Jameson - kocovina - Guiness - jameson ....atd.

25.04.2017 3 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Temná detektivka z New Yorku na sklonku 19. století, leckomu to bude připomínat Lydsay Faye a její Bohy Gothamu či Lovce vran. I tady je výborně vykreslená atmosféra, je to ale celkově ještě temnější a syrovější. Určitě doporučuji, je to thriller jako řemen, nic tomu nechybí - psychopatický sériový vrah, sympatický hlavní hrdina, poněkud záhadný psychiatr ani budoucí americký president Roosevelt. Čtyři hvězdy.

23.04.2017 4 z 5