freejazz freejazz komentáře u knih

Oči modrého psa Oči modrého psa Gabriel García Márquez

dôkaz, že aj pri klasikovi sa dá trpieť...

20.03.2018 3 z 5

Vlak o 6.41 Vlak o 6.41 Jean-Philippe Blondel

fajn, naozaj francúzska kniha:)

20.03.2018 5 z 5

Rukopis Rukopis Michael Stephen Fuchs

najprv som nerozumel tomu s tým prekladom, ale ako som sa "včítaval" do knihy, šiel som do vývrtky. pripadalo mi to ako šmírák s poznámkami a alternatívnymi verziami rovnakej myšlienky. lenže keď dnes už robí prekladateľa každý, kto preloží kopu papiera z jednej strany stola na druhú...
a k samotnej knihe. čo to malo byť? postkyberpunk? anti-fiction? obžaloba konzumnej spoločnosti? adorácia počítačovej doby?
mne to pripadalo ako "slovní průjem" s množstvom odkazov na tarantinove filmy, ktoré ozaj nemusím. niečo ako nepodarená počítačová online strieľačka, v ktorej má každý tisíc životov a hlavný hrdina ich má milión. neuveriteľné množstvo nelogických a nezmyselných obratov "v záujme deja", superakční hrdinovia, ktorí sa prestrieľajú až ku konečnej odmene, ktorou je dvojitá porcia vanilkovej zmrzliny...
keby takýto škvár napísal žiak základnej školy, nadšený z možností počítačov, virtuálnej komunikácie, siete a pokazený hlúpymi strieľačkami a béčkovými hollywoodskymi filmami, tak sa nečudujem, zodpovedalo by to veku. ale že to napísal štyridsiatnik... a keď som si ho teraz vygooglil, už sa nečudujem a končím.
jediný prínos? kúpil som tú knihu za korunu, takže ju môžem pokojne nechať niekde ležať na lavičke.
odporúčanie? využite svoj čas lepšie!

16.03.2018 1 z 5

Kolos z Marussi Kolos z Marussi Henry Miller

áno, toto bol perfektný darček, myslím, že to je jedna z najlepších Millerových, ak nie naj...

26.02.2018 5 z 5

Tři pověsti o rybníkáři Kubovi Tři pověsti o rybníkáři Kubovi Jaroslav Bartl

ano, měl jsem tuhle knížku, moc jsem ji měl rád a četl jsem ji několikrát. a v roce 2015 jsem se podíval i ke břehům Světa a postál u sochy rybnikáře Jakuba Krčína. jenom ta knížka se někde cestou životem ztratila...

25.02.2018 5 z 5

Kocúr v čižmách Kocúr v čižmách Charles Perrault

najprv som videl film, japonský, animovaný, v Brne, až potom sa mi do rúk dostala kniha, takže som mal príhody kocúrieho mušketiera Pera pred očami ako živé. ktovie, či by sa na to dnešné deti dokázali pozerať - a či by to vôbec dokázali prečítať...

25.02.2018 5 z 5

Kůň a tanečnice Kůň a tanečnice Vítězslav Nezval

Kdysi dávno jsem na obálce časopisu našel reprodukci obrazu Františka Tichého Krasojízda. Od těch dob mě provází, čas od času ji najdu někde na netu a teď se mi dostali do rukou také další reprodukce, ilustrující sbírku Vítězslava Nezvala. Pravda, bez těchto ilustrací by sbírka nebyla nic moc, dali jí další rozměr a tak lze při listování vybírat - číst, nebo se dívat, číst Nezvalův poetismus nebo vnímat Tichého poetiku. V každém případě je to krásný úlovek do mojí knihovny.

24.02.2018 4 z 5

Záblesk duše Záblesk duše Hubert Mania

nuž, synu, som rád, že ťa práve táto kniha zaujala. keď som ju dostal do ruky, netušil som, čo je to zač. dlho som odkladal chvíľu, keď sa do nej pustím - stále bolo čo robiť - napríklad si bol malý a mal si milión otázok:). ale keď som sa do nej konečne zahryzol, dostal som bombu medzi oči, vyrazila mi dekel, jednoducho som sa cítil ako po dobrom matroši, hoci som sa s ním nikdy nedostal do kontaktu.
rád by som si ju prečítal po rokoch znovu, či ešte tak zapôsobí. len ju neviem nikde zohnať... musím zadať úlohu môjmu antikvárnikovi:)

22.02.2018 5 z 5

Rad Rad Vladimir Georgijevič Sorokin

perfektné. dielo i preklad Jána Štrassera. chcel by som to vidieť ako divadelnú hru.

15.11.2017 5 z 5

Z deníku ajťáka Z deníku ajťáka Lukáš Pavlásek

keby som napísal a nebodaj vydal niečo takéto, chodím po kanáloch. naletel som na meno a popularitu. toto bolo supertrápne a prázdne, škoda času

15.11.2017 odpad!

Slovenská chrípka Slovenská chrípka Ján Babarík

Jano Babarík je tichý a nenápadný autor, ktorý sa ozve, keď to nikto nečaká. aspoň ja mám z neho ten dojem.
keď sa však konečne ozve, stojí to za to.
Slovenská chrípka sa dostala na svetlo vďaka podpore cez startlab.sk, čo svedčí najmä o vydavateľskej politike. podporiť domáceho autora s dobrým projektom je niekedy veľmi ťažké, najmä keď ide o prachy.
našťastie zbierka na vydanie knihy oslovila dosť darcov a tak sa na pulty dostáva kniha plná lásky k ľuďom.
i keď hneď v úvodnej poviedke človek zapochybuje o svojom zdravom rozume...
nielen Berky Jariabok či babka Emka, tragikomik Jano Málinec, ale aj celý rad ďalších postáv a postavičiek pôsobia akoby ich autor zvečnil tým krásnym „pábitelským“ štýlom Bohumila Hrabala. samozrejme, neopisuje, všetko sú to autentické a plnokrvné typy. a viem si predstaviť aj ich predobrazy, prežil som v rovnakom prostredí dlhé roky a možno niektorých hrdinov aj stretal.
mal som z tejto knihy príjemné víkendové chvíľky. určite ju neprehliadnite, stojí za prečítanie. je tam o povahe nášho malého človiečika – milióna veľmi veľa.

a aspoň jeden citát:
„En ymmärrä. Soita suomeksi. Tämä on Suomi.“

21.06.2024

Běda tomu, kdo vyčnívá z řady, 1948–1953: Pohled do zákulisí politických zločinů Běda tomu, kdo vyčnívá z řady, 1948–1953: Pohled do zákulisí politických zločinů Roman Cílek

hnus. poručíme větru, dešti. a když neposlechne, tak jej prostě pověsíme a uděláme se pro sebe.
nevím, jestli je dobré soustředit pozornost pouze na jednoho komanče. ti zbylí zatím můžou páchat další zločiny.
byla opravdu zmařená šance vykázat tuto svoloč z veřejného života, inspirovat se v naší trochu zpackané revoluci situací v Německu po válce. dneska jsou ty vši rozlezené v každém koutě a metastázy, které z nich nalezly, nejsou odstranitelné.
tak ať se aspoň poučí ti, kdo o to mají zájem. z knížky si odnáším potvrzení toho, co cítím celý život: komunistům se nevěří, komunisti jsou zlo. a zdaleka nejenom Reicin.

12.05.2024

Můj rok 1962 Můj rok 1962 Alena Breuerová

i když si z toho roku samozřejmě nemůžu nic pamatovat a navíc jsem zažil jenom jeho poslední chvilky, byla to zábavná jízda. a je dobře vědět, že v tom roku se toho tolik dělo, co mělo vliv na pozdější vývoj.
hezký dárek, potěšil mně i poučil.

02.02.2024 5 z 5

Dúchanie do pahrieb Dúchanie do pahrieb Vladimír Mináč

baťko Mináč, dlhoročný predseda Matice slovenskej... myslím, že táto kniha bola jeho prihláškou za predsedu onej obskúrnej organizácie. ale nebolo to vôbec zlé. len som si pri ňom už po prvej knihe zvykol byť ostražitým najmä k faktom a popisu udalostí, ktoré prinášal.
keby to nebolo tu, ani by som si nespomenul, že som to kedysi čítal.

01.01.2024 3 z 5

Zvony zvoní na den Zvony zvoní na den Vladimír Mináč

je divné, že tu chýba akékoľvek slovenské vydanie tejto knihy a chýba tu aj vydanie celej trilógie. pritom tieto tri Mináčove knihy nám boli otrieskavané o hlavu a mali sme sa podľa nich učiť chápať dobu. myslím, že sme mnohé pochopili. stačilo prečítať si tieto príbehy a potom sadnúť k telke a sledovať príbehy a šibalstvá jediného správneho policajta Zemana.
pochopili sme. a ak to niekomu ťažšie dochádzalo, tak Bič boží bol tou poslednou kvapkou, aby sme vedeli, ako tieto propagandistické opusy vnímať.

Dlhý čas čakania Dlhý čas čakania Vladimír Mináč

príliš silný ideologický nános, ktorý z knihy robil rozprávku. a pri konfrontácii s tým, ako skutočne žila moja babka to veľmi neobstálo.
napriek tomu treba uznať, že Mináč bol extra zručný remeselník, ktorý presne vystihol, čo sa v ktorej dobe žiada.

Živí a mŕtvi Živí a mŕtvi Vladimír Mináč

najprv to bolo povinné čítanie, inak by som sa k tomu nedostal. ale bravúrne napísané a uveriteľné. o tom, čo sa skutočne dialo a aký to malo dopad na náš svet, sme sa dozvedali oveľa neskôr – vždy, keď sa ktosi dôležitý na besede preriekol, ale ak sa niekto pustil do spomínania a tie spomienky neboli ani zďaleka také čiernobiele ako Mináčove knihy.

Živočichopis Živočichopis Miloš Macourek

kniha, ktorú budem mať navždy spojenú s Ívermi, pretože cez ne som sa dostal k Macourkovi. také milé drobnosti a hračky.

01.01.2024 5 z 5

Tehdy a teď Tehdy a teď Joseph Heller

kniha, díky které jsem pochopil mnoho detailů z daších knih JH. něco jako příruční slovník naučný o životě a zkušenostech významného spisovatele, sepsaná autorem ne ro slávu, ale pro potěšení odkrýt čtenářům, co se dělo v pozadí a co určovalo jeho osudy.

29.12.2023 5 z 5

Neveselá záležitost Neveselá záležitost Joseph Heller

vynikající motivační literatura. a poklona před hrdinstvím všedních okamžiků.

29.12.2023 5 z 5