Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Križiak Križiak Ben Kane

Dobrý historický román o tretej križiackej výprave, s množstvom skutočných reálnych postáv a s niekoľkými vymyslenými, plus reálne udalosti.

23.03.2024 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Príbeh zo Sudet po Nežnej revolúcii. Písanie pod pravým menom autora sa mi rátalo oveľa viac, ako tie jeho céčkové krváky.

05.03.2024 4 z 5

Policajná chobotnica Policajná chobotnica Peter Šloser

Moja tretia kniha od tohto autora. Opäť pohľad aj do zákulisia policajného zboru. Neviem, nakoľko je to v kontakte s realitou, možno to autor prifarbil a zdramatizoval, aby to malo väčší účinok na čitateľa, ale ak je to len čiastočne skutočnosť, tak potom Amen Tma....

07.02.2024 4 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Dosť dlho som sa bránil siahnuť po tejto knihe. Odrádzal ma systém - ďalší policajt píšuci o svojich skúsenostiach. No nakoniec som to skúsil a neľutujem. Iný prístup ako má Dán. Zaujímavý prípad, vidieť, že človek vie o čom píše. O kvalite spisovateľskémo umenia sa nemá zmysel baviť, tu ide o iné. Som v podstate spokojný a siaham po druhej knihe pána Šlosera.

17.01.2024 4 z 5

Hrobár a dievčina Hrobár a dievčina Oliver Pötzsch

Celkom sa mi to páčilo, i keď trošku prekombinované to bolo. Teraz si nie som istý, či sa mi viac páčil tento diel, alebo prvý... Atmosféra dobrá...

20.12.2023 4 z 5

Pod šepkajúcimi dverami Pod šepkajúcimi dverami TJ Klune (p)

Dočítal som to, i keď som bol miestami dosť netrpezlivý, s komentárom predo mnou sa dá do istej miery súhlasiť... Kniha o živote, láske, trpezlivosti, nádeji, tolerancii, smrti... O ďalšie knihy tohto tak trochu premotivovaného autora asi záujem nemám...

12.12.2023 3 z 5

Atramentovo čierne srdce Atramentovo čierne srdce Robert Galbraith (p)

Áno, buchla je to teda riadna, ale o to lepšie, riadne buchle ja rád, hehe... Užíval som si to, napriek rozsahu vyše tisíc strán som to zdolal vcelku rýchlo. Páčilo sa mi to, hodnotiť, ktoré predchádzajúce časti boli horšie či lepšie nemienim, táto je skrátka trochu iná. Iskrenie medzi Robin a Strikom pokračuje. Som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať ďalej. Hor sa nadol!!!

09.11.2023 5 z 5

Tunel 29 Tunel 29 Helena Merriman

Otrasné svedectvo o praktikách Stasi a zločinoch komunizmu. Plus dokument o kopaní tunela na slobodu.

11.10.2023 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Príbeh z jesene 1913, odohrávajúci sa v liečebni tuberkulózy v mestečku Gorbersdorf. Trochu to pripomína Čarovný vrch od Manna. Množstvo mizogýnskych narážok, mačistického mudrovania a ku koncu dôjde aj na nadprirodzené prvky.

06.10.2023 5 z 5

Moc temnoty Moc temnoty Valdimar Ásmundsson

Kniha je v podstate niečo medzi prepisom a adaptáciou Drakulu od Stokera, sú tam zhodné postavy s mierne zmenenými menami, niektoré sú pridané, niektoré chýbajú. Druhá časť je oveľa skratkovitejšia, skôr len taká sinopsia. Krátka kniha, taká takmer jednohubka.

16.09.2023 3 z 5

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Neviem, prečo som sa tejto knihe toľké roky vyhýbal, keď ostatným dielam pána Doyla som doprial primeranú pozornosť. Konečne som sa odhodlal pustiť sa do Strateného sveta a absolvovať so štvoricou hrdinov toto spektakulárne dobrodružstvo v klasickom štýle, v bezpečí domova. Bol som spokojný.

27.08.2023 5 z 5

Gemer - Deň prvý Gemer - Deň prvý Daniel Majling

Mám za sebou Ruzkú klasiku i Ruda, tak som neodolal a vidiac tento komix v miestnej knižnici, bral som ho. Sklamaný nie som, mám rad autorov zmysel pre absurdný a miestami šialený humor, bizarné postavy a situácie. Komixy príliš nesledujem, ale toto je taký menej klasický, prečítaný na jedno posedenie. Či si prečítam aj druhý diel, to neviem, ak sa objaví v knižnici, tak určite, ale kupovať ho nebudem, nič v zlom, milý Dano...

06.08.2023 5 z 5

Rybník Rybník Simon Lawrence

Tak trochu obskúrna kniha, kúpená na blšáku za 50 centov. Pomerne slušne napísaná, dej celkom pútavý, akurát možno pokrivkáva preklad, množstvo preklepov a chýb.

22.05.2023 3 z 5

Petr píše :-) Petr píše :-) Petr Fiala

Výborné a múdre postrehy zo života lídra MaŽ. Pre priaznivca hudby a zmienenej kapely užitočné čítanie. Zvlášť ma potešil náhľad na reálie z Číny.

29.04.2023 5 z 5

Každý den odvahu Každý den odvahu Petr Fiala

Pre fanúšika MaŽ povinná jazda, takže som to musel dať a som veľmi, veľmi spokojný.

19.04.2023 5 z 5

Zlodej Zlodej Arpád Soltész

Znamenité, dávam plný počet. Moje druhé stretnutie s Arpádom, prvé bolo Mäso - Vtedy na východe. Aj to bolo skvelé, ale toto sa mi javilo ešte lepšie. Bolo to autentické, aj pomerne uveriteľné, len koniec ma mierne prekvapil, nečakal som, že to bude až také vyhrotené, ale dobre. Parádne dialógy, vulgarizmy použité účelne a na správnych miestach. Bavil som sa od prvej strany po poslednú. Asi by som si mal prečítať aj ostatné knihy od autora.

03.04.2023 5 z 5

Hotel Lavína Hotel Lavína Nicolas Tackian

Mňa to veru neohúrilo ani trochu. Nechápem, že to malo údajne taký úspech. Možno je to aj kvalitou prekladu, neviem, nezasiahlo ma to v podstate vôbec. Dokonca som uvažoval aj nad tým, že to nazvem zlátanina, ale budem láskavý a nechám si to iba pre seba. Našťastie to nebolo dlhé, prišlo mi to také povrchné a narýchlo zbuchnuté. Ku Kingovmu Žiareniu sa to ani len nepriblížilo, i keď autor tvrdí, že bolo jeho inšpiráciou. Asi to beriem veľmi subjektívne, musím priznať, že na fotke mi tento Nico Tackian nebol ani trochu sympatický.

04.03.2023 1 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Nuž, pán Urban rozhodne písať vie, excelentne. Má to skvelú temnú atmosféru, príbeh je rozprávaný z pohľadu dvoch hlavných aktérov. Priznávam, pre mňa ako ignorantského primitíva dosť náročné čítanie s veľkou pochybnosťou, že som tomu vôbec rozumel, ale dal som to, koniec koncov, nie je to rozsiahly text. Obávam sa, že som to nepochopil, alebo len tak hmlisto intuitívne, bez toho, aby som to dokázal vyjadriť slovami. Úprimne taktiež musím priznať, že ma to aj dosť nudilo, hlavne pasáže z pohľadu Romana Ropsa. Čo už, zabite ma!
P.S. Sedmikostelí sa mi páčilo omnoho viac.

12.02.2023 4 z 5

Prekliate miesto Prekliate miesto Fred Vargas (p)

Uf, vždy som si myslel, že Fred Vargas je chlap a ona je to ženská, hehe... No, o to lepšie. Toto bolo moje prvé stretnutie s pani autorkou. Celkom zaujímavé čítanie, kvalitne napísané, pútavé, ale tak trošku šialený dej, nezdá sa Vám? Ale to nič, veď ide o literatúru, no nie? No áno, tak to nemusíme brať tak vážne, bavme sa. Rád by som si od nej prečítal aj niečo iné, či to tiež bude taký úlet....

12.02.2023 4 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Obľubujem príbehy z tohto obdobia, niečo podobné písal Marek Krajewski o Breslau, aj Babylon Berlin má k tomu blízko. Výborne napísané, kvalitne vykreslené nejednoznačné postavy, napínavý dej, krásna záhadná Agnes, čo viac si želať? Veľmi rád si prečítam aj ďalšie príbehy kapitána Kleina, ak nejaké ešte budú, dúfajme. Hor sa nadol!!!

28.01.2023 5 z 5