Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Moje druhé alebo tretie stretnutie s Moraviom, ale tie predchádzajúce boli tak dávno, že si ich pamätám len veľmi matne, takmer vôbec. Sú tu dva príbehy, prvý, Nuda, je o zhýčkanom chlapíkovi z bohatej rodiny, považuje sa za maliara, ale maľovať prestal. Trápi ho nuda, ale on si pod nudou nepredstavuje to, čo obvykle my, ale to, že si nedokáže vytvoriť vzťah k veciam a k ľuďom. Divný chalanisko, čo? Je tu aj jeho tupá a pomerne uderená milenka Cecília, prázdna a živočíšna, pre mňa obidvaja hlavní predstavitelia vrcholne nesympatickí, úprimne, najradšej by som ich utĺkol hrdzavou motykou, odpustite mi. Druhá novela, Cesta do Ríma sa mi páčila oveľa viac, aj s jej hlavným protagonistom Mariom, ktorý sa považuje za básnika, ale žiadnu báseň nenapísal, lebo vraj všetko zaňho už napísal Apolinaire, okrem toho sa cíti byť dosť disponovaný, nech už to znamená čokoľvek. Takže tak, neviem, čo k tomu viac napísať, každopádne, dá sa to prečítať a Moravia je považovaný za kvalitného, hodnotného spisovateľa.

25.09.2021 3 z 5

Kurz tvůrčího psaní Kurz tvůrčího psaní Jincy Willett

Pohodové čítanie, príbeh s detektívnou zápletkou z nezvyčajného prostredia Kurzu tvorivého písania. Nedá sa povedať, že by ma ktovieako nadchol, ale ani ma neurazil. Poďme ďalej.

12.08.2021 4 z 5

Apatie k ďáblu Apatie k ďáblu Nick Kent

Čakal som, že táto kniha bude mať viac komentárov, ale čo už, tak aspoň pridám ten svoj. Dozvedel som sa z nej mnoho nových zaujímavých vecí, týkajúcich sa hudby, ktorá ma baví a zaujíma. Taktiež som rád, že tie turbulentné roky pán autor prežil a neprefetoval sa až do víťazného konca. Asi by som si celkom rád prečítal aj Těžkej nářez, hm....

20.07.2021 5 z 5

Tarzanov syn Tarzanov syn Edgar Rice Burroughs

Opäť návrat do detstva po dlhých rokoch. A dobrodružstvá Tarzanovho syna Jacka s bojovým menom Korak v divokej džungli. Príjemné reminiscencie.

05.07.2021 5 z 5

Tarzanove šelmy Tarzanove šelmy Edgar Rice Burroughs

Na knihu som narazil na blšáku, v detstve som ju vlastnil i neraz čítal, tak som ju z nostalgie kúpil a prečítal opäť, s odstupom 40 rokov. Príjemný návrat v čase.

30.06.2021 5 z 5

Madona zabijáků Madona zabijáků Fernando Vallejo

Bol som z čítania dosť unavený a znechutený, možno až deprimovaný z toľkého násilia, mizantropie, bezútešnosti a beznádeje. Pobavil ma autorov postoj k deťom - malé zrúdy, haha...je na tom niečo, hm....

25.06.2021 3 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Prečítané rýchlo. Páčilo sa mi to, viac prvá časť, ale ani druhá nebola zlá. Pútavo napísané, akčné, poučné. Hneď som to posunul aj synovi, nech sa poteší, prirovnal to trochu k Mužovi z vysokého zámku, teda že je to podobná téma.

09.06.2021 5 z 5

Dějiny lásky Dějiny lásky Nicole Krauss

Tak, prečítané, pochopené, pekná kniha.

04.06.2021 5 z 5

Nostalgia Nostalgia Mircea Cărtărescu

Autor je sice grafoman, s tým sa dá súhlasiť, ale ja by som rozhodne slovíčko vyškrtol, a nie jedno, ale spústu slovíčok by som odtiaľ tak vyškrtol, že až.... Ale nedá sa. Niektoré časti sa mi páčili viac, niektoré menej... Neviem, či po tomto ešte siahnem po Solenoide, ale azda mu dám šancu.... časom....

24.05.2021 4 z 5

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Opäť znamenito napísané, obzeranie sa späť slávneho umelca - maliara Ona za svojou kontroverznou minulosťou, prehodnocovanie, ospravedlňovanie, pochopenie, zmierenie, hm... Krátke, úderné.

19.04.2021 5 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Dobre a kvalitne napísané, bez debaty. Aj téma zaujímavá, záhrobie, duchovia, démoni, tajné spolky, mysteriózne atmosféra, vraždy, kúzla, rituály, napätie, tajomstvo, hm.... je z čoho vyberať. Až na záver mi docvaklo, že je to vlastne len prvá časť, takže dej je zatiaľ neukončený a ak budem chcieť vedieť, či sa podarí dostať Darlingtona späť do sveta živých, musím si počkať na druhú časť. Ale vydržím, vždy je čo čítať, není liž pravda???

10.04.2021 5 z 5

Láska a tieň Láska a tieň Isabel Allende

Tak, dočítané pomerne rýchlo, však to nebolo dlhé. Prvý komentár, hm...na to, že to už nie je úplná novinka, čudné, že ju tu ešte nikto neprečítal a nekomentoval. No, dej sa odohráva čosi vyše 5 rokov po prevrate v Chile, to znamená tipujem že v roku 1979 na jar až v lete. príbeh dvoch mladých ľudí, redaktorky z buržoáznych kruhov s dobrým srdcom a fotografa zo strednej vrstvy, vyštudovaného psychológa, ktorý sa zapája do ilegálnej činnosti. Tí dvaja sa zblížia a napokon aj Irena sa podieľa na ilegálnej činnosti, na čo doplatí a obaja sú nútení emigrovať. Nuž, číta sa to pekne a dobre, nie je to síce také skvelé, ako Dom duchov, ale štandardne dobré to veru je. Howgh!!!

02.03.2021 5 z 5

Búrka mečov 1: Oceľ a sneh Búrka mečov 1: Oceľ a sneh George R. R. Martin

Po krátkej pauze prišla z knižnice aj tretia časť. Prečítal som ju rýchlo, dej zaujímavý, ale s tým som počítal. Obdivujem autora, ako to dokázal celé vymyslieť, všetky tie mená, rody, vzťahy, prepojenia, spojenectvá, manželstvá a tak ďalej. Už sa to ani nesnažím sledovať a rozpletať, len čítam.... Dúfam, že k štvrtej časti sa dostanem skôr, než zabudnem, čo bolo v tretej.

21.12.2020 5 z 5

Neviestky Osvienčimu Neviestky Osvienčimu Dominik W. Rettinger

Až mi bolo zle, keď som si to všetko predstavoval.

14.10.2020 5 z 5

Budúcnosť na predaj Budúcnosť na predaj Martin Kasarda

O čom je táto kniha, sa dočítate v konotácii. Moje dojmy sú vrelo pozitívne. Poučil aj pobavil som sa. Navyše opäť ma potešilo, že dávam prvý komentár. Taktiež prvé stretnutie s Kasardom ako prozaikom, konečne. Nebudem sa brániť ani ďalším.

03.10.2020 5 z 5

Masakr Masakr Bernard Cornwell

Ja nie som veľmi rád, že už to mám za sebou, lebo by som chcel poznať dalšie osudy majora Starbucka. Opis najkrvavejšej bitky americkej občianskej vojny v septembri 1862. Des a hrúza. Nathaniel krásne zatočil so svojimi neprajníkmi. Z konca knihy som mal dojem, že autor sa ešte nechystá skončiť, ale skutočnosť je taká, že asi skončil. Čo už, škoda.

27.09.2020 5 z 5

Anthropoid kontra Heydrich: Známe celou pravdu? Anthropoid kontra Heydrich: Známe celou pravdu? Miloslav Jenšík

Zaujímam sa o všetky knihy s témou atentátu, takže ani táto mi nesmela uniknúť. Áno, vcelku seriózna práca, aj keď musím pripustiť, že som sa v podstate nedozvedel nič nové. Keď autor knihu písal, ešte nebolo známe, že záhada Gabčíkovej zbrane sa medzitým vyriešila. Šlo o vzpriečený náboj.

09.07.2020 5 z 5

On, Pišťanek On, Pišťanek Peter Darovec

Zasvätený pohľad na dielo a čiastočne aj život spisovateľa. Zrozumiteľné, korektné a zaujímavé.

20.06.2020 5 z 5

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Toto bol môj druhý pokus s pánom spisovateľom a bol úspešnejší, než ten prvý. Pokúšal som sa predtým čítať Rozprávača, ale buď som bol príliš nezrelý, neoboznámený alebo nepripravený, nedokázal som to dočítať, skrátka nebavilo ma to. Ale dávam tomu ešte šancu, hm... Zato tento opus je úplne iná káva, čítavé, zaujímavé, pôsobivé a okrem toho ešte snáď aj s poriadnou dávkou autobiografickosti. Plus do toho zmixované rozhlasové príbehy Pedra Camacha, spočiatku normálne, potom mierne zmätené... Dobre som sa bavil. Myslím, že siahnem aj po ďalších dielach dona Maria.... Časom....

21.05.2020 5 z 5

Chancellorův rukopis Chancellorův rukopis Robert Ludlum

Čítal som slovenský preklad od Dušana Slobodníka z roku 1977 a bolo to veru cítiť, pomerne nešikovne je spravený. Ale to len tak na okraj, inak príbeh je to zaujímavý a napínavý. Občas som sa síce strácal, že kto kde prečo a o koľkej, ale to je môj problém a asi to aj patrí k veci.....

17.04.2020 4 z 5