Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Hačava Hačava Rasťo Piško

Vždy ma poteší, keď pridávam prvý komentár. Rasťo Piško ma prekvapil, očakával som akési humorné až groteskné príhody z vojenčiny, ale nebolo to tak. Niežeby sa sem tam nemihli komické momenty, ale ide o serióznu tému, veľmi dobre napísanú, ide z toho fúra autenticity. Predpokladám, že mnoho z toho má autobiografické črty. Kniha sa skladá z kapitol, ktoré pojednávajú o jednotlivých postavách, vojaci, dôstojníci, civili, ženy, dokonca jedna kapitola je o hercovi Milošovi Kopeckom. Časový rámec je začiatok osemdesiatych rokov, 1981 - 1983, Šumava, hranica s Rakúskom. Parádna kniha, v mojich očiach Rasťo Piško výrazne vyrástol, i keď ani predtým som ho nebral nijako negatívne, práve naopak. Teším sa na jeho ostatné knihy.

28.01.2024 5 z 5

Zatemnenie Zatemnenie Michael Ondaatje

Celkom dobré to bolo, čo vám budem hovoriť. Od autora som čítal tuším len Anglického pacienta a možno aj Anilinho ducha, ale tým si nie som istý. Zatemnenie sa čítalo dobre, pomerne pútavý príbeh so zaujímavou pointou, možno až prekvapujúcou.

13.01.2024 4 z 5

Tajný život kníh: Prečo knihy znamenajú viac než slová Tajný život kníh: Prečo knihy znamenajú viac než slová Tom Mole

Kniha o knihách a o všetkom možnom i nemožnom, čo s nimi súvisí.

08.01.2024 3 z 5

Tajný kód Tajný kód Janice Hallett

Netradične napísaná kniha. Pozostáva z prepisov nahrávok, vyhotovených na telefóne, prípadne prepis rozhovorov. Prekombinovaný príbeh, obdivuhodné, ako to autorka vymyslela. V skutočnosti asi nerealizovateľné, ale to je v tomto prípade nepodstatné.

08.01.2024 4 z 5

Vyzliekanie z detských šiat. Púšť lásky. Niekdajší mládenec Vyzliekanie z detských šiat. Púšť lásky. Niekdajší mládenec François Mauriac

K zamysleniu to isto bolo. Kvalitná literatúra, ocenená Nobelovkou. Na môj vkus trochu staromódne písanie, ale ospravedlniteľné kvôli roku vzniku. Kniha obsahuje tri kratšie romány. Prvé dva som zvládol pomerne bez problémov, boli svojím spôsobom aj zaujímavé, ale ten tretí kúsok ma veru akosi nudil, a parádne, tak som si povedal, milý Janúšik, naozaj to chceš čítať? Odpovedal som po krátkom zamyslení : NIE.

18.12.2023 3 z 5

Viera, nádej a masaker Viera, nádej a masaker Nick Cave

Predchádzajúci komentár to zhŕňa v celku výstižne. Dialóg o podstatných a hlbokých veciach. Na môj vkus možno až príliš hlbokých. Nick nad všetkým možno až príliš špiritizuje, v niektorých momentoch mi to už šlo na sústavu. No nič, to je jeho problém. Čakal som viac o hudbe. V jeho súkromí sa vŕtať nepotrebujem a nechápem ani potrebu niektorých ľudí verejne sa obnažovať v citlivých citových oblastiach, ale čo už, každý sme nejaký.

04.12.2023 3 z 5

Chlapci z Nickelu Chlapci z Nickelu Colson Whitehead

Celkom sa mi to páčilo, je to o traume afroameričanov....ponuré čítanie s prekvapivou pointou....

30.11.2023 4 z 5

Legenda Rolling Stones Legenda Rolling Stones Lesley-Ann Jones

Hurá, opäť prvý komentár. Knihu som zaregistroval v obchodoch, ale nekúpil som si ju. Keď som na ňu natrafil v miestnej knižnici, okamžite som po nej siahol. Myslel som si, že to bude len také povrchné klebetné písanie plné pikošiek. Samozrejme, aj tie tam sú, a hojne, autorka hudobníkov nešetrí a poriadne ich povykrúca, často to nie je lichotivé čítanie. Hlavný spevák ani ostatní z toho nevychádzajú v práve lichotivom svetle, hm... Čo už, nikto nie je dokonalý. Ostane tu po nich každopádne kopa dobrej hudby, to nie je málo. Howgh!!!

22.11.2023 5 z 5

Charlie byl vždy v pohodě Charlie byl vždy v pohodě Paul Sexton

Hurá, dávam prvý komentár, za ktorý bude tuším viac bodov, síce to nič neznamená, len viac bodov, hm...Dobre, nie som tak celkom skalným fanúšikom RS, ale postava ich bubeníka, aj ich basáka mi bola veľmi sympatická a dozvedieť sa o nich niečo viac som vždy chcel, takže keď som túto knihu objavil, tak som dlho neváhal a povedal si - sem s ňou. Dozvedel som sa z nej mnoho zaujímavých informácií, svetlá reflektorov sa totiž viac zameriavali na pardálov v popredí a rytmika bola pekne disciplinovane v úzadí, ale o to spoľahlivejšia. Dosť už teda, dobrá kniha. Píšte ďalšie komentáre.

19.11.2023 5 z 5

Chyť zajaca Chyť zajaca Lana Bastašić

Tak som si to teda prečítal, keďže na knihu boli dobré ohlasy, vyskytla sa vo verejnej knižnici, nuž že preverím. Šlo to bez väčších problémov, traumy z minulosti, konfrontované so súčasnosťou, dve odcudzené dávne kamarátky z detstva, mierne pošahaná roud muvi za bratom jednej z nich, koniec do stratena, ale zrejmý... prezrádzať nebudem...teda aspoň podľa mňa je Arminov osud zrejmý, ale možno sa mýlim...čo už.... Úprimne, príliš neobľubujem takýto štýl písania, som konzervatívny idiot a mám rád skôr klasickejšie písanie....

14.11.2023 4 z 5

Darebáci a blázni Darebáci a blázni M. L. Rio

Ja som z toho zas až tak nadšený nebol. Napísané je to dobre. Až na to množstvo preklepov, čítal som slovenský preklad. Prekladateľ si možno mohol dať väčšiu prácu a redaktor asi ešte väčšiu. To množstvo "som" ma miestami parádne iritovalo. V jednej vete ho použiť štyrikrát, to je na mňa príliš, hlavne keď sa to dalo urobiť inak. Na porovnávaní s Donnou Tart niečo je, ale jej knihy sú pri všetkej úcte iná liga. Avizovaný šokujúci záver ma akosi obišiel, navyše bol pre mňa ťažko uveriteľný, ale čert to ber, ide o literatúru, neverím, že by sa hlavný hrdina k tomu uchýlil v skutočnom živote. Ďalej sa o tom nebudem rozpisovať, lebo by som prezrádzal pointu, a to nechcem. Aj toho Šejkspíra už bolo na mňa moc, ale moja vina, som skrátka arogantný primitív.

14.10.2023 3 z 5

Zlatý pavilon Zlatý pavilon Jukio Mišima

Konečne to mám za sebou. Priznám sa, v polovičke som mal chuť vzdať to, tie nekonečné nudné opisy a divné úvahy, moje nervy... Inak príbeh oprostený od všetkých tých omáčok okolo dobrý. Celkom to vystihol jeden z predchádzajúcich komentátorov, že keď naďabil na nejakú zložitejšiu vetu, ktorú nepochopil, prečítal si ju znovu, pomaly a pozorne, ale napriek tomu z toho nebol múdrejší. Súhlasím s ním, tiež som to mal rovnako. Veľmi zvláštny spôsob autorovho uvažovania. Však posledný samuraj, hm... Inak písať teda určite vedel, ale pre mňa rozhodne nie. Mišima, už nikdy více, raděj katanou do palice, hehe....

01.10.2023 3 z 5

Blumentálske blues Blumentálske blues Tomáš Berka

Podnetná kniha, v podstate ide o Berkove memoáre. Páčilo sa mi to a mnohé som sa dozvedel. Na margo predchádzajúceho komentára o Frešovom Sidemanovi, mne vôbec nepripadal arogantný a netuším, čím mohol na autora komentára zapôsobiť takým dojmom.

27.09.2023 5 z 5

Fedor Frešo Komplet Fedor Frešo Komplet Viktor Frešo

Hurá, dávam prvý komentár. Knihu Sideman mám, odkedy vyšla, dokonca s venovaním a podpisom samotného veľkého Fedora. A keď sa zjavilo toto dielo s názvom Komplet, musel som ho mať. Famózny človek, famózny basgitarista, teraz už nespochybniteľná legenda. Kniha je skvelá. Dávam plný počet.

11.09.2023 5 z 5

Ja parkáč Ja parkáč Ľubo Dobrovoda

Dobré čítanie, také autentické, ale miestami dosť desivé a smutné.

16.08.2023 5 z 5

Gemer - Deň prvý Gemer - Deň prvý Daniel Majling

Mám za sebou Ruzkú klasiku i Ruda, tak som neodolal a vidiac tento komix v miestnej knižnici, bral som ho. Sklamaný nie som, mám rad autorov zmysel pre absurdný a miestami šialený humor, bizarné postavy a situácie. Komixy príliš nesledujem, ale toto je taký menej klasický, prečítaný na jedno posedenie. Či si prečítam aj druhý diel, to neviem, ak sa objaví v knižnici, tak určite, ale kupovať ho nebudem, nič v zlom, milý Dano...

06.08.2023 5 z 5

Zóna Sinistra Zóna Sinistra Ádám Bodor

Veľmi divná kniha, neviem, čo si o tom myslieť, je to celé také "pošahané", ale práve preto aj zaujímavé. Určite žiadny každodenný čitateľský zážitok. Našťastie to nebolo príliš dlhé, práve akurát, aby z toho jednému nešiblo, hehe... Nie je to pre každého, pre mňa teda istotne nie. Nazdávam sa, že ďalším dielam od Bodora sa pre istotu vyhnem. Radšej...

28.07.2023 4 z 5

Cigary idú do neba Cigary idú do neba Boris Filan

Hurá, stíham dať prvý koment, ako dobre. Siahol som po tejto knižke vo verejnej knižnici. Knihy pána Filana sú mimoriadne čítavé. Neľutujem výber, píše sa v nej o rôznych putovaniach s Jožom Rážom i s rodinou na rôzne miesta, Balkán, Amsterdam Rumunsko a pod. Veľmi zaujímavý a autentický pohľad. Taký svojský cestopis, vtipný a miestami aj poučný.

16.07.2023 5 z 5

U2 Revoluce U2 Revoluce Mat Snow

Pekná kniha, veľká a váhovo ťažká, s peknými fotografiami a zaujímavými informáciami. Hurá.

08.07.2023 5 z 5

Jak vznikaly písně U2 Jak vznikaly písně U2 Niall Stokes

Zaujímavý pohľad do zákulisia U2, detaily k vzniku piesní.

02.07.2023 4 z 5