heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Velká kniha Velká kniha Egon Bondy (p)

Zjistil jsem, že moje verše mají zaznít v televizním pořadu Praha ožralá, díl první, vysílání čtvrtek 5.9.2024, 20:50 ČT2!
Viz můj předchozí koment k Velké knize Egona Bondyho - Sestup severní stěnou mistr nenapsal, to je moje básnička!
Sestup severní stěnou, neboli štreka po hospodách v Nerudově ulici byla oblíbenou zábavou strahovských studentů v 80.letech. Logicky jsem vynechal hospodu U Slunců, protože na slunce žádný rým neexistuje, to věděl už Neználek! Kašlu na autorský práva, nežádám omluvu, jen stačí uvést, že verše sepsal neznámý básník, inspirovaný poezií Egona Bondyho!

01.09.2024 5 z 5

Vekslák Vekslák Pavel Frýbort

Vekslák mě nebavil ani před revolucí, ani potom. Příběh chce sdělit mladým lidem, že jsou důležitější věci v životě než peníze, a činí tak způsobem mimořádně nudným a unylým. Paperback byl vytištěn na mizerném papíru, což podtrhuje význam tohoto díla pro českou literaturu. Ani film jsem nezvládl dokoukat, pamatuji se, že v něm hrál Zounar, tehdy ještě štíhlý hoch

04.07.2024 1 z 5

Pavlík Morozov Pavlík Morozov Vitalij Gubarev

Moje oblíbená čtenářka Osice píše, že nechce dávat knihám Odpad. Ale proč ne, jsou-li dobré jen k rozdělání ohně! Na základní škole jsme to číst museli, a pamatuji se, že už tenkrát mě příběh odpuzoval, na rozdíl od některých čtivějších propagandistických opusů. Že je v Rusku Pavlík populární, nepochybuji, jakýkoliv jiný stav by mě překvapil.

01.10.2023 odpad!

Odborník ze Sicílie Odborník ze Sicílie Norman Lewis

Víte, jaký je rozdíl mezi anglickou a sicilskou zdravotní pojišťovnou? Anglická zdravotní pojišťovna dokáže ze statistických dat průměrné úmrtnosti obyvatelstva předpovědět úmrtnost na období následující.
Sicilská pojišťovna zná i jména!

Průměrně zajímavý příběh mafiánského specialisty na špinavou práci...

02.07.2022 3 z 5

Povídka o sedmi oběšených Povídka o sedmi oběšených Leonid Andrejev

Povídka o depresi a temnotě ruské duše. Komentář kdysi napsali klasikové českého undergroundu.

"Den lásky zašel jen sebou plácnul je pryč
den třetí na měkko den třetí na hniličku
den čtvrtý syrový den pátý pitomý
den šestý je samé neštěstí
Den sedmý je sedmý přeci svátek Pusta
a měsíce se pasou jako krávy žerou
jedna druhou......."

05.03.2022 5 z 5

Rozhodující bitvy dějin Rozhodující bitvy dějin Tim Newark

Zajímavé čtení o důležitých bitvách od francouzské revoluce až po válku v bývalé Jugoslávii. Kdyby tak lidské konflikty mohly zůstat navždy jen na stránkách dějepisných knih, ale svět kolem nás je příliš rozdělený, plný násilí a velmocenských ambicí! Tak alespoň nezbývá než doufat, že v případném novém vydání nebude bitva o Kyjev 2022!

24.2.2022 - bohužel, doufám marně! :-(

13.02.2022 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Kniha, které věk neubral na kráse! Neocenitelná pomůcka každého milovníka zvířat a nejoblíbenější atlas mého dětství, který dodnes zdobí moji knihovnu.

21.09.2021 5 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karl May

"Tento příběh se odehrává v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století"..... - nesmrtelná klasika, která mi po letech pomohla splnit téma č. 9 čtenářské výzvy!

15.02.2020

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Šachové figurky jsou složitější než ta nejsložitější šachová partie! Fin ty průšvihy snad přitahuje! A s ním všichni jeho kamarádi, minulé i současné milenky, celá rodina, blízcí i vzdálení příbuzní, prostě každý na koho se podíváš na těch studených, deštivých a zamlžených Ostrovech! A o tom to je. V takovém počasí se nic pěkného ani stát nemůže!

29.09.2019 4 z 5

Světem zvířat IV.: Ryby, obojživelníci, plazi Světem zvířat IV.: Ryby, obojživelníci, plazi Jiří Felix

Čtvrtý díl je opravdová špička! Málokdy v životě člověk potká dravé mořské ryby, krokodýly a exotické hady - naštěstí! Encyklopedie mi pomohla seznámit se s obrovskou druhovou rozmanitostí na pohled neviditelného života v mořích, řekách, bažinách a tropických pralesích.

20.08.2024 5 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Vánoční pohádka o anděli strážném ve starém válečném letounu.

19.03.2022 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Není pravda, že je kniha špatná, protože mě se nelíbila! Pravda je, že jsem Liseyin příběh nepochopil, čtení mi šlo jako příslovečná pastva psovi, a kniha stojí bez povšimnutí na té dlouhé polici nad televizí. Zřejmě nejsem cílovou skupinou, ale možná to někdy zkusím znovu!

09.03.2022 2 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Od začátku jasná inspirace Kingovým Desperation, demokraté z východního pobřeží přijíždějí do západní pouště, kde potkají velkého zlého republikánského vlka, pardon policajta! Šerif Whiteside jakoby Collie Entragianovi z oka vypadl. Pytel marjánky, měděný důl a Číňany Haylen taky oprásknul!
Zápletka se rozjede rychlostí motorky zástupkyně Collinsové, příběh je napínavý jak guma od trenýrek, ale když má téct krev, autorovi se zřejmě (na rozdíl od Mistra) dělá šoufl, a scéna zůstane bez pointy. Škoda! Dvakrát škoda, když autor v závěru rezignuje na logiku, a přinutí klíčové postavy dělat jednu pitomost za druhou, až do očekávaného dobrého konce, který v nejlepším utne!
Chci vědět, kam Audra z Silver Water odjela, chci vědět, co na to Patrick, chci vědět, jak to probíhalo v Summerline. Dělej, Stuarte, piš dvojku a neschovávej se za pseudonym!

11.09.2020 4 z 5

Black Metal. I, Evoluce kultu Black Metal. I, Evoluce kultu Dayal Patterson

"Black is the night, metal we fight
Power amps set to explode
Energy screams, magic and dreams
Satan records their first note
We chime the bell, chaos and hell
Metal for maniacs pure
Faster than steel, fortune on wheels
Brain hemorrhage is the cure
Black metal, black metal, black metal,
Lay down your souls to the gods rock n' roll..."

Venom to začali, Mercyful Fate, Bathory a Celtic Frost rozjeli, a Norové dovedli k dokonalosti. Nikdy to neskončí, protože kdyby Bůh měl něco proti black metalu, nestvořil by ho!

02.08.2022 5 z 5

100 nejlepších hororů 100 nejlepších hororů Miloslav Švandrlík

Švandrlíkovy horory čtu od mládí a líbí se mi na nich české prostředí a jména, a široký tematický záběr. Od klasického thrilleru, přes psycho a gothic horor, duchy, démony, upíry, monstra, až po slasher a gore! A vždy mají výraznou pointu a notnou dávku černého humoru.
Samozřejmě nesmím zapomenout skvělé ilustrace mistra Neprakty!

01.02.2022 5 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Ivan Olbracht (p)

Výborně napsaný příběh o lidské touze po dobrodružství a bohatství. Příběh vřele doporučím těm, kteří se o historii nezajímají. Milovníci historie ho četli a znají!

(To není spoiler, to jsou, bohužel, dějiny).
Hernán Cortés byl dobrodruh, který vedl pár stovek sobě podobných vstříc obrovské, bohaté a bojovné aztécké říši…..Mám oblíbenou kapitolu, jak Španělé prchají z hlavního města Tenochtitlanu v noci z 30.6 na 1.7.1520, která proslula pod názvem „La Noche Triste“ (Smutná noc)! ….Stovky lodic obklopují stržené mosty přes jezero. Tisíce šípů prší na španělské vojáky, kteří se pod váhou zlata ve svých rancích topí v jezerních vodách, vítězný jekot indiánských hrdel šíří paniku a hrůzu. Šťastní ti, kteří zemřou ihned! Zajatci jsou odvedeni na chrámovou pyramidu nad městem a jejich srdce zaživa vyrvána z hrudi pro aztéckého boha války…...Cortésovo vojsko je zdecimováno. Přeživší, většinou vyhladovělí a zranění, si snaží zachránit holý život…..
O týden později se hrstce zbylých Španělů postavila do cesty dvacetitisícová armáda, která je měla dorazit.…..

Budiž navždy proklet Hernán Cortés za zničení nádherné civilizace, který však zároveň ukázal, co dokáže člověk s železnou vůlí, silnou vizí a šílenou odvahou!

11.01.2022

Vesmír, Země, člověk a my děti Vesmír, Země, člověk a my děti Vítězslav Kocourek

Nedosažitelná encyklopedie! Strašně jsem po ní toužil v dětství, ale sehnat se prostě nedala! Jen jsem si v ní mohl občas listovat u šťastnějšího kamaráda. Matně si vzpomínám, že byla úžasná!

21.09.2021 5 z 5

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Poslyšte, tohle je opravdu temný a morbidní příběh, plný primitivních charakterů a diskriminace žen! Nečtěte ho doma v posteli, ale radši v noci někde na hřbitově, a užijte si zvonění umíráčku, znesvěcování hrobů, čarodějnice, uvězněné duše, déšť, mlhu a temné postavy bez tváře! Tak pojďte na to, a odpočívejte v pokoji!

22.03.2020 5 z 5

„Chtěla bych je všechny jejich jmény oslovit,
ale seznam zabavili, kde ta jména vzít!“

Verš z básně Requiem Anny Achmatovové, ruské básnířky, o anonymitě obětí stalinských represí, mě zaujal hned na začátku knihy.
Ale dál jsem četl dlouho, hodně dlouho, s přestávkami, abych dokázal vstřebat statistiku milionů vyhnaných, vyhladovělých, zastřelených, zplynovaných, pohřbených v masových hrobech pro šílenství dvou mužů a jejich zločinných režimů
Teprve po přečtení pochopíte ten obrovský rozsah výmyslů a lží o historii 20. století, kterými nás ve škole krmili až do roku 1989.
A také jasné důkazy o východoevropském antisemitismu, na který by většina zdejších zemí chtěla zapomenout, a Polsko si dokonce udělalo vlastní zákon s trestní odpovědností pro každého, kdo by chtěl polský antisemitismus připomínat.
Můžete myslet dialekticky a tvrdit, že „situace je tím lepší, čím horší se zdá být navenek“, ale pravdu trvale umlčet nelze.
Zatímco adorování nacismu a Adolfa Hitlera je trestné ve většině zemí Evropy, Stalina a komunismus je možno oslavovat beztrestně, a to je nebezpečné! Národ, který se nepoučí z vlastní historie, je odsouzen prožít ji znovu.

07.02.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Na začátek malá jazyková lekce:
Terranova (z lat.) nová země
Damisch (z něm.) hloupý, ztřeštěný, zatracený

V seniorském věku mám smrti blíž než young adults, pro které je kniha určena. Díky za čtenářský zážitek, Vaše Ctihodnosti, přečetl jsem ji jedním dechem, už mi nezbývá ani jedna stránka, ani jeden den imunity!
Takže rychle nějaké citáty klasiků!
"Kdo žije rizikovým životem, kráčí kosení vstříc s otevřeným hledím!"
(z deníku Ctihodného smrtky Faradaye)
"Člověk je povinen žít s radostí. Kdo se radosti vzdá, bude pokosen!"
(z deníku C. s. Curieové)
"Jsem náhoda, osud, nesprávný čas a špatné místo! Jsem infekční nemoc, 11.září, vánoční tsunami, opilý řidič autobusu, žralok tygří, raketový inženýr!"
(z deníku C. s. Goddarda)
Se smrtkou se nevyjednává, a žádné prosby na ni neplatí. Proto prosíme Pána Boha, ať se za nás u smrtky přimluví. Někdy se to i podaří. Ale nikdy to není napořád!

Na závěr verše:
"Včera ráno přišla zubatá,
Povídá mi "Vem si kaťata,
Je čas, hochu, musíš jít hned se mnou,
Nebreč, žádný finty Smrtí nehnou."

P.S. Příběh mi připomíná Kohoutovu Katyni

06.01.2019 5 z 5