heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Mám k dnešnímu dni na Databázi knih přesně 509 příspěvků, a vzpomněl jsem si na literární postavu stejného jména. Vězeň veterán z raných dob koncentračního tábora Mellern, proto má pouze třímístné číslo. Ostatní zemřeli, jen on přežívá díky solidaritě služebně mladších, kterým se také snaží ze všech sil pomáhat. V některých historických pramenech stojí, že to se vzájemnou pomocí vězňů bylo všelijaké, ale já Remarqueovi věřím, že mluví pravdu, že drželi jeden druhého, aby měli naději přežít, protože jen tak je možno Jiskru života dočíst a akceptovat.

22.05.2022

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Když jsem tu knihu četl poprvé koncem 80.let, tak se u nás heroin vyskytoval minimálně. Víc mě tenkrát zaujalo Memento, které popisovalo českou drogovou realitu.
Dnes nemusíme cestovat za osudy podobnými Christiane F. až do ZOO v Berlíně. Stačí se podívat do Sherwoodského lesa před Hlavním nádražím v Praze.

19.02.2022 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Kniha je stejně působivá jako film, mnohdy detailnější, více dokumentaristická a s menší mírou patosu než film. Jen geniální, démonicky zlý herecký výkon Ralpha Fienesse v roli velitele tábora nelze do knihy přenést.
Oskar Schindler musel být zvláštní člověk. Co mu bránilo vydělávat peníze na otrocké práci vězňů a nezajímat se o jejich další osud, stejně jako mnoho jiných německých podnikatelů? Jeho osobnostní přerod z lehkomyslného floutka ve spasitele k smrti odsouzených lidských bytostí je podstatou knihy i filmu.
Nechť jeho strom v Aleji spravedlivých vzkvétá!

03.11.2021 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Další kultovní, stokrát čtený kousek mého mládí! V okolí Vltavy to žilo už v mladší době kamenné. Zdejší domorodci se mezi sebou hádali a obchodníkům ze západní Evropy prodávali děvčata za krávy, a zlato za sůl.
Když vidím současnou politiku obchodních řetězců, mám pocit, že se do našich časů mnoho nezměnilo!

13.11.2022

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Tankový prapor nebo Černí baroni? Prapor je sofistikovanější román o armádní tuposti, nadutosti a buzeraci, více satira než legrace. Postavy jsou skutečné, promyšlené, usazené do dějinného a společenského kontextu. Malinkatej ďábel není karikatura, ale komunistická kreatura! Připomněl mi důstojníky a politruky socialistické armády, které jsem měl tu smůlu osobně poznat. Ke knize jsem se dostal až s porevolučním vydáním, přečetl ji a šel do kina na poslední skvělý Olmerův film.

16.08.2022 5 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Za mě jedna z nejlepších mayovek! Napínavý příběh s tajemnou atmosférou a výraznou pointou mě v dětství fascinoval.
Oblast Llano Estacado na pomezí Nového Mexika a Texasu je o kus větší než Česká republika, dnes ovšem plná měst a protkaná dálnicemi. Ach jo, kam zmizela romantika starých časů?

18.11.2021 5 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Budoucí císař Claudius popisuje svoje zapojení v římských dějinách tak věrně a realisticky, že Robertu Gravesovi to stačilo jen hodit na papír. Všechny historické i fiktivní postavy v knize jsou velice živé, ovšem pouze do okamžiku, kdy je někdo otráví, uškrtí nebo propíchne mečem. Podle všeho nebyl život v kolébce evropské civilizace žádnou selankou a jediným spolehlivým receptem na přežití bylo vypadat a chovat se jako slabomyslný kretén. Mám Claudiovy vzpomínky moc rád, vzbudily můj zájem o římskou historii, a mít stroj času, vyrazil bych tam na dovolenou!

04.11.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vážení přátelé, promiňte, musím udělat malý coming out. K Malému princi jsem si zatím nenašel cestu! Zkoušel jsem to jako dítko školou povinné, bohužel bez úspěchu! Jedna moje oblíbená uživatelka Databáze knih píše, že "na příběh Malého prince je třeba dospět a uzrát." Takže možná mám ještě šanci!

08.10.2021

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Já kopu, já pod zemí kopu,
já balvany jak hada kůže se jiskřící kopu,
pod Polskou Ostravou kopu.
Kahan mi zhasíná, do čela padly
zcuchané vlasy a slepené potem....
z pod nehtů červená lije se krev, já kopu, já pod zemí kopu……

Karin Lednická, stejně jako Petr Bezruč, dokáže popsat těžkou havířskou dřinu. Druhý díl pokračuje tam, kde první skončil, a rozvíjí osudy oblíbených postav. Materiálně začíná být lidská existence jednodušší, bezpečnost v dolech se zlepšila, sociální podmínky, úroveň bydlení, hygieny, lékařské péče jsou vyšší.
Ale zásadní dějinné události, vnímané optikou obyčejných lidí, boří jejich představy o klidném životě, dobré práci a slušném živobytí.
Obsazení Těšínska Polskem – babička mi o něm vyprávěla, v detailech hodně podobně jako autorka v této knize. Potom přišla německá okupace, časy ještě horší. Naši předkové museli být odolní, fyzicky i psychicky, aby to zvládli!

18.07.2024 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Další z Londonových mistrovských děl o soužití člověka a psa. Tentokrát má děj opačný směr než v Bílém Tesákovi. Zhýčkaný hafan Buck je násilím odvezen z Kalifornie na Aljašku, pochopí zákon kyje a tesáku, a naučí se přežít v divokém a nelítostném prostředí. Na konci cesty Buck vyslyší volání divočiny.

24.06.2023

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

No tak určitě, už zase jsem se nedokázal odtrhnout, zase jsem četl do pozdních nočních hodin (ještě, že byl víkend)! Ten konec je úplně absurdní, příběh zpackanýho života, žádný Los Angeles, ale Los Nesmyslos ....a já přesto polykal řádky jeden za druhým, chvátal, hltal, abych se už už dozvěděl, jak to dopadne!
Všech jedenáct je za mnou, tak teď bude od Cartera svatej klid!..... Kdy že má vyjít něco dalšího?

25.09.2022 5 z 5

Půjdete-li v Česku hlubokým lesem pět kilometrů kterýmkoliv směrem, dojdete k hospodě nebo perníkové chaloupce. Cestou potkáte ježka, sojku nebo Jeníčka a Mařenku. V Americe je všechno mnohem dál a nebezpečí větší. Mám o Trishu strach, protože znám Stephena Kinga, který bez mrknutí oka nechá zmizet oblíbenou postavu. Tak snad to dobře dopadne!

06.09.2022 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Pro tuhle chytrou kmotru lišku, která pobavila a rozesmála celé generace dětí, přeji všem liškám, ať žijí v klidu a míru v našich lesích, a bezpečně se vyhnou myslivcům, pytlákům i motoristům!

01.06.2022 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Málokdo v historii českého národa byl nucen nést tak těžké břemeno jako vojáci, kteří vykonali spravedlnost nad Reinhardem Heydrichem.
Věděli, že šance vyváznout životem je mizivá, přesto do toho šli, bojovali a padli jako hrdinové.
Román Jiřího Šulce je velmi čtivý a napínavý, ačkoliv každý čtenář s elementární znalostí historie ví, jak to dopadne.
Podobné knihy by měly být součástí doporučené četby ve školách, aby příští generace nezapomněly na slavné a tragické události našich dějin. U mě bez váhání 5*!

12.05.2021 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Léta letoucí jsem k Mistrovým dílům nekritický. Zhltnu, co mi nabídne a nehledám na tom mouchy ani jiný hmyz. Na Pohádce se mi líbila úvodní nepohádková část. Putování alternativním světem bylo na mě trochu zdlouhavé a jednotvárné, postrádal jsem svůj oblíbený ledový dotyk hrůzy v zátylku.
Ale pohádka nemá děti děsit, ale bavit, což činí, takže je to v pořádku!
Pro mě prosím příště nějaké odporné démony nebo psychopaty!

11.04.2024 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Zajímalo by mě, jak autor sbíral odborné informace pro tento román? Těžko to nabral z nějaké učebnice, zřejmě musel strávit na oddělení nějaký čas a koukat patologům pod ruce.
Příběh je jako vždy velmi dobře napsaný, Hailey měl vypravěčský dar od Pána Boha!

09.04.2024 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Od 7.října 2023 plní světové zpravodajství zprávy z izraelsko palestinského konfliktu ve městě Gaza. Již egyptský lékař Sinuhet podal svědectví o bitvě mezi Egypťany a Chetity o Gazu, před 3.300 lety.

"Nejprve však musím vypravovat o našem příchodu do Gazy a o tom, jak vypadalo město, když jsme do něho vstoupili. Mluvil jsem již o hradbách, jež byly tak vysoké, až jsem se kdysi velice bál, že si zlomím vaz, když mne velitel Gazy dal vytáhnout nahoru v koši. Tyto hradby zachránily Gazu, neboť byly postaveny z obrovských balvanů. Proto také Chetité celkem nic proti nim nezmohli, ačkoliv jejich veliké válečnické umění je přece dokázalo porušit na několika místech....Také staré město, jež bylo uvnitř hradeb, vyhořelo z veliké části, a ani jediný dům neměl střechu neporušenou...Chetité vrhali dnem i nocí oheň do pevnosti a na domy, a vrhali do města jedovaté hady, uzavřené v hliněných džbánech, jež se rozbily na gazských kamenech, a vrhali tam mršiny a také zajaté Egypťany vrhali vrhacími stroji proti hradbám, takže se o ně roztříštili. A nebylo mnoho obyvatel Gazy naživu, když jsme do ní vstoupili a z děr vyhořelých domů vyšlo nám vstříc jen několik osamocených stínů vychrtlých žen a starců"

Historie se opakuje, i lidská krutost je stejná, jen zbraně jsou modernější a motivace jiná.

07.01.2024

Lakomec Lakomec Molière (p)

Některé dialogy klasického dramatu mi připomínají jednání v bance při žádosti o hypotéku!
A co já mám společného s Harpagonem? Moje maminka mi v dětství přezdívala Harpagon, když jsem si přepočítával uspořené peníze. Na základní škole jsem byl vždycky třídním pokladníkem. Když mi dneska ve schránce přistane složenka, abych přispěl na indiánský kmen Lakotů, divím se, proč to posílají mě, jsem přece náčelníkem Lakotů!
Takže já mu rozumím, ale nic se nemá přehánět!

19.05.2023 4 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Vtipný a čtivý román o dívce, která svůj handicap a komplexy dokázala proměnit ve výhodu. Bible všech loserů a ostatních třídních ztroskotanců. Moje oblíbená kniha a nostalgická vzpomínka na filmové zpracování s Lubomírem Lipským, Ladislavem Mrkvičkou nebo Vítězslavem Jandákem.

29.01.2023 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Celý kraj se třese strachem, je to nemoc zlá
lidé hlavy sypou prachem, když se podívá
Dívky mizí v bráně hradu, jako v tlamě lva
podobá se zlému hadu, když se podívá
Countess Bathory...

Odmítám historické zpochybňování, spiknutí a intriky! Alžběta musí zůstat vražedkyní, krvavým upírem a inspirací pro mistry děsivých knih, filmů a hudby!

17.07.2022 4 z 5