heavy66 Online heavy66 komentáře u knih

Jak vznikl člověk (Sága rodu Homo) Jak vznikl člověk (Sága rodu Homo) Vratislav Mazák

V mládí jsem toužil stát se paleoantropologem a vědecká publikace Vratislava Mazáka mi dala dostatek materiálu ke studiu. Odborné informace jsou doplněny černobílými i barevnými obrázky nejlepšího malíře pravěku, Zdeňka Buriana. Antropologem jsem se sice nestal, ale Sága rodu Homo, vydání první z roku 1977, má stále svoje čestné místo v mojí knihovně!

08.04.2023

Ve třeťáku přituhuje, nálada je mizerná, legrácky slábnou, počasí studené, deštivé, nevlídné. Příběh se stává dospělým, i když je stále plný kouzelných věcí a bytostí. Profesor ochrany proti černé magii vás připraví na bubáky, karkuliny, tůňodavy a děsovce, ale na azkabanské strážné, kteří si libují v rozkladu a zoufalství, a vysávají z člověka mír, naději a štěstí, je i on krátký.
Dobrý konec očekáváme všichni, děti i dospělí, a dostane se nám ho měrou vrchovatou. Takže Expecto Patronum!

08.04.2023 5 z 5

Kraj dvojí oblohy Kraj dvojí oblohy Ladislav Mikeš Pařízek

Tentokrát více Afriky než politiky, v příběhu z Gabunu. Mladík Fonséka z vesnice v pralesích vesluje po řece do města, aby přivezl lékaře pro nemocnou matku. Dostane se do proslulé nemocnice v Lambaréné, a dál do tábora dřevařů a k lovcům zvěře. Po dvou letech se vrací do rodné vesnice a má jasno o své budoucnosti lékaře chudých lidí.
Pařízkovy africké knihy pro děti a mládež psané v 50.letech byly prodchnuty optimismem a revolučním nadšením, že se místním lidem bude dařit lépe. Bohužel realita většiny afrických zemí je i v dnešní době spíše opačná.

01.04.2023 4 z 5

Řeka kouzelníků Řeka kouzelníků Ladislav Mikeš Pařízek

Příběh z Belgického Konga z doby po druhé světové válce o počátcích národně osvobozeneckého boje. V příběhu je víc politiky než Afriky, a to je škoda. Země později přejmenovaná na Demokratickou republiku Kongo je od roku 1960 prakticky v trvalé občanské válce všech proti všem. Demokracie je tam pramálo nyní jako tenkrát. V místních pralesích snad ještě žije moje oblíbené zvíře okapi, které je v knize také zmíněno. Je to velmi vzácná a krásná pralesní žirafa, a věčné válčení místních obyvatel jí vůbec nesvědčí.

01.04.2023 3 z 5

Emil a detektivové / Emil a tři dvojčata Emil a detektivové / Emil a tři dvojčata Erich Kästner

Německo, 1934. Emil z venkova jede do Berlína za babičkou a ve vlaku je okraden o peníze. Ve velkoměstě zloděje sleduje a usvědčí za pomoci místní Berliner Jugend. Zábavný příběh pro děti a mládež, zvláště když si představíme, jak se podobné dovednosti budou německým hochům za pár let hodit!

01.04.2023 4 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Klasika klasik, o které se nedá říci víc, než dříve řekl někdo jiný. Moc se mi líbí vrchol románu, kdy mušketýři dopadnou zrádnou mylady. Temná a dusivá atmosféra, když proti ní vznášejí obvinění ze smilstva, zrádných úkladů, vražd svých blízkých, a odsuzují ji k smrti....

"Vy nejste žena", řekl chladně Athos, "a nepatříte vůbec k lidskému plemeni. Jste démon, který unikl z pekel, a my ho tam jen posíláme zpět".....

A závěr...."Tři dny nato se vrací čtyři mušketýři do Paříže. Nepřekročili svou dovolenou, a ještě týž večer se dostavili na obvyklou návštěvu k panu de Tréville.
"Nuže, pánové", ptal se jich ctihodný kapitán, "bavili jste se dobře na výletě?" "Znamenitě!" odpověděl Athos za sebe i za své druhy."

Z filmových adaptací ta jediná pravá je pro mě z roku 1973, kde mezi ostatními hvězdami excelují Oliver Reed, Michael York a krásná Raquel Welch. Odpočívej v pokoji, milá Constance!

01.04.2023 5 z 5

Poklad na ostrově Poklad na ostrově Robert Louis Stevenson

Ostrov pokladů je pro mě praotcem pirátských příběhů a kapitán Flint synonymem mořského lupiče. Má obliba karibských rumů vznikla tenkrát před padesáti lety, když jsem poslouchal v sudě s jablky ponurou píseň o pití rumu na truhle nebožtíka, a rozbaloval pergamen s černou známkou.
Filmová adaptace z roku 1990 dala mým dětským nočním můrám tváře. Charlton Heston charismatický Dlouhý John Silver, Christopher Lee děsivý Slepý Pew, Oliver Reed opilec Billy Bones, a já Jim Hawkins coby mladičký Christian Bale.

Splněno č.19 čtenářské výzvy. Databáze eviduje 32 vydání Ostrova od roku 1901!

27.03.2023 5 z 5

Kniha Robinzonů Kniha Robinzonů František Běhounek

Pravzor všech robinzonů Alexander Selkirk měl štěstí v neštěstí, že se dostal na ostrov, kde byla pitná voda, a flora a fauna, která se dala jíst. Mnoho trosečníků ze skutečných příběhů v této knize takové podmínky nemělo. I když si dokázali zajistit základní lidské potřeby, dlouholetá samota a strádání byly tvrdou zkouškou jejich psychické odolnosti. Zajímavá kniha pro větší i menší kluky a holky!

26.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Stopy zmizelé lékařky jsou po čtyřiceti letech vychladlé jak londýnské povětří, většina účastníků a svědků po smrti nebo nezvěstných, ale nebyl by to Strike, aby neobjevil podivné rozpory v tehdejším policejním vyšetřování. Cormoranův vztah s Robin pokračuje, ale nebudu prozrazovat nebo komentovat pikantní detaily!
Robert Galbraith, obratný tvůrce příběhu, vzbudí záhy ve váženém čtenáři touhu zjistit, co se s Marge Bramborovou doopravdy stalo. Navzdory autorově grafomanské úchylce vydrží napětí více méně do konce románu.

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Sto let starý legendární příběh o technickém zázraku, který trval pouhých pět dnů a vyžádal si 1500 lidských životů. Hubáčkova literatura faktu se mi líbí stejně jako Cameronova romance. Ačkoliv se zdaleka nejedná o největší námořní katastrofu v dějinách, budí potopení Titaniku vášně, otazníky a spiklenecké teorie dodnes!

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Strhující román o havárii jaderné elektrárny. Kriminální zápletka je navíc, k eskalaci napětí úplně stačí lhostejní dodavatelé, přehnané sebevědomí nekompetentní obsluhy a motivační deadline stanovený z vyšších míst. A právě deadline je v případě havárie jaderného reaktoru velmi výstižný termín.
Největší nebezpečí jaderných elektráren spočívá v tom, že čím levnější energii vyrobí, tím je její cena pro konečného spotřebitele vyšší, jak vidíme na svých účtech v posledních letech!

18.03.2023 5 z 5

Skleněné peklo Skleněné peklo Thomas N. Scortia

Dokonale popsaná katastrofa požárem zasažené výškové budovy! Poprvé jsem román četl, jako hoch školou povinný. Pamatuji se, že jsem se nemohl od čtení odtrhnout.
Vidím-li ve zprávách podobný případ, vzpomenu na Steva McQueena, Paula Newmana, a bezejmenné hrdiny z hasičských sborů, kteří musí jít tam, odkud se ostatní lidé snaží uniknout!

18.03.2023

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Vypukne-li na jaderné ponorce ponorková nemoc, je zaděláno na globální průšvih. Kniha mohla v ČSSR vyjít už v roce 1988, protože nastavovala zrcadlo západním imperialistům. Ale v roce 2000 to byla pro změnu havárie ruské jaderné ponorky Kursk, která představovala vážné riziko pro životní prostředí.
Podobné zbraně ohrožují svět, ať stojí u kormidla Joe nebo Vladimir!

18.03.2023 4 z 5

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Při studiu na stavební fakultě mě zaujal předmět Zakládání staveb, který obsahoval i teorii výstavby tunelů. V románu snaha o šetření na nepravém místě v kombinaci s kriminálním chováním vede při stavbě tunelu ke katastrofickému výbuchu. V případě tunelu Blanka, pod patronátem nejmenovaného pražského primátora došlo naštěstí pouze k tunelování a výbuchu veřejných financí!

18.03.2023 4 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

V polovině románu mám pocit, že jsem vyšlapal vysoký kopec! Nebýt věčné bolesti hlavy a únavy hlavního hrdiny, vyšetřování by běželo svižněji a vážený čtenář neupadal do ospalé letargie. Detektivní téma o problémech s vílami v Brně je zajímavé, ale chce to přidat akci, a Harryho H., pardon Dominika S. trochu nakopnout. Naštěstí řada komentujících tvrdí, že druhá polovina je živější, tak jsem optimista! ....Konec romantický i napínavý, a na závěr diktát z jazyka českého.....
Víly vily věnce a psi z vily na ně vyli, vypili krev Tolokněnce, ten drink si v Brně oblíbili!

16.03.2023 4 z 5

Pivovarství - teorie a praxe výroby piva Pivovarství - teorie a praxe výroby piva Gabriela Basařová

Pozor učebnice! Ale krásná učebnice! Vázaná, s barevnými fotografiemi a obrázky. Bible všech pivovarníků, sepsaná první dámou českého pivovarnictví, profesorkou Gabrielou Basařovou a jejím týmem. Pro výrobu dobrého piva stačí čtyři suroviny - slad, voda, kvasnice a chmel. Plus specifická technologie, hygienická čistota a mistrovství českých sládků, kteří své vědomosti čerpají z této knihy!

10.03.2023 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Je s podivem, jak čtivý a aktuální je to příběh, ačkoliv ho Mark Twain napsal před téměř 150 lety. Asi je to tím, že jsem ho poprvé četl skoro před padesáti lety, a tenkrát tak starý ještě nebyl. Miloval jsem Toma Sawyera, jeho kamarády Hucka Finna a Joe Harpera, prožíval jsem jejich dobrodružství na hřbitově, na ostrově, v jeskyni, i hororové scény s Joe Indiánem. Tak nadčasových knih pro děti a mládež není mnoho!

04.03.2023

Šuplík plný Zappy Šuplík plný Zappy Petr Dorůžka

Vlastním původní brožované vydání z roku 1984, označené jako neprodejné. Už ani nevím, jak jsem k němu přišel, ale je to zajímavá kniha se spoustou raritních fotek. Zappovy texty mě v té době hodně ovlivňovaly, i když hudebně byly některé jeho desky pro mě nestravitelné. Škoda, že zemřel tak záhy!

Pamatuji se na rozhovor se Zappou o oblibě hudebních žánrů v Americe.
otázka: "Co je v Americe rock?", Zappa: "Rock je v Americe průmysl."
otázka: "A co je v Americe jazz?", Zappa: "Jazz je v Americe mrtvej průmysl."
otázka: "Co je v Americe klasika?", Zappa: "Klasika je Americe k smíchu."
otázka: "Co je v Americe pop?", Zappa: "Pop, to je Amerika!"

04.03.2023 5 z 5

Brutalita Brutalita Josef Klíma

Starší ukázka Klímovy investigativní novinařiny. Rozebírá různé případy násilného chování mládeže v 80.letech, s komentáři odborníků a vrstevníků. Spartakiádní vrah Straka nebo požár Ústavu sociální péče v Měděnci patří mezi ty nejznámější. V dnešní době se situace zhoršuje, agresivity mezi mládeží přibývá, ale výše jmenované případy se vymykají i dnešním poměrům.

04.03.2023 3 z 5

Lovci žraloků Lovci žraloků Ben Cropp

Literatura faktu z doby mého mládí s pěknými fotografiemi, i když autor popisuje hlavně zabíjení žraloků. Tenkrát mi to nevadilo, teď už ano. Žralok je nádherný tvor, dokonale přizpůsobený životu v oceánu. Díky své rychlosti, dravosti a chytrosti dokázal přežít 400 milionů let. My, člověk moudrý, jsme na planetě necelé tři miliony roků, a zatím to vypadá, že o moc víc nezvládneme.

04.03.2023 4 z 5