heavy66 heavy66 komentáře u knih

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

"Smrt svátky neslaví!"
Tak tohle je opravdový deathmetal! Moc jsem si užil morbidní příběh z vídeňského hřbitova. Úplně to vidím, jak ve filmové adaptaci knihy někdo charismatický stejně jako pan Lohniský v Kladivu na čarodějnice nahlas deklamuje úvodní odstavce jednotlivých kapitol o hrobové fauně, rozkladu lidského těla nebo mlaskání mrtvol v hrobech!
Vídeňáci mají Augustina Rothmayera, u nás máme Karla Kopfrkingla!

03.03.2023 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Stephen King stvořil dalšího excelentního magora do sbírky rasistických a šovinistických, bílých násilníků.
Detektiv Norman Daniels dokáže prsty rozdrtit tenisák stejně jako lidský krk, týrá a pronásleduje svoji manželku Rose, která se odvážila od něho odejít! Příběh pěkně sprintuje, Rosin nový začátek je obratně vymyšlen, Normanova setkání s Ramonem, Peterem a Bobrem patří do zlatého fondu literárního hororu, ale na konci za mě trochu zbytečná Kingova oblíbená fantasy!

25.02.2023 4 z 5

Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami Cesta na konec světa a zpět 1: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami F. R. Hrabal-Krondak (p)

Obdivuji cestovatele, kteří i v dnešní době, kdy je cesta na druhý konec světa záležitostí několika hodin, dokážou najít skutečnou divočinu a lidi žijící podle dávných kmenových tradic. Kniha Hrabala-Krondaka je o to zajímavější, že mapuje odlehlé, řídce obydlené krajiny dálného Severu, z kterých díky tradiční mlčenlivosti ruských úřadů žádné jiné informace nemáme. Kniha je doplněna mnoha fotografiemi, které možná postrádají profesionální provedení, ale jsou velmi bezprostřední. Líbil se mi „jamalský fastfood“ s domorodými dětičkami pojídajícími místní specialitu.

25.02.2023 5 z 5

Pan Auťák a templáři Pan Auťák a templáři Zbigniew Nienacki

„Tam poklad tvůj, kde srdce tvoje.“
Další příjemný návrat do dětských let, kdy Československá televize vysílala černobílý polský seriál natočený podle této knihy. V hlavní roli Stanislaw Mikulski, známější svojí rolí špiona Hanse Klosse, v tajemném příběhu o hledání ztraceného templářského pokladu. Kniha je pěkně napsaná, má spád, napětí, a spoustu zajímavých informací o působení rytířských řádů na území východní Evropy 13. a 14. století.

25.02.2023 5 z 5

Srebrenica Příběh politicky korektního rasismu aneb Největší lež v Evropě od konce 2. světové války Srebrenica Příběh politicky korektního rasismu aneb Největší lež v Evropě od konce 2. světové války Alexander Dorin

V roce 1999 jsme byli, poprvé po válce, na dovolené v Chorvatsku. Dálnice ještě nestála, jeli jsme busem po staré cestě přes náhorní planinu. Vesnice byly na střídačku opuštěné, zničené (srpska kuča) a obydlené, fungující (hrvatska kuča). Podél silnice stály rezavé cedule „Pozor miny“. V kempu jsme se seznámili s místním pirátem Brunem, který vyprávěl historky z války v blízkém okolí. Jak telefonovali se srbskými důstojníky přes frontu a nadávali si, protože se jako bývalí sousedi všichni znali, nebo o tom, jak Bosňáci byli nejdřív spojenci Chorvatů proti Srbům, ale později už válčil každý s každým, jen nevěděli proč a za co. Další detaily raději uvádět nebudu.
Srbové jsou považováni za viníky, válečné štváče a zločince tohoto konfliktu. Symbolem srbských válečných zločinů je právě Srebrenica. Pokud vám nestačí oficiální verze a chcete vědět víc, přečtěte si tuto knihu. Získáte zajímavý pohled a argumenty druhé strany, co se vlastně v červenci 1995 v Sreberenici stalo!
P.S. Z dovolené 1999 si pamatuju nepříjemné, zamračené mladé lidi v obchodech a službách. Později mi došlo, že se tomu říká posttraumatický stresový syndrom.

19.02.2023 4 z 5

Zkušenost hlupáka aneb klíč k prozření, jak se zbavit brýlí Zkušenost hlupáka aneb klíč k prozření, jak se zbavit brýlí Mirzakarim Norbekov

"Děti běhají, pohybují se, teenageři jsou aktivní. S věkem přichází Jeho Veličenstvo lenost, sluha smrti. Hladí tě po vlasech, odpočiň si, sedni si, lehni si, a tím začíná zkostnatění. To je bezbolestné přizpůsobení našeho těla pro ležení v hrobě."
Norbekov není žádný hlupák. Základní poučkou jeho knihy je, neberte se vážně, usmívejte se, držte tělo ve vítězném postoji, a dokážete vše, co chcete. Tím se dá zlepšit nejenom zrak. Norbekovy texty jsou vtipné a cviky na uvolnění kloubů účinné. Můžete zkusit i YouTube verzi s cvičitelkou Jitkou Říhovou.

19.02.2023

Válčil jsem v poušti Válčil jsem v poušti Richard Zdráhala

Napínavá autobiografie dělostřeleckého důstojníka, který se po útěku z nacisty obsazené vlasti dostal do francouzské Cizinecké legie. Účastnil se bojů v severní Africe včetně legendární bitvy o Bir Hakeim, osamělou oázu v poušti, kde Legie čelila mnohonásobné přesile Němců, pod velením obávaného maršála Rommela, Lišky pouště. Pro zájemce o historii Druhé světové války povinnost přečíst!

18.02.2023 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Líbí se mi, s jakou lehkostí se autor vyrovnal s aktuálními tématy, která rezonují na globální úrovni, diverzitou a inkluzí! Marie Laveau, Baba Jaga, Jezinky, vestálky, babička Kalle nebo Fatima ibn Armán samé ženy, mnohdy tmavé pleti! Výborně, Kosku! Jen pozor na nechráněný sex, zvláště v rozvojových oblastech, aby z blues nebylo lues!
P.S. Koupil jsem si haitský Barbancourt 15y. Je výborný!

18.02.2023 5 z 5

Slunečná farma Slunečná farma Hana Klenková

Takže další coming out. Ano, přiznávám, že občas čtu dívčí romány! Tenhle jsem našel kdysi u babičky na chatě a četl ho tam každé prázdniny. Hned v první kapitole jsem se dozvěděl, jak se řekne anglicky polda. A osudy Miki, od hladové zanedbané holčičky až k bohaté krasavici, která nechce zapomenout na svůj původ. Zajímavý příběh, archaický jazyk, docela se mi to líbilo!

11.02.2023 3 z 5

Příběhy pro dvě nohy Příběhy pro dvě nohy Josef Velek

V rámci letní brigády pracoval jsem v první polovině 80.let na montáži limnigrafů na březích řeky Bíliny. Bílina řekou tak úplně nebyla, protože to, co v ní teklo nebyla tak docela voda. Když do ní člověk namočil ruku, měl ji mastnou a černou od oleje, vhozený kámen hladina vcucla bez zavlnění. Parťák té řece říkal socialistickej blivajz. Nenechme se mýlit, že jsme z toho venku. Kdyby pan Velek žil, určitě by zkusil odhalit tajemství otrávené řeky Bečvy!

11.02.2023 4 z 5

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Pestré vrstvy je výraz pro nebezpečnou geologickou anomálii vybírající krutou daň na havířích, kteří se do nich odváží vstoupit. Pestré vrstvy jsou příběhem o těžké a nebezpečné práci, nejsyrovějším industriálním románem, který jsem četl. Svatou Barborku nečekejte, v tomhle dole není! Druhá část knihy je o dost nudnější, asi jako televizní monoskop po akčním trháku.
Věříte-li, že literatura má vzdělávat a zušlechťovat, nečtěte to. Chcete-li Pestré vrstvy číst, stáhněte si hornický slovník, abyste věděli, která rube!

11.02.2023 4 z 5

Jak hodnotit tak významné a komplexní dílo jako je Souostroví Gulag? To není obyčejná kniha, to je kronika politiky státního násilí uplatňované na celých národech. Tisíce událostí, svědectví, jmen, po kterých by neštěkl pes, nebýt autora. Těžké čtení!

Zkusím příměr k Pánovi prstenu. Josif Visarionovič Sauron, nekromant, černokněžník, temný pán Sovětského Mordoru. Devět prstenů pro nazgúly si rozdělí třeba Ježov, Jagoda, Berija, Molotov, Kirov, Kaganovič, Vorošilov, Jurovskij, Blochin.
K tomu tisíce skřetů v uniformách NKVD. A ukrajinský hladomor, solověcké schodiště, bělomořsko-baltský kanál, práce v lese při 50 pod nulou, miliony obětí. A jediný Pytlík Solženicyn, který nic nenese, nenapravuje, jen poslouchá a zapisuje.
Člověk by řekl, že se národ poučí, ale v současném novém Mordoru vzpomínají na ten starý s láskou a sentimentem jako na dobu slávy a prosperity! Vězte, že ten režim byl a je zlý, nevěřme mu ani slovo, braňme se mu zuby, nehty!

11.02.2023 5 z 5

Velká kniha komiksů #1 Velká kniha komiksů #1 Vlastislav Toman

70-80.léta, Chomutov. V den vydání nového ABC přešlapoval jsem, před sedmou ráno, u místní sámošky Luna, abych ukořistil další příhody Malého boha a kmene Gron-c-chů, vzrušující kombinaci pravěku a sci-fi. Dodnes obdivuji kreslířův cit pro detail. Nepřátelé Gron-c-chů měli vždy podlé, nenávistné, zvířecí tváře. Jakmile se z nich stali spojenci, jejich výrazy se rázem změnily v čestné, laskavé a lidské.

Hanebný pancharti Hanebný pancharti Quentin Tarantino

"Bylo nebylo, v nacisty okupované Francii." Hanebný pancharti jsou skvělým filmem a jeho scénář skvělou příležitostí připomenout si kultovní situace a hlášky, včetně těch, které se do finální filmové verze nedostaly! Miluju scénu, kdy Bridget představuje plukovníku Landovi svoje italské přátele. Ve scénáři nenápadné, ve filmu výborné!

Heavy metal : encyklopedie Heavy metal : encyklopedie Daniel Bukszpan

Veliká kniha plná velikých barevných fotografií největších hard&heavy hvězd. Kniha vyšla v roce 2003, proto je dnes všechno jinak. Řada kapel už aktivně nehraje, řada muzikantů se odebrala na lepší místa, než je zdejší slzavé údolí, ale jejich hudba je tu s námi stále. A žebříčky TopTen má každý z nás svoje vlastní. Sejdeme se v nebi, budem se mít heavy!

Bláznův gambit Bláznův gambit Peter Cheyney

"Co si myslíte? Za svobodna se jmenovala de Sirac, to je bretaňské jméno. Snad si nemyslíte, že bretaňské ženské ublíží pár pitomých spálenin od nacistický děvky!"
Francie, Bretaň, pár měsíců po skončení války je mír pouhou iluzí. Ve skutečnosti probíhá nelítostný boj mezi agenty německé zpravodajské služby a Spojenci. Elitní britský agent Shaun O´Mara otevírá gambitem hru, která má vylákat nacistické krysy z úkrytu. V téhle hře jde o hodně, a ne všichni se dožijí jejího konce! Napínavý, čtivý, a pěkně drsný starší bráška Jamese Bonda!

Myš dobré naděje Myš dobré naděje Stanislav Rudolf

Děj se mi ztrácí v mlhách zapomnění, jen vím, že mě příběh bavil také proto, že nebyl o děvčatech, ale o klucích. Někde ta kniha musí být založená, možná na chatě. Musím se po ní podívat a po letech znovu prolistovat!

30.01.2023

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Dvojka má zajímavější děj a mnohem více postav než jednička. Jitka, trénovaná koulařka, kombinuje studium střední zdravotnické školy se sportem a tanečními. Autor hýří vtipnými situacemi a přichází čas i na vážnější témata. A samozřejmě optimistický konec!

29.01.2023 5 z 5

Metráček aneb Nemožně tlustá holka Metráček aneb Nemožně tlustá holka Stanislav Rudolf

Vtipný a čtivý román o dívce, která svůj handicap a komplexy dokázala proměnit ve výhodu. Bible všech loserů a ostatních třídních ztroskotanců. Moje oblíbená kniha a nostalgická vzpomínka na filmové zpracování s Lubomírem Lipským, Ladislavem Mrkvičkou nebo Vítězslavem Jandákem.

29.01.2023 5 z 5

Uloupená hranice: Nefilmoví hrdinové Krušných hor v dramatickém roce 1938 Uloupená hranice: Nefilmoví hrdinové Krušných hor v dramatickém roce 1938 Jindřich Marek

Skvělá kniha i skvělý film! Kdysi opakovala Československá televize Uloupenou hranici každý rok. Dnes je připomínání zločinů sudetských Němců a jejich podíl na likvidaci republiky zapovězené téma. To není dobře, mladí lidé musí znát historii své země, zvlášť v době, kdy jeden z prezidentských kandidátů vyzývá k věčnému míru a prohlašuje, že nezavleče tuto zemi do války. Jak skončila podobná vládní strategie v roce 1938, všichni víme! Nebo alespoň ti, kteří se umí z historie poučit.

22.01.2023 5 z 5