heavy66 heavy66 komentáře u knih

Mrtvé oči Londýna Mrtvé oči Londýna Edgar Wallace

S Žabím bratrstvem moje nejmilejší wallaceovka! S dalším paperbackem pod dekou tajně večer s baterkou, prchal jsem londýnskou mlhou před slepým Jakem a jeho kumpány!
Ctitelům filmových adaptací doporučuji černobílou filmovou verzi z roku 1961. Produkce je sice západoněmecká, některé herce budete znát z Vinnetoua, ale má to napětí a slušnou anglickou atmosféru!

08.12.2022 5 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Číslo tři mezi mými oblíbenými wallaceovkami. Temná anglická gotika, staré rodinné sídlo, prokletí šlechtického rodu, ztracený poklad, podzemní bludiště a vraždící přízrak. Samozřejmě nesmí chybět krásná dívka v nesnázích. Atmosférické, napínavé, zábavné!

08.12.2022 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Osm povídek s tématem láska, ale červenou knihovnu nebo televizní romanci nečekejte! Kundera vztah mezi mužem a ženou pitvá a řeže na kusy, obnažuje v kontextu doby reálného socialismu, plní ho žárlivostí, sentimentem, vypočítavostí a přetvářkou. Nečte se to lehce a romantické lásky je zde pramálo. O to jsou povídky zajímavější.

04.12.2022 4 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Četl jsem Souostroví Gulag, proto mě popis poměrů ve stalinském SSSR nepřekvapil. Horší je, že se do dnešní doby nic nezměnilo! A nejhorší je poslední kapitola, která se jmenuje Špetka optimismu a je o mírně se zlepšujícím trendu v Rusku, ve vztahu k Západu. „To se Putinovi nemůže líbit! Co udělá?“, ptá se Mitrofanov. A datum, kdy dokončil druhé vydání, leden 2022. Tak teď může napsat další díl!

03.12.2022 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Co jiného můžu dělat v době energetické krize než se otužovat a vypínat topení! Po několika týdnech opatrného tréninku se začínám na ranní ledovou sprchu těšit. Nejhorší bylo pustit vodu na záda, ale už to jde docela dobře. Díky, Wime!

03.12.2022 4 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Populární kniha mých mladých let. Charaktery jednotlivých postav jsou výrazné, přehledné a pochopitelné pro malé čtenáře! Kvítečkov, agrikulturní Zapadákov machistického světa, do kterého vstupuje průmyslová revoluce, personifikovaná počátky balónového létání v Sovětském svazu. Důležitým prvkem příběhu je genderové probuzení maskulinní společnosti, a střetnutí tradiční ruské medicíny s alternativními léčebnými metodami. Celá kniha je příliš pozitivní a optimistická! Pochybuju, že se v SSSR nacházelo takhle idylické místo!

25.11.2022 4 z 5

Komsomolci z venkova na výletě ve velkoměstě. Příběh vhodný pro starší děti, s akčnějším dějem. Stranická kritika dekadentního způsobu života ve velkoměstě a negativních projevů závadové mládeže, která není socialisticky uvědomělá, nepracuje, poslouchá punk a ničí obecně prospěšný majetek. Výchovný prvek v podobě kouzelníka naznačuje, že v Sovětském svazu byly zázraky běžným každodenním jevem.

Neználek na Měsíci Neználek na Měsíci Nikolaj Nikolajevič Nosov

Tady končí legrace, pro Neználka, Buchtíka i čtenáře. Prohnilý Západ na Měsíci, vyhrocený konflikt a srážka civilizací! Pro nás děti vyrůstající v komunistickém ráji bylo děsivé číst, jak naši hrdinové trpí ve spárech nelítostných kapitalistů. Příběh plný podvodníků, vykořisťovatelů, zkorumpovaných policajtů, a na konci jasná výzva k proletářské revoluci! Dal bych ideologický odpad, ale musím přiznat sám sobě i všem váženým čtenářům, že se mi kniha.... všechny tři knihy líbily. Tenkrát!

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Je to tak dávno, co jsem Honzíkovu cestu četl, že jsem si ji musel trochu připomenout. Kniha je zalitá sluncem a klidem venkova, konflikty jsou drobné, odpovídající věku malého čtenáře. Takhle nějak si pamatuju svoje dětství u babiček a dědečků. Něco navíc se ale tehdejší děti naučit musely, rozdíl mezi „naše“ a „družstevní“. I Honzík to pochopí na příkladu vlastního a družstevního vajíčka. V chuti byl rozdíl veliký!

20.11.2022 4 z 5

Tisíc dolarů za Buffala Billa Tisíc dolarů za Buffala Billa David Hamilton

Napínavý drsný western, bez romantiky a pozlátka, exkurze do historie Občanské války, plná skutečných postav a krvavých bitev. V roce 1865, kdy válka skončila, byl William Cody ve věku pouhých devatenácti let. Přezdívku Buffalo Bill získal až později, kdy se jako dodavatel masa pro stavbu pacifické železnice stal symbolem vybíjení bizonů.

18.11.2022 5 z 5

Buffalo Bill kontra Jesse James Buffalo Bill kontra Jesse James David Hamilton

Buffalo Bill stíhá Jesse Jamese, v dalším dobře napsaném westernovém příběhu, situovaném do doby po Občanské válce. Jesse James, od šestnácti let člen konfederační partyzánské brigády, za války vraždil vojáky i civilisty Unie. Po válce pokračoval ve zločinecké dráze jako bankovní a vlakový lupič. Legendou se stal už za života, ale s jeho násilnou smrtí ve věku 34 let neměl Buffalo Bill nic společného.

18.11.2022 5 z 5

Volání rodu Volání rodu Eduard Štorch

Další dobrodružný příběh fantazie Eduarda Štorcha, z doby bronzové. Stařešina Čech a jeho lid putují do země zaslíbené, mléka a strdí plné, a rodina slévače bronzu Vlka se je snaží dostihnout. Hlubokými závějemi, bez jídla, v patách divou zvěř a divé lidi, jen stále vpřed k novému domovu a šťastnému konci!

13.11.2022 4 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Další kultovní, stokrát čtený kousek mého mládí! V okolí Vltavy to žilo už v mladší době kamenné. Zdejší domorodci se mezi sebou hádali a obchodníkům ze západní Evropy prodávali děvčata za krávy, a zlato za sůl.
Když vidím současnou politiku obchodních řetězců, mám pocit, že se do našich časů mnoho nezměnilo!

13.11.2022

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Rusové nemají co žrát a chtějí sežrat Ukrajinu a celou Evropu. Adam jede do Moskvy najít Evu. Drak unese bohyni lásky a chce vzkřísit Lazara z mrtvých! Jak to celé dopadne?
Ďáblova alternativa je promyšlený až překombinovaný román, kde si nebudete jistí, kdo je kladný hrdina a komu máte fandit! Snad tomu Slavíkovi, aby mohl zpívat na Berkeley Square, ne na Rudém náměstí!

11.11.2022

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Musím označit Spis Odessa za jednu z nejlepších forsythovek, ačkoliv se mi líbí všechny. Odessa, smrtelně nebezpečná organizace bývalých SS proti naivnímu investigativnímu novináři Millerovi, který příliš pozdě zjistí, do jak nebezpečné hry se pustil. FF si, jako obvykle, dotvořil obecně známá fakta a napsal napínavý thriller na téma holocaustu a poválečného prorůstání vlivu nacistických struktur do státní správy Západního Německa. Zajímavé jsou informace, že po vydání románu požádala západoněmecká prokuratura o vydání Eduarda Roschmanna z Argentiny, i když o jeho uvěznění německé úřady doopravdy zájem neměly.

08.11.2022 5 z 5

Matematické fyzikální chemické tabulky pro SPŠ Matematické fyzikální chemické tabulky pro SPŠ Jiří Mikulčák

Důležitá pomůcka a tahák každého studenta a současně napínavá publikace! Kromě všeobecně známých pouček jako je například věta Kosínova, objem válce nebo rovnice o jedné neznámé, se seznámíte s veličinami jako jsou molové hmotnosti, kapilární tlak rtuti, a součinitele smykového tření. Po přečtení Tabulek už nikdy nezaváháte u otázky, jestli je těžší žula nebo hliník, ocel nebo zlato, a zda má plzeňské pivo zásaditou reakci?! Tabulky vás vezmou do Vesmíru, dozvíte se, jak dlouhý je parsek, světelný rok a astronomická jednotka, nebo podle kterého měsíce planety Uran pojmenovali prací prášek. Doporučuji!

06.11.2022 5 z 5

Uši džungle Uši džungle Pierre Boulle

Zajímavě vymyšlený příběh z války ve Vietnamu. Dnes mají armády dokonalejší zařízení ke sledování každého nepatrného objektu na zemském povrchu nebo pod ním, ve dne jako v noci. Ale džungle má svoje uši ozbrojené jen lukem a oštěpem, které dokáží přinutit přetechnizovanou civilizaci, aby jim pomohla se sháněním potravy.

05.11.2022 4 z 5

Fotograf Fotograf Pierre Boulle

V době bezohledných bulvárních paparazzi fotografujících oběti zločinů nebo dopravních nehod není Fotograf nijak překvapivý nebo výjimečný. Jenom zábavný a čtivý příběh teroristického spiknutí proti hlavě státu, které hlavní hrdina odhalí a využije pro svůj cíl, získání Pulitzerovy ceny za nejlepší fotografii!

05.11.2022 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Most, v přeneseném smyslu spojnice mezi lidmi, národy nebo civilizacemi, má v normálním světě pozitivní význam. V absurdním pojetí Pierra Boulle stane se most spojnicí mezi dvěma fanatiky, a v tom případě bych za jeho budoucnost nedal zlámanou grešli! Příběh je skvělý a tak známý, že připomínat znalcům stejně skvělou filmovou adaptaci s Alecem Guinessem a Sessue Hajakawou je zbytečné.

05.11.2022

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Vzestup a pád mocného aparátčíka sledovaný objektivem fotoaparátu jeho dvorního fotografa a přítele. Od válečného hrdiny, přes energického a rozhodného organizátora až po alkoholem zničenou trosku bojící se všeho a všech. Nevím, zda měl autor na mysli konkrétního člověka nebo popisuje fiktivní osudy, každopádně kniha je smutná, bezútěšná a depresivní.

28.10.2022