heavy66 heavy66 komentáře u knih

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Humoristický román o neobvyklém receptu, jak vyhrát ve fotbale každý zápas nebo soutěž. Při průměrném počtu 1,67 dítěte na rodinu v ČR je to koncept nepoužitelný. A v moderní době, kdy fotbalovou ligu řídí Berbr, Rogoz nebo Pelta, by neprorazili ani Klapzubové.
Kniha je určena školní mládeži, ale fandové věřící ve zlepšení poměrů v českém fotbale ji mohou číst v jakémkoliv věku!

18.09.2022 4 z 5

Memento Memento Radek John

Poprvé jsem knihu četl v reálném čase druhé poloviny 80.let a myslím, že se Radku Johnovi povedla. Příběh o fyzické i psychické destrukci dvojice mladých lidí, o jejich lhostejnosti a netečnosti k vlastní existenci, je o to děsivější, že se mohl stát ve vedlejším bytě, ve stejném vchodu, přímo vedle vás! Kniha na mě působila deprimujícím dojmem a spolehlivě odradila od experimentů s tvrdými drogami.

15.09.2022 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Pověsti z kolébky evropské civilizace s klasickými tématy, hrdinským patosem a morálním ponaučením. Je to starší obdoba křesťanských deseti přikázání a sedmi smrtelných hříchů, pro mladší čtenáře. Myslím, že není moc lidí, kteří nikdy neslyšeli o Sysifovi, Prométheovi, Perseovi nebo Ikarovi. Pokud nečetli tuto knihu, pak je znají z filmových adaptací, které tyto věčné a nesmrtelné příběhy udržují živé.

15.09.2022

Všichni do jednoho Všichni do jednoho Ed McBain

Jeden průměrný den jednoho policejního revíru ve velkoměstě New Yorku! Od krádeží, prodeje drog, přes obtěžování dětí, až k vraždě a násilí proti skupině obyvatelstva. V roce 1971 byli místní kriminálníci v klidu. Tvrdé nekompromisní tažení starosty Rudy Giulianiho proti zločinu začne za více než dvacet let. A další příšerné události, které New York čekají 11. září 2001!

11.09.2022 5 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Román z doby pravěké, kdy existovalo pouze "obyčejné" sexuální harašení. Ještě žádná hyperkorektnost, nebinární 40 pohlaví, nebo obvinění z trestného činu, dám-li dámě přednost ve dveřích!
Autor fabuluje situaci, že agresor je pro jednou opačný než obvykle. A fabulace je to čtivá a napínavá. Genderový souboj Demi Moore a Michaela Douglase ve filmové verzi je stejně dobrý jako kniha.

09.09.2022 5 z 5

Královna Alžběta II.: Kompletní příběh života britské panovnice Královna Alžběta II.: Kompletní příběh života britské panovnice kolektiv autorů

Dnes je velmi smutný den, zemřela královna Alžběta II. Byla již nějaký rok královnou, když jsem se narodil, a dnes, kdy ukončila svou službu Velké Británii, je mi 57 let. Královna pro mě byla symbolem tradice a pořádku, vzorem chování a vystupování hlavy státu, pevnou skálou, o kterou se rozbíjely vlny afér a společenských otřesů. S královnou odchází jedna historická epocha, dnešním dnem končí doba alžbětinská. Upřímnou soustrast všem příznivcům britské monarchie! Bože, chraň královnu!

08.09.2022 5 z 5

Půjdete-li v Česku hlubokým lesem pět kilometrů kterýmkoliv směrem, dojdete k hospodě nebo perníkové chaloupce. Cestou potkáte ježka, sojku nebo Jeníčka a Mařenku. V Americe je všechno mnohem dál a nebezpečí větší. Mám o Trishu strach, protože znám Stephena Kinga, který bez mrknutí oka nechá zmizet oblíbenou postavu. Tak snad to dobře dopadne!

06.09.2022 5 z 5

Zemřela jako Sadie Zemřela jako Sadie Ed McBain

Manžel je potěšen, že jeho ženu někdo zabil? V očích primitivně uvažujících policajtů se tím automaticky stává podezřelým z vraždy. I když je rychle zatčen pravý pachatel, jak Carellův policajtský nos, tak skeptický čtenář o tom pochybují. K tomu se blíží sněhová bouře a Štědrý večer, kdy se ukáže, kdo koho miluje nebo nenávidí a proč!

04.09.2022 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Můžete začít se čtením za úsvitu, ale noční směna vás čeká tak jako tak, protože Kingovy povídky vás nepustí, dokud je nepřečtete všechny. Až temnota k půlnoci obklopí noční lampičku, ze stínů okolo vaší postele vystoupí krysy, upíři a duchové zemřelých. Uvidíte zářit oči krásné paní, a malou holčičku, která čeká, až jí někdo dá pusu na dobrou noc.
Ve chvílích, kdy tohle píšu, slyším svou ženu ve vedlejším pokoji plakat. Myslí si, že jsem byl včera večer s nějakou ženskou. Ach můj Bože, já si to myslím taky!

03.09.2022 5 z 5

Noc kouzel zbavená Noc kouzel zbavená Ed McBain

To není policejní revír, to je horor pod širým nebem! Kusy těl v popelnicích, vykuchané lehké děvy a k tomu dětičky v hororových maskách vylupují obchody s chlastem a střílí kolem sebe jak u Verdunu. Z toho by jednoho klepla pepka!
Naštěstí detektivové 87.revíru jsou profíci, na které si sebemazanější zločinec nepřijde! Během napínavé noci zbavené všech kouzel odhalí pachatele, a dokonce Eileen dostane příležitost vyřešit svoje psychické trauma!

01.09.2022 5 z 5

Bílá pevnina Bílá pevnina Stanislav Bártl

Zajímavá kniha o historii a současnosti ledového světadílu. Pravda, o současnosti nemůže být řeč, když se autorova návštěva uskutečnila v roce 1958. V té době tam ještě panovaly silné mrazy a ledové větry, jak Stanislav Bártl píše. Ne jako letos v březnu, kdy v Antarktidě naměřili o 40°C (!) vyšší teplotu než je obvyklé pro začátek podzimu!

01.09.2022 4 z 5

Dlouho jsme se neviděli Dlouho jsme se neviděli Ed McBain

Steve Carella řeší případ děsivější než je běžný průměr vražd ve velkoměstě Isola. Co je to za šíleného magora, který vraždí slepé lidi? Dokonce veterána z Vietnamu, který ztratil zrak při službě vlasti!
Carella tápe při hledání stop a analýze snů vojáka trpícího posttraumatickým syndromem. Detektivové nepoužívají při pátrání psy, ale tentokrát jim jeden slepecký pes s vyřešením případu pomůže!

01.09.2022 5 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

87.revír tentokrát řeší celou řadu případů násilí na ženách. Pachatel je tak brutální, že si skutečně zaslouží označení Postrach. Vyšetřovatelům navíc pomáhá postrach detektivů 87.revíru, kolega Ollie Weeks, jehož nestandardní přístup pomůže případ vyřešit.
Pokud příběh není napsán podle skutečné události, je na libovůli autora, jak se bude vyvíjet. Kdyby Ed McBain chtěl, mohl Eileen pomoci. To bylo od něho hanebné!

27.08.2022 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý díl má skvělý otvírák v podobě divokého skřítka Dobbyho, který Harryho navštíví v jeho domácím vězení. Děti postoupily do druhé třídy, a jsou na základce v Bradavicích zkušenými mazáky. Tomu odpovídá atmosféra Tajemné komnaty, která je temnější až strašidelná! Kolem našich malých kouzelníků se stahují rdousící hadí smyčky Pána zla. Příběh je plný nadpřirozených bytostí, fantastických jevů a humoru, jak to má být v každé správné pohádce!

27.08.2022

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Když vyšel první díl Harryho Pottera česky, měl jsem dětství dávno za sebou, a Kámen mudrců jsem četl před spaním svému synovi.
Jako kluk jsem měl velkou fantazii, žil jsem mezi dinosaury z Cesty do pravěku, miloval Leontýnku Brtníkovou z Brtníku, a vařil babské ucho se Saxanou! Až při čtení Kamene mudrců jsem zjistil, jak bohatá a nekonečná může být fantazie spisovatele, který stvoří říši kouzel, kde se ti nemožné splní ihned a zázraky než bys napočítal do tří!
Probouzení dětské fantazie, která děti přenáší do úžasného světa pohádkových bytostí, kde prožívají fantastická dobrodružství s kouzelníky stejného věku, je velkým přínosem paní Rowlingové pro světovou literaturu.

24.08.2022 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Drsný, krutý příběh z posledních měsíců války o německých záškodnících v sovětském týlu. Příběh o boji a zabíjení, kde nejsou vítězové, jenom poražení. Autor sloužil u výsadkářů wehrmachtu, přežil závěr války jako sovětský zajatec, a posléze jako hodný, východní Němec psal protiválečné romány. Příliš mnoho mladých lidí z obou bojujících stran takové štěstí nemělo!

24.08.2022

Bohatýrská trilogie Bohatýrská trilogie Jaroslav Žák

Vtipná a zábavná kniha, i když většina kanadských žertíků pánů Rady a Žáka je již notně vousatá. Tramping přežívá pouze v zapadlých osadách okolo Sázavy, které jsou chráněny proti vstupu paďourů systémem důmyslných pastí a léček. Jen současný Žižkov je tomu starému hodně podobný, potkat tam zločince nebo gangstera není v nočních hodinách žádné umění!

20.08.2022 5 z 5

Lexikon magie Lexikon magie Milan Nakonečný

Začínáte-li s nějakou činností, je dobré načerpat vědomosti z odborné literatury. Chcete uvařit oběd, pořiďte si kuchařku! Chcete obložit koupelnu, vezměte příručku domácího kutila! Pokud hodláte vyvolávat Satana, zaříkávat dobytek, provozovat čarodějnictví nebo věštit budoucnost z křišťálové koule, musíte si přečíst Lexikon magie!

20.08.2022 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Tankový prapor nebo Černí baroni? Prapor je sofistikovanější román o armádní tuposti, nadutosti a buzeraci, více satira než legrace. Postavy jsou skutečné, promyšlené, usazené do dějinného a společenského kontextu. Malinkatej ďábel není karikatura, ale komunistická kreatura! Připomněl mi důstojníky a politruky socialistické armády, které jsem měl tu smůlu osobně poznat. Ke knize jsem se dostal až s porevolučním vydáním, přečetl ji a šel do kina na poslední skvělý Olmerův film.

16.08.2022 5 z 5

Černí baroni nebo Tankový prapor? Baroni, to je groteska, čistá legrace, neřku-li sranda, a postavy jsou typovými karikaturami bez vnitřního vývoje, minulosti, rodinných vazeb nebo vztahů. S nadsázkou řeknu, že ponechám-li první a poslední kapitolu a ostatní přeházím, román neztratí na srozumitelnosti! Poprvé jsem Barony četl v 80.letech v samizdatu, na strahovské koleji. Ležel jsem na posteli, a doslova se válel smíchy. O těžkých a tragických osudech odvedenců k PTP jsem tenkrát bohužel nic nevěděl, naopak z četby jsem nabyl nesprávného dojmu, že služba u PTP byla samá legrace a mejdan! Chápu, že někteří veteráni PTP neměli z knihy dobrý pocit!

16.08.2022 5 z 5