heavy66 heavy66 komentáře u knih

Fotograf Fotograf Pierre Boulle

V době bezohledných bulvárních paparazzi fotografujících oběti zločinů nebo dopravních nehod není Fotograf nijak překvapivý nebo výjimečný. Jenom zábavný a čtivý příběh teroristického spiknutí proti hlavě státu, které hlavní hrdina odhalí a využije pro svůj cíl, získání Pulitzerovy ceny za nejlepší fotografii!

05.11.2022 4 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Most, v přeneseném smyslu spojnice mezi lidmi, národy nebo civilizacemi, má v normálním světě pozitivní význam. V absurdním pojetí Pierra Boulle stane se most spojnicí mezi dvěma fanatiky, a v tom případě bych za jeho budoucnost nedal zlámanou grešli! Příběh je skvělý a tak známý, že připomínat znalcům stejně skvělou filmovou adaptaci s Alecem Guinessem a Sessue Hajakawou je zbytečné.

05.11.2022

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Vzestup a pád mocného aparátčíka sledovaný objektivem fotoaparátu jeho dvorního fotografa a přítele. Od válečného hrdiny, přes energického a rozhodného organizátora až po alkoholem zničenou trosku bojící se všeho a všech. Nevím, zda měl autor na mysli konkrétního člověka nebo popisuje fiktivní osudy, každopádně kniha je smutná, bezútěšná a depresivní.

28.10.2022

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Nebeský bubeník, bum, bum, vánoční svíčky padají k zemi, oheň se lije z temné oblohy, kostel chvějící se hrůzou jako člověk... (Drážďany únor 1945)

Lästige ausländer se vrací dvacet po válce do Německa a v rozhovoru s mladinkou hotelovou recepční vzpomíná na život ve stínu šibenice v koncentračním táboře nebo v podsvětí velkého německého města.
Útlá kniha sahá na dřeň lidských emocí nenávisti, sobectví, lásky, přátelství a pokládá otázku kolik generací synů a dcer musí trpět za hříchy otců, aby byl národ očištěn! Kniha se nečte snadno, po jejím přečtení zůstává trpký pocit v ústech.

28.10.2022 5 z 5

Bohové a hrdinové antických bájí Bohové a hrdinové antických bájí Vojtech Zamarovský

Jako chlapec školou povinný, se zájmem o dějepis a mytologii, jsem si ve slovníku často listoval a hledal rodinné a společenské vazby bohů a bájných bytostí. Skvěle napsaná a neobyčejně zajímavá kniha!

Iron Maiden: Run to the Hills Iron Maiden: Run to the Hills Mick Wall

Oh Well, wherever, wherever you are
Iron Maiden's gonna get you, no matter how far
See the blood flow watching it shed up above my head
Iron Maiden wants you for dead

Jak jsem potkal Železnou pannu! Na jaře 1981 se můj otec chystal na služební cestu do Západního Německa. "Chceš přivést nějaké desky?" Jasně, že jsem chtěl! Na první místo seznamu jsem napsal eponymní album neznámé kapely, podle recenze v časopise Bravo new wave of British heavy metal. Na doprovodné fotografii coveru se pod lampou šklebil jakýsi zombík, a v německém překladu se kapela jmenovala Die Eiserne Jungfrau.
Táta desku přivezl, já ji položil na kotouč rodinného gramofonu a už jsem ji z něj nikdy nesundal. Pár let poté jsem si dojel do Maďarska pro Number of the Beast, po revoluci jsem Irony viděl naživo, ale to už je jiná kapitola. Nikdy ale nezapomenu na úžasný hudební zážitek, když jsem je slyšel poprvé.

Sovák podruhé Sovák podruhé Slávka Kopecká

Soukromé vzpomínky skvělého herce a komika třeba na divadelní zájezd do Sovětského svazu, na znárodnění chalupy Josefa Vinkláře nebo na soudružku zvanou Morová rána. Chvílemi jsem se smál nahlas.

22.10.2022 5 z 5

Karlštejnské vigilie Karlštejnské vigilie František Kubka

"Tři fakulty jsou připraveny obveselovat Jeho Milost," pronesl slavnostně pan Vítek. "Bohoslovci vyslali Vašeho kanovníka, pana Ješka z Janovic, fakulta artistická Vašeho velezkušeného rytíře, pana Buška z Velhartic, a fakulta lékařská, mne, Vašeho pokorného služebníka."
Večerníček pro dospělé. Tři urození pánové vyprávějí nemocnému císaři Karlovi příběhy milostné, tu veselé, tu zase vážnější.

22.10.2022 4 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Kopyto a Mňouk byli mými spolužáky po celou základku, i na gymplu. Potkávali jsme se na stránkách časopisů Ohníček nebo Pionýr. Oproti Rychlým šípům nebo Hochům od Bobří řeky to byli skuteční pankáči a rebelové!

19.10.2022 5 z 5

Doktor od Jezera hrochů Doktor od Jezera hrochů Miloslav Švandrlík

Miloslav Švandrlík, enfant terrible české literatury. Miluju jeho nápady! Tragický příběh doktora Dobeška je tak pitomý, až je zábavný. Filmová adaptace, plná dobrých herců, je zábavná a taky pitomá!

19.10.2022 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

O myších a lidech jsem četl dávno předtím, než vznikla Databáze knih, takže jsem neznal anotaci díla, a podle názvu čekal něco duchovního a filozofického. Víc jsem mýlit nemohl! Příběh George a Lennieho je stručný, syrový, bezútěšný a tragický a také plný přátelství, krásných snů a naděje. Z filmu mi utkvělo v paměti skvělé herectví chameleona filmového světa Johna Malkoviche v roli siláka Lennieho.

18.10.2022 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Veselé i smutné vzpomínky na dětství a mládí jednoho z největších českých malířů. Vždycky mě potěší, když zjistím, že uctívaný velikán byl také jenom člověk, a Ladovy vzpomínky, stejně jako jeho obrazy, jsou plné obdivu a lásky k rodině, rodnému místu a lidem. Mojí oblíbenou částí Kroniky jsou vzpomínky na kamarádství s Jaroslavem Haškem. Jsou to zážitky, o kterých jsme se ve škole neučili.

16.10.2022 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Příběhy z kamenného fondu české literatury vyprávěné archaickým jazykem, vážné a ponuré, obklopené aureolou tradice a povinné četby. Ale když je milujete, není co řešit!

16.10.2022 4 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

„No jo. Já končím. Poslední, co dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A pak jdu na odpočinek a přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové! Ne jako já. Ten se nezakecá… Tak nashledanou!"
Ze Svěrákových slov mrazí, legrace končí. Obecenstvo utichne a klopí oči, aby pan Smrtka neviděl, kdo se smál. Laskavá atmosféra cimrmanovského humoru se mění na mrazivou a zneklidňující.

14.10.2022 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"Nejlepší trik, který ďábel kdy předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje."
Spalovač mrtvol, jeden z nejpůsobivějších hororů české literatury díky osobě hlavního hrdiny. Karl Kopfrkingl není žádná krvavá kreatura, ale jemný, kultivovaný, poetický, pořádkumilovný a nekonečně, nekonečně soucitný člověk!
Kniha by nebyla úplná bez filmové adaptace s ďábelsky dokonalým Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

11.10.2022 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

„Co sis nadrobil, to si musíš sníst! Nechoval ses jako správný kamarád ani k nám, ani k Bratrstvu Kočičí pracky. Byl jsi jako stéblo trávy ve větru. Zrazoval jsi kdekoho, dělal jsi klepy, znepřátelil sis už celou Druhou stranu. Každý tebou opovrhuje. A nikdo to z tebe nemůže dostat ven. Jen ty sám svým dobrým chováním správného chlapíka. Pak teprve i my budeme s tebou kamarádit!“
(projev Mirka Dušína k Bohoušovi z Bratrstva Kočičí pracky)

Rychlé šípy, parta správných chlapíků, kteří se pustí do placené investigativní žurnalistiky, aby odhalili tajemství Stínadel nejen čtenářům oběžníku TamTam, ale celým generacím dětí, které čtou a milují jejich příběhy až do dnešních dnů. Sám jsem ten příběh četl a miloval, a rád si ho připomínám dodnes.

04.10.2022 5 z 5

Příbuzenská krev Příbuzenská krev Ed McBain

Carella s Klingem řeší případ brutálního napadení dvou děvčat neznámým, sadistickým útočníkem. Pátrají mezi pedofily a sexuálními predátory a při tom rozkrývají vztahy v jedné věřící a na první pohled funkční rodině. Pachatel není znám až do samého závěru, ale když se naladíte na rodinnou vlnu, dokážete ho tipnout!

01.10.2022 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Bílý tesák je jedním z nejkrásnějších příběhů o vztahu člověka a zvířete, a věčném koloběhu života. Jack London musel být v minulém životě psem nebo vlkem, jak jinak by dokázal vstoupit tak hluboko do jejich duše! A teď, sto let po své smrti, se možná znovu prohání po studených a zasněžených severských pláních, aby se jednou vrátil jako další nadaný spisovatel survival literatury!

28.09.2022

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

No tak určitě, už zase jsem se nedokázal odtrhnout, zase jsem četl do pozdních nočních hodin (ještě, že byl víkend)! Ten konec je úplně absurdní, příběh zpackanýho života, žádný Los Angeles, ale Los Nesmyslos ....a já přesto polykal řádky jeden za druhým, chvátal, hltal, abych se už už dozvěděl, jak to dopadne!
Všech jedenáct je za mnou, tak teď bude od Cartera svatej klid!..... Kdy že má vyjít něco dalšího?

25.09.2022 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Co mají společného kapsáři a knihy?
Vcházím onehdy do knihkupectví na Václavském náměstí a proti mně ven spěchají dvě osoby romské národnosti. Asi minutu jsem se divil jejich zájmu o literaturu, než nějaká zákaznice začala lamentovat, že postrádá peněženku!
Angela Woodová, kapsářka z Los Angeles, místo nadité peněženky sebere jednomu známému spisovateli rukopis jeho dalšího děsivého krváku, a hodí mi ho do schránky! Začínám v něm listovat, jsem zvědavý, co autor vymyslel.

24.09.2022 5 z 5