heavy66 heavy66 komentáře u knih

Karlštejnské vigilie Karlštejnské vigilie František Kubka

"Tři fakulty jsou připraveny obveselovat Jeho Milost," pronesl slavnostně pan Vítek. "Bohoslovci vyslali Vašeho kanovníka, pana Ješka z Janovic, fakulta artistická Vašeho velezkušeného rytíře, pana Buška z Velhartic, a fakulta lékařská, mne, Vašeho pokorného služebníka."
Večerníček pro dospělé. Tři urození pánové vyprávějí nemocnému císaři Karlovi příběhy milostné, tu veselé, tu zase vážnější.

22.10.2022 4 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Kopyto a Mňouk byli mými spolužáky po celou základku, i na gymplu. Potkávali jsme se na stránkách časopisů Ohníček nebo Pionýr. Oproti Rychlým šípům nebo Hochům od Bobří řeky to byli skuteční pankáči a rebelové!

19.10.2022 5 z 5

Doktor od Jezera hrochů Doktor od Jezera hrochů Miloslav Švandrlík

Miloslav Švandrlík, enfant terrible české literatury. Miluju jeho nápady! Tragický příběh doktora Dobeška je tak pitomý, až je zábavný. Filmová adaptace, plná dobrých herců, je zábavná a taky pitomá!

19.10.2022 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

O myších a lidech jsem četl dávno předtím, než vznikla Databáze knih, takže jsem neznal anotaci díla, a podle názvu čekal něco duchovního a filozofického. Víc jsem mýlit nemohl! Příběh George a Lennieho je stručný, syrový, bezútěšný a tragický a také plný přátelství, krásných snů a naděje. Z filmu mi utkvělo v paměti skvělé herectví chameleona filmového světa Johna Malkoviche v roli siláka Lennieho.

18.10.2022 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Veselé i smutné vzpomínky na dětství a mládí jednoho z největších českých malířů. Vždycky mě potěší, když zjistím, že uctívaný velikán byl také jenom člověk, a Ladovy vzpomínky, stejně jako jeho obrazy, jsou plné obdivu a lásky k rodině, rodnému místu a lidem. Mojí oblíbenou částí Kroniky jsou vzpomínky na kamarádství s Jaroslavem Haškem. Jsou to zážitky, o kterých jsme se ve škole neučili.

16.10.2022 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Příběhy z kamenného fondu české literatury vyprávěné archaickým jazykem, vážné a ponuré, obklopené aureolou tradice a povinné četby. Ale když je milujete, není co řešit!

16.10.2022 4 z 5

Posel z Liptákova Posel z Liptákova Zdeněk Svěrák

„No jo. Já končím. Poslední, co dělám, je nějakej Ferdinand, Sarajevo. A pak jdu na odpočinek a přijde novej. Mladej. Ale to bude sekáč, pánové! Ne jako já. Ten se nezakecá… Tak nashledanou!"
Ze Svěrákových slov mrazí, legrace končí. Obecenstvo utichne a klopí oči, aby pan Smrtka neviděl, kdo se smál. Laskavá atmosféra cimrmanovského humoru se mění na mrazivou a zneklidňující.

14.10.2022 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"Nejlepší trik, který ďábel kdy předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje."
Spalovač mrtvol, jeden z nejpůsobivějších hororů české literatury díky osobě hlavního hrdiny. Karl Kopfrkingl není žádná krvavá kreatura, ale jemný, kultivovaný, poetický, pořádkumilovný a nekonečně, nekonečně soucitný člověk!
Kniha by nebyla úplná bez filmové adaptace s ďábelsky dokonalým Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

11.10.2022 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

„Co sis nadrobil, to si musíš sníst! Nechoval ses jako správný kamarád ani k nám, ani k Bratrstvu Kočičí pracky. Byl jsi jako stéblo trávy ve větru. Zrazoval jsi kdekoho, dělal jsi klepy, znepřátelil sis už celou Druhou stranu. Každý tebou opovrhuje. A nikdo to z tebe nemůže dostat ven. Jen ty sám svým dobrým chováním správného chlapíka. Pak teprve i my budeme s tebou kamarádit!“
(projev Mirka Dušína k Bohoušovi z Bratrstva Kočičí pracky)

Rychlé šípy, parta správných chlapíků, kteří se pustí do placené investigativní žurnalistiky, aby odhalili tajemství Stínadel nejen čtenářům oběžníku TamTam, ale celým generacím dětí, které čtou a milují jejich příběhy až do dnešních dnů. Sám jsem ten příběh četl a miloval, a rád si ho připomínám dodnes.

04.10.2022 5 z 5

Příbuzenská krev Příbuzenská krev Ed McBain

Carella s Klingem řeší případ brutálního napadení dvou děvčat neznámým, sadistickým útočníkem. Pátrají mezi pedofily a sexuálními predátory a při tom rozkrývají vztahy v jedné věřící a na první pohled funkční rodině. Pachatel není znám až do samého závěru, ale když se naladíte na rodinnou vlnu, dokážete ho tipnout!

01.10.2022 4 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Bílý tesák je jedním z nejkrásnějších příběhů o vztahu člověka a zvířete, a věčném koloběhu života. Jack London musel být v minulém životě psem nebo vlkem, jak jinak by dokázal vstoupit tak hluboko do jejich duše! A teď, sto let po své smrti, se možná znovu prohání po studených a zasněžených severských pláních, aby se jednou vrátil jako další nadaný spisovatel survival literatury!

28.09.2022

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

No tak určitě, už zase jsem se nedokázal odtrhnout, zase jsem četl do pozdních nočních hodin (ještě, že byl víkend)! Ten konec je úplně absurdní, příběh zpackanýho života, žádný Los Angeles, ale Los Nesmyslos ....a já přesto polykal řádky jeden za druhým, chvátal, hltal, abych se už už dozvěděl, jak to dopadne!
Všech jedenáct je za mnou, tak teď bude od Cartera svatej klid!..... Kdy že má vyjít něco dalšího?

25.09.2022 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Co mají společného kapsáři a knihy?
Vcházím onehdy do knihkupectví na Václavském náměstí a proti mně ven spěchají dvě osoby romské národnosti. Asi minutu jsem se divil jejich zájmu o literaturu, než nějaká zákaznice začala lamentovat, že postrádá peněženku!
Angela Woodová, kapsářka z Los Angeles, místo nadité peněženky sebere jednomu známému spisovateli rukopis jeho dalšího děsivého krváku, a hodí mi ho do schránky! Začínám v něm listovat, jsem zvědavý, co autor vymyslel.

24.09.2022 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Humoristický román o neobvyklém receptu, jak vyhrát ve fotbale každý zápas nebo soutěž. Při průměrném počtu 1,67 dítěte na rodinu v ČR je to koncept nepoužitelný. A v moderní době, kdy fotbalovou ligu řídí Berbr, Rogoz nebo Pelta, by neprorazili ani Klapzubové.
Kniha je určena školní mládeži, ale fandové věřící ve zlepšení poměrů v českém fotbale ji mohou číst v jakémkoliv věku!

18.09.2022 4 z 5

Memento Memento Radek John

Poprvé jsem knihu četl v reálném čase druhé poloviny 80.let a myslím, že se Radku Johnovi povedla. Příběh o fyzické i psychické destrukci dvojice mladých lidí, o jejich lhostejnosti a netečnosti k vlastní existenci, je o to děsivější, že se mohl stát ve vedlejším bytě, ve stejném vchodu, přímo vedle vás! Kniha na mě působila deprimujícím dojmem a spolehlivě odradila od experimentů s tvrdými drogami.

15.09.2022 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Pověsti z kolébky evropské civilizace s klasickými tématy, hrdinským patosem a morálním ponaučením. Je to starší obdoba křesťanských deseti přikázání a sedmi smrtelných hříchů, pro mladší čtenáře. Myslím, že není moc lidí, kteří nikdy neslyšeli o Sysifovi, Prométheovi, Perseovi nebo Ikarovi. Pokud nečetli tuto knihu, pak je znají z filmových adaptací, které tyto věčné a nesmrtelné příběhy udržují živé.

15.09.2022

Všichni do jednoho Všichni do jednoho Ed McBain

Jeden průměrný den jednoho policejního revíru ve velkoměstě New Yorku! Od krádeží, prodeje drog, přes obtěžování dětí, až k vraždě a násilí proti skupině obyvatelstva. V roce 1971 byli místní kriminálníci v klidu. Tvrdé nekompromisní tažení starosty Rudy Giulianiho proti zločinu začne za více než dvacet let. A další příšerné události, které New York čekají 11. září 2001!

11.09.2022 5 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Román z doby pravěké, kdy existovalo pouze "obyčejné" sexuální harašení. Ještě žádná hyperkorektnost, nebinární 40 pohlaví, nebo obvinění z trestného činu, dám-li dámě přednost ve dveřích!
Autor fabuluje situaci, že agresor je pro jednou opačný než obvykle. A fabulace je to čtivá a napínavá. Genderový souboj Demi Moore a Michaela Douglase ve filmové verzi je stejně dobrý jako kniha.

09.09.2022 5 z 5

Královna Alžběta II.: Kompletní příběh života britské panovnice Královna Alžběta II.: Kompletní příběh života britské panovnice kolektiv autorů

Dnes je velmi smutný den, zemřela královna Alžběta II. Byla již nějaký rok královnou, když jsem se narodil, a dnes, kdy ukončila svou službu Velké Británii, je mi 57 let. Královna pro mě byla symbolem tradice a pořádku, vzorem chování a vystupování hlavy státu, pevnou skálou, o kterou se rozbíjely vlny afér a společenských otřesů. S královnou odchází jedna historická epocha, dnešním dnem končí doba alžbětinská. Upřímnou soustrast všem příznivcům britské monarchie! Bože, chraň královnu!

08.09.2022 5 z 5

Půjdete-li v Česku hlubokým lesem pět kilometrů kterýmkoliv směrem, dojdete k hospodě nebo perníkové chaloupce. Cestou potkáte ježka, sojku nebo Jeníčka a Mařenku. V Americe je všechno mnohem dál a nebezpečí větší. Mám o Trishu strach, protože znám Stephena Kinga, který bez mrknutí oka nechá zmizet oblíbenou postavu. Tak snad to dobře dopadne!

06.09.2022 5 z 5