heavy66 heavy66 komentáře u knih

Black Metal. I, Evoluce kultu Black Metal. I, Evoluce kultu Dayal Patterson

"Black is the night, metal we fight
Power amps set to explode
Energy screams, magic and dreams
Satan records their first note
We chime the bell, chaos and hell
Metal for maniacs pure
Faster than steel, fortune on wheels
Brain hemorrhage is the cure
Black metal, black metal, black metal,
Lay down your souls to the gods rock n' roll..."

Venom to začali, Mercyful Fate, Bathory a Celtic Frost rozjeli, a Norové dovedli k dokonalosti. Nikdy to neskončí, protože kdyby Bůh měl něco proti black metalu, nestvořil by ho!

02.08.2022 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Hovor se smrtí mě vtáhnul tak, až jsem zapomněl na výročí svatby. Bydlím teď v kuchyni na gauči, a začínám o sobě pochybovat. Jestliže se mi líbí Carterovy sadistické úchylárny, nejsem já sám úchylný saďour?! Má žena si to zřejmě myslí. Zavolám ji a zeptám se! V mobilním telefonu mám 758 kontaktů. Pamatuju si ten svůj. Jsem na začátku.

01.08.2022 5 z 5

Dobytí říše Inků Dobytí říše Inků John Hemming

Platí stejně jako v případě Hernána Cortéze v Mexiku. Pizarro a jeho žoldnéři nevratně zničili unikátní civilizaci a umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty. Ukázali ale, co dokáží motivovaní lidé se silnou vizí, vůlí a strategií. Ovšem beze stopy morálky a svědomí!
Knihu mohu doporučit zájemcům o historii conquisty.

26.07.2022 5 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Nejlepší kvintet povídek, svázaných do jedné knihy, co jsem kdy četl!
*****Jak na věc - o pomstě, která nejlépe chutná za studena. Kdybych měl vybrat svoji oblíbenou, vyberu tuhle!
****Občan - o těžkém životě pašeráků drog, i když lépe být zatčen v Anglii než v Bangkoku!
*****Šumící vánek - o lásce, která dokáže porazit i neúprosný čas!
*****Veterán - pocta veteránům SAS z bitvy o Mirbat v jižním Ománu!
*****Zázrak - dojemný a mysteriózní příběh zázračné světice, s pointou tak výraznou, až jsem ji autorovi trochu zazlíval!

26.07.2022 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

Ještě daleko starší young adult literatura a předobraz našich Hochů od Bobří řeky. Příběh je komornější, zábava méně organizovaná, ale kanadští hoši jsou mnohem blíže opravdové divočině než naši skauti!

24.07.2022

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Hoši od Bobří řeky, Rikitan, bobříci, Zelená příšera, a moje srdeční záležitost! Nejstarší young adult literatura a návod jak strávit prázdniny v přírodě pro hochy a dívky toužící po dobrodružství. Pro dnešní mládež by lov bobříků musel mít podobu počítačové hry, aby zaujal.

24.07.2022 5 z 5

Paměti finského maršála Paměti finského maršála Carl Gustav Emil Mannerheim

Se zájmem jsem přečetl paměti vojáka, který dokázal úspěšně čelit Stalinovi i Hitlerovi. S Hitlerem spolupracoval, kolaborace je v tomto případě silné slovo, jen proto, aby chránil svoji zemi proti sovětské invazi. Přitom mu odmítl pomoci s dobytím Leningradu, protože se nechtěl podílet na zničení města a vraždění civilistů. Bránil také finské Židy před deportací do vyhlazovacích táborů.
V roce 1941 ho Winston Churchill přesvědčoval, aby se přidal na stranu spojenců. Maršál prohlásil, „Chcete-li přežít, můžete přistoupit na spojenectví se Sovětským svazem jen tehdy, jste-li hodně silný a hodně daleko.“ Byl to člověk vysokých morálních kvalit a patří mezi největší osobnosti finského národa.

23.07.2022 5 z 5

Básně aneb Visací zámek podle Jana Básně aneb Visací zámek podle Jana Jan Haubert

Jan Haubert, nadaný básník současné střední punkové generace. Obdivuji jeho něžnou senzitivní lyriku v básních o těžkém životě zemědělců v podhorských oblastech (Traktor), o vášních nestřídmého strýce (Cigára), o světci, který napájel žíznivé (Stánek), nebo o čase, který nelze zastavit (Padesát).
Divím se jen, že se o Janovi neučí školní mládež v hodinách literatury!

21.07.2022 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Celý kraj se třese strachem, je to nemoc zlá
lidé hlavy sypou prachem, když se podívá
Dívky mizí v bráně hradu, jako v tlamě lva
podobá se zlému hadu, když se podívá
Countess Bathory...

Odmítám historické zpochybňování, spiknutí a intriky! Alžběta musí zůstat vražedkyní, krvavým upírem a inspirací pro mistry děsivých knih, filmů a hudby!

17.07.2022 4 z 5

Žut Žut Karl May

Snad nebudu spoilovat, řeknu-li konec dobrý, všechno dobré! Stejně jsme to všichni čekali. Kara ben Nemsí, stojící ve stínu vládce všech věřících, vítězí na celé čáře i v závěrečném dostihu na svém Ríhovi, na překážce, proti které je Velký Taxis jen prolézačka pro děti.
Finální kniha série je možná nejlepší ze všech, anebo stejně dobrá jako předchozí. Každopádně přečíst ji musíte!

14.07.2022

Temná půle Temná půle Stephen King

Temná polovina začíná zostra, hned na začátku motiv kanibalismu in utero. Četl jsem, že podobně se rozmnožuje žralok písečný, zvaný šedá sestra. Embrya se požírají navzájem, až zůstane nejsilnější. A zde jsou žraloci tři, George Stark, Alexis Machine a Tad Beaumont. Kdo z nich přežije? Ale zapomeňte na žraloky, jde přece o vrabce!
Král zombie hororu George Romero se v 90.letech, nepříliš úspěšně, postaral o filmovou adaptaci. Kdyby to tak chtěl zkusit Quentin Tarantino!

14.07.2022 5 z 5

Zemí Škipetarů Zemí Škipetarů Karl May

Jako kluk jsem sbíral známky a netušil, jaká země se skrývá za označením Squiperia. Až jsem si přečetl pátý díl Ve stínu pádišáha!
Kara ben Nemsí a jeho tým pokračují v boji proti mezinárodnímu gangu nebezpečných zločinců. Tváří v tvář našim hrdinům se naplno projeví nedostatek inteligence, odvahy a strategického uvažování nepolepšitelných kriminálníků.
Bandité jsou různých národností a je pozoruhodné, že největšími lumpy jsou Arméni a Řekové. V době, kdy autor sérii psal, začínaly v Turecku masakry arménské menšiny. Byl ovlivněn dobovou propagandou?

08.07.2022 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Pustit se do nové Kingovy knihy je jako vyrazit do zajímavé luxusní restaurace. Pár dnů dopředu se na návštěvu těšíte, na místě pomalu a pozorně listujete v meníčku, a pak si jídlo řádně vychutnáte. I když sem tam nějaký detail není dokonalý, jako celek to vždycky funguje! Takže jdu na to!

08.07.2022 5 z 5

V balkánských roklinách V balkánských roklinách Karl May

O pivu se s nadsázkou říká, že kudy teče, tudy léčí. S Karou ben Nemsí je to podobné, kam přijde, tam vyléčí několik více či méně nemocných. Od otravy rulíkem zlomocným, přes tišení bolesti zubů a sádrování kotníku, až po likvidaci upíra. Ovšem vrcholem je rada zkušené místní bylinkářce jak léčit revmatismus pomocí březového listí. To je jak z knihy Václava Klause!
Naši hrdinové putují jižním Bulharskem a dále do Makedonie, kde je mnohem více křesťanů, většinou chudých a poctivých, než v turecké části, a kde tak mohou ochutnat i pivo německého typu.

07.07.2022 4 z 5

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karl May

V Cařihradu-Istanbulu jsem kdysi několik měsíců pracoval. Je to obrovské a zajímavé město, odlišné od naší české reality. Měl jsem příležitost poznat ho z pohledu, který zůstává běžnému turistovi skrytý.
Autodílny na periférii města, ve kterých pracují malé děti, řeznictví na plotě u silnice, noční bar bez alkoholu, bytovky stavěné vedle městské skládky, a spousta milých a obchodně zdatných lidí. Na ochoz Galatské věže jsem také vystoupil, abych si připomněl třetí díl série Ve stínu pádišáha.

07.07.2022 4 z 5

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karl May

Na rozdíl od prvního cestovatelského dílu, se tentokrát Kara ben Nemsí s Halefem Omarem zdržují na relativně malém území Kurdistánu (coby kamenem dohodil a zbytek dojel na Ríhovi), na pomezí dnešního Turecka a Iráku. Autor rozebírá vzájemné antagonismy a násilnosti mezi Turky, Kurdy, Jezídy a Nestoriány, které trvají až do dnešní doby.

02.07.2022 4 z 5

Odborník ze Sicílie Odborník ze Sicílie Norman Lewis

Víte, jaký je rozdíl mezi anglickou a sicilskou zdravotní pojišťovnou? Anglická zdravotní pojišťovna dokáže ze statistických dat průměrné úmrtnosti obyvatelstva předpovědět úmrtnost na období následující.
Sicilská pojišťovna zná i jména!

Průměrně zajímavý příběh mafiánského specialisty na špinavou práci...

02.07.2022 3 z 5

Pouští Pouští Karl May

V prvním díle putuje Kara ben Nemsí se sluhou Halefem z Tuniska, přes Egypt a Saudskou Arábii, až do severního Iráku, po zemi poctivých 6,5 tisíce kilometrů! Kniha je, přes jistou schematičnost a stereotypy, přiměřeně napínavá, vtipná, poučná, s výrazným mírovým poselstvím a obdivem k přírodě a krajině. Pro zvídavé děti může sloužit jako prázdninová učebnice dějepisu, zeměpisu a jazykového minima!

30.06.2022 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Dnes, v den svátku Petra a Pavla, je dobrá příležitost vzpomenout nejznámějšího díla velkého polského spisovatele Henrika Sienkiewicze. Quo vadis je čistý a vznešený příběh, trochu černobílý, jak se na apokryfní text sluší a patří. Při čtení je lepší nepřemýšlet o excesech katolické církve v dalších staletích, ale pouze naslouchat vyprávění o lásce římského patricije a krásné křesťanky, a utrpení lidí, kteří za víru ve svého Boha dokázali položit život.

29.06.2022 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Osvícení je skvělá a děsivá kniha. Abyste si užili opuštěné chodby hotelu Overlook, musíte povolit uzdu vlastní fantazii. Nebo si pusťte Osvícení od Stanley Kubricka a film udělá tu práci za vás. Protože Jack Nicholson je dokonalým ztělesněním Jacka Torrance. Tak šílený, jak jen Kingova postava může být! Přesto Stephen King označil Kubrickovo Osvícení za nejhorší filmovou adaptaci svého díla! Zřejmě neviděl Běžícího muže!

28.06.2022 5 z 5