heavy66 heavy66 komentáře u knih

Šelma Šelma Andrew Mayne

Montana, země pětkrát větší než Česko, s jedním milionem obyvatel, pustina plná hor a lesů, v kterých loví sériový vrah, nebezpečná lidožravá šelma. Vidím ten příběh na filmovém plátně. Kmeny stromů, mrholení, padající soumrak, který ruší blikání policejních aut. Ve světle baterek kůže-krev-kosti vyhřezlé z hlíny a bahna. Amatérský detektiv-podivín, dementní vidláci a agresivní policajti. Do filmu by dobře zapadl i ten přepálený konec, nic lepšího stávkující scénáristi z Hollywoodu stejně nevymyslí!

01.07.2023 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Takovou dietu by nepředepsal ani Rajko Doleček! Starý cikán uhrane Billyho Hallecka, a Halleck začne hubnout. Autor ho následně zavede do tak nepříjemných situací a míst, že dovolená v Chánově jsou proti tomu Alpy. Nechci se rouhat, ale i mě by bodlo 10-15 kilo dolů!

24.06.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Klasická detektivka říznutá hororem, ze které čiší mlha, chlad, bezedné bahno a vytí strašidelného přízraku. Sherlock Holmes s doktorem Watsonem vnášejí do nadpřirozeného děsu neúprosnou materiální logiku, která vede k objasnění záhady. Filmových adaptací eviduje CSFD deset. Mě se líbí anglická z roku 1983 s Martinem Shaw a krásnou Glynis Barber, která pár let poté vstoupila také na detektivní dráhu

24.06.2023 4 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Kobra byl pro mě první román FF, kde autor změnil svůj styl z prostého vyprávění na dokumentární reportáž. Široký záběr zemí, lidí, dějů je jako vždy fascinující. A také dokonale přesný návod pro bezpečnostní složky státu, jak bojovat a zvítězit nad drogovou hydrou! Bohužel, jak říká klasik, na světě jsou jenom posluchači a ne vykonavatelé, takže to asi žádný stát v praxi nevyzkouší.

24.06.2023 5 z 5

Volání divočiny Volání divočiny Jack London

Další z Londonových mistrovských děl o soužití člověka a psa. Tentokrát má děj opačný směr než v Bílém Tesákovi. Zhýčkaný hafan Buck je násilím odvezen z Kalifornie na Aljašku, pochopí zákon kyje a tesáku, a naučí se přežít v divokém a nelítostném prostředí. Na konci cesty Buck vyslyší volání divočiny.

24.06.2023

Život alchymistův Život alchymistův Václav Kaplický

Mistr historických románů rozvíjí příběh známého alchymisty Edwarda Kellyho. Snad byl Kelly geniální vědec, snad obyčejný podvodník a intrikán, jak naznačuje oblíbená pohádka o císařově pekaři. Podle Kaplického byl jeho pobyt v Čechách dobrodružný a plný zvratů. Po ztrátě císařské důvěry sice neztratil hrdlo, ale okusil vězení na hradě Hněvíně v Mostě a při útěku z něj se......Zbytek nechám na Václavu Kaplickém, umí vyprávět lépe než já!

16.06.2023 4 z 5

Osada pravěkých lovců Osada pravěkých lovců Alexandr Michajlovič Liněvskij

Fiktivní příběh z pravěku ruského Dálného severu vyprávěný sovětským Eduardem Štorchem. A skoro nikdo to nezná, četlo ho devět lidí. Edice 13 byly jakože knihy pro mládež, ale tohle je hodně drsný příběh, žádná pohádka pro větší děti. Ale je to dobré, když jsem knihu četl poprvé, kdysi tenkrát v pravěku, moc se mi líbila. A teď taky!

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Příběh je to děsivý, když si uvědomíme, že při pochodech smrti v roce 1945 probíhala selekce účastníků stejným způsobem. Remarque má podobné téma v Jiskře života, kde SS vybízejí vězně ke spěchu, protože brána tábora se zavírá. Smějí se a sázejí, kdo z vyčerpaných kostlivců to stihne a kdo zůstane venku navždy. Spisovatel se jenom inspiruje skutečností.

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

(SPOILER) Pozor spoiler! Při zkoumání historických souvislostí objevil jsem zajímavou chybu ve Waltariho vyprávění. ...Michael Karvajalka se dostane v Istanbulu do sultánova harému, do komnat samotné sultánky Roxolany, kde jejímu pětiletému synovi Džihángirovi věnuje svého oblíbeného psíka. Krátce po této příhodě odjíždí s Anttim jako člen sultánova vojska vstříc dobývání Vídně....
Bitva o Vídeň proběhla v roce 1529, ale princ Džihángir, pátý syn Sulejmana I. Nádherného se narodil až roku 1531, což potvrzuje i turecká verze Wikipedie!

16.06.2023 4 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

King tentokrát nenechává kámen na kameni. Rozvíjí téma osamělosti člověka v industriální společnosti podřízené zisku a penězům, téma depresí z nemožnosti prosadit svůj oprávněný zájem proti aroganci úřadů. Může revolta obyčejného člověka proti systému skončit dobře? Smutný příběh!

Pátá čtvrtina (11 povídek) Pátá čtvrtina (11 povídek) Stephen King

Sbírka dobrých, lepších a skvělých povídek, jak je tomu u Mistra pravidlem. Moc se mi líbí Období dešťů, Lituji voláte správně, a hlavně závěrečná, Žebrák a diamant! Je nekingovská, což autor přiznává, jednoduchá a působivá. Pozor, poslední dialog mezi archandělem a Bohem může být považován za rouhání!

16.06.2023 5 z 5

Skryté nebezpečí zdravých potravin Skryté nebezpečí zdravých potravin Steven R. Gundry

Plant Paradox, to je, milí žáci, metoda, jak přestat jíst zdravé potraviny. Netvařte se tak, slyšíte dobře, fastfood a bůček, to je stará vesta. Odteď již žádné celozrnné pečivo, luštěniny, sóju nebo kukuřici! Rostliny nás chtějí zabít a my se musíme bránit! Hlava mi jde kolem z názvů desítek chemikálií, které mi denně pomáhají živit mou stokilovou schránku. Tak snad pan profesor ví, co mluví!

16.06.2023 3 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Michael Karvajalka obtížen hříchy a znechucen ze svého podílu na Sacco di Roma odjíždí do Svaté Země, aby návštěvou Svatého hrobu očistil svoji duši. Cestou upadne do otroctví muslimských pirátů a má co dělat, aby s pomocí věrného hlupáka Anttiho uhájil holý život. Když se začíná blýskat na lepší časy, upadne Michael tentokrát dobrovolně do otroctví své novomanželky Giulie, která kromě řady špatných vlastností má navíc úplnou heterochromii.
Kniha je zajímavá a čtivá, baví mě absurdní monology a dialogy, úvahy o politice a náboženství. Občas jako by se Waltari inspiroval u Karla Maye. Vaty je tam dost, mohl to trochu zkrátit, ale závěr napsal skvělý, skvělý, skvělý!

03.06.2023 4 z 5

Devětadvacet políbení Roalda Dahla Devětadvacet políbení Roalda Dahla Roald Dahl

Devětadvacet políbení od Roalda Dahla vás pobaví, rozesměje, dojme a poskytne i poučení nebo zadostiučinění. Nejraději mám polibek o koupěchtivém faráři a mazaných venkovanech. A také ten o podivné soutěži špičkových someliérů. Nebo do třetice o políbení od manželky skopovou kýtou!

03.06.2023 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Quinn je elitní vyjednávač pro případy únosu kvůli výkupnému. Nyní stojí před nejsložitějším úkolem kariéry, osvobodit uneseného syna amerického prezidenta. Ale něco se pokazí a Quinn musí rychle zjistit co a proč! Autor nehraje s váženým čtenářem čistou hru. Nic není jako vždycky, kladní jsou záporní a záporní kladní. I proto je Vyjednávač silně napínavý až do samotného závěru!

03.06.2023 5 z 5

Černý dům Černý dům Stephen King

Horror na motivy vražd Alberta Fishe. Před časem jsem o Fishovi viděl televizní dokument. Hrůza, ani Stephen King nemá takovou fantazii, aby překonal realitu! Koukal jsem na to pozdě v noci, sám na chatě. Nemohl jsem do rána spát.

03.06.2023 4 z 5

Omen: Ďáblovo znamení Omen: Ďáblovo znamení David Seltzer

"Běda pastýři, jenž opustí své ovečky. Ať mu pravá paže uvadne a pravé oko je oslepeno!"
Květnové komentáře Satanem začaly, sluší se měsíc uzavřít stejně! Omen je dobře známý, napínavý příběh o příchodu Antikrista na Zemi. Hlavním motivem je satanský konvent v srdci katolické církve, provozovaný katolickými duchovními. Autor pochází z židovské rodiny, takže se nedivím. Útlá kniha má dvě filmové adaptace, z roku 1976 a 2006. Do kin uvedeno 6.6., první představení v 6 hodin ráno!

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Obě nemoci přišly z Číny a obě zabíjely hlavně staré a nemocné.
V Bílé nemoci autor vytvořil nadčasové drama, které je aktuální v dnešní době stejně jako v jeho. Maršál a Doktor jsou postavy charakterní a silné, jejich dialog a konflikt, který Maršál přiživuje silou násilí a Doktor silou nenásilí, vedou k tragickému nevratnému konci!
Z Covidu by nic nevykřesal ani Karel Čapek. Postavy Předseda vlády zachránce tisíce mrtvých, Epidemiolog génius průměrnosti, a Ministr zpěvák podržtaška jsou charaktery plytké. Byť komediální, jejich humor je k pláči. Místo ušlechtilých cílů předražené nákupy a preference osobních zájmů, dialogy jak z první obecné. Premiéra se po zásluze stala zároveň derniérou!

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

(SPOILER) Představte si, že se se vás někdo zeptá, o čem je Pentagram?
"No, jak bych ti to...? Harry dostane padáka od Policie kvůli chlastu, a ve výpovědní lhůtě musí chodit do práce a najít sériového vraha satanistu. Ďábel Harryho svádí jako Ježíše na poušti, a nakonec ho prosí o milost."
Všimli jste si, že vcelku obyčejný bourbon Jim Beam nabývá v autorově podání kultovního až spirituálního významu?!

Prostopravda / Paměti Prostopravda / Paměti Mikuláš Dačický z Heslova

Poezie Mikuláše Dačického z Heslova je, v souladu s pověstí proslulého bouřliváka, frejíře a vína pitele, inspirována ženami a chlastem. Nabízí se srovnání s Francois Villonem, ale to byl lepší básník. Dačického verše obrážejí množství vypitého vína a některé, psané zřejmě v depresi po opici, připomínají mravoučná kázaní k poddaným v kostele!
Tuhle recitují v Cechu panen kutnohorských - "Ó, nebozí mladíkové i moudří filozofové, zvláště ženští otrokové, páni, rytíři, měšťáci, mistři, bakaláři, žáci, nebuďte ženští poddáci!"

19.05.2023 3 z 5