honza66 komentáře u knih
Lehkost, s jakou se knihy Fr. Niedla čtou, je až neuvěřitelná. Platí to jak o všech jeho dřívějších středověkých sériích, tak i o tomto nejnovějším počinu. Vedle svižného děje je bonusem i zajímavý popis reálií středověké Prahy a způsobu života tehdejší "střední řemeslné třídy".
Kniha má ambici být velkou a detailní biografií Jeffa Bezose a konkurovat třeba biografii Steva Jobse od W. Isaacsona. Z velké části se to i daří, i když Bezos a příběh Amazonu prostě není tak barvitý a zajímavý jako třeba právě Jobs. Přesto je detailní pohled pod pokličku největšího online obchodu světa mimořádně zajímavý.
Příběhy komorníka Jeevese, který sloužil jako velmi blízký předobraz našemu Saturninovi, jsou vtipné, anglicky suché a decentní. V podstatě už zaniklý svět britské vyšší vrstvy má své velké literární kouzlo.
Obiho vzpomínky na africkou misi se čtou jako akční román, akorát s vědomím, že všechno je to skutečnost a odehrává se to v reálném životě a nikoli ve fantazii spisovatele. Klobouk dolů před autorem, jeho vytrvalostí a zaťatostí a mnohdy i velkou odvahou.
Příběh firmy Theranos a její zakladatelky, která se svého času vyhřívala v přízni Baracka Obamy, Hillary Clinton či Henryho Kissingera je fascinující. Přesvědčivost, síla osobnosti kombinovaná s neurvalým stylem řízení a nátalkem na zaměstnance ji přinesla téměř miliardu dolarů od investorů, ze kterých se nakonec navrátil ani cent. Poučné, zábavné, napínované. A nutno ocenit autora, který celý případ rozkryl - novinář Wall Street Journal John Carreyrou navázal na ty nejlepší tradice investigativní žurnalistiky od dob Watergate, materiál sbíral dlouhé měsíce a další měsíce pak on (a jeho noviny) vedl právní bitvu o to, aby odhalení mohla být zveřejněna.
Výborná kniha drsných, mnohdy drastických až krutých příběhů o lidské statečnosti a touze přežít. Zejména ze zážitků Evropanů zajatých v arabských pouštích ve středověku či ze vzpomínek válečných zajatců z Asie z 2.světové války se svírá a chvílemi i zvedá žaludek. Jednotlivé příběhy mají spád, kniha se čte sama.
Skvěle napsané, takový cit pro jazyk se nevidí často. V kombinaci s mimořádně zajímavým ztvárněním ducha antického Říma, kontroverzních postav císařů Tiberia a Caliguly i běžných Římanů je román Po nás potopa bravurním dílem klasické literartury.
Ziburovy cestopisy jsou zárukou kvalitní, zábavné a chytré četby. Jeho nejnovější kniha o cestě po Evropě mi přišla ještě o kousek lepší než knihy z exotických cest po Arménii, Číně nebo Turecku. Možná je to právě tou blízkostí a relativní obeznámeností s procestovanými zeměmi a životem v nich. A možná je to i tím, že jak autor stárne (resp. má více zkušeností :-), tak získává ještě větší nadhled a schopnost vše zábavně zachytit a popsat.
Není náhoda, že autor je držitelem Nobelovy ceny za literaturu. Vykreslit pohnutý, hluboký a silný příběh na relativně malé ploše a v podstatě banálními slovy pedanstkého vypravěče - majordoma, je velké umění. Ač kniha na první pohled jako žádné velké umění nepůsobí, jako celek je úžasná.
Velmi dobrá kniha povídek, v mnohém velmi originální a dobře vypointovaná. Ne že by každá povídka byla na Nobelovku, ale třeba příběh vojáků z bitvy u Hradce z roku 1866 a jejich dnešních potomků byl výborný a když ne na Nobelovku, tak alespoň na nějakou domácí cenu pro povídkáře by aspirovat mohl :-)
Jako vždycky v případě oddělení Q: je to velmi dobrý, vlastně téměř skvělý, jen tomu něco málo chybí. A to málo je uvěřitelnost. Ty dějový kotrmlece a osudový a rádobynáhodný propojení jsou tak velký, že prostě si prostě říkáte, že to možná snese kniha, ale v realitě by to bylo všechno bylo trochu jinak. Paradoxně to je asi ten moment, který pomáhá vydržet číst příběh otřesného až nesnesitelného rodinného utrpení, což speciálně u této knihy platí dvojnásob.
Fascinující kniha. I pro člověka, který o holocaustu přečetl desítky knih, má Jiskra života zase další dimenzi a mimořádnou poutavost. Remarque je zručný spisovatel, napsal skvělý, drsný, srdcervoucí, dojemný avšak zároveň profesionálně vystvavěný román. Právě tím je o dost jiný než memoárové knihy přeživších. I proto stojí za přečtení a platí, že neztrácí nic ze své síly ani po téměř 80 letech.
Skvěle napsaná kniha, žádné školometské přepočítávání letopočtů, ale kontext, souvislosti a spousta zajímavých detailů a postřehů z nejrůznějších oblastí starověkého a středověkého života v Čechách. Je vidět, že autorův osobitý styl není náhodný - podobně je napsána i další skvělá kniha "Zrod českého státu 568-1055". Takto by se měla psát historická literatura a o čtenáře by neměla nouzi!
Výborně zpracovaná monografie obsahující zajímavé a podnětné texty o jednom z nejvýznamnějších malířů 20.století. Kniha navazuje na velkou retrospektivní výstavu, kterou Národní galerie uspořádala v roce 2018, přináší reprodukce většiny vystavených obrazů a detailně popisuje Kupkův umělecký vývoj i jeho občanské postoje v dobách obou světových válek.
Detektivní část knihy je pitomoučká a naviní. Postavy jsou šablonovité a nepřesvědčivé. Vykrelesní reálií Japonska a některé úvahy o výtvarných dílech a obchodu s uměním jsou výborné. Takže velká škoda, protože základ pro nadprůměrnou a originální knihu tu byl, ale nic pořádnýho se na něm bohužel nepostavilo.
Pro mě docela zklamání. Slibné téma a originální námět padly za oběť touze vytvářet umění. Místo něj se však dostavila vyumělkovanost a očividná snaha napodobit postmodernu ala Don DeLillo. A vyumělkované, třebaže sofistikované kopie by ocenění typu Magnesie litera dostávat neměly.
Velmi povedená kniha: realistická, normální, uvěřitelná. Přesné charakteristiky, výborné postřehy a perfektně vykreslená mentalita vesnice a rodinných a sousedských vztahů. Jestliže za mistra "vesnického" románu považuji J. Hajíčka a za mistryni "rodinného" románu zase P. Soukupovou, tak Petra Dvořáková se touto knihou směle zařadila mezi ně.
Články a další texty V. Bednářové nejen na téma USA jsem četl rád již v Reflexu. A tato kniha jen potvrdila, že její pohled na NYC a celé USA je svěží, otevřený, má nadhled i porozumění. Jednotlivé minipříběhy jsou čtivé a s mnoha zajímavými informacemi. Je vidět, že autorka si Ameriku užívá a má ji ráda a na knize to je v pozitivním smyslu slova znát.
Avšak bohužel, knihu jsem poslouchal jako audioknihu, a ta se vyznačuje nepovedenou interpretací B. Hrzánové. Její pohádkově rozverná dikce tahá za uši, vůbec neladí s obsahem, v pasážích o kalifornském Sillicon valley popisujících technologickou revoluci působí až komicky, včetně toporné snahy o "perfektní" anglickou výslovnost u jmen a názvů. B. Hrzánová je jistě skvělá herečka i interpretka (Hrdý Budžes toho budiž dokladem), ale její výběr pro tuto četbu byl nešťastný a někdo ve vydavatelství by se měl nad svou prací příště lépe zamyslet...
Třetí díl pentalogie o Lucemburcích je ještě horší než předchozí dva. Je to nepovedná pohádka, při které i jen trochu poučenému laikovi musí vstávat vlasy hrůzou na hlavě a historik ji nemůže vydržet. Proti tomu jsou všechny knihy od Vaňkové a dokonce i od Vondrušky přesným dějepisným popisem své doby. V Prokopových knihách je Karel IV dobromyslný stařík s postpubertálními skolny se neustále zamilovávat do svých žen, který 90% své kapacity věnuje svému milostnému a rodinnému životu. Postavy ploché, vykreslení doby žádné, společenské a politické souvislosti panování Karla IV minimální a i to minimum je buď špatně nebo nepodstatné. Další z knih, která pouze parazituje na popularitě postavy Karla IV.
Skvěle sepsáno. Je až s podivem, kolil zajímavého z historie Prahy a dopravy je spojeno s "plícemi metra", kolem kterých denně chodíme aniž bychom si jich více všímali. Je vidět, že si autor dal záležet a nejen že zdokumentoval každý výdech, ale ještě přidal řadu zajímavých informací ze staré Prahy, vývoji dopravy atd. Kniha je skvěle zpracována vč. bohaté fotodokumentace.