hu_87 hu_87 komentáře u knih

Tělo v psychoterapii Tělo v psychoterapii Edward W.L. Smith

Úžasnej úvod do psychoterapie s tělem, pro všechny, kteří holdují Lowenovi a Boadellovi tu najdou super obecnější úvod do těla a jeho souvislostí.

23.01.2022 5 z 5

Chlapec, kterého chovali jako psa Chlapec, kterého chovali jako psa Bruce D. Perry

(SPOILER) Jde tu v podstatě o příběhy dětí, které si prošly špatnými věcmi: od sexuálního zneužívání po situace, kdy jako malé měly chůvu, která je však nechávala pravidelně samotné doma a odcházela za jinou prací.
Kapitoly jsou doprovázené nejen tou příběhovou částí a dodatečnými informacemi o dětech a jejich rodičích, ale i teoretickými znalostmi např. o mozku, stresu, paměti, což čtenáři pomůže pochopit trauma jako takové. Bohužel pro lidi pohybující se přímo v této oblasti to může působit rušivě, protože dané věci a zákonitosti nejspíš budou dávno znát...
Příběhy jsou napsané velmi dobře, ale co mi vadilo byly mnohdy strohé konce. Příběh nějak začal, byl doprovázen teoretickým výkladem a potom bum, konec dost stručný. Chápu, že tam musel respektovat nějaké soukromí těch dětí, ale určitě by se to dalo sepsat v podobném duchu jako zbytek kapitoly, tzn. maximální anonymizace.

29.12.2021 5 z 5

Psychologie štěstí Psychologie štěstí Anton A. Bucher

Souhrnně a komplexně podané téma "štěstí" v psychologii jako takové. Štěstí se tu rozebírá opravdu detailně, ať už z hlediska pohlaví, osobnostních rysů, zájmů, náboženství, rodičovství, sezdaní verus svobodní, neurobiologie, dopamin, oxytocin, serotonin... a tak dále; zkrátka, pocit štěstí je zde prim, kolem kterého se to všechno točí, kapitoly jsou podpořeny mnoha výzkumy.

Na začátku knihy nechybí ani kapitola, která nám objasňuje např. to, jak se pocit štěstí běžně měří.

Jak už zmiňoval kolega přede mnou, citovaná literatura zabírá skutečně mnoho stránek a bohužel některé kapitoly působí dojmem vyloženě učebnice a jsou třebas přespříliš strohé a zasloužily by si nějaké doplnění. Přesto dávám 5 hvězd, vzhledem k jedinečnosti publikace u nás na trhu.

24.12.2021 5 z 5

Překvapivá fakta o zvířatech Překvapivá fakta o zvířatech Lucy Cooke

Mě knížka teda mimořádně bavila, je tu opravdu hodně kapitol o různých zvířatech a zajímavostech o nich. A i když jsem spoustu z toho věděla, i tak mi knížka přišla fakt zajímavá.

24.11.2021 5 z 5

Staré laponské náboženství Staré laponské náboženství Václav Marek

Tak tohle je ve-e-e-lmi povedený kousek! Jedná se o odbornou literaturu, tzn. veškeré tradice, zvyky spojené s tímto druhem náboženství. Vřele doporučuji!

12.10.2021 5 z 5

Umění být nešťastný Umění být nešťastný Dirk de Wachter

Velmi pravdivá a na druhou stranu neskutečně smutná knížečka (stejné rozměry a formát jako "Odpustit druhým, odpustit sobě") , mnoho hezkých citátů a autentických myšlenek. Alias - není třeba vyšplhat na tu nejvyšší horu světa a mít ty nejlepší zážitky. Někdy stačí prostě být, užívat si daný moment a nesoutěžit s druhými v tom, o kolik lepší fotku přinesu na instáč nebo facebook.

12.10.2021 5 z 5

Malá encyklopedie šamanismu Malá encyklopedie šamanismu Mnislav Zelený-Atapana

Odborná a souhrnná publikace. Základní myšlenkou je popis nejrůznějších šamanismů napříč světem a kontinenty. Je to super knížka, protože pro zájemce o šamanismus je to super volba, už hlavně z důvodu všeobecnosti a exaktního popisu různých samanistickych směrů, rituálů a zvyklostí.
Bohužel není k dostání, max. v antikvariátech.

06.10.2021 5 z 5

Čaroděj z horní Amazonie Čaroděj z horní Amazonie Frank Bruce Lamb

(SPOILER) Tohle byla neskutečná jízda plná barevných vizí, ayahuascových rituálů a charakteristik života indiánů. Těch lidí, kteří mají neskutečné znalosti o životě v džungli a těch lidí, pro které znamená každý zvuk důležitou informaci. Když mladého Manuela tento kmen unesl, postupně se zde naučil léčivým bylinám a rituálům, jak pochopit vize navozené liánou smrti, ale také jak tyto vize ovlivňovat jakýmsi zpěvem.

Tito a určitě mnoha další lidé z pralesa nás mohou hodně naučit. O přírodě kolem nás, o přístupu k životu. O respektování vizí jako plnohodnotných vjemů.
Podle nejrůznějších legend jsme my lidé dříve rozuměli zvířatům a smrt jako taková nebyla, pouze převtělování. Psaná a mluvená slova jsou mnohdy nadbytečná. Jak zmínil Manuel:

"Příteli, musíš si uvědomit, že čím hlouběji se do toho noříme, tím méně jsou vhodými výrazovými prostředky psaná i mluvená slova běžného jazyka. Kdybych to mohl zařídit, udělali bychom si spolu seanci s vizemi a pak bys pochopil. (...) Zatím se budeme muset spokojit s nepřesnými slovy a nepružným způsobem vyjadřování." (s. 84)

Když si uvědomíme, že pro tyto indiány znamená každý zvuk něco, z čeho vychází při lovu, při vyhodnocování pohybu kořisti, při lokalizaci zvěře a jejího chování. Indiáni mají velmi vytříbené smysly a zaregistrují v pralese to, co běžný člověk ne. Znají perfektně jednotlivé zvukové projevy různých zvířat a propojují je do souvislostí. Manuel se tomuto učení pomocí náčelníka naučil - resp. pomocí náčelníka a ayahuascy, během kterého usměrňoval náčelník pomocí zpěvu směr vizí a vedl Manuela k hlubšímu pochopení.

Jak si jinak vysvětlit ty nejrůznější vize, které dokonale předvídaly tok následujících událostí? Nebo co znamenaly vize spojené se smrtí, přičemž v té samé době Manuelova matka zemřela?
"Indiáni popsaní v této knize považují svět vizí za stejně skutečný jako ten obyčejný; jsou schopní se do něj odebrat a učit se, jak si lépe počínat v každodenním životě." (s. 9) - k tomuto bych ještě ráda podotkla a zopakovala, že je zde zmíněno to zajímavé propojení těchto vizí se zvukem, který může šaman využít k vyvolání "logicky se odvíjejícího sledu obrazů".

02.10.2021 4 z 5

Bez příčiny Bez příčiny Ed James

Nepropracované postavy, x zbytečných rozhovorů, prostředí taky odbyté, spíš je to o těch dialozích... nemohu doporučit.

28.09.2021 1 z 5

Kůže zblízka Kůže zblízka Yael Adler

Knížka je napsána dermatoložkou a možná si někdo myslí, že vzhledem k nakladatelství či obálce se nejedná o příliš odborné poznatky, ale opak je pravdou. Tuna zajímavostí, ať už se bavíme o zdraví nebo nemoci. Třeba jak se projevuje naše zdraví na naší kůži, něco o různých nemocech kůže nebo to, co všechno kolem nás má na svědomí nezdraví naší pokožky. Kůže je náš největší orgán a je bohužel často opomíjený. Takže jestli chcete napravit tuhle neznalost, sáhněte po téhle publikaci, určitě nebudete litovat.

27.09.2021 5 z 5

Nejděsivější československé zločiny Nejděsivější československé zločiny Jaromír Slušný

Zajímavě napsáno o zločinech viz zmíněných na obálce knihy. Pěkné informace, které jsem se třeba jinde nedočetla, takže za mě super. Ale není pro slabší a citlivější povahy, tady se prostě setkáváme se zločinem takovým, jakým ve skutečnosti je. Žádný ťuťu ňuňu.

26.09.2021 5 z 5

Pan Nikdo Pan Nikdo Catherine Steadman

Za mě nic moc, ale plus za to, že je zde načrtnuto téma lidského mozku a disociativních poruch. Konec až moc spadající do říše fantasy a přišlo mi, že se do toho sama autorka lehce zamotala.

26.09.2021 3 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

Ze začátku mi trochu trvalo se v tom všem zorientovat, děj, střídání pohledů Avy, Marylin a samotné Lisy (nebo Charlotty), ale nakonec to bylo celkem dobře podaný, taková napínavá detektivka, i když místy poněkud komplikovaná.

23.09.2021 4 z 5

Opravdový život Opravdový život Adeline Dieudonné

Pochmurné, temné a jakoby "šedé" vyprávění.
Autorka u mě navodila přesně tuto atmosféru. Přečteno na jeden zátah.
Doporučuji. Tu atmosféru u mě navodila perfektně.

22.09.2021 5 z 5

Rok v českém lese Rok v českém lese Julius Klejdus

Krásná knížka s velkým množstvím fotografií. Jde tu o zachycení lesa ze všech 4 ročních období. Pastva pro oči - nejen co se týče těch kvalitních fotek, ale i grafické úpravy obecně.

19.09.2021 5 z 5

Život v papiňáku Život v papiňáku Randi Kreger

Knížka je napsaná hezky, čtivě a překladatelka odvedla skvělou práci. Ani grafická stránka nezaostává. První polovina knihy jde ve směru teoretickém, tzn. zmiňuje příznaky a hlavně krátké kazuistiky z případu HPO, ale i narcistické poruchy osobnosti, které je také věnována samostatná kapitola (protože cca 40% lidí s hraniční poruchou splňují kritéria pro narcistickou poruchu osobnosti). Ta druhá polovina je spíš prakticky zaměřená, jsou zde zmíněny i různé komunikační styly s člověkem, který si chce třeba právě ublížit nebo je vzteklý.
Hvězdu strhávám za fakt, že ta druhá polovina by mohla být klidně detailněji zpracovaná, jako ta komunikace apod., bohužel ne - na úkor různých "motivačních" věcí jakože "není vaše zodpovědnost za tohle a tohle". Né asi, to nevíme :))

14.09.2021 4 z 5

Zachraňte si kůži! Zachraňte si kůži! Fabrice Midal

(SPOILER) Většina lidí nesdílí moc vstřícný postoj k narcismu; je to pojem spojovaný nejčastěji se sebestředností na úkor ostatních, touhou po obdivu a dalšími věcmi, které o narcismu víme.
Zde se nám naskýtá poněkud odlišný pohled na narcismus.
Když si vezmeme legendu o Narcisovi, tak tomu vlastně bylo od začátku zakazováno, aby poznal sám sebe. A dle bájí a pověstí nemůžeme hned usuzovat, že byl za svůj "egoismus" potrestán. Proměnil se přece v květinu. Narcis totiž poznal sám sebe, soustředil se na své nitro (což je jakási hlavní mantra propagace narcismu jako takového).
Podle autora je být narcisem to nejlepší, co můžete v životě udělat. Pečovat o sebe, mít se rád i se svými nedostatky.
Autor také kritizuje heslo východních směrů alá "odhoď své ego", protože je podle autora chybně interpretováno.

V této společnosti, navzdory očekáváním, neshledává tento pán výskyt přílišného narcismu. Naopak. Tato kultura je podle něj charakteristická nedostatkem skutečného narcismu. Společnost se orientuje na výkon, úspěch, prosazuje se heslo "samochvála smrdí", než něco sdělit se zájmenem -já- se radši lidé uchylují k -my- (je to více kolektivistické a asi méně sobecké) a často, pokud někoho požádáme, aby "se v sobě šťoural", se setkáme se silnými emocemi, často smutkem-pokud se k tomuto kroku ovšem dotyčný odváží.

10.09.2021 4 z 5

Vím, kdo jsi Vím, kdo jsi Alice Feeney

Napínavý to bylo, styl psaní mi taky sedl. Děj je ze začátku takový pochmurnější, nutí vás to zkrátka číst dál a dál.
Střídají se pasáže že současnosti a z minulosti a občas převažují, jak už bylo zmíněno, pocity na úkor děje. Což nemusí sednout všem, ale vzhledem k tomu, že autorka u mě navedla jistou atmosféru napětí, to promíjím.
Ale ten konec byl jakože dost velkej bizár a docela to celý zazdil. Tohle překoná i zážitek ala American style, tohle prostě bylo až moc i na mě a to toho snesu poměrně dost.
Jako knížka, styl psaní je to určitě nadprůměrné, ale těm více konzervativnějším doporučuji nečíst až do konce :D

10.09.2021 3 z 5

Narozen v modrý den Narozen v modrý den Daniel Tammet

Úžasně pravdivý náhled na to, jak člověk s Aspergerem vnímá svět, jak myslí a co mu mnohdy nemusí docházet. Hlavně teda z oblasti sociální (třeba vnímání faux pax). Líbí se mi to propojení s jeho životem, zkušenostmi se synestezií a faktů (různé statistiky, ale není jich zas tolik, nebojte).

01.09.2021 5 z 5

Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí Virginia Morell

Povedený souhrn různých zajímavostí o jednotlivých druzích zvířat (delfíni, šimpanzi, ptáci, i mí oblíbení hafani - i když těm se mohlo věnovat víc stránek; jako třeba autorka věnovala ptákům); pokud máte dojem, že o zvířatech víte všechno, možná se mýlíte a po otevření knížky změníte názor.
Některé pasáže byly poměrně zdlouhavé a možná by neuškodilo se dostat dřív k samotnému jádru věci. Ale to snad v příští podobně zaměřené knížce:)

29.08.2021 5 z 5