hu_87 hu_87 komentáře u knih

Mystika a schizofrenie : mystické zážitky jako předmět  klinického zájmu Mystika a schizofrenie : mystické zážitky jako předmět klinického zájmu Jan Benda

Nevím, nevím, Jaromíre, jestli to byl dobrej nápad. Mystika, co je to - ano. Schizofrenie, co je to, definice - ano. Ale nějaké rozsáhlejší propojení? Nic. Zato je notná část knížky věnovaná historii smýšlení (hlavně zaměření na hlubinný směry).

09.10.2021 3 z 5

Učebnice vědecké grafologie pro začátečníky Učebnice vědecké grafologie pro začátečníky Vilém Schönfeld

Tato učebnice grafologie si sice na obálce vysloužila přívětek "pro začátečníky", což ale ovšem nijak nesnižuje její informační hodnotu. Samozřejmostí jsou mnohé ukázky ručně psaných úryvků textu, na konci jsou i vyloženě některé rozbory určitých pisatelů. Když se to doplní s Jeřábkem, je to opravdu fajn kombinace. Hezky napsané.

09.10.2021 5 z 5

Tajný náčelník: Rozhovory s průkopníkem neoficiálního hnutí psychedelické terapie Tajný náčelník: Rozhovory s průkopníkem neoficiálního hnutí psychedelické terapie Myron J. Stolaroff

Útlá a nenápadná knížečka, možná by se hodilo spíš označení brožurka, která se přečte strašně rychle.
Jak už píše Eldar80 - je to stručné a týká se to spíš rozhovorů a některých zážitků po tomto druhu psychedelické terapie; jako teorie je to ne příliš dostačující a ani případní nadšenci nebudou z knížečky příliš nadšení. Jde tu spíš o ten prožitek, zkušenosti s tou terapií, jak ta sezení probíhaly konkrétně u pana Jákoba a o co tam vlastně jde. A ono taky než se člověk dostane přes všechny ty počáteční úvody a prology, taky to jde znát.
Na konci jsou některé kazuistiky - zkušenosti lidí a jejich životní proměny po tomto druhu terapie.

09.10.2021 4 z 5

Ayahuasca aneb Tanec s Bohy Ayahuasca aneb Tanec s Bohy Jiří Kuchař

Putování světem ayahuascy - co k tomu dodat, prostě perfektní. Líbí se mi i ta trocha teorie, zážitky a stavy vyvolané touto liánou smrti, ale i povídání o některých zvláštních rostlinách či keřích a jejich využití (a o tom, jak některými z nich autor dokonce mluvil). Není to ani úplně cestopis, spíš něco na pomezí, plus něco málo ze zážitků z Amazonie (třeba jak je chybně zatkli kvůli údajnému držení drog). Otevřeně a bez okolků. Prostě jak nějak zhruba autor napsal, k té očistě se většinou prostě problijete.
A obrázky na konci jsou samozřejmě nádherné :)

01.10.2021 4 z 5

Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Terapie se substancí: Psycholytická psychoterapie v 21. století Friederike Meckel Fischer

Terapie se substancí je jedna z těch velmi výjimečných knih, kterých je u nás žalostně pramálo. Navíc je tam asi tak zhruba vše, co by takový terapeut měl znát a vědět. Výhodou je i kapitola o samotných psychedelicích (LSD, ayahuasca, psilocybin, MDMA...), jejich účincích, dávkování, ale i o osobních zkušeností klientů s těmito látkami a následný popis těch jejich zážitků (jedna z těch více odbornějších kapitol), nebo jsou zajímavé kapitoly o setu a settingu, čeho se s klientem vyvarovat, možná rizika terapie, na co je třeba klást důraz, jak využít při této terapiii hudbu k největšímu prospěchu... zkrátka je toho moc.

Oproti pomalejšímu "rozjezdu" do nějakých cca 60 stránek, ve kterých převažuje spíš autorčina autobiografie a pocity je to skutečně vydařené. Ta kombinace odborných znalostí o konkrétních psychedelicích a osobních zážitků jednotlivých klientů opravdu funguje. Takže se kdyžtak nenechte odradit tím pozvolnějším začátkem, pak to stojí za to.

27.09.2021 4 z 5

Poruchy sexuální preference Poruchy sexuální preference Petr Weiss

Skvělá publikace, obsáhlá a všeobecného rázu. Překvapily mě kapitoly o různých projektivních metodách, typických odpovědí třeba v ROR a následné diagnostice poruch sexuálních preferencí.

Psychosomatická medicína Psychosomatická medicína Alexander Kugelstadt

Zajímavě podané téma, některé kapitoly ale mohly být obsáhlejší, namísto toho všeobecného úvodu.

26.09.2021 4 z 5

Lékařská fyziologie Lékařská fyziologie Otomar Kittnar

Na našem trhu asi jedna z nejobsáhlejších publikací na téma fyziologie, i když jí teda hrdě může konkurovat ta od Trojana.

Vyhořelá společnost Vyhořelá společnost Byung-Chul Han

Je to rádoby moudrá knížka, ale pouze navenek. Ve skutečnosti je mimořádně špatně napsaná, těžko říct, jestli se v tom sám autor neztrácel, když to psal.

26.09.2021 3 z 5

Stará řemesla Stará řemesla Jaroslav Kocourek

Krásné fotografie a informace, zajímavé historické informace a souvislosti. Určitě doporučuji, i když tomuto tématu příliš neholdujete, protože knížka je opravdu pěkně zpracovaná a fotky různých výrobků jsou opravdu pěkné.

Egyptské symboly Egyptské symboly Heike Owusu

Skvělé, prostě skvělé. Co víc k tomu dodat? Egyptská symbolika je zde podána mimořádně dobře :)

Náhradník Náhradník Nicole Lundrigan

Tenhle příběh je plnej rozporů.
Výborně představené téma psychopatie (myslím té skutečné, ne to, jak se v minulosti nazývaly poruchy osobnosti obecně) - ty kapitoly, které působily v knize tak nějak na střídačku to celé oživovaly, podtrhovaly tu pochmurnou atmosféru. To myšlení, názory; skutečně - velmi vydařený nástin toho, jak smýšlí psychopat. I když nakonec přeci jen mu na někom může tak nějak záležet-i když jakoby po svém, jak se říká...
Tyto kapitoly výborně oživovaly poměrně zdlouhavý (ale hezky napsaný, to se musí uznat) děj knihy, která se sice pak už celkem vlekla, ale právě tyhle kapitoly, ve kterých zpočátku nevíme, zda to vypráví chlapec nebo dívka (což se dozvíme na konci) to prostě celé podtrhovaly a vylepšovaly.
Jinak mi přišla fakt nepovedená postava Warrena - věčně je mimo, neví, přemýšlí, pasivní a nikam se nedostane. Na to, že byl vlastně v "popředí" toho všeho (paradox, jak snadno vymyslet oxymoron) byl dokonale neschopný. Knoflík byla samozřejmě nejroztomilejší postava :)

Konec je celkem rychlý, ale překvapivý. Opravdu brilantní náhled do mysli psychopata.

23.09.2021 4 z 5

Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodů Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodů Wang Čchuan-Kuej

Suprová svépomocná příručka s mnoha body, díky kterým bude váš život o mnoho jednodušší. Nechybí samozřejmě přehledné ilustrace. Ať už vás trápí bolesti hlavy či cokoliv jiného. Užitečná knížečka.

22.09.2021 5 z 5

Ayahuasca jako lék - zkušenosti a léčení Ayahuasca jako lék - zkušenosti a léčení Ralph Metzner

Zajímavý náhled do světa s ayahuascou. Ať už z hlediska osobních zážitků a popisů stavů na tomto halucinogenu, tak z hlediska objektivního: farmakologického a biologického. Mohu jen doporučit.

22.09.2021 5 z 5

Zpověď kleptomanky Zpověď kleptomanky Florence Noiville

Velmi zvláštní kniha a ještě divnějc zpracované téma. Tak půl na půl - nebylo to vyloženě špatný, ale že by se mi to četlo dobře, to taky říct nemůžu. Ten styl psaní a ten děj mi moc nesedl. Konec byl docela vyhrocenej a nakonec jakoby komickej.
Co mi vadilo byly ty pasáže s různými definicemi, které ta Valentine jakože četla, když psala té doktorce s dotazem ohledně kleptomanie - jako by se nejmíň polovina z toho nedala nějak vcucnout do toho děje. Takhle to bylo nevyvážené...
4 hvězdy dávám z milosti a s jedním okem zavřeným.

22.09.2021 4 z 5

Život a nemoci Vincenta van Gogha Život a nemoci Vincenta van Gogha Erwin Van Meekeren

Netradiční téma ideální pro všechny nadšence psychologie, psychiatrie; a samozřejmě také pro favority Vincentova života, chování a jeho děl.
Krásně zpracované, vyskytuje se zde mnoho citací z Vincentových dopisů např. svému bratru Theovi a zároveň se zde vyskytuje jakási analýza Vincentovo chování, jeho vztahů, labilní emocionality a jeho celkové nestability v chování a životě obecně.
Samozřejmě, dnes se můžeme jen dohadovat, co vše byla u Vincenta jistá patologie ve smyslu osobnostním a za co "mohly" další faktory jako je podvýživa, otrava absintem, olizování barev či přemíra kafru. I na to se zde nezapomíná a je to náležitě rozebráno.
Napovím vám - zde jde převážně o argumenty pro jistou osobnostní patologii, dnes velmi běžnou komplikovanou poruchu osobnosti a zároveň o kombinaci možných faktorů zmíněných výše (podvýživa, otrava, zkrátka faktory prostředí).

Jak je známo, Vincent byl v mnoha faktorech jistě unikátní osobností a bohužel se mu dostalo uznání až po smrti. Asi téměř každý, kdo kdy o Vincentovi četl, se sám sebe ptal, co zapříčinilo jeho extrémní stavy či záchvaty, na které si posléze pamatoval jen málo, pokud vůbec.

Knížka je členěna celkem přehledně, např. "před incidentem s Gauginem" a "po incidentu s Gauginem" a následným rozborem Vincentovo chování.

21.09.2021 5 z 5

Anatomie rozhodování Anatomie rozhodování Richard Shotton

25 kapitol o lidském rozhodování a jak ho využít v marketingu.
Lidé nejsou homo economicus. To si jen chceme myslet. Naopak, lidé jsou snadno ovlivnitelní a v této čtivě napsané knize hezky vidíme možnosti, jak využít psychologii lidského chování při tvorbě a propagaci značky.
Je to takový mix psychologie, Cialdiniho Předsvědčování a Zbraní vlivu, ale v poněkud renovovanější a přehlednější verzi.
Samozřejmostí je již zmiňovaná přehlednost a solidní grafická úprava, která usnadňuje orientaci v knížce.
Ideální volba nejen pro marketéry, ale i pro psychology a všechny, kteří se zajímají o to, jaké vlivy a faktory ovlivňují lidské chování a rozhodování.

21.09.2021 5 z 5

Dívka pod hladinou - Příběhy dospívajících v krizi Dívka pod hladinou - Příběhy dospívajících v krizi Jana Růžičková

Zajímavé příběhy jednotlivých pacientů, od špatné situace v rodině po indukovanou poruchu s bludy. Hezky napsané, po načrtnutí každého případu se jde víc k teorii o dané problematice, což je taky super.
Vadilo mi ale časté nedokončování kazuistik, to bylo pak takové povrchní.

19.09.2021 4 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Dokonalost sama, vždycky jsem si říkala, proč nemáme víc knížek o lidoopech. Tohle je skvost, příroda a tak trochu psychologie v jednom. Prim hraje téma z názvu knihy - emoce zvířat. Teda hlavně lidoopů, ale dostane se i na jiné tvory. Vyplatí se jí mít doma, je to populárně naučná knížka v té nejlepší podobě. Překlad je rovněž výborný. Víc takových knížek.

16.09.2021 5 z 5

Jak porozumět řeči psího těla Jak porozumět řeči psího těla Rosie Lowry

Jak už bylo psáno, opravdu nic moc.

16.09.2021 3 z 5