hu_87 hu_87 komentáře u knih

Kyberšikana - Průvodce novým fenoménem Kyberšikana - Průvodce novým fenoménem David Šmahel

(SPOILER) Poměrně tenká, ale kvalitně zpracovaná publikace na čím dál aktuálnější téma. Je sice pravda, že leckomu může připadat, že leccos si člověk může odvodit pomocí selského rozumu (připomíná mi to dojem "po bitvě je každý generál"¨), protože mnohdy se nám něco zdá nadmíru jasné a přitom to tak být nemusí. Proto jsou potřeba výzkumy, výzkumy a výzkumy, které v knize zmíněné jsou. Knížka se čte snadno, do školy je to asi takový základ. Autorky se zaobírají mnoha oblasti z fenoménu kyberšikany - osobnosti (nebo rysech) agresora a oběti, následky kyberšikany, její projevy a zajímavé jsou různé psychologické efekty, které v lidech posilují pocit té anonymity, že na ně nikdo nemůže, že se na to nepřijde, případně - ani si neuvědomí, co můžou své oběti způsobit.
Takže za mě super.

02.08.2021 5 z 5

Věčná touha po uznání: Perfekcionismus narcistních žen Věčná touha po uznání: Perfekcionismus narcistních žen Bärbel Wardetzki

Mně se knížka dost líbila, autorka celkem podrobně probírá problematiku narcismu + i to, co se za narcismem skrývá. Je teda pravda, že to mohla rovnou vztáhnout jak na ženy, tak muže, ale to asi vzhledem k tomu, že u žen se narcismus tolik nepředpokládá. Čte se to samo a jestli máte ve svém okolí někoho, u koho máte na něco podobného podezření (případně pokud se to týká vás samotných), knížku si přečtěte, je to dobře napsané.

01.08.2021 5 z 5

Komunikace s nemocným Komunikace s nemocným Mária Andrášiová

Vydařená publikace o tématu, které by se mělo na lékařských fakultách učit povinně... bohužel v praxi to tak často není a nejeden člověk se již setkal s ne příliš milým doktorem, který nejevil moc známky empatie.
Tady jsou hezky popsány jednotlivé případy, s vedlejším sloupečkem vedle, resp. s komentářem autorů (např. jakou techniku právě doktor/ka užívá, co je na tom výhodného pro obě strany apod.). Knížka je hodně prakticky zaměřená, ale neopomíjí ani teorii. Samozřejmostí jsou kapitoly o sdělování relapsu (tj. zhoršení stavu) nebo jak citlivě pacientovi sdělit, že už se toho moc dělat nedá.

30.07.2021 5 z 5

Psychologie obětí trestných činů Psychologie obětí trestných činů Martina Velikovská

Mně se knížka moc líbila, je napsaná srozumitelně a je zde hodně zajímavých věcí v souvislosti z viktimologie, rizikových faktorů, ale i vyvracení některých mýtů, které mnohdy útočí na oběť z důvodů její mnohdy pro okolí nepochopitelné chování... za mě může tahle knížka hravě konkurovat viktimologii od Čírtkové, i když samozřejmě obě knížky mají něco do sebe :)

30.07.2021 5 z 5

Nástroje proti úzkosti Nástroje proti úzkosti Alice Boyes

Komplexní a přehledná knížka, myslím že na našem trhu celkem ojedinělá tím, jak obsahuje plno rozsáhlých přístupů a technik.

29.07.2021 5 z 5

Závislosti - Pro psychologické obory Závislosti - Pro psychologické obory Ivana Křížová

(SPOILER) No podle mě je to velmi vydařená a hezky napsaná učebnice pro psychology. Líbí se mi, že autorka ze začátku probírá i rozlišení různých stavů související s užíváním návykových látek a výstižně rozebírá jednotlivé stavy související se závislostmi (např. psychotická porucha x schizofrenie; akutní intoxikace, delirium tremens apod.), ale jako velmi přínosné vnímám ty 3 kazuistiky, ve kterých rozebírá i ROR, TAT a celkově to psychologické vyšetření (s užitečnými poznámkami pod čarou) s lidmi, kteří mají v anamnéze nějaké užívání návykových látek.
V druhé části autorka rozebírá také různé psychosociální přístupy v adiktologii, resp. terapii závislostí, ale i také svůj vlastní navrhnutý terapeutický sešit pro tyto lidi.
Ač mě donedávno závislosti moc nebraly, tahle knížka to celkem solidně napravila :)

29.07.2021 5 z 5

Klinická hypnóza Klinická hypnóza Stanislav Kratochvíl

(SPOILER) Srozumitelně sepsaná, ne pro každého však tolik známá problematika. Autor se zpočátku věnuje různým základním pojmům, typologii "hloubky" hypnózy, různé běžné fenomény, které mohou při hypnóze nastat nebo jakým způsobem lze takovou hypnózu navodit, případně jak se liší dospělí a děti v účincích hypnózy.
Další část je věnovaná indikaci hypnózy u různých duševních nemocech - značná část je věnovaná úzkostným poruchám, žel část o psychotických onemocnění je příliš stručná (nedostatek výzkumů, ale přesto si myslím, že jí i tak šlo něčím obohatit), somatických stesků (ekzémy, bolesti) a využití hypnózy u operací (analgezie).
Vyskytuje se zde i několik fotografií, které autor pořídil při různých sezeních hypnózy.

O problematice vím jen nutné základy, ale přesto pro mě knížka byla příjemným posezením, je napsaná srozumitelně, jasně, zkrátka sice je to odborné téma, ale s tím, že je hodně dobře sepsané. Mimochodem, knížka mohla být klidně o pár set stránek delší, vůbec by mi to nevadilo.

09.07.2021 5 z 5

Průvodce mozkem - Neuroanatomie Průvodce mozkem - Neuroanatomie Robert Bartoš

Skutečně se jedná o zcela nový typ knihy. Nejen že má kvalitní pevnou vazbu a rovněž kvalitní papír, ale hlavně obsahuje spoustu snímků a řezů mozku, samozřejmě se žřetelně popsanými oblastmi. Doporučuji všem lékařům, zvl. neurologům, ale i neuropsychologům.

06.07.2021 5 z 5

Současná psychopatologie pro pomáhající profese Současná psychopatologie pro pomáhající profese Marie Vágnerová

Nejlepší knížka v oblasti psychopatologie, byť je na jednu stranu méně popisná a obsahuje méně odborných pojmů jako např. publikace p. Orla, i tato publikace je velmi kvalitně zpracovaná a obsahuje mj. i kapitoly, které v klasických učebnicích psychopatologie nenajdete (např. rozsáhlejší kapitoly o bezdomovectví, domácím násilí). Určitě doporučuji.

03.07.2021 5 z 5

V šeré zóně - Mezi životem a smrtí V šeré zóně - Mezi životem a smrtí Adrian Owen

(SPOILER) Kniha propojující znalosti psychologie a neurologie (potažmo lékařství obecně). Autor se zaobírá jednotlivými příběhy lidí, kterým byl diagnostikován vegetativní stav a kteří byli personálem nemocnice považovaní "jako že tam nejsou". Jenže tak to velmi často není, naopak, tito lidé vnímají, co se kolem nich děje, jsou schopni si představit, jak hrají tenis a vnímají negativně to, že jim lékaři a sestry nevysvětlí např. co je v některé proceduře čeká. I případy, ve kterých dosáhli někteří lidé to nejnižšsí skóre ve škále Glasgow coma scale, měly náhle naději. A právě o tom je tato kniha. Doporučuji, důležité téma.

28.06.2021 5 z 5

Zpovědník vrahů Zpovědník vrahů Slavomil Hubálek

Celkem zbytečný název a také zbytečná kniha. O myslích vrahů se toho příliš nedozvíte, kniha má spíš podobu deníku, autobiografie. Vrazi jsou spíše probirani jen tak mezi řečí.

25.06.2021 2 z 5

Nenásilná komunikace v praxi Nenásilná komunikace v praxi Marshall Rosenberg

Super téma o komunikaci, která by se měla učit už asi na základních školách, protože ze špatné komunikace mezi lidmi pramení akorát nejistota, vztek až agresivní chování vůči druhým. Knížka má převážně formu dialogů mezi autorem a jeho klientů, takže tím je forma o něco čtivější než kdyby to autor podal prostě jako výklad. Prim je to uvědomit si, že tím, jak s druhými komunikujeme, uvádíme do chodu celou řadu - a často nepříznivých - následků. Pokud se naučíme s ostatními komunikovat tak, že své reakce na ostatní lidi (asi převážně negativní reakce) budeme brát jako nějakou svojí potřebu (potřeba být respektován, být oblíben apod.), kterou se budeme snažit těm druhým empaticky vysvětlit, bez nějakých výčitek, vyvolá to náležitou reakci a my si můžeme s ostatními spoustu věcí vyjasnit, aniž bychom skončili u nějaké hádky nebo nepříjemnosti.

18.06.2021 5 z 5

Grafologie a všímavost Grafologie a všímavost Jan Jeřábek

(SPOILER) Grafologii od pana Jeřábka jsem přečetla už několikrát a od této knížky jsem měla poněkud jiná očekávání. Přesto budu knihu hodnotit 4 hvězdičkami - viz níže.
Je to poměrně tenká publikace, vhodná pro úplné začátečníky v oboru - pro mě jakožto ne-laika v grafologii nebyla kniha prakticky nic moc nového, protože naprostá většina knížky je věnovaná grafologii obecně (vše, co je dostupné v další knize o grafologii, taková ta žluto-černá, akorát v mnohem stručnější verzi) a posledních pár stránek je věnováno definici všímavosti, k čemu je dobrá a ještě posledních 5 stránek je věnováno přímo spojení grafologie a všímavosti.
Dobré tedy jako úvod do grafologie a velmi, velmi stručný úvod do tématu grafologie a všímavosti.

Pro mě osobně nebylo v knize nic nového, takže spíš doporučuji těm, kteří jsou grafologií úplně nedotčeni, protože ohledně té všímavosti se toho taky moc extra nedozvíte, protože 85% knížky je věnováno grafologii obecně.
Na konci knížky je QR kód s nějakou nahrávkou, na kterou se budu ještě muset schválně podívat - jinak ty "odkazy na nahrávky praktických cvičení uvnitř knihy" jsem teda nenašla, pouze ten jeden QR kód :)

01.06.2021 4 z 5

Problémové chování u lidí s mentální retardací a autismem Problémové chování u lidí s mentální retardací a autismem Eric Emerson

(SPOILER) Knížka je velmi úzce zaměřená, ale popravdě mi moc nejde do hlavy, proč si původně vysloužila hodnocení 20%. Za mě se teda jedná o velmi úzce zaměřené téma, možná ne tak atraktivní jako jsou jiná témata, na druhou stranu je přínosné se dozvědět i o různých způsobech zvládání těchto projevů chování - jak snížit četnost těchto typů chování a takzvaně je nahradit nějakým lepším chováním tím, že např. nabídneme těmto lidem zajímavější podněty nebo je naučíme, že když budou chtít to a to, mají udělat nějaké gesto nebo tak. Na konci je také stručná kapitola o různých psychofarmakologických přístupech - včetně antipsychotik, antidepresiv, léčiv ovlivňující opiátový systém, antikonvulziva apod.

27.05.2021 5 z 5

Léčíme se s psychózou - Co byste měli vědět o schizofrenii a jiných psychózách - Příručka pro nemocné a jejich rodiny Léčíme se s psychózou - Co byste měli vědět o schizofrenii a jiných psychózách - Příručka pro nemocné a jejich rodiny Ján Praško

Super, srozumitelné, výstižné. Autoři se nezaobírají zbytečnými x cizími pojmy. Ideální příručka pro pacienty a jejich rodiny/přátele, ale i lidi, kteří se o tuto diagnózu zajímají. Grafická stránka je rovněž dobře zvládnutá.

18.05.2021 5 z 5

Imaginace a její patologie Imaginace a její patologie James Phillips

Knížka je takový mix aktuálních poznatků, filozofických pohledů ve vztahu k imaginaci, různým patologickým fenoménům (typicky halucinace) a je to jedna z těch nadprůměrnějších knížek, které se mi dostaly pod ruku. I když musím uznat, někdy jsem se v tom trochu pozornostně ztrácela. Přišlo mi zajímavé, jak autoři vztahují poruchy imaginace nejen k poruchám schizofrenního okruhu, ale i třeba depresi. Na můj vkus by se klidně mohlo ubrat na filozofičnosti a přidat na zkoumání fenoménu halucinace. A jako ozbláště zajímavou vnímám úplně poslední kapitolu o pouštních otcích.

09.05.2021 4 z 5

Mohou neurovědci číst naše myšlenky? Mohou neurovědci číst naše myšlenky? Barbara J. Sahakian

(SPOILER) Útlá, čtivá knížečka, kterou si oblíbí nejeden nadšenec oboru neurověd. Autorky nám zde nastiňují svět experimentu v oblasti neurověd; zda je nějak možné odhadnout podle fMRI, zda člověk mluví pravdu či ne; jak působí duševní vypětí na naši následnou schopnost se ovládat; a co je podkladem "nemorálního" jednání, které obvykle připisujeme tzv. psychopatům.

05.05.2021 4 z 5

Nepopiratelné: Evoluce a věda o stvoření světa Nepopiratelné: Evoluce a věda o stvoření světa Bill Nye

Kniha je ideální volbou pro každého začátečníka v oboru evoluce, na druhou stranu se autor dotýká mnoha jiných tématů (takže i jako taková podpora všeobecného rozhledu taky dobrý). Hodnotím však 3 hvězdičkami, protože mi kniha nepřijde jako něco světoborného a knihou jsou protkány i různé autorovo úvahy. Jako začátek do studia evoluce dobrý, to je ale asi tak všechno.

26.04.2021 3 z 5

Klinická psychofarmakologie Klinická psychofarmakologie Pavel Mohr

Doslova skvost, pro nadšence jakbysmet. Psychofarmakologie podaná zajímavě, čtivě a i s pěkným grafickým zpracováním. Další super knížka od tohoto nakladatelství.

26.04.2021 5 z 5

Modrý zázrak Modrý zázrak Frauke Bagusche

Opět, s potěšením můžu říct - zase kvalitní čtení. Populárně - naučná publikace všemi doušky, nadupaná zajímavými informacemi. Ať už si vzpomenete na plankton, korály nebo různé živočichy v moři. Musím říct, že nejenom že knížka byla zajímavá, ale i doplňující; mnoho informací jsem třeba i tak trochu "věděla", ale autorka to rozvinula a učinila tak toto téma o dost zajímavější. Doporučuji.
Jen teda k tomu názvu - byla jsem dotázána, o čem ta knížka je (byl vidět jen hřbet knížky s názvem)... "To je jako co, knížka o viagře?" Takže tak.

26.04.2021 5 z 5