hu_87 hu_87 komentáře u knih

Bylinky: snadno a rychle Bylinky: snadno a rychle Marlene Houghton

Pro mě velmi užitečná kniha, samozřejmě když se poohlédnete na počet stran, poměrně stručná. Neobsahuje moc obrázků (rozuměj skutečné fotky oněch bylin), ovšem jako rychlý a čtivý průvodce plně dostačuje.

04.09.2019 4 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Zajímavé čtení a samozřejmě přínosná knížka, která se ale dle mého dala vcucnout do necelé třetiny jejího skutečného počtu stran.

Jsou tu zajímavé postřehy. Osobně nelituji, že knihu mám doma, jenže ten zbytek se prostě dočtete všude, kde se alespoň trochu píše o přesvědčování a vyjednávání. A když za sebou aspoň 2 knihy o vyjednávání a přesvědčování máte, nebude to pro vás nic extra světoborného.

18.08.2019 3 z 5

Emoce pod maskou Emoce pod maskou Paul Ekman

Doporučuji každému, který psychologii buďto studuje, nebo se o ní zajímá. Ovšem také každému, kdo má o knížku zájem, doporučuji si nejprve přečíst Odhalené emoce - slouží jako doplňující studium této problematiky a osobně jsem ráda, že mám doma obě knihy.

Při nejrůznějších výrazech, kteří lidé používají, lze také využít rozmanitých interpretací.

Například některé výrazy, které se interpretují jako mírnější výraz naštvání, mohou prostě znamenat to, že se člověk intenzivně soustředí. Proto si myslím, že tohle téma může být stejně tak užitečné, naproti tomu se na povrch dostane několik možností a je jen na nás, jak odvodíme ty další. A to je právě potřeba vzhledem k tomu, jak člověka známe a jak moc se odchyluje od tzv. základní čáry (běžné chování u každého individua).

06.07.2019 5 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

Autorka se sice věnuje možným obranám, které spíše připomínají takový trénink slovní sebeobrany, ale stále si kladu otázku, k čemu tolik zbytečných stránek předtím?
Nebo třeba, kdo kdy pochyboval o tom, že obětmi manipulátora se nejčastěji stávají lidé, kteří moc sebevědomím neoplývají, anebo lidé, kteří spíše myslí na druhé, než na sebe?

Ne, kniha mi nepomohla. Protože je spíše teoreticky, než prakticky zaměřená. Myslím, že vůči manipulaci se lépe ubráníte tím, když si spíše koupíte nějakou knihu o asertivitě (to spíš) nebo o tom, jak si zvýšit sebevědomí a když se lépe naučíte číst jak verbální, tak neverbální znaky těla druhých. Na tohle vám spíše doporučím knihy, které více využijete v praxi, než takovéto vyčerpávající příručky.

Autorka má vůči čtenáři jistou dávku empatického přístupu. Ale to mi na kvalitní a užitečnou knížku prostě nestačí.

26.05.2019 2 z 5

Přecitlivělost není slabost Přecitlivělost není slabost Ilse Sand

Objektivně kniha vše podstatné splňuje. Obsahuje hlavně různé rady. Mně osobně tyhle a další podobné příručky, jak se lépe pochopit, nějak nesedí. Pokud v tom někdo vidí cestu, jak si lépe porozumět, ať si zkusí knihu pořídit. Mnohým lidem může očividně pomoci.

29.04.2019 3 z 5

Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný čas Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný čas Carl Alasko

V knize je uveden výcuc možných situací a teoretických reakcí na ně. Nejedná se o vyloženě obecnou příručku v pravém smyslu, jak jednat s lidmi. K tomu slušně poslouží knihy jiné.
Pro někoho to může být zbytečné čtení, protože spousta věcí nám může připadat jasná. V praxi to tak ale často spíš nefunguje.
Jestli vám pomůže tahle knížka v praxi, musíte zjistit sami.

23.03.2019 4 z 5

Psychosomatika Psychosomatika Gerhard Danzer

Docela fajn. Co mi vadilo, byla poměrně vyčerpávající historie psychosomatiky. Něco se četlo lépe a něco hůře a i když si z knížky odnáším poměrně dost, mám dojem, že mi tam ještě něco chybí.

18.01.2019 4 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Něco mě stálo hodně přemáhání dočíst. Některé příběhy jsou poutavější a některé mi tak čtivé nepřišly.

13.01.2019 3 z 5

Dynamika duševní nemoci Dynamika duševní nemoci Stavros Mentzos

Čtivě a kvalitně napsané. Bohužel, kniha snad není už nikde k dostání, tak bude muset stačit vypůjčení...

13.01.2019 5 z 5

Neuroimunita Neuroimunita Michal Schwartz

O propojení imunitního systému a mozku už zběžně tuší i široká veřejnost. Informace zde podané jsou srozumitelné i pro laiky. Takže asi není co vytknout. Na konci knihy nechybí ani vysvětlující základní pojmy (co to je neuron, neurotransmittery, hematoencefalická bariéra...).
Tyto a další jiné podobné knihy můžou být velkou nadějí pro lidi, které postihlo nějaké závažnější onemocnění, nebo se prostě potýkají s běžnými starostmi jako je stres, dlouhodobě skleslá nálada apod. Paradoxně mohou někdy sloužit jako depresivní zdroj. Někde se třeba dočtete - pro vás - fantastický fakt, který ve vás vzbuzuje vlny optimistu, zatímco do vás doktoři cpou jedinou správnou léčbu, která vám akorát způsobuje nepříjemnosti.

12.01.2019 4 z 5

Muž, který nemohl přestat Muž, který nemohl přestat David Adam

Velmi čtivé. Bylo na čase přijít s něčím, co čtenáře nadchne a zároveň poukáže na jednu z poměrně častých poruch, které dovedou dost znepříjemnit každodenní život. Jak už bylo napsáno, bývá to terčem vtípků, ale dokáže to být zdrojem utrpení.
Když mi došlo, o čem kniha pojednává, jednoduše jsem byl někdo, kdo nemohl přestat (na knihu myslet). Vyřešilo se to koupí :-)

31.12.2018 5 z 5

Hraniční porucha osobnosti Hraniční porucha osobnosti Heinz-Peter Röhr

Smutné je, že je knížka tak žalostně tenká. Některé kapitoly mají třeba jen dvě stránky.
Spojit poruchu s postavou Janaježka je zajímavé. Osobně by se mi líbilo, kdyby v knize bylo obsaženo o něco více kazuistik, nebo jen nějakých kratších případů z reálného života.

29.12.2018 4 z 5

Narcismus – vnitřní žalář Narcismus – vnitřní žalář Heinz-Peter Röhr

Srozumitelná kniha, chvilkami se čte hůře, chvilkami naopak lépe. Hysterie se mi od tohoto autora četla o dost lépe, i přesto si myslím, že kniha je podnětná a zajímavě podaná.

19.12.2018 4 z 5

Deset tváří úzkosti Deset tváří úzkosti Hans Morschitzky

Kvalitně a čtivě napsané. Poměrně obohacující čtení, vřele doporučuji.

14.11.2018 5 z 5

Anatomie emocí Anatomie emocí Stanley Keleman

Popravdě moc nerozumím tomu, z jakého důvodu má kniha tak nízké hodnocení. Název přece mluví za vše - autor se zabývá tématem, jak emoce ovlivňují např. držení těla, svalové napětí a tak dále.
Z mé strany není knize co vytknout, splňuje to, o čem pojednává už samotná obálka. Kniha mi pomohla si některé věci uvědomit.

27.10.2018 5 z 5

Psychoanalytická diagnóza Psychoanalytická diagnóza Nancy McWilliams

Oceňuji, ať už z hlediska obsahových informací (autorka se kapitolám věnuje dostatečně a žádná kapitola není nijak odbytá), nebo díky zajímavým informacím, které si z knihy odnesete. A v kombinaci s Lowenem je to opravdu fajn.

27.10.2018 5 z 5

Autoimunitní řešení Autoimunitní řešení Amy Myers

Některé informace pro mě byly šokující a popravdě nevím, co si mám o některých věcech yslet. Nepopírám, že to může nemocným zmírnit jejich potíže, možná i se problémů zbavit kompletně (kdoví - přijde mi to přijatelnější než různé silné léky, které pacientům zatěžují tělo), ale nemůžu posuzovat. Čte se to aspoň poměrně dobře, ale připravte se na některé věci, které vás možná dost překvapí.

Tak či tak, tohle je vzkaz pro všechny, kteří nějakým autoimunitním onemocněním trpí: chtějte se vyléčit a tomu, že strava nemá žádný vliv na průběh onemocnění, za žádných okolností nevěřte. Pokud tomu uvěříte, může se vám to vymstít. O té bezlepkové dietě uvažujte určitě, spolu s omezením mléčných výrobků i luštěnin. Ke zbytku nevím, jak se vyjádřit, protože nemám dostatek doplňujících informací.

28.09.2018 3 z 5

Učebnice obecné psychologie Učebnice obecné psychologie Alena Plháková

Stará klasika, jak jí s oblibou nazývám, kterou by si měl prostudovat každý, kdo je v psychologii nováčkem. Pro mě nejlepší učebnice v tomto oboru. Pěkně shrnuto vše základní, co by měl zájemce o psycho-obory v prvé řadě vědět.

08.09.2018 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Krásný příběh

07.09.2018 5 z 5

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Smutná knížka. Dokonale vyobrazuje lidskou povahu. Četla se skoro sama.

07.09.2018 4 z 5